شرایط استخدام مهندس هسته ای و درآمد این شغل

شرایط استخدام مهندس هسته ای و درآمد این شغل

شرایط استخدام مهندس هسته ای در ایران و برخی کشورها در جهان

مهندس هسته ای می تواند در سازمان انرژی اتمی، سایت های هسته ای، نیروگاه های هسته ای، شرکت های مهندسی مشاور در حوزه طراحی و ساخت نیروگاه ها، بیمارستان ها، مراکز و پژوهشگاه های پزشکی هسته ای، پژوهشگاه ها و موسسات تحقیقاتی دولتی و خصوصی، مراکز هسته ای صنعتی و شرکت های وارد کننده تجهیزات هسته ای استخدام و مشغول به کار شود. همچنینمهندس هسته ای در صورت داشتن مدرک دکتری و گاهی کارشناسی ارشد در مهندسی هسته ای، می تواند در حوزه آموزش و پژوهش در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی به عنوان استاد دانشگاه و پژوهشگر فعالیت کنند.

مهندسی هسته ای از مشاغل نوظهور و جدید است. با توجه به حرکت کشور به سوی استفاده از انرژی هسته ای در زمینه های مختلف، نیاز بازارکار به مهندس هسته ای نیز افزایش یافته است. اما به علت تخصصی بودن این حوزه، در مجموع فرصت های شغلی محدودی برای مهندسان هسته ای در ایران وجود دارد. البته در بین تخصص ها و گرایش های مختلف مهندسی هسته ای، فرصت های شغلی و شرایط استخدامی مناسب تری برای گرایش پرتوپزشکی در ایران در بیمارستان ها، مراکز پرتوپزشکی و مراکز پزشکی هسته ای وجود دارد.

در مجموع اگر کشور با سرعت بیشتری به سمت کاربردی کردن انرژی هسته ای در زمینه های مختلف برود، پیش بینی می شود شرایط استخدام مهندس هسته ای و وضعیت بازارکار این رشته نیز بسیار بهتر شود.

 

وضعیت استخدام مهندس هسته ای در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :

آمریکا - پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام مهندس هسته ای در آمریکا بین سال های۲۰۱۰  تا۲۰۲۰، رشد۱۰  درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل۱۴  درصد می باشد.

 

حقوق و درآمد مهندس هسته ای

اطلاعات دقیقی از میزان درآمد مهندس هسته ای در کشور در دسترس نمی باشد. مهندس هسته ای اگر در بخش دولتی استخدام شود، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کند. در بخش خصوصی نیز با توجه به معیارهایی مانند میزان تحصیلات، تجربه و نوع حوزه کاری، مهندسان هسته ایدرآمدهای متفاوتی دارند.

درآمد مهندس هسته ای در برخی از کشورهای جهان عبارتند از :

آمریکا - متوسط درآمد سالانه مهندس هسته ای در آمریکا۹۹.۹۲۰ دلار (متوسط درآمد سالانه مهندسان۸۳.۳۴۰ دلار و برای همه مشاغل۳۳.۸۴۰ دلار) در سال۲۰۱۰  و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۱۰۲.۱۰۰ دلار بوده است.

انگلستان - متوسط درآمد سالانه مهندس هسته ای در انگلیس برای افراد تازه کار بین۳۱.۰۰۰  تا۳۸.۰۰۰  دلار و برای افراد باتجربه بین۴۵.۰۰۰  تا۷۵.۰۰۰  دلار می باشد.

 

برای آشنایی کامل با رشته های برتر مهندسی این مجموعه تهیه و منتشر شده است.برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید: 

photo_۲۰۱۷-۰۸-۰۲_۱۷-۰۲-۵۹

 

مطالب مرتبط

1 نظر

  1. ناشناس

    سلام.
    ممنون.
    اگه میشه در مورد این که لیسانسه های دانشگاه آزاد رشته پرتو پزشکی بازار کارشان در انرژی اتمی چطوریه مطلب بگذارید.

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.