شخصیت شناسی مدیر بازاریابی

شخصیت شناسی مدیر بازاریابی

تحصیلات لازم برای شغل مدیر بازاریابی کدام است؟

در صورتی که بازاریابی را یک شغل کاملاً تخصصی در نظر بگیریم فارغ التحصیلان رشته های زیر در صورت ورود به این شغل از پتانسیل بیشتری برای رشد و ارتقاء بهره مند خواهند بود :

 

مهارت و دانش مورد نیاز

  1. مهارت های ارتباطی عالی –  به منظور ارتباط با ذی نفعان، مشتریان و مدیران شرکت های تبلیغاتی و …

  2. مهارت های گفتاری و نوشتاری خوب –  به منظور برقراری ارتباط مناسب با طرف مقابل و تهیه گزارش های مناسب در این حوزه جهت ارائه به مدیریت ارشد سازمان

  3. مهارت های برنامه ریزی و سازماندهی –  به منظور هدایت تیم بازاریابی (مدیر بازاریابی) و انسجام بخشیدن به تحلیل ها و گزارش های بدست آمده از بازار (کارشناس بازاریابی)

  4. توانایی کار تیمی – چون معمولا واحدهای بازاریابی که در شرکت های بزرگ شکل می گیرد ترکیبی از افراد مختلف است که با یکدیگر کار می کنند و نیاز است برای موفقیت کارشان همکاری مناسب داشته باشند

  5. انگیزه و اشتیاق – زیرا در شغل بازاریابی همانند شغل فروش، فرد از آینده فعالیت خود اطلاع کاملی در اختیار ندارد و ممکن است اقدامات وی به توسعه بازار، افزایش تقاضا و فروش بیشتر منجر شود یا خیر. به همین دلیل نیاز است فرد شاغل دارای اشتیاق و انگیزه بالا برای انجام کار خود باشد تا احتمال موفقیت وی در فعالیت هایش افزایش یابد

  6. توانایی تحمل فشار کاری زیاد – مخصوصا در زمان هایی که فروش واقعی از بودجه فروش کمتر است و شرایط اقتصادی نامطلوب باشد

  7. اعتماد به نفس –  به منظور تأثیر گذاری بر طرف های مقابل و پیشبرد استراتژی های بازاریابی و فروش

  8. دقت و توجه به جزئیات –  زیرا عدم دقت و توجه به جزئیات از طرف کارشناس یا مدیر بازاریابی ممکن است یک برنامه یا استراتژی بازاریابی را با شکست روبرو کند

  9. شم تجاری – به منظور شناخت دقیق از بازار و شکار فرصت های بوجود آمده در بازار

 

خلاقیت –  به منظور تدوین و ارائه برنامه های بازاریابی خلاقانه و جدید و تأثیرگذاری بیشتر بر مخاطبان بازار هدف 

 

شخصیت شناسی مدیر بازاریابی

 

اگر به برقراری ارتباط علاقه داشته و مهارت های سازماندهی و خلاقیت دارید، این شغل برای شما مناسب است. به عنوان کارشناس بازاریابی باید به ترویج محصولات یا خدمات کارفرمای خود و افزایش آگاهی مشتریانتان بپردازید. برای این کار نیاز به راه های خلاقانه برقراری ارتباط با مشتریان از طریق روش هایی مانند تلویزیون، رادیو، روزنامه، ایمیل، پیام کوتاه و …دارید.
 
در این شغل باید کار تیمی خوب، اعتماد به نفس بالا و شم تجاری قوی داشته باشید. اما باید بدانید در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

 

 

شخصیت های مناسب این شغل بر اساس شخصیت شناسی MBTI :

 ENFJ این تیپ شخصیتی در برقراری ارتباط بسیار متبحرند. به سرعت روابط خوبی با مشتریان یا مراجعان برقرار کرده و معمولا کلام را بر نوشته ترجیح می دهند. 

INFJ    این تیپ شخصیتی عموما رابطه خوبی با حوزه بازرگانی و تجارت ندارد ولی در برخی از زمینه ها از جمله بازاریابی ایده ها و خدمات (نه کالا) می توانند موفق باشند.

ENFP  این تیپ شخصیتی دارای دید بلندمدت بوده و اثرات احتمالی برنامه ها و ایده های مختلف روی دیگران را براحتی می تواند ارزیابی کند. او نیاز دیگران را به خوبی درک و در برنامه های خود لحاظ می کند. او عاشق یافتن راه های خلاق بوده و از دنیای متغیر و چالشی بازاریابی و تبلیغات لذت می برد. 

ENTJ این تیپ شخصیتی از دنیای تجارت و بازرگانی لذت برده و می خواهد در موقعیت اقتدار و رهبری باشد. او دارای اندیشه های بلند مدت برای برنامه ریزی می باشد و دوست دارد با افراد مستقل و نتیجه گرا (که کمتر نیاز به سرپرستی مستقیم دارند) کار کند. همچنین این فرد توان تاثیرگذاری خوبی بر دیگران دارد.

ENTP این تیپ شخصیتی دوست دارد با سایر اشخاص خلاق درگیر و همکار باشد. او از دنیای متغیر و در حال تحول تبلیغات و بازاریابی لذت می برد و از مهارت های ارتباطی خوب خود در کارش بهره فراوان می گیرد.

مطالب مرتبط

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.