وضعیت درآمد و استخدام سردبیر

وضعیت درآمد و استخدام سردبیر

آینده شغلی، بازارکار و فرصت های استخدام سردبیر

استخدام سردبیر می تواند در دفاتر روزنامه ها و مجلات مختلف و همچنین در شرکت های بزرگ که نشریه های مخصوص خود را  دارند، انجام شود. البته رقابت برای مشاغل حوزه روزنامه نگاری به خصوص در روزنامه ها و مجلات بزرگ بسیار شدید است. همچنین به طور مستقل نیز می تواند فعالیت کند. سردبیر با کسب تجربه بیشتر از روزنامه و مجلات کوچک و محلی می تواند به دفاتر روزنامه و مجلات بزرگ کشور راه یابد.

 مجلات و روزنامه ها برای استخدام سردبیر کمتر از طریق آگهی استخدامی اقدام می کنند. سردبیر یا بیشتر از بین روزنامه نگاران و ویراستارهای با تجربه نشریه انتخاب می شود و یا توسط افراد مورد اعتماد به نشریه معرفی می شود.  
 
حوزه نشر در کشور با مسایل زیادی درگیر است که برخی از آنها که بیشتر با کار سردبیر سرو کار دارد، عبارتند از :

  • مستقل نبودن و وابسته بودن بسیاری از نشریات به جناح های سیاسی

  • دولتی و تجاری بودن بسیاری از نشریات

  • عدم استفاده از روش های علمی و تخصصی در تهیه نشریات

  • وجود مشکلات مالی

  • و…

 
وضعیت استخدام سردبیر در برخی کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام سردبیران بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۱ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

استرالیا - در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام سردبیر رشد منفی ۶۴.۶ درصدی داشته و روند کاهشی در آینده برای آن پیش بینی می شود.
 

درآمد سردبیر

 از اطلاعات منابع مختلف می توان چنین برداشت کرد که میانگین حقوق و دستمزد شاغلین این حوزه نسبت به میانگین مشاغل با توجه به سختی کار آنها، پایین است. در عین حال امنیت شغلی آنها نسبت به بسیاری از مشاغل پایین تر است زیرا به عنوان مثال در صورت تعطیلی یک روزنامه، در لحظه تمامی پرسنل آن بیکار می شوند و باید وارد مذاکره با سایر رسانه ها شوند.

 
میزان درآمد سردبیر در برخی کشورهای جهان

 آمریکا - متوسط درآمد سالانه سردبیر ۵۱.۴۷۰  دلار (برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۵۲.۳۰۰ دلار بوده است.

استرالیا - متوسط درآمد سالانه سردبیر   ۴۴.۲۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان- متوسط درآمد سالانه سردبیر برای افراد تاره کار بین ۴۶.۰۰۰ تا ۱۲۲.۰۰۰ دلار و برای سردبیران با تجربه که در روزنامه های ملی کار می کنند بیش از ۱۲۲.۰۰۰ دلار می باشد.
 
 

 

مطالب مرتبط

1 نظر

  1. شیما

    سردبیر در ایران واقعا جایگاه واقعی رو نداره چون مطالعه و تولید فکر در ایران ارزشی رو که در خیلی از کشورها داره نداره . امیدوارم روز به روز این وضعیت تغییر کنه و وضعیت معیشتی و اقتصادی روزنامه نگاران و سردبیران و کسانی که اهل قلم هستند بهتر بشه

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.