درباره تحصیلات و مهارت های سردبیر

درباره تحصیلات و مهارت های سردبیر

آیا می دانید سردبیر شدن نیاز به چه مهارتها و توانمندیهایی دارد؟ تحصیلات سردبیر چیست و این که شخصیت مناسب برای شغل سردبیری کدامست؟

 

مهارت و توانمندی های مورد نیاز شغل سردبیری

  • تسلط بر ساختار و دستور زبان

  • مهارت عالی نوشتاری

  • توانایی برنامه ریزی، سازماندهی و مدیریت روزنامه نگاران نشریه

  • خلاقیت بالا

  • دانش قانونی در حد لزوم در حیطه کاری خود

  • توجه به جزئیات

  • درک سلیقه و نظر خوانندگان

  • مهارت مذاکره و تصمیم گیری

  • داشتن اطلاعات کافی در زمینه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و…

 

تحصیلات لازم برای ورود به شغل سردبیری

برای ورود به شغل سردبیری باید در رشته علوم ارتباطات اجتماعی تحصیل کنید. البته برخی افراد در رشته های دیگر تحصیل کرده و با گذراندن دوره های آموزشی مرتبط در دانشکده خبر و برخی آموزشگاه های آزاد توانایی و دانش لازم را کسب می کنند. البته کسب تجربه نیز در شغل سردبیری بسیار مهم است. به طور معمول برای سردبیر شدن باید ابتدا از خبرنگاری و روزنامه نگاری شروع کرد و پس از کسب تجارب لازم به کار سردبیری مشغول شد.

 

شخصیت شناسی سردبیر

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

 

شخصیت شناسی سردبیر بر اساس تست MBTI

  ENFJ این تیپ شخصیتی در برقراری ارتباط بسیار متبحرند. آنها از فرآیند جمع آوری اطلاعات از طریق ملاقات با اشخاص و مصاحبه لذت می برند.

ENFP  این تیپ شخصیتی از فرآیندهای خلاق و چالشی لذت می برند به خصوص اگر با دیگران در ارتباط باشند. هر چه شرایط و محیط کار منعطف تر باشد، برای آنها مطلوبتر است. آنها می توانند به صورت مستقل و تنها نیز کار کنند اما باید دائما تبادل نظر با دیگران داشته باشند.

INFP  این تیپ شخصیتی دوست دارد خود و نظراتش را به شکلی خلاقانه ابراز کند و در کار خود آزادی فردی و انعطاف پذیری داشته باشد.

INTJ این تیپ شخصیتی از کارهای خلاق و بکر لذت می برد و از شم خود در خلق عبارات و داستان ها استفاده می کند.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.