رشته معماری و مهارت های مربوطه

رشته معماری و مهارت های مربوطه

تحصیلات لازم برای مهندس معمار

مهندسی معماری از مشاغل تخصصی محسوب می شود. بنابراین برای ورود به شغل مهندس معمار نیاز به تحصیلات دانشگاهی و آموزش های تخصصی دارید. در بسیاری از دانشگاه های کشور رشته های مرتبط با معماری آموزش داده می شود. همچنین دانش آموزان در مقطع متوسطه می توانند به طور مستقیم در هنرستان های فنی و حرفه ای و کار و دانش نیز وارد رشته های نقشه کشی و معماری شوند.

 

معماری در دانشگاه های دولتی

در حال حاضر در دانشگاه های دولتی “معماری” در قالب دو رشته اصلی مهندسی معماری و معماری داخلی در مقطع کارشناسی ارائه می شود. البته تعداد پذیرش رشته مهندسی معماری به نسبت معماری داخلی خیلی بیشتر است.

تعداد کل واحدها در رشته مهندسی معماری ۱۴۰ واحد است که شامل ۲۰ واحد عمومی، ۲۹ واحد دروس پایه، ۶۰واحد دروس اصلی، ۲۷ واحد دروس تخصصی  و ۴ واحد اختیاری می شود. در حال حاضر حدود ۴۰ دانشگاه دولتی و غیر انتفاعی این رشته را به دانشجویان ارائه می دهند.

فارغ التحصیلان رشته مهندسی معماری و  مهندسی عمران  در مقطع کارشناسی بهترین گزینه برای ورود به مشاغل مرتبط با معماری به ویژه شغل مهندس معمار می باشند.

 

کارشناسی ارشد معماری در دانشگاه های دولتی

همچنین فارغ التحصیلان رشته ها و گرایش های مختلف کارشناسی ارشد معماری نیز می توانند به صورت تخصصی تر وارد این شغل شوند. برخی از این رشته و گرایش ها به شرح زیر است

 

معماری در دانشگاه فنی و حرفه ای

در دانشگاه فنی و حرفه ای  در حال حاضر ۳ رشته در حوزه معماری به دانشجویان و مخاطبان ارائه می شود. این سه رشته عبارتند از: 

 • کارشناسی ناپیوسته علمی – کاربردی معماری،

 • کارشناسی ناپیوسته معماری سنتی

 • کارشناسی ناپیوسته نقشه کشی معماری – معماری

 

چه کسانی می توانند در دانشگاه فنی و حرفه ای معماری بخوانند ؟

البته همانطور که می دانید کسانی در این رشته ها شرکت می کنند که دارای مدرک مرتبط باشند. به عبارت دیگر، افرادی وارد دوره های کاردانی و سپس کارشناسی ناپیوسته دانشگاه فنی و حرفه ای می شوند که در دوره متوسطه وارد هنرستان های فنی و حرفه ای شده و رشته های مرتبط با معماری را قبل از ورود به دانشگاه انتخاب کرده باشند و در آن رشته دیپلم فنی و حرفه ای اخذ نموده باشند. در این صورت برای ادامه تحصیل در این دانشگاه وارد می شوند.

 

امتیاز کسانی که در دانشگاه فنی و حرفه ای معماری می خوانند !

در مسیر رسیدن به شغل مهندس معماری، دانش آموزانی که وارد دوره های فنی و حرفه ای می شوند از دو امتیاز بزرگ نسبت به دانش آموزانی که از رشته ریاضی وارد دانشکده هنر می شوند، برخوردارند.

یک امتیاز اینکه گروه اول پس از اخذ مدرک دیپلم فنی و حرفه ای می توانند وارد بازار کار شوند و لذا اشتغال و کسب درآمد را حداقل ۴ سال زودتر از دانشجویانی که از رشته ریاضی وارد دانشگاه شده اند شروع خواهد کرد و دوم اینکه دارای مهارت های عملی و کاربردی بیشتری نسبت به دانشجویان دبیرستانی که وارد رشته معماری در دانشگاه شده اند، می باشند و لذا هر دوی این موارد باعث جذب سریعتر آنها به بازار کار می شود.

لذا این افراد اگر در حین انجام کار، ادامه تحصیل داده و مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه فنی و حرفه ای اخذ نمایند، می توانند به عنوان مهندس با تجربه و کاربلد، در این حوزه درآمد قابل توجهی کسب نمایند.

 

معماری در دانشگاه علمی  کاربردی

دانشگاه جامع علمی و کاربردی از جمله مراکز آموزش عالی کشور است که اقدام به ارائه دوره های آموزشی مختلف در مقطع کاردانی و کارشناسی در حوزه معماری نموده است. دوره های مذکور به شرح زیر است :

 

چه کسانی می توانند در دانشگاه علمی کاربردی معماری بخوانند؟

دانش آموزانی که دارای دیپلم ریاضی فیزیک از دبیرستان می باشند یا اینکه فارغ التحصیل هنرستان یا کار و دانش در رشته معماری و ساختمان هستند، می توانند در دوره های کاردانی معماری شرکت کنند. سایر دیپلمه ها نیز به شرط گذراندن دوره های پیش نیاز، شرایط شرکت در این دوره ها را پیدا می کنند.

 

دوره کاردانی معماری دانشگاه علمی کاربردی

دوره کاردانی فنی مبتنی بر نظام واحدی و متشکل از مجموعه ای از دروس نظری و مهارتی است و با توجه به قابلیت ها و مهارت های مشترک و فنی به دو بخش “آموزش در محل مجری” و “آموزش در محیط کار” تقسیم می شود. مجموع واحدهای هر دوره بین ۶۸ تا ۷۲ واحد است که در طول حداقل ۲ و حداکثر ۳ سال قابل اجرا است.  این دوره ها به دو روش نیمسالی و پودمانی اجرا می شود که وابسته به امکانات و نظر مدیریت واحد مجری است. 

 

دوره کارشناسی ناپیوسته معماری دانشگاه علمی کاربردی

در دوره کارشناسی ناپیوسته تمام دارندگان مدرک کاردانی می توانند شرکت کنند ولی کسانی که مدرک نامرتبط دارند نیاز است دروس پیش نیاز را بگذرانند. دارا بودن مدرک کاردانی ناپیوسته معماری فرد را بدون گذراندن دروس پیش نیاز وارد این دوره می کند.

تعداد واحدهای دوره کارشناسی ناپیوسته در این رشته ها، ۱۰۰ واحد است که ۲۶ واحد آن نظر و ۷۴ واحد آن مهارتی است و رویکرد دانشگاه، آموزش به دانش جویان از طریق عملی و افزایش مهارت های کاربردی آنهاست.

 

معماری دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد نیز در واحدهای مختلف خود در سراسر کشور نسبت به ارائه دوره های آموزش عالی دانشگاهی در حوزه معماری اقدام می کند. رشته های تحصیلی که در حال حاضر توسط دانشگاه آزاد در حوزه معماری ارائه می شود به شرح زیر است :

 • مهندسی معماری

 • کارشناسی ناپیوسته بدون آزمون – علمی کاربردی معماری

 • کاردانی پیوسته بدون آزمون نقشه کشی معماری – معماری

 • کاردانی ناپیوسته بدون آزمون معماری سنتی

 • کاردانی ناپیوسته بدون آزمون معماری

 بنابراین بسته به علاقه و شرایط شما راه های متنوعی برای رسیدن به شغل مهندس معماری وجود دارد.

 

برای آشنایی کامل با رشته های برتر مهندسی از جمله مهندسی معماری، این مجموعه تهیه و منتشر شده است.برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید: 

photo_۲۰۱۷-۰۸-۰۲_۱۷-۰۲-۵۹

 

مطالب مرتبط

8 نظر

 1. مروارید

  سلام من سال دوم دبیرستانم نقشه کشی معماری میخونم نمیدونم دراخربازارکارچجوری خیلی استرس دارم راهنمایم کنین

  پاسخ
 2. الهام

  سلام من مدرک دیپلم و پیش دانشگاهیم در رشته تحربی هستش می خواستم برم رشته معماری از طریق دانشگاه آزاد بدون کنکور و دانشگاه علمی کاربردی بدون کنکور بهم گفتن که میتونی بری آیا این درسته ؟ میخواستم بدونم که کدوم بهتره با توجه به اینکه من هیچ سررشته ای از رشته معماری ندارم و نه هنرستان رفتم و نه رشتم ریاضی فیزیک بوده و اینکه اون دوره های پیش نیاز که نوشتید برای دانشگاه های علمی کاربردی باید بگذرونیم به چه صورت هستش؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
 3. سلیمی

  با سلام .من فارغ التحصیل رشته ی حقوق در مقطع کارشناسی هستم .و علاقه شدیدی به رشته ی مهندسی معماری دارم .. با این شرایط ایا میتوانم کنکور این رشته را بدهم یا باید مراحل خاصی را طی کنم؟
  سپاس از وقتی ک برای اطلاعات ما میگذارید.

  پاسخ
 4. سمیه رضائی حق

  با سلام و عرض احترام خدمت مسئولین محترم عزیز
  اینجانب از فارغ التحصیلان رشته مهندسی فناوری معماری اماکن ورزشی هستم و هنوز رشته گروه ما تأیید نشده است و این جمع ما حدود ۳۰۰ نفر از فارغ التحصیل این رشته که بعد از فارغ التحصیل شدن در رشته فوق بعداز پیگیرهای مکرر تا کنون نتوانستیم رشته فوق را به تائید نظام مهندسی هم برسانیم به علت پسوند ورزشی؛ لذا بعد یکسال بگفته مسئولین علمی کاربردی رشته فوق قراراست مرتبط محسوب شود .
  با توجه به اینکه درورس ارائه شده مطابقت کامل با دوروس علمی کاربردی دانشگاه آزاد می باشد و با توجه به اینکه اکثرفارغ التحصیلان و دانشجویان این رشته مدرک کاردانی معماری هستند چرا از حق خود محروم شده ایم.
  خواهشا به درخواست اینجانب و گروه معماری اماکن ورزشی رسیدگی مبذول نمایید
  با تشکر

  پاسخ
 5. کارشناس ارشد معماری

  درجایی از صحبتها، اشاره کردین به برتری دانشجویانی که از هنرستان معماری وارد عرصه کار میشن.
  باتوجه به بازار کار نابسامان فعلی و تمایل صاحبان کار به نیروی کار ارزان این درست،اما چند نکته اساسی رو از قلم انداختین. اول اینکه، فردی ک دیپلم معماری داره،پایه اموزشیش اون رو به تکنسین نزدیکتر میکنه تا مهندس و به همین دلیل تا همین چند سال پیش، افرادی که به طور ناپیوسته کارشناسی معماری میگرفتند مجوز شرکت در آزمون کارشناسی ارشد رو نداشتند.
  مورد بعدی،که این رو از تجربه تدریس در دانشگاه علمی کاربردی به دست آوردم، اینکه اغلب فارغ‌التحصیلان مقطع دیپلم معماری ، به صرف داشتن پیش زمینه آموزشی در معماری،رغبتی برای تلاش مضاعف در مقاطع بالاتر ندارند و به طور مثال ترسیم کروکی پرسپکتیو اسکیس رو نقاشی میدونن!
  و یکی از بدترین مسایل اینکه، بدلیل منقطع شدن تحصیل (همان اتفاقی که برای کارشناسی ارشد ناپیوسته افتاد)،دانشجو واحدهایی رو به کرات در هر مقطع باید پاس کند و این علاوه بر دلزدگی در تحصیل منجر به هدر رفتن زمان مفید تحصیل میشود.

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.