وضعیت درآمد و استخدام پزشک

وضعیت درآمد و استخدام پزشک

بازار کار و وضعیت استخدام پزشک

مکان هایی که برای اشتغال پزشکان وجود دارند عبارتند از :

الف ) مطبهای شخصی که بر حسب تمایل پزشک و نیاز منطقه در شهرها و روستاها دایر می‌گردد و پزشکان ویزیت مراجعان را در مطب ها انجام می‌دهند.

ب ) بیمارستانها و درمانگاه های خصوصی و دولتی که در آنها پزشکان به تشخیص و درمان بیماریهای مراجعان خود می‌پردازند.

ج ) مراکز بهداشتی و درمانی شهری یا روستایی که اغلب مدیریت و سرپرستی این مراکز به عهده پزشکان عمومی می‌باشد و همچنین این مراکز از پزشکان عمومی برای تشخیص، درمان و پیگیری بیماریها نیز استفاده می‌نمایند.

د) در صورت علاقه به مباحث علمی و آموزش، پزشک می تواند در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی تدریس کرده و در کنار آن به تحقیقات علمی نیز بپردازد.

ه ) در برخی از وزارت خانه ها، سازمان ها و شرکت های دولتی مانند وزارت بهداشت و درمان، سازمان انتقال خون و … استخدام پزشک انجام می شود.

بازار کار و وضعیت استخدام پزشک علیرغم تصور همگان در شرایط خوبی قرار ندارد. نسبت پزشکان به بیماران در شهرهای بزرگ به حد اشباع رسیده است و صدور مجوز مطب برای پزشکان عمومی بسیار محدود شده است. تعداد زیادی از پزشکان عمومی در این شهرها بیکار بوده و یا از نظر درآمدی نیز در سطح متوسطی قرار دارند و حتی برخی به شغل های دوم (که بعضاً حتی ارتباطی با تحصیلاتشان ندارد) روی آورده اند. این در حالی است که هنوز بسیاری از شهرهای کوچک و مناطق محروم از کمبود یا فقدان پزشک رنج می برند. این موارد وضعیت نابسامان بازارکار پزشکی و توزیع نامتوازن پزشکان در ایران را نشان می دهد.

در خصوص رفع این مشکلات کارهای مختلفی تاکنون صورت گرفته است. یکی از اصلی ترین آنها طرحی از سوی سازمان نظام پزشکی است که پزشکان بیکار می توانند از طریق سایت سازمان درخواست خود را ثبت و در عین حال از آخرین فرصت های شغلی موجود برای استخدام پزشک در سراسر کشور نیز آگاه شوند. به عبارتی این سازمان پلی بین پزشکان بیکار و کارفرمایان برقرار کرده است. همچنین در طرح تحول نظام سلامت که با نظارت شخص وزیر بهداشت آقای دکتر هاشمی در سال ۹۴ در حال انجام است، حقوق بسیار بالایی برای پزشکان عمومی که حاضر باشند در مناطق محروم خدمت کنند، در نظر گرفته شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه کنید:

سازمان نظام پزشکی کشور

 

وضعیت استخدام پزشک در برخی از کشورهای جهان 

آمریکا- پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام پزشکان بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، ۲۴ درصد رشد داشته باشد. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان رشد استخدام پزشکان رشد ۱۲۴ درصدی داشته  و رشد بسیار زیاد در آینده برای آن پیش بینی می شود
 

میزان درآمد پزشک

آمارها نشان می دهد حدود ۱۵۰ هزار پزشک در کشور وجود دارد که گروهی از آنها درآمد بالایی دارند و مرفه به حساب می آیند و تعدادی از آنها نیز از درآمد متوسطی (نسبت به سایر مشاغل) برخوردارند.

پزشکان معمولا در بیمارستان ها، درمانگاه و مطب ها فعالیت دارند. درآمد پزشک نیز بستگی به محل کار  او دارد، درآمد برخی فقط از مطب شخصی، برخی از بیمارستان و مطب و …. حاصل می شود. البته تعدادی از پزشکان در سازمان های دولتی مانند وزارت بهداشت، سازمان انتقال خون و … استخدام می شوند  که دریافتی آنها مطابق با قوانین پرداخت های دولتی می باشد.

معمولا اختلاف درآمد پزشک عمومی و پزشک متخصص زیاد می باشد. طبق جدید ترین اطلاعات (غیر رسمی) بدست آمده حداقل درآمد یک پزشک عمومی در سال ۹۶، حدود ۲.۵۰۰.۰۰۰ تومان و یک پزشک متخصص ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان بوده است. همانطوری که گفتیم این ارقام حداقل درآمد پزشکان است و این اعداد می تواند تا چند برابر هم افزایش پیدا کند.  این اختلاف زیاد در بسیاری موارد پزشکان عمومی را وادار می کند به سمت گرفتن تخصص بروند حال آنکه فقط برخی از آنها موفق خواهند شد و اکثراً نه!

 

درآمد پزشک در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – متوسط درآمد سالانه این شغل بیش از ۱۶۶.۴۰۰ دلار و برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، بیش از ۱۷۶.۰۰۰ دلار بوده است.

استرالیا – متوسط درآمد سالانه پزشکان۱۰۸.۰۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان – متوسط درآمد سالانه برای پزشکان تمام وقت بین ۸۲.۰۰۰ تا ۱۲۴.۰۰۰ دلار بوده و  پزشکان مستقل می توانند بین ۱۲۲.۰۰۰ تا ۱۸۳.۰۰۰ دلار درآمد داشته باشند.

درباره نویسنده

من درباره مشاغل، رشته های تحصیلی و کارآفرینی تحقیق می کنم و از طریق نوشتن و ترجمه مقاله، مشاوره و برگزاری سمینار به دانش آموزان، دانشجویان و کارجویان در انتخاب شغل و رشته تحصیلی و یا شروع یک کسب و کار جدید کمک می کنم.

مطالب مرتبط

27 نظر

 1. امیر

  لطفا متن رو تصیح کنید..
  از ۱۵۰ هزار پزشک بیش از ۸۰ هزارنفر انها درامد ماهانه انها بالای ۳۰ میلیون تومان هست.
  من به شخصه تا حالا پزشکی ندیدم شغل دوم داشته باشه…

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   ممنون از تذکر شما . بخشی از متن بروزرسانی شد. ولی دقت بفرمایید که درآمد اعلام شده برای پزشکان به صورت حداقل است و نه متوسط درآمد.

   پاسخ
 2. صادق

  دوستان من ارشد مهندسی هستم. موندم بین رفتن به خارج جهت دکترای کهندسی یا خوندن برای کنکور برای رشته دندونپزشکی. واقعا کار مهندسی با حقوق ۱۲۰۰ واسم قابل هضم نیست در مقابل این همه زحمت. به نظرتون ۱۰ سال دیگه دندونپزشکی اشباع میشه. در بهترین حالت ۱۰ سال دیگه حقوق مهندسیم بشه ۱۰ میلیون! در حالی که الان درآمد متوسط یک دندونپزشک حداقل ۱۰ میلیون هست. خارج از کشور هم به خاطر غربتش یا اقامت بعد کار نگرانم و اگه یه وقت برگردم انگار برگشتم خونه اول. دوستان نظرتونو بگید. مشکلی با قبولی در هر دو مسیر نیستم. تنها کاری که تو این دنیا بلدم کنکور دادن و درس خوندن.

  پاسخ
 3. آرمان

  من نمیدونم مگه این پزشکان عزیز چیکار میکنن? شما کافیه توی سالن ۳ با ۴ بار سرما بخوری و بعد بری پیش دکتر عمومی ، ۸۰ درصد نسخه هاشون ىک شکله ، اصن انگار ۴ تا دارو و آمپول رو حفظ کردن و میدن به خورد ملت . بخدا این پولایی که خرج دکترا میشه پول مفته.
  تازه ى دکتر عمومی کلا ۳ونیم با ۴ سال، ، یعنی اندازه ىک لیسانسه درس تیوری میخونن و بقیش عملیه. خب خدایی این حقه? ???

  پاسخ
  1. امیر

   من میگم چیکار میکنن:
   ۱ سال کنکور روزی ۱۵ ساعت درس میخونن.ببین تو یک سال چقدر میشه..
   ۲ ۷سال میرن دانشگاه و دروسی رو میخونن که دکترای مهندسی هم اونا رو نمیخونن(منظور تو اون سطح کتابه)
   ۳ پول هنرشو میگیره…
   تو هم میتونی بشو بگیر
   حقشون هم هست اینقدر درامد داشته باشن

   پاسخ
 4. محمدرضا

  بابا من که کارشناسی ارشد عمران دارم و تو جاهای دور افتاده و بیابونا به زور کار گیر آوردم و حدود ۷ سال سابقه کار دارم ماهی حدود ۱.۵ میگیرم که تازه اوضام خوبه که بیکار نیستم و هر لحظه منتظرم که بگند بودجه نیست کار تعطیل–تازه ۴-۵ ماه حقوقم عقبه –اونم اگر نخورند و بهمون بدند–ولی یه دوستام که درسش تموم نشده و طرح پزشک عمومی شو میگذرونه ماهی حدود ۴ تومن حقوقشه تازه خونه هم بهش دادند–اصلا پزشکی با مهندسی و هر رشته دیگه ای قابل مقایسه نیست-درمانگاه اکثر روستا ها پزشک نداره پس حالا حالا ها پزشک میخوایم و اصلا اشباع نمیشه

  پاسخ
 5. ناشناس

  واقعا که همتون رویا پردازین تو شهرستان ما ۱۰تا پزشک عمومی هست که نسبت به جمعیتش خیلی زیاده بحث اینه که تا چند سال دیگه خیلی اشباع میشه

  پاسخ
 6. مبين

  تو کشور های در حال توسعه ، مشکل روانی دربین افراد زیاد میشه درنتیجه مشکل روانی باعث میشه مشکل جسمانی به وجود بیاد پس تا حالا حالا ها ما خیلی به پزشک نیاز داریم نگران نباشید .

  پاسخ
  1. حسین

   در کشور های در حال توسعه به رشته مهندسی هم خیلی احتیاج دارن. و اینجا مهندسا همه بیکارنولی یکم دقت کنی اینجا ایرانه دل انگیز

   پاسخ
 7. نیما

  اقا اینا همش جوسازیه استادمون سرکلاس گفت ک هیچ پزشکی بیکاز نیس و شدیدا هم نیاز دارن .من خودم یکی از اشناهام تو یکی از مناطق محروم پزشک خانواده ماهی بیس میلیون درامد داره متخخصصا هم ک از کارانه های چن صدمیلیونی گرفته تا عمل و … شاید بازار کار دندان ب این رونقی ک الان هست درده سال اینده کم بشع ولی پزشکی تا زمانی ک بشر هست و بیماری هست هیچوقت از رونق نمیفته حتی تعداد پزشکا زیاد هم باشه تنوع بیماری ها و انواع اقسام تخصص ها زیاده تازه تخصص قبول شدن هم اصلا سخت نیس فقط برا رشته های بالاتر نهاااایتا یک سال پشت کنکور میمونن قبول میشن…

  پاسخ
 8. عاطفه

  هیچکس نمیتونه جلوی مریض شدن رو بگیره.پس تا زمانی که مریض هست آینده شغلی پزشکا هم تأمینه،بخصوص در کشورهای در حال توسعه..

  پاسخ
 9. آریانا

  الان فقط باید منتظر باشیم در آینده نه چندان دور اختلاس های بعدی از زیر میز پزشک ها بیرون بیاد, کاش این مردم درمونده با این پول های هنگفتی که برای درمان میدادند دردی هم ازشون درمان میشد نه اینکه از درمان که خبری نیست بلکه فقط جیب این جماعت بی درامد یا بعضا کم درامد بخاطر یه عده خاص خالی بشه و تازه خدارو هم شکر کنی تا زیر دست این عده ی به اصطلاح تحصیل کرده تکه پاره نشی!

  پاسخ
 10. احمد

  والا تا اون جایی که میدونم به بچه های پزشکی ک سال پنجم شیشم هستن میگن بیایید تو بیمارستان زیر نظر اون دانشگاه علوم پزشکی کار کنید و بهتون ۲ میلیون میدیم
  حالا اینجا نوشته : طبق جدید ترین اطلاعات بدست آمده حداقل درآمد یک پزشک عمومی در سال ۹۳، ۸۰۰,۰۰۰ تومان و یک پزشک متخصص ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان بوده است

  پاسخ
 11. sagheb

  چه باور کنیم چه نکنیم پزشکی حالا حتی همون عمومی درآمد بالایی دارد.جهت اطلاع می توانید به مرکز کاریابی سینا سر بزنید
  به جز تهران و برخی کلان شهر ها که پزشک درآمدی در حدود ۳ تومن داره،اگه به خودشون زحمت بدن و برن شهرهای کوچک تر درآمدی در حدود ۱۰ تومن به بالا با جای خواب و غذا و هزینه رفت و آمد دارند
  اگر هم برن روستا که دیگه بالای ۱۵ تومن هست و سر دو سه سال سرمایه خوبی به هم میزنن
  دوستان کنکوری و دبیرستانی خیالتون راحت پزشکی حالا حالاها اشباع نمیشه
  اگه میخایین مفهموم اشباع شدگی رو به تمام معنا درک کنید بیاین مهندسی و خصوصا مهندسی عمران

  پاسخ
  1. علی

   دوستان کنکوری دقت کنید که ما هم زمان انتخاب رشته اینده رو نگاه نمیکردیم و همه میومدیم ریاضی چون ریاضی مد شده بود و به عواقب اشباح شدن دقت نمیکردیم حالا اگه کنکوری و دبیرستانی هستین دارین میبینین که همه دارن میرن تجربی به عواقب اشباح شدن فکر کنید چون شغل شما اینده رقم میخوره نه در زمان حال

   پاسخ
 12. مهدی اعتضادی

  نمیدونم این پزشکان چه مافیایی دارند که سایت شما هم میگه پزشکان درامد ندارند.
  پزشکی درامدش خیلی بالاست الان به یه پزشک عمومی تو کرمان ماهی ۱۷ میلیون میدن شما استاد دانشگاه شریف هم باشید اینقدر درامد ندارید بقیه شغل ها جای خود.
  الان یه پرستار با مدرک لیسانس ماهی ۳ میلیون میگیره کدوم مهندس یا لیسانس میتونه تو. سال اول بعداز فارغ التحصیلی اینقدر دربیاره.
  متاسفانه درامد پزشکان خیلی بالاست متخصصان هم که دیگه بیشتر.
  اگه پزشکی اشباع بود دولت به یه پزشک عمومی(مدرک برابر با کارشناسی ارشد) ماهی ۱۷ میلیون تومن نمیداد.
  الان مردم ۲۰۰ میلیون تومن شهریه میدن تو دانشگاه بین الملل تا بتونن پزشک بشن.

  پاسخ
  1. امیر

   چرا میگی متاسفانه درامدشون بالاست؟/
   دلت نمیخواد کسی پیشرفت کنه؟؟
   میتونن درمیارن
   منم اگه امسال حتی بین اللملل هم بیارم میرم پزشکی میخونم.

   پاسخ
 13. علیرضا

  سلام . من شنیدم که وزارت بهداشت حقوق پزشکان عمومی رو که حاضر باشند توی مناطق محروم کار کنند خیلی بالا برده . کسی از دوستان از آمار پزشکان عمومی شاغل توی مناطق محروم و حقوقشون خبر داره؟

  پاسخ
  1. مهرداد

   سلام. طبق اعلام مسوولین توی مناطق محروم ماهانه ۱۵ تا ۱۷ میلیون بر حسب شرایط پزشک عمومی پرداخت می شه که این مبلغ گاهی مورد انتقاد اعضای کمیسیون بهداشت مجلس نیز بوده. الان حدود ۱۵۰۰ پزشک عمومی توی این طرح به مناطق محروم اعزام شده اند.

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.