چگونه رییس بانک شوم ؟

چگونه رییس بانک شوم ؟

برای رسیدن به شغل رییس بانک و موفقیت در آن، نیازمند داشتن مهارت و شخصیت مناسب این شغل هستید.

مهارت  و دانش مورد نیاز برای شغل رییس بانک

 • توان مدیریت و برنامه ریزی – برای کنترل و نظارت کافی بر کلیه کارکنان و امور مالی و پولی شعبه
 • مهارت های ارتباطی عالی – برای برقراری ارتباط خوب با کارکنان، همکاران و مشتریان

 • توان تصمیم گیری و مدیریت بحران – برای مدیریت و رفع مشکلات و مسایل شعبه

 • مهارت های بازاریابی و فروش – برای بررسی مشتریان موجود و جدید و برنامه ریزی مناسب برای جذب سرمایه آنها در بانک

 • صداقت و امانت داری – چون کلیه منابع مالی شعبه در اختیار رئیس شعبه بوده و شرایط برای هر گونه سوء استفاده مالی فراهم است، درستی و صداقت از ویژگی های اصلی و لازم این شغل می باشد.

 • آشنایی کامل با قوانین مالی و بانکی – برای انجام مدیریت خوب بانکی، داشتن اطلاع کامل از قوانین و دستورالعمل ها و به روز بودن رئیس شعبه لازم و ضروری است.

 

لیست آموزشگاه های حسابداری

 

تحصیلات مورد نیاز و نحوه ورود به شغل رییس بانک

در کشور ما در بسیاری از مشاغل از افراد با تخصص مرتبط استفاده نمی شود که این خود نقطه ضعف بزرگی برای بازارکار ما محسوب می شود. گاهی نیز سازمان ها و شرکت ها برای یک شغل افرادی با مدارک تحصیلی عالی استخدام می کنند، در صورتی که واقعا نیاز نیست.

از آنجا که شغل رییس بانک در امتداد شغل کارمند بانک انجام می شود لذا شرایط تحصیلات این دو شغل یکسان است. بر این اساس دستیابی به شغل رییس بانک در بانک ها و موسسات مالی کشور با داشتن مدرک تحصیلی رشته های زیر امکان پذیر است :

همچنان که درشغل کارمند بانک گفته شد، فارغ التحصیلان رشته های فوق پس از شرکت در آزمون ورودی بانک ها و موسسات مالی و قبولی در آنها، باید در مصاحبه و گزینش شرکت کنند. در فرآیند مصاحبه سوالاتی مختلفی در مورد اطلاعات عمومی، اطلاعات تخصصی، اطلاعات فردی و شخصیتی، سوابق تحصیلی و سوابق قضایی فرد پرسیده می شود. در واقع متقاضی از جهات مختلف مورد ارزیابی قرار می گیرد. در صورت قبولی در مصاحبه، معمولا متقاضیان باید در یکسری دوره های آموزشی و کارآموزی مرتبط که توسط بانک یا موسسه مالی برگزار می شود، شرکت کنند تا برای کار در شعبه به عنوان کارمند بانک آماده شوند.
 
رسیدن به شغل رییس بانک در ادامه روند فوق و با داشتن شرایط لازم از قبیل تجربه، خدمات و سابقه کاری مطلوب، تأهل و… انجام می شود.
 

شخصیت های مناسب شغل رییس بانک

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
 
به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

 

لیست آموزشگاه های حسابداری

 

شخصیت های مناسب شغل رییس بانک بر اساس تست شخصیت شناسی MBTI

ESTJ این تیپ شخصیتی از مدیریت کردن، تصمیم گیری و نظارت بر کار دیگران لذت می برد.

ISTP این تیپ شخصیتی با اعداد رابطه خوبی دارد و دوست دارد به صورت مستقل کار کند.

 

آیا تیپ شخصیتی خود را می شناسید؟ آیا می خواهید بدانید این شغل مناسب شما هست یا نه؟

اکنون برای استفاده بهتر از نتایج این بخش، ابتدا وارد این صفحه شوید و با مطالعه دقیق آن، تیپ شخصیتی خود را تعیین کنید. سپس نتایج بررسی تیپ شخصیتی خود را با تیپ های شخصیتی بالا تطبیق دهید. باز هم یادآوری می کنیم که این تست یک ابزار کمکی است و اگر نتایج آن با یکی از تیپ های شخصیتی یاد شده منطبق بود، شما احتمالاً با این شغل احساس رضایت بیشتری خواهید کرد.

مطالب مرتبط

4 نظر

 1. نیما

  ببخشید من رشته انسانی هستم میتونم مدیر بانک بشم ؟؟؟ یعنی رشته ای توی انسانی هست که بتونم به کمکش مدیر بانک بشم؟؟؟ لطفأ سریع پاسخ بدید ممنون.

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام برای ورود به سیستم بانکی می توانید رشته های مدیریت، امور بانکی ، امور اداری و حسابداری بخوانید.معمولا بانک ها از این رشته ها نیرو می گیرند. بعد از ورود به بانک با پیشرفت می توانید مدیر شعبه بانک شوید

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.