معرفی شغل ، وظایف و درآمد راننده کامیون

معرفی شغل ، وظایف و درآمد راننده کامیون

راننده کامیون کیست؟

راننده کامیون فردی است که درآمد زندگی خود را از راه رانندگی انواع کامیون به دست می‌آورد. رانندگان کامیون اجناس و بارها را از جایی به جای دیگر حمل می کنند.

در بیشتر کشورها رانندگان کامیونها باید گواهینامه مخصوص که در ایران به پایه یک موسوم است داشته باشند . علاوه بر این باید به برخی از کلیات مربوط به تعمیرات و اصول مکانیک خودرو  آشنائی داشته باشند . هرچند برای اخذ این نوع گواهینامه و اشتغال به عنوان راننده کامیون جنسیت مطرح نیست اما به دلیل سختی های خاص این شغل و زمان زیاد کار و همچنین دوری از خانه و خانواده، اکثر رانندگان کامیون مرد هستند .

این شغل علیرغم داشتن مشکلاتی مانند سختی کار، حوادث جاده‌ای و سرما و گرما متأسفانه جزو مشاغل سخت به حساب نمی‌آید و همچنین علاقه مندان خاص خود را نیز دارد.   البته همه در این شغل از‌‌ همان ابتدا راننده نمی‌شوند بلکه اول به عنوان شاگرد مشغول کار می شوند.

 

ساعات کار و شرایط  کار راننده کامیون

راننده کامیون باید مقدار ساعات معینی را در هفته کار کند. البته او اغلب به صورت نامنظم و در بسیاری مواقع در شب ها رانندگی می کند. رانندگان بین شهری معمولا روزهای زیادی را از خانه دور هستند . همچنین آنها باید بتوانند در شرایط نامساعد جوی و هر نوع آب و هوایی رانندگی کنند.

اهمیت کار راننده کامیون

راننده کامیون با کار خود ارزش زیادی را برای اقتصاد کشور ایجاد می کند. او مواد اولیه را از مراکز تولید و تهیه به کارخانجات تولید حمل کرده و سپس محصولات تولیدی کارخانجات را از محل کارخانه به بازار مصرف و یا عمده فروشی ها حمل می کند. می توان گفت نقش او در روند تولید و چرخه اقتصاد، بسیار مهم است.
 

وظایف راننده کامیون

 • برنامه ریزی و هماهنگی برای حرکت در مسیرهای مختلف و بررسی جداول زمانی حرکت و هماهنگی با مسئول مربوطه

 • نظارت یا کمک در بار زدن و خالی کردن کامیون

 • اطمینان از درستی و ایمنی بارها

 • رانندگی در مسیرهای طولانی

 • گزارش هر اتفاق خاص رخ داده در جاده به مسئول مربوطه در اداره راهداری و یا شرکت حمل و نقل مربوطه

 • آشنایی و اطاعت از قوانین راهنمایی و رانندگی و توجه به تذکارات و راهنمایی های مأموریت پلیس

 • بررسی کامیون و رفع هر گونه نقص و اشکال آن در صورت وجود

 

مهارت و دانش مورد نیاز راننده کامیون

 • علاقه زیاد به رانندگی و تبحر داشتن در آن

 • توانایی رانندگی به تنهایی و با تمرکز زیاد برای مدت طولانی

 • رفتار مناسب با سایر رانندگان در طول مسیر و مهارت در بروز عکس العمل مناسب و کم خطر در مواجه با رانندگان خطاکار در جاده ها

 • آگاهی از مسایل ایمنی راه و خودرو و رعایت تمامی آنها

 • گزارش نویسی – برای برخی از رانندگان که در شرکت های حمل و نقل بزرگ و بین المللی فعالیت دارند

 • توانایی بدنی مناسب به منظور تحمل سختی های انجام شغل همچون رانندگی طولانی مدت در جاده، تعویض لاستیک و یا تعمیرات اولیه و ضروری کامیون در هنگامی که دسترسی به مکانیک وجود ندارد.

 

بازارکار ، فرصت شغلی و وضعیت استخدام راننده کامیون

شما می توانید در انواع شرکت های حمل و نقل، ساختمانی، کارخانجات و … مشغول به کار شوید. همچنین می توانید به طور مستقل رانندگی کرده و به صورت قراردادی در مسیرها و با شرکت های مختلف کار کنید.
 

برخی از مسایل و مشکلات شغل راننده کامیون

 • نبود جایگاه شغلی مشخص برای رانندگان کامیون

 • متناسب نبودن میزان حقوق و مزایای رانندگان کامیون استخدامی با زحمت و سختی کار و مخارج زندگی شان

 • دور بودن از خانواده به مدت طولانی

 • مدرن نبودن سیستم حمل و نقل کشور و نبود تعداد کافی از افراد تحصیل کرده در این بخش

 • زیاد شدن تعداد کامیون ها و به دنبال آن کم شدن توزیع بار برای رانندگان کامیون


 
وضعیت استخدام راننده کامیون در برخی کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام رانندگان کامیون بین سال های ۲۰۱۰ تا  ۲۰۲۰ ، رشد ۲۱ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام در این شغل رشد ۱۳.۵ درصدی داشته و رشد متوسط در آینده برای آن پیش بینی می شود.
 

میزان درآمد راننده کامیون

درآمد راننده کامیون بسته به پارامترهای مختلف از جمله اینکه خودش صاحب کامیون باشد یا برای صاحب کامیون کار کند، چه کامیون و با چه ظرفیتی در اختیار دارد، شخصی کار کند یا برای شرکت یا سازمان خاصی و …. متفاوت است.

به این ترتیب عوامل زیادی از جمله محل کار، میزان ساعات و سرویس های کاری، میزان سابقه، نوع قرارداد با شرکت حمل و نقل  و … در میزان درآمد رانندگان کامیون موثر است.

نکته مهمتر این که اگرچه شاید درآمد راننده کامیون به ۱۳-۱۲ میلیون تومان در ماه هم برسد اما اگر خودش صاحب کامیون نباشد سهم چندانی از این مبلغ عایدش نخواهد شد چرا که ابتدا باید ۹-۸ میلیون تومان اجاره یا قسط کامیون نو را بدهد و از مبلغ باقیمانده ( ۴-۳ میلیون بافیمانده) هزینه های جنبی (تعمیرات، بیمه، سوخت،…) را هم بپردازد که با توجه به هزیته های جاری کامیون و افزایش چشمگیر قیمت قطعات و تعمیرات در چندسال اخیر ، مانده زیادی عایدش نخواهد شد.

 

درآمد راننده کامیون در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – متوسط درآمد سالانه رانندگان کامیون ۳۷.۷۷۰ دلار (برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۳۸.۲۰۰ دلار بوده است.

استرالیا – متوسط درآمد سالانه رانندگان کامیون ۵۵.۰۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان متوسط درآمد سالانه در این شغل برای افراد تازه کار حدود ۲۶.۰۰۰ دلار،  افراد با تجربه  ۳۸.۰۰۰ دلار و رانندگان مواد سوختی و شیمیایی حدود ۵۳.۰۰۰ دلار می باشد

مطالب مرتبط

3 نظر

 1. مهدی

  من خودم الان ۱۳ساله که راننده کامیون هستم.به نظر من راننده کامیون بو دن یعنی اینکه یه عمر با هزار زحمت کار کردن وپر کردن جیب شرکتها و باربری های مستقر در پایانه های بار که نصف بیشتر کرایه رو به عنوان کمیسیون از ما راننده هامیگیرن وهیچ کس هم نیست که به دادمون برسه.در اخر هم که یا تو تصادف از بین میریم یا از کار افتاده میشیم

  پاسخ
 2. ناشناس

  سلام
  رانندگان کامیون با اینکه کار خیلی سختی دارند و حمل نقل جاده ای نقش مهمی در کشور دارد ولی هیچ راننده ای از شغل خود راضی نیست چون نه امکاناتی در پایانه های حمل نقل هست نه جاده و نه ماشینهای جدید در اختیارشان نیست و حتی بیمه و بازنشستگی هم ندارند .
  راننده یعنی ۳۰ سال پشت فرمون دنده بزنی بعدش با هزار درد مریضی بیفتی توی خونه منتظر ……

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.