درآمد مشاور مدیریت چقدر است؟

درآمد مشاور مدیریت چقدر است؟

دانش و مهارت مورد نیاز برای شغل مشاوره مدیریت

 • مهارت های تحلیلی به منظور توان لازم برای تحلیل وقایع و شرایط شرکت یا سازمان کارفرما و ارائه بهترین راه حل برای رفع مشکلات، توسعه محصولات و ….

 • مهارت های ارتباطی به منظور ایجاد ارتباط مناسب و تأثیر گذار با مشتریان و توان انتقال مفاهیم پیچیده علمی و تخصصی به مخاطبان خود که معمولا از بین مدیران رده های مختلف سازمانی در بخش دولتی یا خصوصی می باشند.

 • مهارت های حل مساله – زیرا کار اصلی مشاور حل و فصل چالش ها و مسایل عمده شرکت ها و سازمان ها و ارائه بهترین راهکار برای پیشبرد امور به مدیران لایه های مختلف سازمانی می باشد. برای این منظور مشاور باید مهارت کافی در حل مسئله داشته باشد به طوری که بتواند مشاوره مناسبی به مدیران برای اتخاذ بهترین تصمیم را بدهد.

 • اعتماد به نفس – با توجه به اینکه مشاور مدیریت معمولا به مدیر ارشد مشاوره می دهد و از سوی دیگر مدیر ارشد دارای جایگاهی است که هر تصمیم او می تواند تأثیرات بسیار زیادی و در سطح گسترده بر کسب و کار سازمانش داشته باشد لذا یک مشاور با تجربه  سعی می کند تحقیق و بررسی های لازم را در خصوص شناخت مسئله و ارائه راهکار انجام دهد و پس از رسیدن به نتیجه قطعی، نظر خود را با اعتماد به نفس کامل و بدون شک و شبهه به مدیریت عرضه نماید و در جلسات مختلف از آن دفاع کند.

 • توان مدیریت زمان – این مهارت از ویژگی های مورد نیاز برای هر فرد و مخصوصا مدیر است و قاعدتا کسانی که با سطوح بالای کسب و کار ارتباط دارند باید از این مهارت برخوردار باشند  وگرنه مشتریان آنها اعتماد خود را از آنان سلب می نمایند.

 

فرصت های شغلی ، بازار کار و وضعیت استخدام مشاور مدیریت

وضعیت استخدام مشاور مدیریت کاملاً وابسته به شرایط خود فرد است به این صورت که یک فرد متخصص که دانش آکادمیک مناسب – معمولا در سطح دکتری (PH.D.) – دارد و از تجربه بسیار مناسب در یک یا چند زمینه تخصصی برخوردار است می تواند به عنوان مشاور در شرکت ها، سازمان ها و نهادهای مختلف خدمات مشاوره مدیریت ارائه نماید. 

چنین فردی معمولا پس از سال ها کسب علم و تجربه در حوزه تخصصی خود با افراد، سازمانها و گروه های تخصصی بسیار زیادی ارتباط پیدا کرده است و افراد و مدیران زیادی با تجربه و تخصص این شخص آشنایی دارند. لذا بسته به تجربه و تخصص و شهرت فرد در حوزه تخصصی مربوطه، توسط افراد، گروه ها و دوستان به شرکت ها و سازمان های مختلف برای مشاوره به مدیران آنجا معرفی می شود.

اما در صورتی که فرد مشاور به عنوان یکی از اعضای شرکت مشاوره مدیریت فعالیت نماید معمولا از طرف شرکت برای ارائه مشاوره به مشتری معرفی می گردد.

در ایران اطلاعات دقیقی در خصوص وضعیت استخدام مشاور مدیریت در دسترس نیست ولی آنچه مسلم است در سال های اخیر با گسترش بیشتر شرکت های خصوصی و رقابتی شدن بازار در بعضی از بخش ها و صنایع و همچنین جهانی شدن رویکردهای مدیریتی و گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات، بسیاری از شرکت ها احساس نیاز به مشاورانی قدرتمند می کنند تا بتوانند تصمیمات بهتری گرفته و در بازار سخت اقتصادی از مشکلات بیشتر رهایی یابند.

بر این اساس شرکت های مشاوره مدیریت در دهه گذشته رشد داشته اند و پیش بینی می شود در سال های آتی نیز متوسط رشد در این شغل از متوسط رشد مشاغل بیشتر باشد.

 

وضعیت استخدام و درآمد مشاور مدیریت در برخی کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی می شود میزان استخدام مشاوران مدیریت در سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۲۲ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.
 

درآمد مشاور مدیریت

در خصوص درآمد مشاور مدیریت در ایران تا کنون اطلاعات دقیقی منتشر نشده است ولی آنچه مسلم است این که میزان درآمد یک مشاور مدیریت به طور کامل بستگی به شهرت، تجربه و تخصص وی دارد.

به این صورت که برخی از اساتید دانشگاه که دارای تجارب طولانی کاری و مدیریتی نیز بوده اند و در حال حاضر از شهرت و محبوبت قابل توجهی در حوزه تخصصی خود برخوردارند در صورت ارائه خدمات مشاوره می توانند مبالغ بسیار زیادی را برای قرارداد خود پیشنهاد دهند و در عین حال برخی از افراد تازه کار یا کم تجربه که محبوبت آنچنانی ندارند از قدرت عمل چندانی برای پیشنهاد مبالغ زیاد در قرارداد برخوردار نیستند.

از آنجا که ارائه خدمات مشاوره در بخش ها و صنایع مختلف دارای ابعاد گوناگونی است لذا حق الزحمه مشاور نیز وابسته به آن متغیر خواهد بود.

درآمد مشاور مدیریت در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، درآمد سالانه مشاوران مدیریت ۷۸.۲۰۰ دلار بوده است.

انگلستان – میزان متوسط درآمد سالیانه برای افراد تازه کار  بین ۳۸.۰۰۰ تا ۴۵.۵۰۰ دلار ،  برای افراد با تجربه : حدود۷۶.۰۰۰ دلار و برای مشاوران ارشد بیش از ۷۶.۰۰۰ دلار می باشد.

 

درباره نویسنده

من درباره مشاغل، رشته های تحصیلی و کارآفرینی تحقیق می کنم و از طریق نوشتن و ترجمه مقاله، مشاوره و برگزاری سمینار به دانش آموزان، دانشجویان و کارجویان در انتخاب شغل و رشته تحصیلی و یا شروع یک کسب و کار جدید کمک می کنم.

مطالب مرتبط

1 نظر

 1. ALI

  سلام و درود
  در ایران این شغل رشته دانشگاهی یا سازمان خاصی برای گذراندن دوره و اخذ مدرک وجود ندارد؟
  البته متاسفم برای مدرک گرایی در کشورمان ولی چاره ای دیگر نیست

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.