راه اندازی کسب و کار با زیور آلات سنگی

راه اندازی کسب و کار با زیور آلات سنگی
حجم استخدام در حوزه مشاغل مبتنی بر ذخایر فلزات و کانی های معدنی در حالی ناچیز است که ایران بر روی کمربند عظیمی از این ذخائر قرار دارد و این موضوع ضرورت توجه به مشاغل مبتنی بر این ثروت خدادادی را گوشزد می کند. اما از استخدام در این بخش که بگذریم راه اندازی کسب و کار و ایجاد مشاغلی همچون تراش سنگ های تزیینی، ساخت زیور آلات سنگی و بدلیجات، طراحی جواهرات و… گزینه های دیگری است که پیش روی علاقه مندان است و اشتغالزایی در این بخش را تسهیل می کند.
 
روی سخن ما با شما دوست عزیزی است که در یکی از رشته های مرتبط (نظیر زمین شناسی ، معدن،…) تحصیل کرده اید و یا تحصیلات غیر مرتبط دارید اما به کار و اشتغال در این بخش علاقه مندید. آیا به این اندیشیده اید که شاید خودتان بتوانید کاری مثلا در حوزه زیور آلات سنگی راه اندازی کنید یا این که همچنان منتظر استخدام هستید؟
 
برای آشنایی با یکی از زمینه های شغلی این بخش با دنیای کار همراه شوید.
 
 
*************************
 
چند سالی می‌شود که مغازه‌اش در تهران مملو از مشتری است.

داخل که می روی خانمی را می‌بینی که زیورآلات سنگی و بدلی را که با استفاده از سنگ‌های زیبا ساخته شده‌اند، می‌فروشد. می‌گوید خرج تحصیلش در مقطع کارشناسی ارشد را از همین راه درآورده. نازی جباری که کارشناس‌ارشد زمین‌شناسی اقتصادی است می‌گوید: می‌توانستم دست بگذارم روی دست و منتظر کار در یک شرکت معدنی باشم اما ترجیح دادم دستم را به زانوی خودم بگیرم و از جایی کار را شروع کنم.

 • چه شد که مشغول این کار شدید؟

همیشه دوست داشتم برای خودم کار کنم و رئیس خودم باشم. همیشه از اینکه کار دفتری انجام دهم بیزار بودم. ضمن اینکه کاری که الان انجام می‌دهم به رشته‌ام مرتبط است و ۷ سالی است مشغولیت اصلی‌ام شده است. واقعیت این است که اغلب افراد تحصیل‌کرده حتی در مقطع کارشناسی حاضر به انجام هر کاری نیستند و منتظرند برای‌شان یک کار استثنایی پیدا شود.

 • دخل و خرج کارتان همیشه خوب بوده؟

به هر حال خرج تحصیلم در مقطع ارشد را از همین راه تأمین کردم و راضی هستم. علاوه بر همه اینها، زمین‌شناسی اقتصادی کاملا معطوف به تراش سنگ و تولید بدلیجات و جواهرات و فروش در بازار است. حالا من پولم به جواهر نمی‌رسد! این مغازه‌ای هم که فعلا در آن کار می‌کنم متعلق به پدرم است.

 • هیچ‌وقت به این فکر کردید که جایی غیراز مغازه دست به فروش بزنید؟

نه هرگز، درست است دوست نداشتم کار دفتری انجام دهم اما هرگز دوست نداشتم دستفروشی کنم. به هر حال من تحصیل‌کرده‌ام و قرار نبود هرکاری انجام دهم. البته نه اینکه دستفروشی بد باشد اما برایم اهمیت داشت که به‌عنوان یک فرد تحصیل‌کرده مکان ثابت داشته باشم.

 • روال روزانه کارتان چیست؟

بالاخره زمانی باید بگذارم که با این سنگ‌ها دستبند و آویز و انگشتر درست کنم؛ اغلب این کارها را عصر انجام می‌دهم و صبح تا ظهر در مغازه هستم. در واقع کار اصلی‌ام طراحی و ساختن این زیور آلات سنگی است که بعد ازظهر انجامش می‌دهم.

 • جایی هم آموزش دیده‌اید؟

بله آموزش‌هایی دیده‌ام اما نه خیلی تخصصی که کلاس مخصوص به هر کدام را بروم. به هر حال خودم چیزهایی بلد بودم. طرح‌های جدید هم که می‌آید بررسی می‌کنم و از رویش می‌سازم.

 • سنگ‌ها را از کجا تهیه می‌کنید؟

تعدادی از این سنگ‌ها را از طریق دوستانم که در معادن کار می‌کنند تهیه می‌کنم، برخی را هم می‌توان از کسانی که در کار خرید و فروش سنگ هستند، خرید.

 • علاوه بر این، کار دیگری هم انجام می‌دهید؟

جای دیگری کار نمی‌کنم اما همیشه در نمایشگاه زیورآلات و سنگ شرکت می‌کنم و غرفه دارم. در فرهنگسراهای مختلف بارها نمایشگاه برپا کرده‌ام و اتفاقا استقبال خیلی خوبی هم شده است.

 • کسی برایتان کار می‌کند؟

دو نفر هستند که برایم زیورآلات درست می‌کنند. آنها کارشان را تولید می‌کنند و آخر‌ماه از خودم حقوق می‌گیرند. درآمد آنها بستگی به کارشان دارد اما معمولا کمتر از ۴۰۰هزار تومان در‌ ماه نمی‌شود. در واقع هر تکه‌ای که درست می‌کنند، ۵۰۰تومان می‌گیرند.

 

منبع مطلب:همشهری

مطالب مرتبط

2 نظر

 1. کاربر سایت

  من با توجه به رتبه کنکورم ، شانس قبولی در رشته های زمین شناسی و زیست شناسی گیاهی در دانشگاه های سراسری را دارم . سایت های مختلف راجب این دو رشته مقاله خوندم اما این بنظرم صحبت با شما بهتر میتونه کمکم کنه .
  خواهش میکنم بهم بگین رشته زمین شناسی ، موقعیت شغل و درامدش در ایران در مقاطع مختلف چطوره ، بهترین گرایش هاش چیه ، هم چنین جز رشته هایی که پذیرش های در کشور های خارج مطرح و خوب ؟ و امکان مهاجرت داره یا نه
  در نهایت کدوم دو رشته امکان موفقیت در اونها بیشتره ؟

  پاسخ
 2. نازنين

  وقت بخیر
  مى توانید کسى که در مورد در مورد ساخت و بازاریابى زیورالت اطلاعاتى داشته باشد به من معرفى کنید.
  متشکرم

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.