چگونه مددکار اجتماعی شوم؟

چگونه مددکار اجتماعی شوم؟

برای این که یک مددکار اجتماعی موفق شوید و وظایف خود را به خوبی انجام دهید باید مهارتها و تحصیلات لازم را داشته باشید. علاوه بر این اگر تیپ شخصیتی مناسب این شغل را (به ترتیبی که خواهیم گفت) داشته باشید، احتمال موفقیت شما افزایش می یابد و رضایتمندی شغلی بیشتری خواهید داشت.

 

مهارت و توانمندی مورد نیاز مددکار اجتماعی

 •  توانایی ایجاد رابطه با افراد در سنین مختلف و با سابقه های متفاوت و جلب اعتماد آنها
 • رویکرد عملی و منعطف در کار

 • رعایت ادب، داشتن صبر و همدردی کردن با مراجعه کنندگان

 • فهم نیازهای گروه های مختلف افراد

 • طرز تفکر عادلانه و به دور از هر گونه پیشداوری و قضاوت

 • توانایی کار تیمی همراه با استفاده از ابتکار فردی

 • توانایی ارزیابی و درک موقعیت ها و انجام عمل مناسب

 • پشتکار داشتن در مواجهه با شرایط سخت و چالشی

 • مدیریت زمان و سازماندهی مناسب

 

تحصیلات لازم برای ورود به شغل مددکاری اجتماعی

فارغ التحصیلان رشته علوم اجتماعی گرایش های مددکاری اجتماعی و خدمات اجتماعی می توانند وارد این شغل شوند.
  

شخصیت شناسی شغل مددکاری اجتماعی

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
 
به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
 

شخصیت شناسی مددکار اجتماعی بر اساس تست MBTI

ENFJ این تیپ شخصیتی دوست دارند به دیگران کمک کنند تا از زندگی خود لذت ببرند. آنها درمانگرهای بانفوذ و گرمی هستند که راه حل ها و انتخاب های احتمالی را به خوبی تشخیص و به مراجعان خود ارائه می دهند.

INFJ    این تیپ شخصیتی دوست دارد از دانش و ایده های خود برای کمک به دیگران استفاده کند. این افراد علاقه دارند که ارتباطات فردی (دو نفره) و عمیق با دیگران برقرار کنند که در این شغل شرایط آن وجود دارد.

ENFP  این تیپ شخصیتی مشاورانی دلسوز، مهربان، خلاق و حمایتگر هستند. آنها می توانند روی دیگران تاثیر زیادی بگذارند. با انرژی زیادی که دارند، انگیزه لازم برای تغییرات مثبت در زندگی را به مراجعان خود می دهند.

INFP  این تیپ شخصیتی دوست دارد به دیگران کمک کند در زندگی شان به رشد و فراست بیشتری دست پیدا کند. او در حوزه مشاوره و راهنمایی بسیار موفق عمل می کند.

ESFJ این تیپ شخصیتی حامی قدرتمند جامعه بوده و از کمک کردن به دیگران و رفع مشکلات آنها لذت بسیار می برد. او به راحتی می تواند با دیگران ارتباط برقرار کند.

 ISFJ این تیپ شخصیتی به آموزش علاقه دارد زیرا می تواند به دیگران کمک کند و تاثیر مثبتی روی جامعه بگذارد.

ESFP این تیپ شخصیتی دوست دارد با مردم در ارتباط باشد و به آنها کمک کند. او از اینکه زندگی را برای دیگران آسان تر و رضایت بخش تر کند، لذت می برد.

ISFP این تیپ شخصیتی از ارائه خدمت به دیگران و رفع نیازهای آنها لذت می برد.
 

آیا تیپ شخصیتی خود را می شناسید؟ آیا می خواهید بدانید این شغل مناسب شما هست یا نه؟

اکنون برای استفاده بهتر از نتایج این بخش، ابتدا وارد این صفحه شوید و با مطالعه دقیق آن، تیپ شخصیتی خود را تعیین کنید. سپس نتایج بررسی تیپ شخصیتی خود را با تیپ های شخصیتی بالا تطبیق دهید. باز هم یادآوری می کنیم که این تست یک ابزار کمکی است و اگر نتایج آن با یکی از تیپ های شخصیتی یاد شده منطبق بود، شما احتمالاً با این شغل احساس رضایت بیشتری خواهید کرد.

 

مطالب مرتبط

2 نظر

 1. محمدی

  سلام وقت بخیر
  من مدرک تحصیلی فنی حرفه ای دارم،ولی میخام مددکارشوم ،اصلا نمیدونم چطور و کجا اقدام کنم،ممنون میشم راهنمایی کنین،

  پاسخ
 2. احمد

  سلام. خیلی مطالب خوبی دارید. فقط خواهش می کنم اگه میشه یه مصاحبه با یک مددکار هم بذارید تا با حال و هوای فضای کار بیشتر آشنا بشیم. ممنون.

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.