شرایط تدریس در دانشگاه علمی کاربردی

شرایط تدریس در دانشگاه علمی کاربردی

قبلا در مقاله جذب هیات علمی دانشگاه علمی کاربردی در خصوص انواع همکاری با این دانشگاه و همچنین نحوه ارایه درخواست تدریس سخن گفتیم. اما اکنون به بهانه آغاز فرآیند جذب مدرس در دانشگاه علمی کاربردی ، جزئیات بیشتری از شرایط تدریس در دانشگاه علمی کاربردی و در بخش بعد، مبلغ حق التدریس دانشگاه علمی کاربردی را مرور خواهیم کرد. با دنیای کار همراه باشید.

 آغاز فرایند جذب مدرس دانشگاه علمی کاربردی

جذب مدرس برای تمامی واحدهای استانی دانشگاه از ۶ بهمن آغاز شده است. نکته قابل توجه در این فراخوان، امکان همکاری کارشناسان ارشد به شرط داشتن سابقه کار مرتبط است. علاقه مندان برای ثبت نام و شرکت در فراخوان لازم است تا با مراجعه به سامانه اصلی دانشگاه جامع علمی کاربردی استان مورد نظر از عناوین رشته‌های تحصیلی مورد نیاز و سایر شرایط شرکت در این فراخوان اطلاع یابند.

ضمنا طبق اعلام مسوولین، شرکت در این فراخوان صرفا برای همکاری حق التدریس دانشگاه علمی کاربردی است و هیچگونه تعهد استخدامی و یا جذب را برای این دانشگاه در پی نخواهد داشت.

 شرایط تدریس در دانشگاه علمی کاربردی

شرایط تدریس در دانشگاه علمی کاربردی بر اساس دستورالعمل بررسی صلاحیت علمی و عمومی و بکارگیری متقاضیان تدریس سنجیده خواهد شد. طبق این دستورالعمل شما باید در دو بخش عمومی و علمی واجد شرایط لازم باشید تا امکان همکاری با دانشگاه را بیابید.

بخش اول- شرایط عمومی

 الف- تابعیت ایرانی.

ب- انجام خدمت وظیفه عمومی یا داشتن معافیت قانونی.

ج- عدم محرومیت از تمام یا بعضی از حقوق اجتماعی که مستلزم محرومیت از استخدام دولتی باشد.

د- عدم اشتهار به فسق و فجور و عمل به مناهی اخلاقی و اعمال و رفتار خلاف حیثیت و شرافت و شئون شغلی.

هـ- تقوای دینی و التزام عملی به احکام اسلام. (انجام واجبات و پرهیز از محرمات).

و- عدم وابستگی به رژیم گذشته، عدم عضویت در ساواک، فراماسونری و احزاب وابسته رژیم گذشته و عدم عضویت در احزاب و سازمانها و فرقه های وابسته به بیگانه و نداشتن سابقه تبلیغ موثر به نفع دولت های بیگانه یا مکاتب ضد اسلامی.

ز- تعهد و اعتقاد به انقلاب اسلامی، ولایت فقیه و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.

تبصره۱: اقلیت های دینی رسمی مندرج در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران داوطلب مدرسان علمی کاربردی دانشگاه از بند (هـ ) مستثنی بوده ولی باید عملاً متدین به ادیان خود باشد و به لحاظ جامعه اسلامی در مقام تجاهر به فسق بر نیاید.

از آنجا که ممکن است تفاوتهایی هرچند اندک بین واحدهای مختلف وجود داشته باشد، توصیه می کنیم قبل از هر اقدامی از طریق سایت استان خود، از جزئیات مطمئن شوید.

 

 بخش دوم- شرایط اختصاصی

منظور از شرایط اختصاصی، قرار داشتن در یکی از حالات زیر است:

 • حالت اول: مدرسان علمی (آموزشی) .این افراد باید دارای مدرک دکتری با سابقه تجربی و آموزشی مکفی و یا دارای مدرک کارشناسی ارشد با سه سال تجربه کاری در محیط کار و تدریس باشند. دارا بودن حداقل ۲۸ سال سن از دیگر شرایط لازم است.
 • حالت دوم: مدرسان تجربی (خبره). این افراد خبرگان و متخصصان مهارتی در حِرَف و مشاغل مختلف هستند که باید شرایط خبرگی (تجربی) را بر اساس آیین نامه خبرگی مصوب مورخ ۰۲/۰۳/۱۳۹۴ دانشگاه دارا باشند. در واقع مدرس خبره به فردی اطلاق می‌شود که در یک حرفه خاص دارای تجربه، مهارت و تسلط کافی بوده، توانایی انتقال تجربه و تخصص خود به صورت تدریس در دروس عملی، آزمایشگاهی کارگاهی و یا تخصصی علمی کاربردی را داشته و چهره شاخص در زمینه تخصصی خود باشد.

دارا بودن حداقل ۳۵ سال سن از دیگر شرایط لازم این گروه است.

  نحوه سنجش حالت دوم (خبرگی) ممکن است دارای ابهاماتی برای علاقه مندان باشد، از این رو مدارک مورد نیاز برای بررسی و احراز صلاحیت تجربی (خبرگی) بر اساس مقررات دانشگاه ارایه می شود:

 مدارک لازم برای احراز خبرگی

۱- رزومه مدرس

۲-  آخرین مدرک تحصیلی یا درجه هنری(مختص متقاضیان رشته های هنری)

۳-  تاییدیه تحصیلی آخرین مدرک متقاضی (اخذ شده توسط مرکز آموزش)

۴-  مستندات سوابق آموزشی و اجرایی در رشته خبرگی( حداقل ۱۰ سال)

۵-  مستدات تألیف کتب و مقالات

۶-  گواهی دوره های آموزشی گذرانده شده (صرفاً مرتبط با رشته تجربی/خبرگی)

۷-  تقدیرنامه اخذ شده از مقام بالای سازمان(صرفاً مرتبط با رشته تجربی/خبرگی)

۸-  گواهی درجه هنری(مختص متقاضیان گروه فرهنگ و هنر)

۹-  تصویر آثار هنری(مختص رشته های هنری)

 مراحل پذیرش مدرسان دانشگاه جامع علمی کاربردی

طبق اعلام دانشگاه، متقاضیان در ابتدا باید به پرتال واحد استانی دانشگاه جامع علمی کاربردی مورد نظرشان مراجعه و از شرایط، ضوابط و تخصص های مورد نیاز مطلع شوند.

پس از آن و در صورتی که متقاضی واجد شرایط لازم بود، باید در سامانه آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی به نشانی edu.uast.ac.ir  درخواست خود را ثبت و کد رهگیری دریافت کنند.

پس از مراحل فوق و پرداخت وجه ثبت نام، زمان مراجعه برای مصاحبه علمی و عمومی به متقاضیان اعلام خواهد شد. طبق اعلام دانشگاه، در صورتیکه تعداد متقاضیان هر رشته بیش از ۳ برابر ظرفیت اعلام شده باشد، روند جذب متقاضیان از طریق برگزاری آزمون و سپس مصاحبه علمی و عمومی انجام خواهد شد.

همچنین اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی متقاضی تدریس در دانشگاه جامع علمی کاربردی ضمن انجام تمامی مراحل ثبت نام همانند سایر متقاضیان در سامانه، از بررسی صلاحیت علمی و عمومی مستثنی هستند.

مبلغ قابل پرداخت جهت بررسی پرونده متقاضیان مدرس آموزشی ۷۰۰۰۰۰ (هفتصد هزار) ریال و متقاضیان مدرس تجربی/ خبره ۱۰۵۰۰۰۰ (یک میلیون و پنجاه هزار) ریال می باشد.

 توصیه پایانی…

در پایان ضمن آرزوی موفقیت برای شما توصیه می کنیم تا برای کسب آمادگی و افزایش شانس موفقیت در این فراخوان و به ویژه در فراخوان جذب هیات علمی وزارت علوم و فراخوان جذب هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی، از کتاب الکترونیک و ضمایم کاربردی مربوطه از طریق لینکهای زیر استفاده کنید:
 

 shop

راهنمای جذب هیات علمی وزارت علوم ( جذب دولتی ، غیر انتفاعی، پیام نور)   (کلیک کنید) 
راهنمای گام به گام و عملی برای رسیدن به شغل استاد دانشگاه (ویژه گروه غیرپزشکی-
ویرایش ششم-مرداد ۹۶)

 shop

راهنمای جذب هیات علمی دانشگاه آزاد   (کلیک کنید) 
راهنمای گام به گام و عملی برای رسیدن به شغل استاد دانشگاه آزاد(ویژه گروه غیرپزشکی دانشگاه آزاد)

در مقاله آتی در خصوص مبلغ حق التدریس دانشگاه علمی کاربردی مطالب مفیدی ارایه خواهیم کرد.

درباره نویسنده

کارشناس ارشد علوم پایه هستم با حدود بیست سال سابقه کاری در مراکز مختلف تحقیقاتی و دانشگاهی. در حوزه رشته های دانشگاهی و مشاغل مربوطه مطالعه و تحقیق می کنم. علاقه مندم تا نتایج بررسی ها و تجربیاتم رو در اختیار دوستان قرار بدم و از این طریق در انتخاب شغل و رشته تحصیلی به اونها کمک کنم.

مطالب مرتبط

35 نظر

 1. دانشجو

  برای مصاحبه متقاضیان تدریس دانشگاه جامع علمی کاربردیسال ۹۶ چه مواردی سوال شده (گویا مصاحبه اش تمام شده )این اولین دوره بوده ازمون گرفتن آیا سوالات سختی پرسیده شده من برای اینکه بخواهم آزمون و مصاحبه بدهم چگونه آماده شوم متشکرم .

  پاسخ
 2. ناشناس

  سلام خسته نباشید ، در ازمون جذب مرداد ماه علمی و کاربردی شرکت نموده و مجاز و دعوت به مصاحبه شده ام ، از اول مهرماه مصاحبه هاداغاز اما تاکنون در رشته ما ( حقوق ) فعلا مصاحبه ای نشده با
  با ۸ سال سابقه تدریس و تالیف ۴ کتاب با توجه با اینکه ارشد هستم امیدی داشته باشم
  مصاحبه توسط اعضای هیات علنی دانشگاه علامه و تخصصی برگزار می گردد

  پاسخ
 3. فرزان

  با سلام
  برای نیمه دوم سال ۹۶ سوال داشتم
  آیا امسال هم آزمونی برای جذب مدرس برگزار میشود؟
  و چه طور میشود از فراخوان بعدی مطلع شد
  ممنون

  پاسخ
  1. رامین رضایی

   سلام. باید منتظر بود هرچند با این روند و سرعت ارزیابی و مصاحبه بعید است امسال فراخوان دیگری اعلام شود.

   پاسخ
 4. حبیب پور

  با سلام ۷ ترم سابقه تدریس در دانشگاه علمی کاربردی دارم سال گذشته برای تخصیص کد مدارک تحویل دانشگاه محل تدریس دادم فکر کردم خودشان اطلاع میدهند ولی مصاحبه برگزار شده ومیگویند خودت باید پیگیری میکردی الان چگونه میتوانم پیگیری کنم

  پاسخ
 5. علیرضا

  درود بر شما,اینجانب لیسانس مدیریت صنعتی و فوق لیسانس مدیریت بازرگانی بین الملل از دانشگاه ازاد با معدل ۱۸/۱۵ هستم و در یک شرکت مشاور مهندسی مشغول به کار هستم که تا اخر مهر ماه سال ۹۶ سابقه کارم ۵۰ ماه میشود ولی علاقه بسیار زیاد به تدریس دارم ولی سابقه تدریس ندارم ایا امکان تدریس در دانشگاه را دارم؟
  سپاس.

  پاسخ
 6. امیر

  سلام من متولد ۱۳۵۷هستم لیسانسم مدیریت دولتی بوده فوق لیسانسم ازاد تهران مرکز بوده – معدلم هم ۱۸/۵۰ میتونم جهت تدریس اقدام کنم . سابقه تدریس ندارم

  پاسخ
  1. رامین رضایی

   سلام. ممکنه بتونید با پیگیری و مراجعه حضوری توی دانشگاه آزاد یا موسسات غیر انتفاعی چند ساعتی به صورت حق التدریس همکاری کنید. درسته که معدلتون خوبه ولی خب توی تهران احتمالش کمه و البته ستگی به عوامل دیگه ای هم داره

   پاسخ
 7. رامش پژمان

  سلام جناب رصایی لطفا در مورد مصاحبه ویژه افرادیکه در ازمون سازمان سنجش علمی کاربردی قبول شده اند ، توصیحات بیشتر بفرمایید. نحوه سوالات ، چه مدارکی همراه داشته باشیم….. سپاس

  پاسخ
  1. رامین رضایی

   سلام دوست عزیز. با توجه به تغییر سیاستهای این دانشگاه در شیوه برگزاری آزمون هنوز نمی توان ارزیابی دقیقی انجام داد ولی منطقا معیارهای مصوب و قانونی موجود (که در پیوست راهنما ارایه داده ایم )به دلیل جامعیت و تنوع لازم، ملاک عمل خواهد بود. به عبارت دیگر بعید است فعالیتی را بیابید که به نحوی در معیارهای اعلام شده نگنجد. طبیعتا در مورد این دانشگاه سخت گیری های رایج در جذب وزارت علوم را شاهد نخواهید بود مگر در مورد رشته هایی که تعداد داوطلبان بسیار زیاد باشد. در پایان خوشحال می شوم در صورت امکان تجربیات خود را پس از مصاحبه از طریق ایمیل من یا در همین صفحه اعلام کنید. موفق باشید.

   پاسخ
 8. ایلیا

  سوالات بصورت کلی میباشد مثلا اگر قرار هست رفتار سازمانی تدریس کنی ، تعریف رفتار سازمانی و اصطلاح انگلیسی ان میپرسند

  پاسخ
 9. mz

  سلام . من لیسلنس کامپیوتر و وفوق مدیریت هستم . برای شرکت و ارسال رزومه با چه مدرکی میتونم شرکت کنم و تدریس داشته باشم ؟

  پاسخ
 10. مهدی

  سلام
  با عرض خسته نباشید در صورتی که از ضوابط جدید مطلع هستید ممنون میشم بفرمائید در فراخوان جذب ۹۶/۰۳/۲۹ که فرم ثبت نام آن بر روی سایت سنجش قرار گرفته ، امکان جذب به روش خبرگی هم وجود داره یا خیر
  اگر بله لطفا بفرمائید از چه طریقی باید برای جذب خبرگی اقدام نمود
  آیا مراجعه حضوری به یک واحد هست یا از طریق همین آزمون
  این آزمون فقط یک کارت اعتباری ۷۰ هزار تومانی داره
  ممنون میشم اگه سریعتر پاسخ بدید
  با تشکر

  پاسخ
 11. فرشته

  سلام خسته نباشید. ممنون از سایت خوبتون.
  مراحل درخواست به دانشگاه علمی کاربردی برای تدریس رو میفرمایید؟؟ باتشکر

  پاسخ
 12. مریم

  با سلام و خسته نباشید.من فراخوان جذب مدرس علمی کاربردی ثبت نام کرده بودم دعوت به مصاحبه شدم میخواستم لطفا راهنمایی بفرمایید که مصاحبه اصولا چه سوالاتی پرسیده میشه؟لازمه که دروس تخصصی رشته ام رو مرورکنم.
  باتشکر

  پاسخ
  1. ناشناس

   با سلام در رشته مدیریت سوالات کلی میپرسند مثلا اگر قراره رفتار سازمانی تدریس کنی میپرسند رفتار سازمانی چیست و اصطلاح انگلیسی هم میخوان

   پاسخ
 13. سالار

  سلام.
  من در بهمن ۹۵ در سامانه ثبت نام کردم. مدرک کارشناسی ارشد با ۴ سال سابقه تدریس دارم. هنوز هیچ تماسی با من گرفته نشده. آیا هنوز تماسها برای مصاحبه آغاز نشده و یا رزمه من کم بوده؟

  پاسخ
 14. آیدین

  سلام دوستان. من سال گذشته توی علمی کاربردی تدریس می کردم. حقوق مدرس علمی کاربردی راضی کننده نیست ولی الان که اومدم بیرون احساس می کنم که از هیچی بهتر بود و یه سابقه ای هم می شد. حداقل تا زمانی که جذب یه دانشگاه دیگه می شدم باید ادامه می دادم.

  پاسخ
 15. نوید

  با سپاس/ آیا تدریس توی دانشگاه علمی کاربردی بدرد عضو هیات علمی شدن توی دانشگاه های دولتی یا آزاد میخوره؟ اگه پاسختون مثبته، تاثیرش چقدره؟؟

  پاسخ
  1. رامین رضایی

   سلام به شما. حتما مفید است. داشتن سابقه تدریس در دانشگاه، از مهمترین آیتمهای مورد نظر داوران در جلسه بررسی توانمندی علمی است چرا که علاوه بر تایید سطح علمی شما (البته تا حدی)، قدرت اداره کلاس را هم نشان می دهد.

   پاسخ
 16. کتایون

  سلام سایت خوبی دارید مخصوصا اطلاعات بخش هیات علمی و راهنمایی های خوبتون برای استاد شدن برای من مفید بود. مشاوره تلفنی هم دارید؟

  پاسخ
  1. رامین رضایی

   سلام.ممنون از توجه و حسن نظر شما. فعلا خیر. سعی کرده ایم تا اطلاعات کاربردی و هر آنچه برای دوستان لازم است در راهنمای جذب هیات علمی و ضمایم آن ارایه شود تا حتی الامکان ابهامی باقی نماند. موفق باشید.

   پاسخ
 17. عماد

  سلام. برای تدریس توی علمی کاربردی چقدر سخت گیری هست؟ منظورم به نسبت جذب وزارت علوم هست که داره الان برگزار میشه/

  پاسخ
  1. رامین رضایی

   سلام دوست عزیز. همانطور که با مقایسه شرایط جذب دو دانشگاه در دو مقاله منتشره ما می توانید می بینید، بسیار آسانتر است و اصلا قابل مقایسه نیست.

   پاسخ
 18. رامین رضایی

  سلام. دوستانی که تدریس در دانشگاه علمی کاربردی انجام میدن مطلع باشند که به زودی کارت اساتید براشون صادر میشه و در اختیارشون قرار می گیره. با این کارت می تونید توی تمام واحدها و مراکز این دانشگاه تدریس کنید.

  پاسخ
 19. مهناز

  با سلام و تشکر از شما. لطفا بگید شرایط تدریس دانشگاه علمی کاربردی برای همه استانها یکسانه یا فرق می کنه؟

  پاسخ
  1. رامین رضایی

   سلام. واحدهای استان باید شرایط تدریس اعلام شده مرکز (موارد اعلام شده بالا) رو رعایت کنن ولی همونطور که توی متن گفته برای اطمینان بیشتر، بهتره که سایت استان مربوطه رو هم ببینید.

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.