فیزیوتراپی و فیزیوتراپیست

فیزیوتراپی و فیزیوتراپیست

تعریف فیزیوتراپی

فیزیوتراپی شیوه‌ای از درمان بیماری‌ها و اختلالات عصبی، ماهیچه ای یا اسکلتی با استفاده از تجهیزات مکانیکی، جریان‌های الکتریکی، مانورهای دستی، تمرینات ورزشی و عوامل فیزیکی دیگر است. در این روشها از ورزش، نور، پرتوهای فرابنفش و فروسرخ، گرما و جریان برق استفاده می‌شود. در واقع فیزیوتراپی حیطه‌ای از پزشکی است که هدف آن پیشگیری از بیماری‌ها، درمان، توانبخشی و بالا بردن سطح سلامت می‌باشد.
 

کار فیزیوتراپیست چیست؟

کار فیزیوتراپیست در خصوص ستون فقرات و سایر مفاصل بدن جهت اصلاح ناهنجاری های غیر طبیعی، معاینه بیمار برای تشخیص ماهیت و میزان اختلال، به کارگیری اقدامات تکمیلی مانند ورزش، استراحت، آب درمانی، نور درمانی و گرما درمانی است. او مفاصل، استخوانها و بافت های نرم را به گونه ای ماساژ می دهد که به کنترل درد و جلوگیری از جراحات و صدمات دوباره آنها کمک می کند.
 
درمان در فیزیوتراپی به طور کلی به سه گروه اصلی تقسیم می‌شود:
 

 • تمرین درمانی:  فیزیوتراپیستبه وسیله تجویز، انجام و آموزش ورزشهای درمانی خاص، ماساژ و ورزش در آب اقدام به درمان بیمار یا افزایش سطح سلامت می‌کند.

 •  الکتروتراپی: درمان به وسیله دستگاههای ویژه انجام می‌شود. این دستگاهها معمولاً امواج خاصی را (امواج مایکرو ویو؛ امواج کوتاه رادیویی؛ امواج مافوق صوت؛ امواج الکتریکی) تولید کرده و تغییر می دهند.
 • مهارتهای درمان با دست 

فیزیوتراپی فقط محدود به بهبود سیستم حرکتی بدن نمی باشد، بلکه در بهبود سیستم های تنفسی، عصبی، انواع عوارض بیماری های سرطان، کلیوی، قلبی و … بسیار موثر می باشد.

کار فیزیوتراپیست در حوزه های مختلفی قابل انجام است. گروه هایی از این افراد، فیزیوتراپیست ورزشی، فیزیوتراپیست رزمی (نظامی)، فیزیوتراپیست مدرسه و … می باشند که وظایف و مسئولیت های خاص خود را دارند.
 
یک فیزیوتراپیست باید به سلامت بیماران و کمک به آنها علاقه واقعی داشته باشد. همچنین باید اعتماد بیماران را به خود جلب کرده و در حل مسائل و مشکلات آنها متبحر باشد.

اگر فیزیوتراپیست در بیمارستان و یا مراکز درمانی کار کند، ساعت کاری او معمولا به صورت تمام وقت می باشد. ولی اگر به طور مستقل کار کرده و مطب شخصی داشته باشد، تعیین ساعت کاری برعهده خود اوست.
 

وظایف فیزیوتراپیست

 • صحبت با بیماران در مورد دردها و مشکلات آنها به صورت دقیق

 • انجام برخی آزمایشات مانند آزمایش خون و رادیولوژی

 • توجه به تشخیص های پزشکان در مورد بیمار و همکاری با آنها

 • تهیه یک برنامه درمان برای بیماران متناسب با وضعیت روحی و جسمی آنها

 • استفاده از دستگاه های مختلف فیزیوتراپی در درمان بیماران

 • انجام اعمال فیزیوتراپی مانند ماساژ، گرما دادن و … برای بیماران

 • دادن مشاوره به بیماران در خصوص سبک زندگی، رژیم غذایی و یا انجام ورزش های خاص

 • دادن آموزش های لازم به بیماران و خانواده های آنها در جهت رفع بیماری

 • ارزیابی روند پیشرفت و بهبود بیمار

 • تهیه گزارش درمان در انتهای جلسات فیزیوتراپی برای ارائه به پزشک بیمار

برای کسب اطلاعات بیشتری از شغل فیزیوتراپیست مقالات مرتبط را دنبال کنید.

 

برای آشنایی کامل با رشته های برتر دانشگاهی علوم تجربی از جمله فیزیوتراپی، این مجموعه تهیه و منتشر شده است.برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید: 

درباره نویسنده

من درباره مشاغل، رشته های تحصیلی و کارآفرینی تحقیق می کنم و از طریق نوشتن و ترجمه مقاله، مشاوره و برگزاری سمینار به دانش آموزان، دانشجویان و کارجویان در انتخاب شغل و رشته تحصیلی و یا شروع یک کسب و کار جدید کمک می کنم.

مطالب مرتبط

5 نظر

  1. رویا مسلمی

   سلام. این بسته به مشکل بیمار دارد. بسیاری از بیماری ها با ابزار و دستگاه ها انجام می شود نه ماساژ…

   پاسخ
 1. آتوسا

  سلام دوستان ببخشید کسی راجع به این موارد اطلاع داره؟:
  ۱- وضعیت کارورزی (یا کارآموزی)توی این رشته چطوریه؟ اگه هست از ترم چند شروع میشه.
  ۲- دانشگاه آزاد هم این رشته رو داره؟
  ۳- برای ورود به حوزه ورزش (مثلاً کسی که می خواد فیزیوتراپیست باشگاه ورزشی بشه) مسیر خاصی هست؟

  پاسخ
  1. sa_sh

   سلام به شما
   ۱-کارورزی ضمن تحصیل از ترم چهارم شروع میشود البته ویزیت بیمار توسط دانشجو از ترم ۵ شروع میشود و اگر منظورتون از کارورزی طرح بعد از تحصیل است گذراندن آن در این رشته اختیاری است.
   ۲- دانشگاه آزاد این رشته را ندارد.
   ۳- بهترین راه گذراندن دوره کارشناسی و بعد از آن ادامه تحصیل در مقطع فیزیوتراپی ورزشی میباشد البته با مدرک کارشناسی هم می توان به تیم های ورزسی وارد شد اما مسیر سختری وجود دارد.

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.