فراخوان جذب هیات علمی وزارت علوم بهمن ۹۵

فراخوان جذب هیات علمی وزارت علوم بهمن ۹۵

برای آن دسته از داوطلبانی که در انتظار آغاز فراخوان جذب هیات علمی بهمن ۹۵ بودند، روزهای سرنوشت ساز آغاز شده است. ثبت نام در فراخوان جذب هیات علمی وزارت علوم بهمن ۹۵ از امروز آغاز شده است و متقاضیان می توانند با بررسی جدول اعلام نیازها با توجه به ظرفیت جذب دانشگاهها و موسسات آموزش عالی وضعیت خود را بررسی کنند و در صورتی که واجد شرایط هستند، در فراخوان ثبت نام نمایند.

 امیدواریم شما هم چنانچه داوطلب این فراخوان هستید یا برنامه ریزی درازمدت برای رسیدن به شغل جذاب استاد دانشگاه دارید، روزی به هدف خود دست یابید.

 

جدول زمانبندی فراخوان جذب بهمن ۹۵

ابتدا نگاهی داریم به زمانبندی فراخوان جذب در این دوره. این زمانبندی از سوی مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم اعلام شده است:

ردیف

فرآیند

اقدامات

تاریخ شروع

تاریخ خاتمه

۱

اعلام نیاز

ثبت نیاز

۲۰/۱۰/۹۵

۲۰/۱۰/۹۵

۲

اعلام نیاز

مرکز نظارت و ارزیابی

۲/۱۱/۹۵

۴/۱۱/۹۵

۳

اعلام نیاز

تخصیص ظرفیت ها

۵/۱۱/۹۵

۱۱/۱۱/۹۵

۴

فراخوان

۱۶/۱۱/۹۵

۳۰/۱۱/۹۵

۵

پالایش اولیه

۱/۱۲/۹۵

۱۴/۱۲/۹۵

۶

فرآیند جذب دانشگاه

۱۵/۱۲/۹۵

۳۱/۲/۹۶

 انواع جذب هیأت علمی 

در فراخوان جذب هیأت علمی بهمن ۹۵ همانند سایر فراخوانهای قبلی، ۴ نوع جذب انجام می شود که عبارتند از:

 • پیمانی دکترا
 • پیمانی کارشناسی ارشد
 • طرح سربازی دکترا
 • طرح سربازی کارشناسی ارشد

تفاوت این چهار نوع جذب همچنان که از نامشان پیداست به نحوه جذب بر اساس وضعیت نظام وظیفه و مدرک تحصیلی داوطلب برمی گردد به طوری که افراد دارای مدرک کارشناسی ارشد، چنانچه از نظر مقررات نظام وظیفه منعی نداشته باشند به صورت ” پیمانی کارشناسی ارشد” و چنانچه مشمول خدمت سربازی باشند به صورت ” طرح سربازی کارشناسی ارشد ” جذب می شوند. همین وضعیت در مورد جذب دارندگان مدرک دکترا نیز صادق است.

 shop

راهنمای جذب هیات علمی وزارت علوم ( جذب دولتی ، غیر انتفاعی، پیام نور) (کلیک کنید) 
راهنمای گام به گام و عملی برای رسیدن به شغل استاد دانشگاه (ویژه گروه غیرپزشکی-
ویرایش ششم-مرداد ۹۶)

 
کدام دانشگاهها در فراخوان بهمن ۹۵ اعلام نیاز کرده اند؟
دانشگاهها و موسسات شرکت کننده در فراخوان جذب بهمن ۹۵ ، در سه گروه عمده جای می گیرند. این دانشگاهها به دلیل تفاوتهایی که از نظر ساختار و وابستگی تشکیلاتی ، تعداد دانشجو و نیز مزایای پرداختی به اعضای هیأت علمی خود دارند جذابیتهای متفاوتی را برای داوطلبان ایجاد می کنند. این سه گروه عبارتند از:

 • دانشگاهها و موسسات دولتی
 • دانشگاهها و موسسات غیر انتفاعی غیر دولتی
 • دانشگاهها و موسسات وابسته به دستگاههای اجرایی

نکته اول این که، در این فراخوان تاکنون خبری از جذب هیات علمی پیام نور و نیز  جذب هیات علمی دانشگاه علمی کاربردی نیست. (منظور از “تاکنون”، احتمال تغییراتی در جدول نیازها در روزهای آتی است. کاری که قبلا هم سابقه داشته است).

نکته دیگر در مورد گروه سوم این دسته بندی است. این که بر خلاف دانشگاهها و موسسات دولتی و نیز دانشگاهها و موسسات غیر انتفاعی – غیر دولتی که از نظر تعداد، قابل توجه و معمولا برای داوطلبان شناخته شده ترند، دانشگاهها و موسسات آموزش عالی وابسته به دستگاههای اجرایی تاحدودی ناشناخته اند. حتی بسیاری از افرادی که نام این دانشگاهها و موسسات را شنیده اند از وابستگی آنها به دستگاههای اجرایی کشور بی اطلاعند.

 ۳۹ مورد از این نوع دانشگاهها و مراکز آموزش عالی در فراخوان جذب بهمن ۹۵ حضور دارند. در زیر مجموعه این دانشگاهها و موسسات نیز اسامی شناخته شده ای به چشم می خورد. از این رو برای آگاهی بیشتر علاقه مندان و استفاده بهتر از این موقعیت نمونه هایی ذکر می شود:

۱- دانشکده و دانشگاههای وابسته به دستگاههای اجرایی نظیر: صدا و سیما، صنعت نفت، علوم قضایی، فرهنگیان، محیط زیست، علوم کشاورزی و منابع طبیعی رامین و امام صادق(ع).

۲- پژوهشکده و پژوهشگاههای وابسته به دستگاههای اجرایی نظیر: صنعت نفت، ارتباطات و فناوری اطلاعات، پولی و بانکی، بیمه، هواشناسی، شیمی و مهندسی شیمی، فضایی، علوم انسانی، علوم انتظامی، هسته ای و…

۳- سازمانها و مراکز وابسته نظیر: اسناد و کتابخانه ملی، پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، پژوهشهای علمی و صنعتی، مرکز تحقیقات مسکن و…

باید به خاطر داشته باشید که عضویت در این دانشگاهها و مراکز کار آسانی نیست و به دلیل همین رقابت فشرده، دانشگاهها و موسسات آموزش عالی وابسته به دستگاههای اجرایی در فراخوان جذب بهمن ۹۵ فقط دکترای تخصصی می پذیرند.

 shop

راهنمای جذب هیات علمی وزارت علوم ( جذب دولتی ، غیر انتفاعی، پیام نور)     (کلیک کنید) 
راهنمای گام به گام و عملی برای رسیدن به شغل استاد دانشگاه )ویژه گروه غیرپزشکی-
ویرایش ششم-مرداد ۹۶)

 مقایسه تعداد دانشگاههای شرکت کننده در فراخوان جذب بهمن ۹۵

نوع

تعداد کل دانشگاه شرکت کننده در فراخوان

دانشگاهها و موسسات دولتی

۱۱۶

دانشگاهها و موسسات غیر انتفاعی غیر دولتی

۱۳۴

دانشگاهها و موسسات وابسته به دستگاههای اجرایی

۳۹

 

مقایسه نوع نیاز دانشگاههای مختلف در فراخوان جذب بهمن ۹۵

نوع دانشگاه

پیمانی دکترا

طرح سربازی دکترا

پیمانی ارشد

طرح سربازی ارشد

دانشگاهها و موسسات دولتی

۱۵۹۳

۳۹۱

۸۸

۶

دانشگاهها و موسسات غیر انتفاعی غیر دولتی

۶۶۹

۱۲

۲۰۸

۲

دانشگاهها و موسسات وابسته به دستگاههای اجرایی

۳۳۷

۶

-

-

 

مقایسه ظرفیت جذب هیأت علمی کارشناسی ارشد

همانطور که در جدول فوق مشاهده می شود، مجموعا ۳۰۴ عنوان تقاضا برای جذب کارشناس ارشد در کلیه دانشگاهها و موسسات به هر دو صورت پیمانی و طرح سربازی ارایه شده است. با توجه به تقاضای تعداد قابل توجهی از دوستان دارای مدرک کارشناسی ارشد، در این بخش جزئیات بیشتری از اطلاعات جذب این مقطع در فراخوان جذب بهمن ۹۵ ارایه می شود.

مقایسه ظرفیت جذب هیأت علمی پیمانی با مدرک کارشناسی ارشد

بیشترین ظرفیت در این بخش – همانطور که انتظار می رود- مربوط به دانشگاهها و موسسات غیر انتفاعی غیر دولتی است. این دانشگاهها به دلیل مشکلاتی که در جذب هیات علمی با مدرک دکترا دارند، اقبال بیشتری به جذب کارشناسان ارشد نشان می دهند. اما نکته قابل توجه در این بخش، کمترین ظرفیت جذب کارشناسان ارشد است که نه از آنِ دانشگاه های دولتی، بلکه مربوط به دانشگاهها و موسسات وابسته به دستگاههای اجرایی است.

مقایسه ظرفیت جذب هیأت علمی طرح سربازی با مدرک کارشناسی ارشد

در این بخش دانشگاههای دولتی با اعلام ۶ عنوان و یک موسسه آموزش عالی غیر دولتی غیر انتفاعی با اعلام دو عنوان نسبت به جذب کارشناس ارشد برای طرح سربازی ابراز تمایل کرده اند. برای اطلاع علاقه مندان، تفکیک این ۸ مورد بدین قرار است:

دولتی: دانشگاه هنر اسلامی تبریز (۴ رشته هنر) – مجتمع آموزش عالی بم (مهندسی مکانیک) – دانشگاه ولایت (مهندسی معدن).

غیر انتفاعی: موسسه آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعی حکیم جرجانی (مهندسی کامپیوتر و حسابداری).

در پایان امیدواریم که شما داوطلب گرامی با موفقیت در این فراخوان به شغل دلخواه خود دست یابید.

دوست گرامی! نکات کاربردی و کلیدی موفقیت در فراخوان جذب وزارت علوم با تکیه بر دهها مقاله منتشره، سوالات پرتکرار داوطلبان و تجربیات مشاوره های کارشناسان در قالب یک کتابچه ارزشمند الکترونیکی از طریق لینک زیر در دسترس شماست.

 این راهنما علاوه بر ضمایم کاربردی و ضروری، فایل اصلی نیازهای فراخوان جذب ۵ دوره قبلی  را برای مقایسه و تحلیل ارایه می کند و اطلاعات متنوعی از قبیل جدول بروز شده حقوق اساتید دانشگاه، اصل سوالات مصاحبه علمی و عمومی به همراه بارم امتیازات و مستندات لازم و دهها مطلب مفید دیگر را در اختیار شما قرار می دهد.

 shop

راهنمای جذب هیات علمی وزارت علوم ( جذب دولتی ، غیر انتفاعی، پیام نور)      (کلیک کنید)
راهنمای گام به گام و عملی برای رسیدن به شغل استاد دانشگاه (ویژه گروه غیرپزشکی-
ویرایش ششم-مرداد ۹۶)

 
همچنین چنانچه علاقه مند به عضویت در هیات علمی دانشگاه آزاد هستید، می توانید کتابچه تخصصی راهنمای جذب هیات علمی در دانشگاه آزاد اسلامی را از طریق لینک زیر تهیه فرمایید. این کتابچه نیز همانند کتابچه فراخوان جذب وزارت علوم، اطلاعات متنوعی را در مواردی که برای شما مفید و ضروری است دربردارد. ضمنا به منظور استفاده بهتر علاقه مندان، اطلاعات این کتابچه به صورت مجزا از فراخوان وزارت علوم و کاملا اختصاصی تدوین شده است.

shop 

راهنمای جذب هیات علمی دانشگاه آزاد     (کلیک کنید)  
راهنمای گام به گام و عملی برای رسیدن به شغل استاد دانشگاه آزاد (ویژه گروه غیرپزشکی دانشگاه آزاد)

 

 

مطالب مرتبط

7 نظر

 1. کیانوش

  سلام. من لباس اسپرت می پوشم و دوست دارم راحت باشم. خواستم ببینم نوع لباس هم برای هیات علمی شدن مهمه. آخه نمیخوام از همین اول ظاهرسازی کنم. مرسی

  پاسخ
  1. رامین رضایی

   سلام دوست عزیز. نوع پوشش داوطلب در بخش صلاحیت عمومی ارزیابی می شود و یکی از کمترین امتیازات را دارد. آنچه به تجربه ثابت شده، اهمیت آراستگی و رعایت شان و منزلت جایگاه عضو هیات علمی است و نه نوع پوشش رسمی یا اسپرت. هرچند لباس رسمی به نظر خیلی ها بهتر و تاثیرگذارتر است. طبیعتا در دانشگاه های خاص ( نظیرامام صادق، امام حسین، شاهد و …) موضوع متفاوت است. موفق باشید.

   پاسخ
  1. رامین رضایی

   با سلام و آرزوی موفقیت، همانطور که در راهنمای جذب توضیح داده شده، امتیاز مقاله بیشتر است اما اگر سابقه تدریس داشته باشید بسیار موثر است و نظر داوران را مثبت می کند.

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.