وظایف و کار کارشناس شیمی

وظایف و کار کارشناس شیمی

درباره علم شیمی 

علم شیمی به عناصر شیمیایی و ترکیبات شیمیایی که شامل اتمها، مولکولها و برهم‌کنش میان آنهاست، مربوط می شود. شیمی در حوزه های مختلف پزشکی، داروسازی، کشاورزی، صنایع غذایی، علم مواد، راه و ساختمان، صنایع پلاستیکی، رنگ و رزین و کاربرد زیادی دارد. علم شیمی شاخه های زیادی دارد که برخی از آنها عبارتند از :

شیمی آلی – بخشی از دانش شیمی که به ترکیبات کربن یا مواد آلی می پردازد.

شیمی فیزیک – بخشی از علم شیمی که در آن از قواعد و قوانین فیزیکی، برای حل مسائل شیمی استفاده می گردد.

زیست شیمی (بیوشیمی) : این بخش علم شیمی به مطالعه فرآیندهای شیمیایی در ارگانیسم های زیستی می پردازد.   

و …

شیمیدان کیست و کار کارشناس شیمی کدامست؟

یک شیمیدان (محقق و کارشناس شیمی ) کسی است که بر دانش  شیمیتسلط داشته و یا روی آن مطالعه می‌کند. کار کارشناس شیمی ، مطالعه و بررسی انواع مواد، خواص ، عکس العمل و رفتار آنها تحت شرایط مختلف است. البته علم شیمی دارای قدمتی بسیار طولانی است از این رو کیمیاگران که در گذشته به دنبال تبدیل مس به طلا بودند، اولین محقق و کارشناس شیمی به حساب می آیند.

 محقق و کارشناس شیمی باید ذهنی پویا و جستجوگر داشته و برای حل مسایل، رویکردی منطقی را اتخاذ کند. همچنین باید بسیار صبور و دقیق باشد. همچنین از آنجا که کار کارشناس شیمی مبتنی بر تحقیق و آزمایش است لذا کسی که این شغل را انتخاب می کند، باید به کارهای پژوهشی و تحقیقاتی علاقه زیاد داشته و توانایی کار در آزمایشگاه های مختلف را داشته باشد.

 

ساعت کار و محل کار کارشناس شیمی

کار شیمیدان به صورت تمام وقت است و بسته به صنعتی که در آن مشغول می باشد، ممکن است گاهی در شب ها و تعطیلات نیز کار کند. محل کار محقق و کارشناس شیمی در آزمایشگاه های شیمی و گاه استریل شده است. 

 

شغل شیمیدان (محقق و کارشناس شیمی ) مناسب شماست اگر….

اگر عاشق شیمی بوده و از تجربه و آزمایش لذت می برید، این شغل ایده آل شماست.

 

وظایف کارشناس شیمی

شیمیدان باید از دانش خود در توسعه محصولات و فرآیندها به طور وسیع در زمینه های زیر استفاده کند:

 • توسعه داروها در صنعت پزشکی

 • بررسی تغییرات آب و هوایی

 • تمیز نگه داشتن منابع آبی

 • ایجاد محصولات جدید و کنترل کیفیت آنها در صنایع غذایی

 • یافتن راه های ایمن برای دفع زباله های صنعتی

 • ایجاد پلاستیک و الیاف مصنوعی در صنایع پلیمر

 • تشخیص و درمان بیماری ها در بخش بهداشت و درمان

 • تحلیل شواهد پزشکی قانونی در تحقیقات جنایی

 • آموزش، سخنرانی و تحقیقات دانشگاهی

 • و…

با توجه به نوع صنعتی که محقق و کارشناس شیمی در آن مشغول است، باید از روش ها و تجهیزات فناوری های پیچیده استفاده کند. وظایف روزانه او عبارتند از :

 • طراحی و انجام آزمایش های آزمایشگاهی

 • مشاهده و ثبت نتایج

 • نوشتن گزارش و ارائه یافته ها

همچنین محقق و کارشناس شیمی ممکن است مسئول گروهی از تکنسین های آزمایشگاه باشد و وظایف نظارتی نیز برعهده او باشد.

 

 

انتخاب رشته انتخاب شغل بهترین رشته های تجربی
بهترین رشته های مهندسی
شخصیت شناسی شغلی
 

مطالب مرتبط

3 نظر

 1. غلامرضا

  سلام دوست عزیز از نظر من فعلا بهترین انتخاب انتخابی هست که بیشترین کاربرد رو داره اگه میتونی ادامه بدی یا شیمی الی و یا هم تجزیه بهترین راه برای پیشرفتت هست .خودمم دارم کارشناسی ارشد شیمی الی میخونم

  پاسخ
 2. کامران

  سلام. دوستان کسی میتونه یه مقایسه بین بازار کار شیمی تجزیه، شیمی پلیمر و شیمی کاربردی انجام بده و بگه کدوم یکی در حال حاضر از نظر اشتغال بهتره؟؟

  پاسخ
  1. Saeed

   سلام. من اطلاعات زیادی درباره ی شیمی(به عنوان یک علم پایه) ندارم اما با توجه به آنچه که تا به حال دیدم به دنبال گرایش هایی در این رشته باشید که ارتباط بیشتری با زیست(Bio) دارند چرا که این گرایش ها به شدت در حال رشد هستند. همچنین گرایش شیمی پلیمر نیز فوق العاده است. این گرایش در مهندسی شیمی هم با عنوان مهندسی پلیمر وجود دارد ولی تفاوت آن با شیمی پلیمر در دید فرآیندی آن است.یعنی در مهندسی شیمی گرایش پلیمر، پلیمر ها را از دید فرآیند ساخت و بهینه سازی و … بررسی می کنند ولی در شیمی پلیمر مباحث پایه ای پلیمر بیشتر مورد بحث است. پلیمر ها و انواع آن ها به طور روزافزون در حال گسترش در صنایع مختلف هستند و در آینده این گرایش چشم انداز فوق العاده ای دارد. البته عده ای معتقدند که گرایش نسبتا سختی هست ولی خوب از دید من به سختی اش می ارزد! موفق باشید

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.