شرایط استخدام و درآمد پیک موتوری

شرایط استخدام و درآمد پیک موتوری

شغلی به نام پیک موتوری

در میان مشاغل سریع و دست یافتنی، پیک موتوری شغلی خاص است. شاید به این دلیل که برای خیلی ها آسانتر از آنچه که هست به نظر می رسد یا شاید هم به این دلیل که برای کسانی که حال و حوصله گشتن به دنبال فرصت های شغلی و آگهی های استخدامی و یا امیدواری برای موفقیت در آن را ندارند، از سر ناچاری تبدیل به اولین گزینه می شود.

البته برای بعضی ها هم پیک موتوری یعنی شروع یک کار جذاب و متنوع و همان چیزی که دوستش دارند. هرچه باشد، این شغل یکی از شغل‌های پرخطری است که به گفته خود این افراد بیشترشان تحت پوشش بیمه هم نیستند.

مهمترین مدارک لازم برای استخدام پیک موتوری

داشتن گواهینامه موتورسیکلت و بین ۲ تا ۳۰ میلیون تومان سفته (جهت ضمانت) از جمله مدارکی است که برای افراد شاغل در این عرصه مورد نیاز است.

delivery scooter

درآمد پیک موتوری

مدیر یک رستوران در منطقه شش تهران به اقتصادنیوز گفته است: به پیک موتوری که در این رستوران جهت پخش غذا استخدام شده است، ۶۵۰ هزار تومان حقوق ماهانه پرداخت می‌شود و ساعت کاری این رستوران از ۱۱صبح تا ۱۶ بعد از ظهر است.

مدیر یک رستوران دیگر در تجریش می گوید: ساعت کاری این رستوران از ۱۱ صبح تا ۱۲ شب بوده و حقوق ثابت در نظر گرفته شده برای پیک موتوری یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است و علاوه بر این کرایه راه‌های مختلف به وی تعلق می‌گیرد که دریافتی ماهانه او به یک میلیون ۸۰۰ هزار تومان در ماه می‌رسد. همچنین صبحانه، نهار، شام و جای خواب نیز برای او در نظر گرفته شده است.

مدیر یک شرکت تولیدی نیز می گوید: ساعت کاری این شرکت از ۹ صبح تا ۱۷ عصر است و برای پیک موتوری این شرکت حقوق ۸۰۰ هزار تومان همراه با بیمه در نظر گرفته است و ۳۰ میلیون تومان سفته نیز به عنوان ضمانت باید به شرکت تحویل دهد، داشتن مدرک تحصیلی دیپلم نیز از جمله شرایط استخدام این شرکت است.

مدیر یک موسسه خیریه چنین عنوان می کند: برای کارمند پیک موتوری که جهت خالی کردن صندوق‌های این موسسه استخدام شده است یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان حقوق پرداخت می‌شود، این در حالی است که از مزایای بیمه تامین اجتماعی، بیمه تکمیلی، حق سوخت و کارانه نیز برخوردار است و دو میلیون تومان سفته و یک ضامن معتبر نیز باید به موسسه معرفی کند. خالی کردن روزانه ۴۰ صندوق این موسسه الزامی است. 

در همین مورد مسئول یکی از پیک موتوری‌های به نام تهران می‌گوید که به موتور سواران خود ۲۵ درصد کمیسیون پرداخت می‌کند و سه میلیون تومان سفته همراه با یکی از مدارک شناسایی جهت ضمانت دریافت می‌کند، این در حالی است که هر موتورسوار، به طور میانگین روزانه ۱۰۰ هزار تومان درآمد خواهند داشت.

به گفته مسئول یک شرکت بازرگانی همچنین برای موتور سواران این شرکت یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان حقوق در نظر گرفته شده است و از مزایای بیمه نیز برخوردار هستند.

delivery scooter

منبع: دنیای اقتصاد

مطالب مرتبط

3 نظر

  1. علی

    سلام علی هستم ۱۰سال پیک موتوری بودم الان هم با ۳۴ سن نه بیمه بودم الان هم عین سگ پشیمون از انتخاب این شغل پر خطر تا الان هم اگر پشت موتور زنده موندم به خاطر دعا هر روز مادرم بوده خلاصه اینکه آینده چه پیش میاد برام خیلی میترسم خیلی دوست داشتم شغل دیگه انتخاب کنم اما هیچ کاری بلد نیستم که انجام بدم خلاصه هر کی پیک میشه بیشتر از ۵و ۶ماه کار نکنه حتما بره دنبال یه شغل با آینده وسفت بچسبه آرزوی سلامتی برای همه بچه های پیک موتوری

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.