در مصاحبه استخدامی، چه سوالاتی درباره خودتان می پرسند؟

در مصاحبه استخدامی، چه سوالاتی درباره خودتان می پرسند؟

بخش عمده ای سوالات یک مصاحبه شغلی به خصوص در جلسه اول، مربوط به خود شما می باشد که در این مقاله آنها را بررسی می کنیم. آماده باشید که بتوانید به خوبی خود را معرفی کنید!

 

می توانید کمی در مورد خودتان صحبت کنید؟

این اولین سوال رایج استخدامی است که با آن مصاحبه کننده از شما می خواهد که صحبت خود را شروع کنید. اول از همه آرام باشید! مصاحبه کننده فقط می خواهد شما چند دقیقه درباره اینکه چرا برای این شغل مناسب هستید، صحبت کنید.

شما باید تمرین کنید تا بتوانید این کار را بدون استرس و به راحتی انجام دهید. صحبت را با یک توضیح کلی و اولیه شروع کنید، اطلاعاتی درباره شغل فعلی تان، نکات برجسته مربوط به برخی از مشاغل مورد نظر، اطلاعات جزئی تر در مورد تحصیلات و نیز اطلاعاتی از خودتان به عنوان یک شخصیت را بیان کنید. اگر سابقه کاری ندارید، در مورد کارهایی که در زمان تحصیل انجام داده اید و انجمن ها و گروه هایی که در آن عضو بوده و هستید، صحبت کنید.

 

شما خودتان را چطور توصیف می کنید؟

در اینجا مصاحبه کننده می خواهد نظر شما را راجع به خودتان بداند. اگرچه شما می توانید به نقاط قوت شغلی تان اشاره کنید، ولی بهتر است در مورد شخصیت و تیپ شخصیتی خود توضیح دهید. هرچه می گویید باید صادقانه و واقعی باشد. شما باید طوری در مورد شخصیت خود صحبت کنید که مصاحبه کننده به شما اعتماد کند و احساس کند که توانسته شناخت خوبی از شما بدست بیاورد.

یک توصیه خوب : قبل از رفتن به مصاحبه، به شغل مورد نظر و ویژگی های آن نگاهی بیاندازید. معمولا کارفرما در مورد ویژگی های شخصیتی مورد نیاز برای آن شغل، توضیحاتی داده است. اگر بیشتر این ویژگی ها با شخصیت شما مطابقت داشت، از این موارد در هنگام ارائه توضیحات به مصاحبه کننده استفاده کنید.

 

شما می خواهید در ۵ سال آینده کجا باشید؟

مصاحبه کننده می خواهد بداند که اگر شما را استخدام کند، در شرکت او می مانید. مسلم است که هیچ کس نمی خواهد نیرویی را استخدام کند که پس از چند ماه شرکت را ترک کند.

اگرچه شما می خواهید آرزوهای تان را بیان کنید، توجه داشته باشید که پاسخ های تان واقع بینانه باشد. اگر برای یک موقعیت کارآموزی یا شغل کارمند ساده یک شرکت درخواست داده اید، جایگاه مدیر عاملی را برای خود در ۵ سال آینده در نظر نگیرید!

یک توصیه خوب : در مورد اینکه چطور می خواهید همکاری خوبی با شرکت داشته باشید و تجربیات خود را توسعه دهید، صحبت کنید. شما می توانید روی اهداف خاصی که دوست دارید به آنها برسید، تاکید کنید مانند مدیریت یک پروژه مهم و یا کمک به شرکت برای کسب درآمد و فروش بیشتر.

 

نقاط قوت شما چیست؟

مصاحبه کننده می خواهد بداند نقاط قوت اصلی شما که به شغل مورد تقاضا مربوط هستند، کدامند. حواستان باشد در کنار انتخاب مواردی که به این شغل ارتباط دارد، نقاط قوتی را نیز بیان کنید که شما را از سایر متقاضیان آن شغل مستثنی کند.

سعی کنید ۴ تا ۵ نقطه قوت خود را مدنظر داشته باشید که در صورت خواست مصاحبه کننده، در مورد آنها بیشتر توضیح دهید.

یک توصیه خوب: برای بسیاری از مشاغل، توان انجام کار تیمی یکی از موارد مهم و اصلی است. بیشتر شرکت ها به دنبال افرادی مناسب هستند که بتوانند به خوبی با دیگران همکاری کنند.

 

شما توانمندی های و ویژگی های بسیار خوب و فراتر از نیاز این شغل دارید، می توانید توضیح دهید چرا به این شغل علاقه دارید؟

مصاحبه کننده می خواهد شما را به چالش بیاندازد! او می خواهد بداند که آیا شما واقعا به این شغل علاقه دارید و می خواهید به آن برسید. و نیز اینکه بار دیگر مطمئن شود که شما پس از مدتی دلسرد نشده و شرکت را ترک نکنید.

شما باید علاقه تان را به این شغل نشان دهید، پاسخ شما باید مشخص کند که چطور تجارب و توانمندی هایتان برای جایگاه و پست شما در شرکت ارزش ایجاد می کند. سعی کنید به خوبی اشتیاق تان به کسب این شغل را به مصاحبه کننده انتقال دهید.

برای مثال در مورد اینکه اگر قرار باشد در آینده میزان درآمد این شغل کم شود، این طور بیان کنید که پول تنها عنصر کلیدی در انتخاب شما نیست، بلکه کسب رضایت شغلی بسیار مهم تر است و این موقعیت شغلی این رضایت را به شما می دهد.

 

www.totaljobs.com

مطالب مرتبط

2 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.