شرایط جذب هیات علمی

شرایط جذب هیات علمی

برای شما که می خواهید وارد شغل هیات علمی شوید و دردانشگاه تدریس کنید، آگاهی از شرایط جذب هیات علمی می تواند مهم و تعیین کننده باشد. بر مبنای تجربه ای که از برگزاری چندین دوره فراخوان جذب هیات علمی وزارت علوم وجود دارد، این شرایط تقریبا روشن و به قرار زیر است.

به طور کلی شرایط جذب هیات علمی به دو بخش عمده تقسیم می شود: شرایط عمومی و شرایط اختصاصی.

الف- شرایط عمومی جذب هیات علمی: این بخش مجموعه شرایطی را که جنبه عام داشته و به طور مشترک در همه رشته ها و دانشگاهها مد نظر است، در بر می گیرد. مواردی ازقبیل دین، تابعیت، سن، سوء پیشینه، نظام وظیفه آقایان و نظایر آن. معمولا دانشگاهها در این بخش یکسان عمل می کنند و مجری مقررات و قوانین مراجع بالاتر هستند.

ب- شرایط اختصاصی جذب هیات علمی: بر خلاف شرایط عمومی، در این بخش شرایطی که جنبه علمی، آموزشی و پژوهشی دارد مطرح می شود. مواردی از قبیل مدرک تحصیلی، سوابق آموزشی و پژوهشی، تسلط به زبانهای خارجی و توانمندیهای خاص مرتبط با رشته تحصیلی. روشن است که دانشگاهها ممکن است در این بخش یکسان عمل نکنند و حسب نیاز خود و سطح علمی دانشگاه،  شرایط متفاوتی را برای داوطلبان در نظر بگیرند.

در این میان برخی شرایط نیز وجود دارد که گاهی جنبه عمومی و گاهی اختصاصی می یابد. به عنوان مثال شرط معدل ممکن است در یک فراخوان برای تمام دانشگاهها یکسان تعریف شود و جنبه عمومی پیدا کند و یا این که برای برخی دانشگاه ها (حسب درخواست آنها) مقادیرکمتر یا بیشتری اعلام شود و جنبه اختصاصی بیابد.

راهنمای جذب هیات علمی وزارت علوم ( جذب دولتی ، غیر انتفاعی، پیام نور) (کلیک کنید)
راهنمای گام به گام و عملی برای رسیدن به شغل استاد دانشگاه (ویژه گروه غیرپزشکی-
ویرایش ششم-مرداد ۹۶)

 

شرایط حذف کننده در فرایند جذب هیات علمی

طبق مصوبه هیات عالی جذب اعضای هیات علمی ، داشتن برخی شرایط و ویژگیها باعث حذف متقاضی می شود. این شرایط عبارتند از:

– مشکلات روحی و روانی

– بیماریهای جسمی ناتوان کننده

– مشکلات اخلاقی

– داشتن ظاهر نامناسب و خلاف شئونات اسلامی

– عدم رعایت موازین اخلاقی

شرایطی که باعث اولویت متقاضی می شوند

طبیعتا هر داوطلب که امتیاز بالاتری کسب کند از شانس بیشتری برخوردار است اما برخی عوامل و شرایط به عنوان عوامل امتیازآور (در شرایط مساوی میان دو یا چند متقاضی) مطرح بوده ومی توانند باعث موفقیت داوطلب شوند.اهم این موارد عبارتند از:

 • – متقاضیان بومی همان منطقه
 • – نخبگان
 • – ایثارگران
راهنمای جذب هیات علمی وزارت علوم ( جذب دولتی ، غیر انتفاعی، پیام نور)  (کلیک کنید)
راهنمای گام به گام و عملی برای رسیدن به شغل استاد دانشگاه (ویژه گروه غیرپزشکی-
ویرایش ششم-مرداد ۹۶)
راهنمای جذب هیات علمی دانشگاه آزاد  (کلیک کنید)
راهنمای گام به گام و عملی برای رسیدن به شغل استاد دانشگاه آزاد(ویژه گروه غیرپزشکی دانشگاه آزاد)

حالا پرسش اساسی که در این مقاله به دنبال پاسخ آن هستیم، این است که سنجش شرایط جذب هیات علمی ( اعم از شرایط عمومی و شرایط اختصاصی) و نیز معیارهای حذف کننده و اولویت دهنده (که در بخش اول مطرح شد) توسط چه کسانی و با کدام ساز و کار انجام می شود؟

 • شرایط جذب هیات علمی در بخش عمومی

بررسی بخشی از شرایط عمومی جذب هیات علمی ، پس از ثبت نام در فراخوان و قبل از ارسال پرونده به دانشگاه انجام می شود. این بررسی بر مبنای اطلاعات و لیستهای امنیتی و با استعلام از مراجع ذیصلاح صورت می گیرد. تنها تعداد اندکی از متقاضیان که ممکن است مشکلات جدی داشته باشند در این مرحله حذف خواهند شد.

ادامه کار در این بخش در دانشگاهها انجام می شود. گام اول در دانشگاه، بررسی شرایط کلی داوطلب نظیر سن، وضعیت نظام وظیفه آقایان و … است. پس از آن وضعیت شما بر اساس معیارهای ۱۷ گانه صلاحیت عمومی بررسی خواهد شد. مرجع اصلی بررسی شرایط جذب هیات علمی در بخش عمومی در دانشگاهها، کارگروه بررسی صلاحیت عمومی نام دارد که متشکل از نماینده رییس دانشگاه، نماینده رییس نهاد رهبری دانشگاه و سه نفر عضو هیات علمی به انتخاب رییس است.

اعضای این کارگروه با دعوت از شما به جلسه، شرایط شما را برای عضویت در هیات علمی بر اساس ۱۷ معیار اصلی (از قبیل اعتقاد به نظام و ارکان آن، دین، تعهدات اخلاقی و کاری، فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی،توانایی اداره کلاس، قدرت بیان و…)می سنجند و در فرم ویژه ای که در اختیار دارند تا سقف امتیاز درج شده در فرم امتیاز می دهند.میانگین امتیازات این افراد، امتیاز شما را در بخش عمومی مشخص می کند. این امتیازات بعدا در جلسه هیات جذب دانشگاه و در مقایسه با امتیاز سایر داوطلبان، مبنای تصمیم گیری خواهد بود. (این فرم به همراه امتیازات هر بند و مستندات لازم برای هر کدام، یکی از پیوستهای راهنمای شغلی استاد دانشگاه است که از طریق این لینک قابل دانلود است).

 • شرایط جذب هیات علمی در بخش اختصاصی

در این بخش نیز ابتدا دانشگاه کلیات پرونده را بررسی کرده و مواردی مثل مدرک تحصیلی، انطباق رشته متقاضی، حداقل معدل و… را بررسی کرده و ادامه روند بررسی را به کارگروه بررسی توانایی علمی می سپارد. این کارگروه متشکل از رئیس دانشکده/پژوهشکده، مدیر گروه آموزشی، پژوهشی ذیربط، دو نفر از اعضای هیأت علمی مرتبط با زمینه تخصصی متقاضی، یک نفر از اعضای هیأت اجرایی جذب و یا نماینده آن هیأت (عضو هیأت علمی رسمی مؤسسه) است.

اعضای این کارگروه با دعوت از شما به جلسه، شرایط شما را برای عضویت در هیات علمی بر اساس ۱۴ معیار اصلی (از قبیل فعالیتهای پژوهشی نظیر مقاله، کتاب و طرح تحقیقاتی و فعالیتهای آموزشی نظیر افتخارات علمی، معدل کیفیت دانشگاههای محل تحصیل، سطح زبان خارجی، توانایی تدریس و…)می سنجند و در فرم ویژه ای که در اختیار دارند تا سقف امتیاز درج شده در فرم امتیاز می دهند.میانگین امتیازات این افراد، امتیاز شما را در بخش اختصاصی مشخص می کند.

این امتیازات همانند بخش عمومی بعدا در جلسه هیات جذب دانشگاه و در مقایسه با امتیاز سایر داوطلبان، مبنای تصمیم گیری خواهد بود. (این فرم به همراه امتیازات هر بند و مستندات لازم برای هر کدام، یکی دیگر از پیوستهای راهنمای شغلی استاد دانشگاه است که با تهیه این راهنما از طریق این لینک قابل دانلود است).

 • عوامل اولویت دهنده در جذب هیات علمی

در بخش قبلی به عوامل اولویت دهنده اشاره کردیم. اهم این موارد شامل بومی بودن، نخبگی، استعداد درخشان و ایثارگری است.

الف- بومی بودن: عواملی نظیر ساکن بودن یا تحصیل در یک منطقه موجب بومی بودن در آن منطقه می شود.(در صورت تمایل، باید جزئیات را در قوانین مربوطه بیابید).

ب- مصادیق نخبگی: دانش آموختگان برتر، دارندگان رتبه های برتر جشنواره ها و المپیادهای معتبر، رتبه های برتر کنکور سراسری جزو نخبگان محسوب می شوند. جزئیات بیشتر را در پیوست راهنمای شغلی استاد دانشگاه ببینید.

ج- شرایط استعداد درخشان: شرایط این بخش شباهت زیادی با نخبگان دارد. البته تاکید در این بخش روی دانشجویان است. دانشجویان برتر، دانشجویان دارای رتبه های برتر جشنواره ها و المپیادهای معتبر و رتبه های برتر کنکور جزو استعدادهای درخشان محسوب می شوند. جزئیات بیشتر را در پیوست راهنمای شغلی استاد دانشگاه ببینید.

د- مصادیق ایثارگری: افراد تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران در این گروه قرار می گیرند.رزمندگان، آزادگان، جانبازان و خانواده آنان و خانواده شهدا همه تحت شرایطی می توانند از امتیاز ایثارگری بهره مند شوند. در این مورد نیز همانند موارد قبل جزئیات بیشتری در راهنمای شغلی استاد دانشگاه ارایه شده است.

در پایان با آرزوی موفقیت برای شما توصیه می کنیم تا با تهیه راهنمای شغلی جذب هیات علمی وزارت علوم و دانشگاه آزاد از طریق لینکهای زیر، ضمن در اختیار داشتن اطلاعات فوق، مجموعه کاملی از اطلاعات مفید دیگر را مطالعه کنید و از هم اکنون برای عضویت در هیات علمی دانشگاه مورد علاقه تان آماده شوید.

راهنمای جذب هیات علمی وزارت علوم ( جذب دولتی ، غیر انتفاعی، پیام نور) (کلیک کنید)
راهنمای گام به گام و عملی برای رسیدن به شغل استاد دانشگاه (ویژه گروه غیرپزشکی-
ویرایش ششم-مرداد ۹۶)
راهنمای جذب هیات علمی دانشگاه آزاد     (کلیک کنید)
راهنمای گام به گام و عملی برای رسیدن به شغل استاد دانشگاه آزاد(ویژه گروه غیرپزشکی دانشگاه آزاد)

منبع مطلب:قوانین جاری کشور در زمینه جذب هیات علمی

درباره نویسنده

کارشناس ارشد علوم پایه هستم با حدود بیست سال سابقه کاری در مراکز مختلف تحقیقاتی و دانشگاهی. در حوزه رشته های دانشگاهی و مشاغل مربوطه مطالعه و تحقیق می کنم. علاقه مندم تا نتایج بررسی ها و تجربیاتم رو در اختیار دوستان قرار بدم و از این طریق در انتخاب شغل و رشته تحصیلی به اونها کمک کنم.

مطالب مرتبط

30 نظر

 1. شیما

  با سلام خدمت شما ممنون میشم اگه جوابم بدهید
  من کارشناسی اقتصاد پیام نور معدلم ۱۳ هست و الان ارشد میخونم تو ازاد و میخوام دکتری هم ازاد بخونم به نظرتون برا هیئت علمی معدل ۱۳ کارشناسی جلومو نمیگیره. .؟لطفا راهنمایی بکنید به نظرتون بخوانم دکتری را؟اگر بخونم و جذب نشم بعدا چی خیلی سخته

  پاسخ
 2. mahbob

  سلام. خواستم بدونم معدل ارشد برای هیات علمی چقدر تعیین کندست معدل ارشدم کمی زیر شانرده هستش البته مشروطی نداشتی معدل دکترام بالاست و همه مقاطع رو یک دانشگاه مادر بودم رزومه پژوهشی خیلی قوی هم دارم. ممنون میشم راهنمایی کنید ایا بخاطر چنین معدلی کسی رو رد میکنن؟

  پاسخ
  1. رامین رضایی

   سلام. دوست عزیز نگران نباشید. البته مشروط به این که به دانشگاهی تقاضا ندهید که معدل ارشد رو مشروط اعلام کرده باشه(منظور قسمت شرایط خاص دانشگاهه)

   پاسخ
   1. mahbob

    سلام خیلی مممنوم
    حالا اگه دانشگاهی در شرایط خاصش شرط معدل را برای ارشد گنجانده باشه در کجا این معدل رو بررسی میکنه در همون پالایش اولیه یا در مصاحبه علمی؟ یا در جای دیگه؟

    پاسخ
 3. محمدی

  سلام و خسته نباشیدمی خواستم در خصوص سهمیه رزمندگان بالای شش ماه ،سوال بپرسم ،ایا فرزندان رزمنده می توانند از سهمیه استفاده کنند؟ممنونم از پاسخ شما

  پاسخ
 4. قدرت 96

  با سلام و ممنون به خاطر سایت خیلی خوبتون
  بنده کارشناسی ارشد دارم و برای جذب هیات علمی تابستان ۹۶ برای یک دانشگاه غیرانتفاعی شرکت کردم. بنده ارشد رو از یک دانشگاه دولتی با معدل و نمره پایان نامه عالی تموم کردم و مقاله و طرح پژوهشی و نمره زبان و …. هم دارم. فقط مشکلم اینجاست که کارشناسی غیرانتفاعی و یک رشته غیرمرتبط بودم. به نظرتون الان شانسی دارم برای پذیرفته شدن؟ آیا راهنمایی خاصی دارین برای بنده؟
  ضمن اینکه الان دانشجوی دکتری یک دانشگاه خوب دولتی (در همون شهری که برای جذب هیات علمی شرکت کردم) هستم.
  پیشاپیش ممنون بابت پاسخگویی.

  پاسخ
  1. رامین رضایی

   با سلام و سپاس. در مقالات و توضیحات قبلی هم گفته شد که مدرک ارشد همراه با کارشناسی غیرمرتبط، به دلیل اهمیت مقطع کارشناسی شرایط سختی را ایجاد می کند اما از طرفی شما امتیازات خوبی هم دارید که باید با تکیه به آنها و امید به فرصتهای پیش رو روند فراخوان را ادامه دهید. اگر راهنمای استاد دانشگاه را تهیه کرده اید، آماده سازی مستندات مورد نیاز جلسات علمی و عمومی فعلا مهمترین کاری است که می توانید انجام دهید و اگر هم هنوز اقدام نکرده اید پیشنهاد می کنم زمان را از دست ندهید. موفق باشید

   پاسخ
 5. محمد

  می دونید که شرط سنی جذب هیات علمی رو کم کردند و شده ۴۰ سال برای افراد داری مدرک دکتری. البته این احتمالا فقط برای وزارت علوم هستش. حالا سوال من این هستش که برای کسانی که کارت پایان خدمت دارند آیا دو سال سربازی روی این زمان به حساب میاد یا خیر. یعنی برای افرادی که کارت پایان خدمت دارند و بالاخره برای کشور دو سال عمرشون را اهدا کردن این سن ۴۲ سال به حساب میاد یا خیر؟
  با تشکر

  پاسخ
  1. رامین رضایی

   سلام دوست گرامی. این موضوع در راهنما به طورکامل مورد بحث قرار گرفته و اطلاعات لازم بر مبنای روال موجود و نیز مصاحبه رسمی رییس مرکز جذب داده شده و استثناها (نظیر برخی رشته ها و مناطق خاص)نیز ذکر شده. به طور خلاصه آنچه تاکنون در خصوص شرط سنی عموماً مطرح بوده است، حداکثر ۴۵ سال برای دارندگان مدرک دکترا و ۳۵ سال برای کارشناسان ارشد (با احتساب ۲ سال خدمت سربازی)است. (اعداد بین ۴۰تا۴۵ نیازمند مجوز خاص است). البته با توجه به احتمال تغییر قوانین در هر دوره، آگهی فراخوان ملاک اصلی است. موفق باشید.

   پاسخ
   1. محمد

    سلام رامین جان می خواستم بپرسم به نظر شما اگر کسی CV خوب داشته باشه از نظر سوابق آموزشی و پژوهشی و سربازی هم رفته باشه یعنی کارت پایان خدمت داشته باشه و زمانی که جواب مثبت یکی از دانشگاه ها را برای جذب کسب می کنه حدود ۴۱ سال داشته باشه، چقدر ممکنه این مساله ۴۱ سال سنش براش مشکل درست کنه؟ یعنی سوال من اینه که در این شرایط بیشتر احتمال داره اون مجوز خاص رو بدهند یا بیشتر احتمال داره که مجوز نگیره؟ یه نکته دیگه در پاسخ ۱۳۹۶-۰۴-۲۵ در ۱:۳۹ ب٫ظ گفتید راهنما، میشه راهنمایی کنید این راهنما رو من چطور می تونم پیدا کنم.
    خیلی ممنونم از پاسختون

    پاسخ
    1. رامین رضایی

     با سلام. در شرایطی که شما بیان کردید احتمالش کم است که مشکلی پیش بیاید. معمولا دانشگاه مراحل اولیه بررسی پرونده را که شامل بررسی شرایط عمومی فراخوان (ازجمله شرط سنی) نیز هست طی کرده و سپس فرد را به مصاحبه (کارگروه) دعوت می کند. بنابراین اگر پاسخ مثبت اولیه را دارید و به ویژه اگر به مصاحبه دعوت شوید به احتمال زیاد از فیلتر شرط سنی عبور کرده اید.// در مورد راهنما” هم که سوال کردید، منظور راهنمای جامع ورود به شغل هیات علمی است که با مبلغ مناسب در فروشگاه سایت قرار گرفته و دانلودش با کلیک روی جملات سبز رنگ داخل متن بالا امکان پذیر است. (دقت کنید که راهنمای دانشگاه دولتی با آزاد مجزاست و اگر قصد دارید در فراخوان هر دو دانشگاه شرکت کنید، لازم است هر دو راهنما را تهیه فرمایید). موفق باشید.

     پاسخ
 6. جاوید

  با عرض سلام و خسته نباشید شرمنده من نمرات دوره کاردانی و کارشناسیم پایین در حد قبولی میخواستم بدانم اگر دوره اشدم و دکترابالا باشه میتوانم در جذب هیت علمی ثبت نام کنم

  پاسخ
 7. زمانی

  با سلام و خسته نباشید. ببخشید تحصیل در پردیس بین الملل دانشگاه تهران یا خوارزمی حتی اگر کارشناسی و دکتری هم در دانشگاه دولتی بوده باشیم شانسمون رو برای هییت علمی شدن کم میکنه؟ممنون میشم اگر سریعتر جواب بدین چون برای انتخاب رشته خیلی برام مهمه. با سپاس

  پاسخ
  1. رامین رضایی

   سلام دوست عزیز. مهمترین بخش در کیفیت دانشگاه محل تحصیل به مقاطع ارشد و دکترا بر می گردد. در شرایطی که شما اشاره کردید -به ویژه پردیس دانشگاه تهران- می شود با تلاش بیشتر و افزایش فعالیتهای علمی پژوهشی جنبی و برقراری ارتباط بیشتر با اساتید این نقص را جبران کرد. البته همه چیز به همت و تلاش و انگیزه شما مربوط است. موفق باشید

   پاسخ
 8. زهرا ۳۱۴

  با سلام
  من فارغ التحصیل کارشناسی ارشد شیمی وزارت علوم هستم .میخواستم برای دکتری ، نانو تکنولوژی پزشکی وزارت بهداشت رو شرکت کنم. با توجه به اینکه رشته ارشد من با دکتری فرق خواهد کرد ایا شانس خوبی برای هیئت علمی شدن در اینده دارم یا خیر؟
  چون دانشگاه ازاد همخوانی رشته تحصیلی دو مقطع آخر هست. میخواستم بدونم دانشگاه های دیگر هم این شرط را دارا هستند یا خیر؟

  پاسخ
  1. رامین رضایی

   سلام به شما. وقتی صحبت از شانس به میان می آید، هر احتمالی مطرح است اما به طور کلی ریسک چنین تصمیمی خیلی بالاست. واقعیت این است که همخوانی در دانشگاههای دولتی الان هم کنترل می شود اما عمدتا در زمان مصاحبه علمی و توسط داوران. موضوع همخوانی هم یک بحث علمی است که فراتر از عنوان رشته بوده و نیازمند تفسیر توسط متخصصین است. هدف، کنترل تشابه و میزان ارتباط علمی دو رشته بوده و ناظر به این است که یک فرد با پایه علمی غیر مرتبط، به جایگاه تدریس در مبانی آن رشته نرسد. حتما تایید می کنید که اصل موضوع، درست و بجاست؛ البته اگر به دقت اجرا شود. در مجموع با توجه به مشکلاتی که وزارت علوم و بهداشت با هم دارند (و شرایط در این یکی دو ساله با حضور قدرتمند دکتر هاشمی به نفع وزارت بهداشت در حال تغییر است) شانس هیات علمی شدن برای دوستانی که یکی از مقاطع تکمیلی را در وزارت علوم بوده اند(به ویژه در مورد رشته هایی که عناوین نزدیک به آن در دانشگاههای علوم پزشکی وجود دارد)، زیاد نیست. بنابراین اگر مصمم به این کار هستید اولا هدفتان را فقط هیات علمی شدن نگذارید و ثانیا سعی کنید رزومه تان خیلی خوب و حرفه ای پیگیری و تکمیل شود.

   پاسخ
 9. F

  سلام
  تشکر از مطالب ارائه شده و راهنمایی هاتون. آیا داشتن یک ترم مشروطی در یکی از مقاطع تحصیلی، ممنوعیتی برای هیئت علمی شدن محسوب میشه؟ حتی اگر فرد رزومه پژوهشی خوبی داشته باشه؟

  پاسخ
 10. سپیده اصلانی

  سلام. خیلی ممنون از اطلاعات جامعتون. میشه لطفا بفرمایین شرط تاهل هم مطرح هست برای هیات علمی دانشگاه های سراسری یا نه؟ جدب افراد مجرد ممنوعیت داره؟

  پاسخ
  1. رامین رضایی

   سلام بر شما. خیر تجرد ممنوعیت ندارد اما معمولا متاهلین در شرایط برابر شانس بیشتری دارند. در واقع اصالت با تاهل نیست و معمولا یک فرد مجرد با رزومه قوی از یک متاهل با رزومه معمولی موفق تر است. بگذریم از این که برخی دانشگاهها نسبت به این موضوع حساسند و در بهترین شرایط نیز مشروط به تاهل، متقاضی را جذب می کنند.

   پاسخ
 11. ترنم

  سلام. دوستانی که سابقه شرکت در فراخوان جذب رو دارند لطف کنند اطلاعات و تجربه هاشون رو برای استفاده سایرین به اشتراک بذارن. خیلی ممنون

  پاسخ
 12. k-m

  سلام . کارشناسی ارشد دارم و به علت ادامه تحصیل هنوز خدمت نرفتم. برای عضو هیات علمی شدن کارت پایان خدمت لازمه؟ راهی نداره قبل از سربازی هیات علمی بشم؟ ممنونم از راهنمایی تون

  پاسخ
  1. رامین رضایی

   سلام دوست عزیز. برای عضو هیات علمی شدن الزامی به داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت و… نیست . انجام خدمت سربازی در دانشگاه یکی از امکانات موجود در فراخوان جذب هیات علمی است و شما می توانید در هنگام ثبت نام در فراخوان با انتخاب دانشگاههایی که “طرح سربازی” می پذیرند، از این امکان استفاده کنید. البته آموزش نظامی مختصر اولیه حذف نمی شود. موفق باشید

   پاسخ
 13. مهتاب

  خیلی خوب بود… من لیست موارد امتیاز آور رو توی بخش علمی دیدم. البته هنوز شرایط جذب رو ندارم و یه خورده نگرانم ولی خیلی امیدوارم که یه روزی بتونم استاد دانشگاه بشم

  پاسخ
 14. زهرا سادات

  سلام. وزارت علوم مجوز جذب ۱۴۰۰ نفر عضو هیات علمی رو در فراخون بهمن ۹۵ برای دانشگاه های وابسته به خودش (پیام نور ، علمی کاربردی، دولتی، …) گرفته. این رو رئیس هیات عالی جذب گفته. برای من هم دعا کنید بتونم موفق بشم

  پاسخ
 15. جاوید

  سلام به همگی. شروع ثبت نام فراخوان جذب هیات علمی وزارت علوم ۹۵ از ۱۶ بهمن ماه. بررسی دانشگاهها از ۱۵ اسفند تا ۳۱ اردیبهشت. به امید موفقیت .

  پاسخ
 16. مریم

  سلام. درسته که دونستن شرایط جذب هیات علمی مهمه ولی به نظر من برگ برنده دست کسی هست که به آیتمهای کمتر شناخته شده به اندازه شرایط جذب و آیتمهای معروف اون توجه داشته باشه؛ مثل داشتن توصیه نامه از اساتید یا داشتن طرح درس یا سابقه تدریس و… البته شما توی راهنمای شغلی تون به این موارد اشاره کردین ولی خواستم باز اینجا یادآوری کنم

  پاسخ
 17. ملک

  سلام. ممنونم از توضیحات خوبتون. دوستان یه تجربه در خصوص شرایط جذب هیات علمی این که اگه موضوع پایان نامه ارشد و تز دکتراتون در یه راستا باشه خیلی بهتره. این موضوع برای داورا اهمیت زیادی داره و نشان دهنده تخصص شما برای هیات علمی شدنه

  پاسخ
 18. ساعد

  سلام. در مورد شرایط جذب هیات علمی، تجربه خود من بعد از دو بار شرکت در فراخوان جذب اینه که توی صلاحیت عمومی معمولا به صورت مطلق خودت رو ارزیابی می کنن یعنی بدون مقایسه با وضع سایرین که ممکنه پذیرفته بشی یا نه، در حالی که برای بخش علمی معمولا رقابتی به موضوع نگاه می کنند و بالاترین امتیاز بین افراد متقاضی تعیین کننده است. توی بخش علمی بر خلاف عمومی اگه حداقل شرایط رو داشته باشی کافیه و هر کی امتیاز بیشتری بیاره حتما پذیرفته میشه.

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.