چگونه روانپزشک شوم؟ استخدام و درآمد روانپزشک چطور است؟

چگونه روانپزشک شوم؟ استخدام و درآمد روانپزشک چطور است؟

برای روانپزشک شدن، باید مهارت ، دانش و تحصیلات لازم را کسب کنید. همچنین مطابقت تیپ شخصیت شما با شخصیت مناسب این شغل، در افزایش احتمال موفقیت شغلی و رضایتمندی شغلی آتی شما موثر خواهد بود.

 

دانش و مهارت های مورد نیاز روانپزشک

 • علاقه زیاد به دیگران و حل مشکلات آنها – زیرا در صورت عدم علاقه مندی روانپزشک به انسان ها نمی تواند شنونده خوبی برای آنها باشد.

 • ثبات عاطفی – زیرا بسیاری از مراجعین روانپزشکان دچار اختلالات روحی و روانی هستند و از مشکلات روحی رنج می برند و نیاز است روانپزشک از ثبات روحی بالایی برخوردار باشد تا بتواند به دور از احساسات تصمیمی منطقی اتخاد نماید.

 • داشتن صبر و حوصله برای گوش کردن به صحبت های بیماران و آرامش دادن به آنها

 • رازداری –  زیرا گاهی اوقات بیماران مجبور می شوند برای مداوا خصوصی ترین مسایل زندگی خود را با روانپزشک درمیان گذارند و در صورت عدم اطمینان از رازداری پزشک خود عمل تشخیص و درمان با موفقیت انجام نخواهد شد.

 • مهارت های ارتباطی عالی به منظور تأثیر گذاری بر بیماران

 • مهارت شنیداری و گفتاری خوب

 • قدرت تصمیم گیری به منظور اتخاذ تصمیم مناسب و صحیح به دور از احساسات و مسایل غیر تخصصی

 • توان حل مساله برای حل مسایل و مشکلات بیماران

 

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل روانپزشکی

فارغ التحصیلان رشته پزشکی که دوره تخصصی روانپزشکی را گذرانده اند، می توانند وارد این شغل شوند.

 

شخصیت شناسی روانپزشک

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

شخصیت شناسی روانپزشک بر اساس تست MBTI

ENTJ این تیپ شخصیتی شان اجتماعی و سطح نفوذی را که به دنبالش است، در این شغل می یابد. او از چالش های این شغل لذت برده و دوست دارد دانش خود را در دنیای پیرامونش به کار بگیرد.

INTJ این تیپ شخصیتی در زمینه های فنی تر حوزه سلامت موفق تر است. او می تواند به طور مستقل و با حداقل دخالت دیگران کار کند.

آیا تیپ شخصیتی خود را می شناسید؟ آیا می خواهید بدانید این شغل مناسب شما هست یا نه؟

اکنون برای استفاده بهتر از نتایج این بخش، ابتدا وارد این صفحه شوید و با مطالعه دقیق آن، تیپ شخصیتی خود را تعیین کنید. سپس نتایج بررسی تیپ شخصیتی خود را با تیپ های شخصیتی بالا تطبیق دهید. باز هم یادآوری می کنیم که این تست یک ابزار کمکی است و اگر نتایج آن با یکی از تیپ های شخصیتی یاد شده منطبق بود، شما احتمالاً با این شغل احساس رضایت بیشتری خواهید کرد.

 

بازار کار و وضعیت استخدام روانپزشک

علی رغم اینکه در ایران آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد اما می توان پیش بینی کرد به دلیل رشد فرهنگ مردم در خصوص روش صحیح مواجه شدن با بیماری های روانی و مراجعه به پزشک متخصص برای تشخیص و درمان آنها در آینده رشد اشتغال در این حوزه از میانگین رشد مشاغل بیشتر باشد. 
 
همچنین به دلیل افزایش اختلالات و بیماری های روانی در سال های اخیر به دلیل رشد زندگی شهرنشینی و افزایش استرس، افسردگی و سایر بیماری های مرتبط با این موضوع و نیز با گسترش بخش های نادرست فرهنگ غربی بین خیلی از ایرانی ها و افزایش مشکلات خانوادگی و میان فردی در سال های اخیر پیش بینی می شود نیاز نسل جدید به روانپزشکان در سالهای پیش رو به شکل فراینده ای رشد خواهد داشت.

استخدام روانپزشک می تواند در مراکز بهداشتی و درمانی، مراکز روانپزشکی، کلینیک های روان‌شناسی و روان‌پزشکی دولتی و خصوصی، مدارس و دانشگاه ها و سایر سازمان هایی که به تخصص آنها نیاز دارند، انجام شود.
 
آنها همچنین می توانند به صورت مستقل کار کرده و مطب شخصی داشته باشند.

 

وضعیت استخدام روانپزشک در برخی کشورهای جهان

استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام در این شغل رشد ۳۶.۴ درصدی داشته و رشد محدود در آینده برای آن پیش بینی شده است.
 

میزان درآمد روانپزشک

میزان درآمد روانپزشک در ایران به طور کامل مشخص نیست. اما آنچه مسلم است تا کنون جایگاه این تخصص در بین مردم مشخص نشده و بسیاری از بیماران روانی که درجه ناراحتی روحی آنها خفیف است از مراجعه به روانپزشکان خودداری می کنند. پیش بینی می شود در آینده با افزایش مراجعین به روانپزشکان، سطح درآمد این گروه از افراد نسبت به این زمان افزایش یابد.

 

درآمد روانپزشک در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – متوسط درآمد سالانه این شغل مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۱۷۰.۲۰۰ دلار بوده است.

استرالیا – متوسط درآمد سالانه روانپزشکان ۹۶.۰۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.
 

 

مطالب مرتبط

45 نظر

  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز روانشناسی رشته ای مشترک است که شما از رشته های ریاضی تجربی و انسانی می توانید وارد آن شوید ولی روان پزشکی تخصصی از پزشکی است که پس از قبولی در رشته پزشکی و پایان دوره پزشکی عمومی اگر بخواهید می توانید تخصص بخوانید و وارد روانپزشکی شوید

   پاسخ
 1. ناشناس

  سلام چطور میتونم از روانشناسی به روانپزشکی برم؟ایا فقط میتونم بعد دکترا در امتحان تخصص روانپزشکی شرکت کنم این امکان داره؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام روانپزشکی از تخصص های رشته پزشکی است و افرادی که در رشته پزشکی تحصیل می کنند می توانند برای تخصص وارد روانپزشکی شوند.

   پاسخ
 2. آیدین

  سلام خسته نباشید من رشتم تجربی هست و تو مقطع دهم هستم بعد میخوام تو دانشگاه روانپزشکی بخونم باید چکار کنم

  پاسخ
 3. ثنا

  سلام
  من هیچ علاقه ای ب پزشکی ندارم اگه خودم بخوام روانشناسی میخونم اما به دلیل عقاید خیلی قدیمی خانوادم میگن روانپزشکیو بخون درصورتی ک من علاقه ای ب پشت سر گذاشتن پزشکی نیستم،میشه از راه روانشناسی ب روانپزشکی رفت

  پاسخ
 4. احمدرضا

  سلام.
  اگه رتبه کنکور لازم رو برای ورود به رشته روانشناسی بالینی کسب کنیم به معدل دیپلم گیر میدن؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام معدل در کنکور درصدی تاثیر دارد. شما سعی کنید رتبه خیلی خوبی کسب کنید حتما موفق می شوید.

   پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام برای رشته روانپزشکی باید تجربی باشید و در پزشکی قبول شوید . روانپزشکی یکی از تخصص های پزشکی است. برای روانشناسی از هر دو رشته می توانید شرکت کنید.

   پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز رشته روانشناسی رشته مشترک ریاضی تجربی و انسانی است و فرقی ندارد از چه رشته ای وارد آن بشوید. ولی اگر حتما به دنبال رفتن به رشته روانشناسی هستید و دروس حفظی شما خوب است بهتر و راحت تر است که از انسانی وارد آن شوید. دیگر نیازی نیست دروس ریاضی و زیست را بخوانید.

   پاسخ
  2. جاوید

   سلام. فقط در صورتی که از رشته انسانی روانشناسی قبول شید میتونید در مقاطع فوق لیسانس و بالاتر ادامه تحصیل بدید

   پاسخ
 5. فاطیما

  سلام من رشتم انسانیه فارغ التحصیل شدم من دوس دارم روانپزشکی بخونم تو دانشگام همه میگن رشتت تجربی نبوده بخوای بخونی حالا من چیکا رکنم؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز. رشته روانپزشکی یکی از تخصص های پزشکی است یعنی شما باید رشته پزشکی قبول شوید پس از گرفتن مدرک پزشکی عمومی برای تخصص وارد حوزه روانپزشکی شوید. راه سخت و طولانی پیش رو خواهید داشت. پیشنهاد می کنم بیشتر روی علاقه تان فکر کنید و از آن مطمئن شوید. اگر به این حوزه علاقه داشتید می توانید رشته روانشناسی بروید که وجوه مشترک زیادی با روانپزشکی دارد و از طرفی شما که رشته انسانی بودید راحت تر می توانید وارد این رشته شده و تحصیل کنید. موفق باشید

   پاسخ
 6. هستی

  خسته نباشید من دیپلمم فنی واسه تغییر رشته باید چی کار کنم باید پیش دانشگاهی انسانی بخونم یا لازم نیست از طریق همین دیپلمم میتونم کنکور روان شناسی بدم؟یا این که میتونم فوق دیپلمم نرم افزار ناپیوسته برای روان شناسی شرکت کنم که ۲سال کاردانیو نخوام بخونم؟

  پاسخ
 7. هستی

  سلام، من دیپلمم فنی و لیسانس حسابداری دارم ولی علاقه به رونپزشکی دارم از رشتم هیچ لذتی نمیبرم واسه اینکه بخوام روان پزشکی یا روان شناسی بخونم باید چی کار کنم ممنون میشم اگرپاسخ سوالمو بدین،

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست من لطفا اول از همه مطمئن شوید که علاقه تان درست و واقع بینانه است یکی از راه ها استفاده از تست های شخصیت شناسی از جمله MBTI است. پس از آن لازم است در مورد روانپزشکی یا روانشناسی تحقیق بیشتری کنید و از وضعیت کنونی آنها اطلاع کسب کنید. برای این کار می توانید از دانشجویان و اساتید این رشته ها کمک بگیرید. در کنار این ها لازم است بدانید رشته روانپزشکی از تخصص های رشته پزشکی است یعنی باید پزشکی قبول شوید پس از گرفتن دکتری عمومی در تخصص روانپزشکی شرکت کنید. رشته روان شناسی یک رشته میان رشته ای است که می توانید با شرکت در آزمون و قبولی وارد آن شوید. در ضمن ما مجموعه ای به نام انتخاب رشته جادویی داریم که روند رسیدن به رشته مناسب تان و مراحل اجرایی آن را در بر می گیرد. برای تهیه آن می توانید به لینک زیر بروید:

   http://donyayekar.ir/%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D8%AC%D8%A7%D8%AF%D9%88%DB%8C%DB%8C/

   پاسخ
 8. ریحانه

  سلام من خیلی روانپزشکی رو دوس دارم و بیشتر ویژگی هاشو دارم شاید ۷۵% رو ….من خیلی کمک به یگران رو دوس دارم و ناراحتی بقیه منو اذیت میکنه و به روانپزشکی و روانشناسی علاقه دارم به نظرتون میتونم موفق بشم..باید تو چه رشته هایی قوی باشم

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز. این ویژگی هایی که گفتید برای شغل روانپزشکی و روانشناسی مناسب است. فقط سعی کنید با شناخت بیشتر خودتان (علاقه ها، ارزش ها و توانایی ها) از شغل مورد علاقه تان مطمئن شوید. بعد سعی کنید اطلاعات بیشتری در مورد روانپزشکی و روانشناسی بدست بیاورید. برای روانپزشکی شما ختما باید رشته تجربی بخوانید ولی برای روانشناسی که رشته میان رشته ای است می توانید از ریاضی، تجربی و انسانی در دانشگاه وارد رشته روانشناسی شوید. موفق باشید

   پاسخ
 9. dr.ayandeh

  خیلی متشکرم از مطالب مفید و ارزشمندتون من دانشجوی رشته ی پزشکی هستم علاقه ی زیادی به روانپزشکی دارم خواستم بپرسم رشته روانپزشکی دوره ی چند ساله است تا فوق دکترا ؟ مرسی

  پاسخ
 10. Aram

  سلام من به روانشنپزشکی علاقه ی زیادی دارم اما نمیدونم باید چه شخصیتی داشته باشم اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست من شما باید به طور کلی فردی باشید که ناراحتی و درد دیگران برای شما مهم باشدو کمک به دیگران و حل مشکلات آنها باید یکی از اولویت های زندگی شما باشد. توانایی خوبی در گوش دادن به دیگران و فهم آنها و برقراری ارتباط مناسب با سایرین داشته باشید. برای فهمیدن تمام ویژگی های شخصیتی لازم برای این شغل می توانید از تست های شخصیت شناسی مثل MBTI و هالند کمک بگیرید (در سایت مسیر ایرانی موجود است). موفق باشید

   پاسخ
 11. baran

  من امسال انتخاب رشته دارم ومیخاستم روانپزشکی بخونم.میشه بطور تقریبی بگین درامد روانپزشکی هرماه تقریبا چقدر میشه؟

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   سلام دوست عزیز
   ممنون از شما
   برای موفقیت باید هدف داشت و تلاش کرد و از راهنمایی افرادی که موفق شده اند و می توانند به شما کمک کنند استفاده کنید. به امید خدا موفق خواهید شد

   پاسخ
 12. Behnaz

  سلام مرسی واقعا عالی بود من از روانپزشکی خیلی خوشم میاد ولی به خاطر موقعیت شغلی که در کشور ما هست نمیدونم میتونم این رشته انتخاب کنم یا نه؟؟اگر میشه بیشتر درباره این موضوع در کشور خودمون بگید وبازم ممنون بابت این اطلاعات

  پاسخ
 13. Shideh

  سلام ممنون از مطالب مفیدتون
  من عاشق روانپزشکیم و میخوام درسشو بخونم و کار کنم
  ولی نمیدونم برم انسانی روانشناسی لیسانس بگیرم و برای ارشد روانپزشکی بخونم یا یکراست برم تجربی و روانپزشکی بخونم؟
  لطفا کمکم کنید سه روز دیگه باید انتخاب رشته کنم
  ممنوون

  پاسخ
  1. پریسا

   شما باید اول مدرک پزشکی عمومی را طی ۷ سال بگیرید بعد ۴ سال دوره تخصصی روانپزشکی ببینین
   روانپزشکی ادامه رشته روانشناسی نیست

   پاسخ
 14. غزال

  به خاطر حس انسان دوستانه وعشق انسانی تخصص اعصاب وروان قصد دارم شرکت کنم.امیدوارم روزی برسه که بتونیم آرامش رو تو لبخندای شما عزیزان نظاره گربشیم. خیلی دوستتون دارم امیدوارم خدمت موثری بکنم به جامع

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.