چطور طراح صحنه شوم؟ آیا شخصیت من مناسب طراحی صحنه است؟

چطور طراح صحنه شوم؟ آیا شخصیت من مناسب طراحی صحنه است؟

برای رسیدن به پاسخ این سوال که “چطور طراح صحنه شوم؟” شما باید با مهارتها، تحصیلات و شخصیت طراح صحنه آشنا شوید:

 

دانش و مهارت مورد نیاز طراح صحنه

 • داشتن شم هنری و علاقه زیاد به این حوزه

 • قدرت خلاقیت و تخیل خوب

 • مهارت عالی در طراحی

 • مهارت های ارتباطی مناسب برای همکاری با سایر عوامل

 • توان رهبری گروه طراحی صحنه و لباس

 • مهارت سازماندهی

 • دقت زیاد و توجه به جزئیات

 • توانایی تحمل فشارکاری و انجام به موقع پروژه ها

 • داشتن اطلاعات و دانش مربوط به حوزه طراحی و مد

 • داشتن انعطاف پذیری لازم جهت انجام تغییرات احتمالی

 • آشنایی با فرآیند تولید فیلم و تئاتر

 

تحصیلات طراح صحنه و نحوه ورود به شغل طراحی صحنه

فارغ التحصیلان رشته طراحی صحنه می توانند وارد این شغل شوند. البته برخی از طراحان صحنه از رشته های دیگر مشابه و نزدیک مانند ارتباط تصویری، معماری داخلی و … به این حوزه آمده اند.

برای شروع کار علاقه مندان معمولا باید مدتی به عنوان دستیار طراح صحنه فعالیت کرده و یا در پروژه های کوچکتر کار کنند. پس از کسب تجربه و مهارت لازم می توانند به عنوان طراح صحنه و در پروژه های بزرگ کار خود را ادامه دهند.
 

شخصیت شناسی طراح صحنه

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند
 

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

 

شخصیت شناسی طراح صحنه بر اساس تست MBTI

INFJ    این تیپ شخصیتی در خلق آثار منحصر به فرد با کمک خلاقیت و ایده های خود توانا است. او با هنر می تواند خود را ابراز و اغلب بر دیگران تاثیر بگذارد. کار به صورت مستقل و داشتن کنترل روی آن، از موارد مهم برای این تیپ شخصیتی می باشد.

INFP  این تیپ شخصیتی دوست دارد خود و نظراتش را به شکلی خلاقانه ابراز کند و در کار خود آزادی فردی و انعطاف پذیری داشته باشد. بسیاری از INFP ها خود را هنرمند می دانند حتی اگر از این راه امرار معاش نکنند. برخی از آنها معتقدند هنرمندی ویژگی است که در وجود آنها است.

INTP این تیپ شخصیتی از کار خلاق لذت برده و دوست دارد با اشخاص مختلف با زمینه های متفاوت کار کند. او معمولا کار به تنهایی را دوست دارد و ترجیح می دهد با گروه های کوچک که دارای ذوق و استعداد خوب هستند، کار کند.
 
انتخاب رشته انتخاب شغل بهترین رشته های تجربی
بهترین رشته های مهندسی
شخصیت شناسی شغلی
 
 
 

مطالب مرتبط

2 نظر

 1. سما

  سلام خسته نباشید من میخوام مقطع ارشد رشته طراحی صحنه یا طراحی لباس بخونم با توجه به اینکه مدرک کارشناسیم نامرتبط هست آیا مشکلی به وجود نمیاد? و اینکه کدوم دانشگاه ها این رشته ها رو دارن

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   با سلام دوره ارشد طراحی صحنه فعلا نداریم. رشته ارشد طراحی پارچه و لباس است که برای دانشگاه های آن به دفترچه ارشد هنر مراجعه کنید. اگر رشته کارشناسی شما نامرتبط باشد مشکلی نیست. موفق باشید

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.