در یک مصاحبه استخدامی معمولا چه می پرسند؟

در یک مصاحبه استخدامی معمولا چه می پرسند؟

مصاحبه استخدامی می تواند تجربه ای دلهره آور و ترسناک باشد، اما شما با تهیه کردن لیستی از سوالات متداول این نوع مصاحبه ها می توانید این اضطراب ها را کم کنید.

ما در اینجا قصد داریم شما را با انواع مختلف سوالات مصاحبه استخدامی که احتمالا با آن مواجه خواهید شد، آشنا کرده و پاسخ ها و راه هایی را نشان دهیم که بتوانید در این مصاحبه موفق شده و شانس دست یافتن به شغل مورد نظرتان را افزایش دهید.

خوب، پس حالا زمان آماده شدن برای مصاحبه است، نگران نباشید! آرام باشید! ما راه طی آسان تر این مسیر را به شما می آموزیم…

سوالات یک مصاحبه استخدامی در چهار گروه اصلی قرار می گیرد:

 • سوالاتی درباره خود شما
 • سوالاتی درباره تجربیات کاری و دانش شما
 • سوالاتی درباره اینکه چرا این شغل را می خواهید
 • سوالاتی درباره شایستگی ها و مهارت های شما

از آنجا که برای هر نوع سوالی خودتان را آماده می کنید، اگر کارفرما شما را با سوالات سخت مصاحبه هم گیر بیاندازد، باید بتوانید به خوبی از پس آنها بر بیایید.

 

سوالات مصاحبه درباره خودتان

چه هستند؟ این دسته معمولا شامل یکسری سوالات باز می باشد. با این حال شما می توانید آنها را سوالات پایه ای و اولیه برای گذشتن از یک مصاحبه شغلی بدانید.

چرا؟ این سوالات فقط برای کسب کمی اطلاعات بیشتر درباره شما مطرح می شوند : تجربیات شما، دانش شما و البته شخصیت شما. تقریبا هیچ کسی نیست که دوست داشته باشد با فردی کار کند که شناختی از خود ندارد. این به اندازه تجربیات شما مهم است. شما باید بتوانید به خوبی برای خودتان بازاریابی کنید!

نمونه هایی از سوالاتی که در مصاحبه استخدامی درباره خودتان می پرسند

 

سوالات مصاحبه درباره تجربیات کاری و دانش شما

چه هستند؟ در این مرحله مصاحبه کننده تلاش می کند که درباره شما اطلاعات بیشتری کسب کند. این بخش از سوالات معمولا بخش عمده ای از اولین جلسه مصاحبه استخدامی هر فردی را شامل می شود. مصاحبه های بعدی عموما کمی متفاوت تر می شود!

چرا؟ این سوالات طراحی می شوند تا مصاحبه کننده بیشتر بررسی کند که آیا شما مهارت های مورد نیاز انجام این شغل را دارید. آیا تجربیات کاری شما مناسب است؟ آیا اکنون دانش مورد نیاز برای این شغل را دارید یا برای احراز شغل نیاز به آموزش خواهید داشت؟

 

سوالات مصاحبه درباره اینکه چرا این شغل را می خواهید

چه هستند؟ وقتی این دسته از سوالات پرسیده می شود، نشان از این دارد که مصاحبه کننده از شما تا حدی خوشش آمده است. او می خواهد بداند آیا شما هم کارفرما و محیط کار را پسندیده اید .این یک نشانه خوب است!

چرا؟ این سوالات برای اینکه مشخص شود آیا شما برای رسیدن به این شغل جدی هستید یا خیر، طراحی می شوند. برای یک کارفرما بسیار بد است که پس از طی روند مصاحبه و انتخاب یک فرد، متوجه شود که او پشیمان شده و نیاز است که دوباره به دنبال فرد دیگری باشد.

 

 سوالات درباره شایستگی ها و مهارت های شما

چه هستند؟ اوه، به سوالات سخت رسیدید! این سوالاتی است که شما را واقعا به فکر کردن وا می دارد

چرا؟ این گروه از سوالات گاهی در جلسه دوم مصاحبه پرسیده می شود. مصاحبه گر از شما می خواهد درباره اینکه چطور موقعیت های کاری مختلف را با استفاده از تجربیات گذشته خود مدیریت می کنید ، توضیح دهید.

 

منبع : http://www.totaljobs.com

مطالب مرتبط

2 نظر

 1. امیر

  من واقعا تو مصاحبه مشکل دارم.با مصاحبه کننده اصلا راحت نیستم و یه غول بی شاخ و دم و به چشمم میاد هی میخوام از کلمات کتابی و گلمبه سلمبه استفاده کنم که به ضررم تموم میشه.خوهشا کمکم کنید.یه بارم مصاحبه کننده گفت تیم ملی فوتبال ایران چطور بازی میکنه گفتم زیاد اهل فوتبال نیستم ردم کردن به خدا قسم راست میگم

  پاسخ
 2. سمیه

  من دیروز مصاحبه استخدامی با یک شرکت خصوصی داشتم و قبل از اون مقالات شما رو چند بار خوندم و سعی کردم در جلسه رعایت کنم و اقعا جواب داد و من رو استخدام کردند. به نظر خودم دیروز خیلی بهتر از جلسه های قبلی مصاحبه حرف زدم و تونستم خودم رو پرزنت کنم. از همه کسانی هم که دنبال کار هستند و رزومه می فرستند میخوام به این موضوع خیلی توجه کنن

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.