شخصیت مناسب نقاش چیست؟ درآمد و استخدام نقاش چطور است؟

شخصیت مناسب نقاش چیست؟ درآمد و استخدام نقاش چطور است؟

آیا می دانید شخصیت مناسب شغل نقاش چیست؟ چقدر با آینده شغلی، موقعیت های استخدام نقاش و درآمد او آشنایی دارید؟

شخصیت های مناسب شغل نقاشی

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
 
به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

 

شخصیت های مناسب شغل نقاشی بر اساس تست MBTI

INFJ  این تیپ شخصیتی در خلق آثار منحصر به فرد با کمک خلاقیت و ایده های خود توانا است. او با هنر می تواند خود را ابراز و اغلب بر دیگران تاثیر بگذارد. کار به صورت مستقل و داشتن کنترل روی آن، از موارد مهم برای این تیپ شخصیتی می باشد.

ENFP  این تیپ شخصیتی از فرآیندهای خلاق و چالشی لذت می برند به خصوص اگر با دیگران در ارتباط باشند. هر چه شرایط و محیط کار منعطف تر باشد، برای آنها مطلوبتر است. آنها به تنهایی و مستقل هم به خوبی می توانند کار کنند ولی باید با دیگران تبادل نظر داشته باشند.

INFP  این تیپ شخصیتی دوست دارد خود و نظراتش را به شکلی خلاقانه ابراز کند و در کار خود آزادی فردی و انعطاف پذیری داشته باشد. بسیاری از INFP ها خود را هنرمند می دانند حتی اگر از این راه امرار معاش نکنند. برخی از آنها معتقدند هنرمندی ویژگی است که در وجود آنها است.

INTJ این تیپ شخصیتی از کارهای خلاق و بکر لذت می برد و از شم خود در خلق آثار خود استفاده می کند.

INTP این تیپ شخصیتی از کار خلاق لذت برده و دوست دارد با اشخاص مختلف با زمینه های متفاوت کار کند. او معمولا کار به تنهایی را دوست دارد و ترجیح می دهد با گروه های کوچک که دارای ذوق و استعداد خوب هستند، کار کند.

 ISFJ این تیپ شخصیتی توجه زیادی به جزئیات داشته و با زندگی روزمره سروکار دارد.

ESFP این تیپ شخصیتی از زیبایی شناسی فراوانی برخوردار بوده و دوست دارد هنر خود را برای دیگران به نمایش بگذارد. او از سرگرم کردن دیگران لذت می برد.

ISFP این تیپ شخصیتی کار با دست و استفاده از حواس پنجگانه خود در کار را دوست دارد. او به کارهای منعطف و بدور از ساختار و مقررات زیاد علاقه دارد.
 

آینده شغلی ، بازارکار  و استخدام نقاش 

نقاش می تواند با تهیه مجموعه ای از نقاشی های خود، هر چند وقت یکبار نمایشگاه نقاشی برگزار کند و کارهای خود را به فروش برساند. او همچنین می تواند به طور سفارشی برای برخی از مشتریان نقاشی بکشد. کارهایی از جمله برقراری ارتباط با افراد مختلف و شرکت در نمایشگاه ها و جشنواره های مختلف در پیشرفت کاری هر نقاش می تواند بسیار موثر باشد.

یکی از کارهایی که اکثر نقاشان انجام می دهند، تدریس و آموزش نقاشی است. آنها می توانند یا به طور خصوصی و یا در هنرستان ها‌، آموزشگاه‌های‌ آزاد و یا دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی هنر خود را به علاقه مندان آموزش دهند.

همچنین زمینه های استخدام نقاش در مطبوعات‌ و نشریات‌، صداوسیما، فرهنگسراها، وزارت‌ فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی‌، شهرداری‌ها (به‌ عنوان‌ طراح‌ و مجری‌ نقاشی‌های‌ دیواری) و موسسات تبلیغاتی وجود دارد.

 

درآمد نقاش

به طور کلی برخی از حوزه های هنری از جمله نقاشی، در جامعه به عنوان یک شغل رسمی شناخته نمی شود و بیشتر کاری هنری محسوب می شوند. به همین دلیل شاید بتوان گفت این نوع مشاغل در نزد عموم مردم، به عنوان یک شغل و منبع درآمد، ارزش واقعی خود را ندارند.

نقاش معمولا تنها از طریق کشیدن نقاشی و فروش آنها درآمد ندارد. بیشتر آنها برای گذراندن زندگی خود به کارهای دیگر از جمله تدریس و آموزش می پردازند. برخی نیز با برقراری ارتباط با سازمان ها، موسسات و مراکز مرتبط سفارش کار گرفته و درآمدی نیز از این طریق کسب می کنند.

تعدادی از نقاشان که به صورت رسمی در سازمان های مربوطه استخدام می شوند هم مطابق با قوانین و مقررات استخدامی، حقوق دریافت می کنند.

بدیهی است نقاشانی که توانایی، مهارت و تجربه کافی در نقاشی داشته باشند و بتوانند ارتباطات خوبی با سایر افراد یا مراکز مرتبط برقرار کنند، از نظر درآمدی نیز می توانند در سطح خوبی باشند.

 

درآمد نقاش در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – متوسط درآمد سالیانه نقاش در سال ۲۰۱۳، ۴۲.۱۰۰ دلار می باشد.

استرالیا – متوسط درآمد سالیانه نقاش در سال ۲۰۱۳، معادل ۶۶.۰۰۰ دلار آمریکا می باشد.

انگلستان –  متوسط درآمد هر ساعت نقاش در سال ۲۰۱۳، معادل ۲۳ دلار آمریکا می باشد.

کانادا – متوسط درآمد سالانه نقاش در سال ۲۰۱۳، معادل ۳۳.۰۰۰ دلار آمریکا می باشد.
 

درباره نویسنده

من درباره مشاغل، رشته های تحصیلی و کارآفرینی تحقیق می کنم و از طریق نوشتن و ترجمه مقاله، مشاوره و برگزاری سمینار به دانش آموزان، دانشجویان و کارجویان در انتخاب شغل و رشته تحصیلی و یا شروع یک کسب و کار جدید کمک می کنم.

مطالب مرتبط

6 نظر

 1. ناشناس

  سلام من یه دختر چهارده ساله هستم و امسال باید انتخاب رشته کنم به رشته ی نقاشی بسیار علاقه دارم ولی نمیدونم باید از چه راهی برم

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام اول از علاقه استعداد و توانایی خود مطمئن شوید بعد سعی کنید در مورد رشته مورد نظرتان اطلاعات بیشتری کسب کنید از طریق اینترنت، صحبت با اساتید و دانشجویان و … چون مساله بازارکار و درآمد هم بسیار مهم است. بعد می توانید تصمیم بگیرید. برای انتخاب رشته درست در این مرحله می توانید از کتاب انتخاب رشته جادویی بسیار کمک بگیرید. لینک آن در زیر آمده است:

   http://donyayekar.ir/%d8%a7%d9%86%d8%aa%d8%ae%d8%a7%d8%a8-%d8%b1%d8%b4%d8%aa%d9%87-%d8%ac%d8%a7%d8%af%d9%88%db%8c%db%8c/

   پاسخ
 2. سميه

  عالى بود من یه دختر ١٨ ساله هستم و دارم میرم به استرالیا و نقاش حرفه اى شدم اموزش هم میدم خوشحال شدم که در امد نقاشى در استرالیا اینقد خوب هست

  پاسخ
 3. مینا

  سلام بسیار جالب و عالی بود
  لطفا در رابطه با گویندگی هم مطلب بگذارید
  بهش نیاز دارم باتشکر موفق باشید.

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.