نگاهی به شغل غواصی ، تجهیزات و کاربردهای آن

نگاهی به شغل غواصی ، تجهیزات و کاربردهای آن

تعریف شغل غواصی و نگاهی به کار غواص

نخست اجازه دهید تعریفی برای شغل غواص ارایه کنیم. فن شنا در زیر آب با داشتن وسایل تنفس مصنوعی (اسکوبا) یا بدون آن را غواصی می گویند. غواصی جزء خطرناک ترین و سخت ترین مشاغل به حساب می آید. ولی در کنار آن جذابیت ها و لذت های زیادی را به همراه دارد. کار غواص در زیر دریا، رودخانه، دریاچه ها و سدها است. قدمت غواصی در ایران به قرن ها قبل از میلاد بر می گردد. در قدیم از غواصی برای بیرون آوردن طلا و جواهرات کشتی های غرق شده استفاده می کردند.

کاربردهای غواصی و تجهیزات آن

غواصی کاربردهای مختلف ورزشی، تفریحی، تحقیقاتی، صنعتی و نظامی دارد ولی به طور کلی غواصی را می توان به دو بخش تفریحی و صنعتی تقسیم کرد که هر کدام دوره های آموزشی خاص خود را دارد. به عنوان نمونه از مدارک معتبر غواصی تفریحی می توان به  padiاز آمریکا و cmas از ایتالیا و از مدارک غواصی صنعتی می توان به HSE یا سرتیفیکیت های درجه ۱و۲و۳ بین المللی اشاره کرد.

وسایلی که معمولا غواص استفاده می کند عبارتند از : فین یا همان پای غواص که باعث حرکت فرد غوص زننده می شود، جوراب غواصی، وت سوت و درای سوت که همان لباس غواصی میباشد، دستکش غواصی، کاردغواصی، ماسک غواصی، اشنوکر، BCD یا جلیقه غواصی، سیلندر، رگلاتور و اسلحه غواصی.

اهمیت این وسایل در شغل غواصی خیلی زیاد است چرا که با وجود این که مدت زمانی که غواص در زیرآب خواهد بود کاملا کنترل شده است، ولی در مجموع ساعات کاری او طولانی و فشرده است. در بسیاری از موارد غواصان به دلیل موقعیت شغلی خود، باید به همراه خانواده در شهرهای نزدیک دریا زندگی کنند. شرایط زیر آب معمولا سرد، تاریک و کثیف است. شغل غواصی جزء مشاغل خطرناک است و در هنگام کار غواص باید لباس های محافظ و دستگاه های تنفس مناسب داشته باشد.
 

وظایف غواص

وظایف غواص بسته به نوع کار و یا صنعتی که در آن کار می کند، متفاوت است. غواص در صنایع زیر می تواند فعالیت کند :

  • نفت و گاز – برای اکتشاف و نقشه برداری یا ساخت و نگهداری از خطوط لوله

  • حوزه مهندسی عمران – برای تخریب، ساخت و تعمیرات لازم زیر آب

  • نیروی دریایی – بازرسی و تعمیر کشتی ها و قایق ها

  • بخش پرورش ماهی

  • رسانه – برای فیلم برداری زیرآب

  • تحقیقات علمی زیر آب – در زمینه های زیست شناسی دریایی، زمین شناسی، اقیانوس شناسی و…

  • پلیس – برای جستجو و یافتن افراد و شواهد گم شده در زیر آب

  • نظامی- نفوذ به پشت خطوط دشمن از راه دریا، قراردادن مین های دریایی و…

  • حوزه آموزش- آموزش مهارت های غواصی به دیگران

امروزه برخی از کارهایی که زیرآب باید انجام شود، بوسیله ماشین ها و ابزارهای مناسب انجام می شود. ولی این ابزار هنوز نتوانسته جای غواص ها را بگیرد و بسیاری از کارها باید همچنان توسط غواص انجام شود.
 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.