شرایط جذب هیات علمی دانشگاه آزاد

شرایط جذب هیات علمی دانشگاه آزاد

در مقاله قبلی با عنوان ” جذب هیات علمی دانشگاه آزاد“، گفتیم که طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی جذب هیات علمی مورد نیاز دانشگاه ها باید از طریق برگزاری فراخوان جذب و به صورت سراسری باشد. بنابراین دانشگاه آزاد برای تامین عضو هیأت علمی خود ملزم به برگزاری فراخوان جذب هیات علمی است و متقاضیان باید مسیر فراخوان را برای عضویت در هیات علمی دانشگاه آزاد طی کنند.

اما سوالی که مطرح می شود، شرایط جذب هیات علمی در دانشگاه آزاد است.

نکته ای که باید به آن توجه داشت، تمایز بین شرایط شرکت در فراخوان جذب هیات علمی دانشگاه آزاد (یا به عبارتی شرایط ثبت نام) با شرایط پذیرش به عنوان عضو هیات علمی این دانشگاه است. به عبارتی ممکن است شما شرایط ثبت نام در فراخوان را داشته باشید اما از شرایط لازم برای عضویت در هیات علمی این دانشگاه، برخوردار نباشید.

 

سوال: چه تفاوتی میان شرایط ثبت نام در فراخوان با شرایط لازم برای قبولی در فراخوان وجود دارد؟

اجمالا می توان گفت که شرایط ثبت نام درفراخون، کلی تر و آسانتر است ضمن این که به صورت مطلق بر شخص داوطلب تمرکز دارد؛ در حالی که شرایط قبولی و پذیرش نهایی، جزئی تر و دقیق تر بوده و در رقابت با سایر داوطلبان معنا می یابد.

در اینجا توضیحات بیشتری در این خصوص ارایه می شود.

شرایط کلی شرکت در فراخوان جذب هیات علمی دانشگاه آزاد

بر اساس آگهی جذب هیات علمی دانشگاه آزاد که در سال ۹۴ منتشر شده است، مهمترین شرایط ثبت نام در فراخوان جذب شامل این موارد است:

۱- همخوانی رشته تحصیلی متقاضی در دو مقطع آخر تحصیل

۲- همخوانی رشته تخصصی و شرایط متقاضی با اعلام نیاز درج شده در سامانه جذب دانشگاه آزاد

 تبصره : درصورتیکه گرایش تخصصی متقاضی مشخص نباشد همخوانی رشته و گرایش تخصصی متقاضیان توسط کارگروه توانایی علمی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

۳- رعایت شرط سنی لازم (بر حسب آخرین مقطع تحصیلی می تواند حداکثر ۳۵ تا ۴۵ سال باشد).

۴- گذراندن امتحان جامع با موفقیت در هنگام ثبت نام ( ویژه دانشجویان دوره دکتری).

۵- داشتن حداقل معدل لازم (بر حسب مقطع تحصیلی حداقل معدل ۱۶ تا ۱۷ قابل قبول است ).

برای اطلاع از جزئیات این موارد، سایر شرایط مطرح برای موفقیت در فراخوان و رفع ابهامات احتمالی می توانید مجموعه کامل راهنمای جذب هیات علمی دانشگاه آزاد را از طریق لینک زیر تهیه فرمایید.

راهنمای جذب هیات علمی دانشگاه آزاد      (کلیک کنید)  
راهنمای گام به گام و عملی برای رسیدن به شغل استاد دانشگاه آزاد(ویژه گروه غیرپزشکی دانشگاه آزاد)
 


شرایط جذب هیات علمی در دانشگاه آزاد

اکنون فرض بر این است که شرایط ثبت نام در فراخوان را داشته اید و ثبت نام کرده اید. پس از آن لازم است تا شرایط جذب هیات علمی در دانشگاه آزاد درباره شما مورد بررسی قرار گیرد. (شرایطی از قبیل وضعیت فعالیتهای آموزشی و پژوهشی و صلاحیتهای عمومی).

این کار در دوجلسه مجزا (یکی برای بررسی شرایط علمی و دیگری برای بررسی شرایط عمومی شما) انجام می شود. در این جلسات که از آن تحت عنوان “کارگروه” یاد می شود، داوران بر اساس شاخصهای از پیش تعیین شده، شرایط جذب هیات علمی را در مورد شما بررسی می کنند و به شما امتیاز می دهند.

بالاترین امتیاز در بین داوطلبان موفق به عضویت در هیات علمی خواهد شد.

نکاتی در خصوص کارگروه های دوگانه

در کارگروه بررسی توانایی علمی، ۱۸ شاخص کلی (نظیر فعالیتهای پژوهشی، سوابق آموزشی و علمی، سطح معدل، تسلط به زبان خارجی، کیفیت دانشگاه محل تحصیل در مقاطع مختلف و…) بررسی می شود. ممکن است همه این شاخصها مربوط به رشته شما نباشد (تعداد اندکی از آن به رشته های علوم انسانی و پزشکی مربوط است) اما اطلاع از آنها باعث آمادگی قبلی و تدارک مستندات لازم خواهد بود.

در کارگروه بررسی صلاحیت عمومی نیز ۱۷ شاخص دیگر (نظیر قدرت بیان،پوشش ظاهری، سوابق فعالیتهای اجتماعی و فرهنگی، اعتقادات داوطلب و…) بررسی می شود که همه این موارد در مورد شما مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

لازم به ذکر است، مجموعه کامل این شاخصها به همراه سقف امتیاز و مستندات لازم برای هر کدام، به عنوان یکی از چندین پیوست راهنمای شغلی جذب هیات علمی دانشگاه آزاد است که تهیه آن از لینک پایین بسیار می تواند مفید باشد.

راهنمای جذب هیات علمی دانشگاه آزاد    (کلیک کنید)
راهنمای گام به گام و عملی برای رسیدن به شغل استاد دانشگاه آزاد(ویژه گروه غیرپزشکی دانشگاه آزاد)

آیا با مدرک کارشناسی ارشد می توان هیات علمی دانشگاه آزاد شد ؟

در پایان، مجددا سوال بسیاری از مخاطبان و داوطلبان شرکت در فرایند جذب هیات علمی دانشگاه آزاد در سال های گذشته را مطرح می کنیم که آیا با مدرک کارشناسی ارشد و به شرط داشتن سایر شرایط می توان در فراخوان جذب هیات علمی این دانشگاه شرکت کرد و موفق شد؟ 

پاسخ به این سوال در دوره های مختلف متفاوت بوده است اما به عنوان یک قاعده کلی، در حال حاضر پاسخ منفی است. در واقع در صورتی که مدرک کارشناسی ارشد دارید، تنها به شرط قبولی در آزمون دکترا و موفقیت در امتحان جامع می توانید در فراخوان جذب هیات علمی دانشگاه آزاد شرکت کنید.

البته به علت محدودیتهای موجود در رشته های خاص نظیر رشته های گروه هنر نظیر تعداد اندک دارندگان مدرک دکترا و نیز دسترسی واحدهای دانشگاه در سراسر کشور به افراد واجد شرایط، همواره امکان پیش بینی تسهیلاتی برای کارشناسان ارشد این رشته ها  وجود دارد. از این رو اگر رشته شما شرایط خاصی دارد، بهتر است از هم اکنون آماده باشید و از پیگیری اطلاعیه ها و توضیحات آگهی فراخوان غافل نشوید. به امید موفقیت شما.

 

مطالب مرتبط

17 نظر

 1. مسعود

  باسلام و ادب. من ترم اول دکتری فلسفه اسلامی در دانشگاه دولتی نوبت روزانه هستم و هنوز امتحان جامع نداده ام با توجه به اینکه ۳۹ ساله ام لطفا جهت هیأت علمی شدن راهنمایی کنید. با سپاس

  پاسخ
  1. رامین رضایی

   سلام به شما. هم اکنون حداکثر ۴۰ سال برای دکترا مطرح است ولی بازهم امیدوار باشید چرا که شرط سنی در آگهی ثبت نام بارها تغییر کرده است.

   پاسخ
 2. ناشناس

  سلام میخوام استاددانشگاه شوم درحال حاضرمشغول خواندن ارشددررشته مدیریت دولتی هستم ایابعدازتمام کردن ارشدمیتوانم استاددانشگاه شوم چه شرایطی لازم هست

  پاسخ
  1. رامین رضایی

   سلام. سوالتان کلی است و پاسخ کوتاه در حد فضای موجود مقدور نیست. با این شرایط و به شرط عدم علاقه به ادامه تحصیل بهتر است برای دانشگاهها و موسسات غیر انتفاعی برنامه ریزی کنید. پیشنهاد می کنم راهنمای جذب استاد دانشگاه وزارت علوم را تهیه و مطالعه فرمایید تا با شرایط لازم و راهکارهای موفقیت آشنا شوید.

   پاسخ
 3. مریم

  سلام من دردانشگاه علمی کاربردی درس خوندم میخواستم بدونم برای استاددانشگاه شدن اینک دردانشگاه علمی کاربردی درس خوندم اشکال نداره؟

  پاسخ
 4. محمد

  با سلام یه سوال دیگر در مورد تغییر شرایط سنی:
  آیا دانشگاه آزاد و دانشگاه های وزارت بهداشت هم شرایط سنی جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی رو که ۴۰ سال برای دارندگان دکتری هست اعمال خواهند کرد یا این تصمیم فقط برای دانشگاه های وزارت علوم اعمال خواهد شد؟

  پاسخ
  1. مدیر فروشگاه

   سلام دوست عزیز. تاکنون مشکلی در این مورد از سوی خریداران اعلام نشده. ممکن است آدرس ایمیلتان را دقیق وارد نکرده اید و یا شاید محصول به پوشه اسپم (spam ) ارسال شده باشد. لطفا بررسی کنید و اگر مشکل حل نشد سریعا اعلام کنید تا دوباره برایتان ارسال شود.

   پاسخ
 5. محمدرضا

  سلام. من یه کتاب تالیف کردم. یعنی توی تالیفش مشارکت داشتم و یه مقاله کنفرانس هم دارم. ولی مقاله توی ژورنال ندارم. اینا میتونه امتیاز مقاله مجله رو جبران کنه یا نه؟ ممنونم اگه جواب بدید.

  پاسخ
  1. رامین رضایی

   سلام به شما. همانطور که در راهنمای جذب هیات علمی و در بخش امتیازات معیارهای داوری گفته شده ، امتیاز تالیف کتاب معادل امتیاز چاپ یک مقاله در ژورنال است. همچنین امتیاز مقاله ارایه شده در کنفرانس یک سوم مقاله ژورنال است. (در موردی فعالیتهای مشترک مثل تالیف کتاب شما، امتیاز کل با یک فرمول خاص به تعداد مولفین تقسیم می شود) بنابراین ممکن است امتیاز مجموع دو فعالیت شما برابر مقاله ژورنال شود ولی ارزش مقاله ژورنال بالاتر از این محاسبات است. موفق باشید.

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.