رشته مشاوره و مهارت های مشاور

رشته مشاوره و مهارت های مشاور

مهارت و توانمندی های مورد نیاز مشاور

یک مشاور روانشناسی برای انجام بهینه کار خود و خدمات رسانی هرچه بهتر به مراجعان باید از یک سری ویژگی ها و مهارت ها برخوردار باشد. برخی از آنها به شرح زیر است :

  • توانایی ایجاد اعتماد و احساس راحتی در مراجعان به منظور دریافت اطلاعات مناسب جهت راهنمایی دقیق به آنها
  • مهارت های ارتباطی قوی مانند گوش دادن و صحبت کردن آرام و مؤثر
  • به چالش کشیدن مراجعان در جهتی مثبت – برای اینکه مراجعه کننده در فضایی قرار گیرد که بتواند مشکل و مسئله خود را به خوبی با مشاور درمیان گذارد
  • صبر، تحمل و حساسیت – زیرا درصدی از مراجعین دارای مشکلات
  • همدلی و نگرش غیر قضاوتی
  • توانایی کار با همه افراد با هر پیش زمینه ای
  • خود آگاهی و توانایی بررسی ارزش ها و تفکرات خودتان به منظور جلوگیری از تأثیر گذاری مراجعین بر افکار و عقاید علمی و اصولی شما
  • پایبندی به درستی و اصول اخلاقی به منظور ارائه مشاوره به مراجعین بر اساس اصول علمی و اخلاقی و عدم ورود به حریم شخصی و مسایل خصوصی آنها

 

تحصیلات لازم برای ورود به شغل مشاوره

فارغ التحصیلان دانشگاه های دولتی از رشته های مشاوره و راهنمایی و روانشناسی (البته با دارا بودن شرایط تعیین شده از سوی مراکز نظارتی مثل سازمان نظام روانشناسی و مشاوره) می توانند به صورت حرفه ای وارد این شغل شوند.

همچنین فارغ التحصیلان رشته های مرتبط در دانشگاه آزاد، پیام نور و سایر دانشگاه های مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می توانند پس از اخذ مجوز از سازمان های مذکور وارد شغل مشاوره شوند.

 

شخصیت های مناسب شغل مشاوره

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
 
به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

 

برخی از شخصیت های مناسب شغل مشاوره بر اساس شخصیت شناسی MBTI :

 ENFJ این تیپ شخصیتی دوست دارند به دیگران کمک کنند تا از زندگی خود لذت ببرند. آنها درمانگرهای بانفوذ و گرمی هستند که راه حل ها و انتخاب های احتمالی را به خوبی تشخیص و به مراجعان خود ارائه می دهند.

INFJ    این تیپ شخصیتی دوست دارد از دانش و ایده های خود برای کمک به دیگران استفاده کند. این افراد علاقه دارند که ارتباطات فردی (دو نفره) و عمیق با دیگران برقرار کنند که در این شغل شرایط آن وجود دارد.

ENFP  این تیپ شخصیتی مشاورانی دلسوز، مهربان، خلاق و حمایتگر هستند. آنها می توانند روی دیگران تاثیر زیادی بگذارند. با انرژی زیادی که دارند، انگیزه لازم برای تغییرات مثبت در زندگی را به مراجعان خود می دهند.

INFP  این تیپ شخصیتی دوست دارد به دیگران کمک کند در زندگی شان به رشد و فراست بیشتری دست پیدا کند. او در حوزه مشاوره و راهنمایی بسیار موفق عمل می کند.

ESFJ این تیپ شخصیتی حامی قدرتمند جامعه بوده و از کمک کردن به دیگران و رفع مشکلات آنها لذت بسیار می برد. او به راحتی می تواند با دیگران ارتباط برقرار کند.

 

مطالب مرتبط