درآمد مدیر مالی در ایران و سایر کشورها

درآمد مدیر مالی در ایران و سایر کشورها

به نظر شما یک مدیر مالی ماهانه چقدر درآمد دارد؟ درآمد او بالاتر از متوسط درآمد در کشور است یا پایین تر؟

درآمد و حقوق یکی از مهم ترین و جذاب ترین ویژگی های هر شغلی می باشد. شاید بتوان گفت اولین سوالی که هر کارجویی در یافتن و انتخاب شغل به دنبال پاسخ آن است، درآمد و حقوق می باشد.

مدیر مالی یکی از مشاغل مهم حوزه مالی و حسابداری است. معمولا افراد با تجربه در این حوزه وارد این شغل می شوند. کار اصلی مدیر مالی مدیریت بر منابع و مصارف شرکت است. با توجه به اندازه و نوع شرکت، مدیر مالی وظایف مختلف و درآمد متفاوتی دارد.

عموما استخدام مدیر مالی در سازمانها و شرکت های مختلفی از جمله بانک ها، شرکت های بیمه، سازمان های دولتی و شرکت های خصوصی صورت می گیرد. تقریبا می توان گفت هر شرکتی به مدیر مالی نیاز دارد البته در شرکت های کوچک تر وظایف مدیر مالی بر عهده مدیر عامل یا حسابدار شرکت است و پست و شغلی به نام مدیر مالی در شرکت های کوچک خیلی معنا نمی دهد.

 

لیست آموزشگاه های حسابداری

 

وضعیت استخدام مدیر مالی در ایران و جهان

حوزه مالی و حسابداری بخش مهم و  جدایی ناپذیر هر سازمان و شرکت، چه در ایران و چه در سایر کشورهای دنیا همیشه بوده، هست و خواهد بود. با توجه به این موضوع، فرصت های شغلی و استخدامی مالی نیز همیشه موجود می باشد و روز به روز با رقابتی تر شدن بازارهای داخلی و بین المللی، پیچیده تر شدن عملیات مالی و حسابداری، پیچیده تر شدن مباحث مالیاتی، سرمایه گذاری و سودآوری شرکتها. روند استخدام مدیر مالی در اکثر کشورهای جهان – و احتمالا در ایران – در سال های آتی رو به رشد است. از جمله این افزایش ها  می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آمریکا – پیش بینی می شود میزان استخدام مدیران مالی بین سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، به میزان ۹% رشد خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴% می باشد.

استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال قبل، میزان استخدام مدیران مالی ۸.۲ درصد رشد داشته و برای سال های آتی نیز رشد متوسطی پیش بینی شده است

در ایران هم با توجه به روند رو به رشد بخش خصوصی، انتظار می رود نیاز شرکت ها و سازمان ها به شغل مدیر مالی در سال های آینده روند رو به رشدی داشته و میزان استخدام مدیر مالی افزایش یابد.

 

حقوق و درآمد مدیر مالی در ایران

به طور کلی آمار و اطلاعات موجود نشان می دهد که مدیر مالی از درآمد مناسبی نسبت به متوسط جامعه برخوردار است. البته داشتن درآمدهای بالاتر با داشتن تجربه و تخصص بیشتر رابطه مستقیمی دارد.

مطابق با جدید ترین تحقیقات صورت گرفته توسط تعدادی از متخصصان شغلی در کشور متوسط درآمد ماهیانه مدیر مالی در سال ۹۲، ۳.۰۰۰.۰۰۰ تومان و در سال ۹۳، ۳.۷۵۰.۰۰۰ تومان اعلام شده است. البته جامعه آماری مورد نظر مربوط به شهر تهران به عنوان پایتخت کشور می باشد. عموما در شهرستان ها درآمد کمی پایین تر می باشد.

نتایج بالا نشان می دهد که متوسط درآمد مدیر مالی به صورت ماهیانه در سال ۹۳، حدود ۲۵ درصد نسبت به سال ۹۲ افزایش داشته است. اگر فرض کنیم که در سال ۹۴ هم روند افزایش حقوق و درآمد مدیر مالی به همین منوال باشد، درآمد متوسط ماهیانه یک مدیر مالی به در سال ۹۴ معادل۴،۶۸۷،۵۰۰ تومان و روند افزایشی آن به صورت زیر خواهد بود :

 

متوسط درآمد ماهیانه مدیر مالی بر اساس سابقه کار(میلیون تومان)

متوسط درآمد ماهیانه مدیر مالی بر اساس سابقه کار(میلیون تومان)

 

تاثیر سابقه کاری بر درآمد مدیر مالی در ایران

داشتن سابقه کاری عامل بسیار موثری در یافتن یک شغل مناسب و کسب درآمد و حقوق بالاتر می باشد. این در مورد در استخدام همه مشاغل از جمله استخدام مدیر مالی صدق می کند. اگر نگاهی به آگهی های استخدام مدیر مالی بیاندازید، می بینید که در اکثر آنها داشتن سابقه کاری یکی موارد مورد تاکید کارفرمایان است. ماهیت شغل مدیر مالی به گونه ای است که تجربه و سابقه در آن بسیار مهم بوده و در کسب درآمد بیشتر و موقعیت شغلی بهتر بسیار موثر است. افرادی که به شغل مدیریت مالی علاقه دارند، باید از سطوح پایین تر از جمله کارشناس مالی، حسابدار، حسابرس و … شروع کنند و با کسب تجربه و تبحر بیشتر به شغل مدیر مالی برسند.

به طور کلی می توان گفت هر چه مدیر مالی دارای سابقه کاری بیشتری باشد، درآمد بیشتری نیز خواهد داشت. نتایج تحقیقات معتبر نیز نشان می دهد که هر چه سابقه کاری مدیر مالی افزایش می یابد، حقوق مدیر مالی نیز زیادتر می شود. به عنوان مثال حقوق مدیر مالی (به صورت ماهیانه) که بیش از ۱۵ سال سابقه دارد، بیش از دو برابر مدیر مالی است که بین ۱ تا ۷ سال سابقه دارد. نمودار زیر متوسط درآمد ماهیانه مدیر مالی در سال ۹۳ بر اساس میزان سابقه کاری نشان می دهد:

 

متوسط درآمد ماهیانه مدیر مالی بر اساس سابقه کار

 

لیست آموزشگاه های حسابداری

 

درآمد و حقوق مدیر مالی در برخی کشورهای جهان

بسیاری از افرادی که می خواهند به کشور دیگری مهاجرت کنند، قبل از هر چیزی وضعیت درآمدی شغل خود در آن کشور را بررسی می کنند. متوسط درآمد مدیر مالی در اکثر کشورها از متوسط درآمد سایر مشاغل، کمی بالاتر است. در این بخش درآمد و حقوق مدیر مالی در کشورهای آمریکا، استرالیا، کانادا و انگلستان که از کشورهای مهاجرپذیر در دنیا و همچنین از ایران هستند مورد مقایسه قرار می گیرد.

در اینجا درآمد سالیانه مدیر مالی براساس دلار آمریکا مبنای مقایسه قرار گرفته است. در نمودار زیر تفاوت درآمد سالیانه مدیر مالی در این کشورها را می توانید مشاهده کنید :

درآمد سالیانه مدیر مالی درچند کشور جهان

درآمد سالیانه مدیر مالی درچند کشور جهان

 

البته باید به این نکته توجه داشت که برای انجام یک مقایسه کامل بین درآمد مدیر مالی در کشورهای مختلف باید عوامل دیگری از جمله هزینه های زندگی (غذا، هزینه مسکن  و …)، تورم و … نیز مد نظر قرار گیرد. برای این کار می توانید از سایت های اطلاعاتی که در این زمینه در اینترنت موجود است و اطلاعات کاملی در خصوص نحوه زندگی در کشورهای مختلف ارائه می کند، کمک بگیرید.

 

 

مطالب مرتبط

12 نظر

 1. بیتا

  حسابداری یعنی بدیختی یعنی اشتباه یعنی بی ‌پولی
  با ۷ سال سابقه حقوقم ۱۸۰۰ هست ۳۰ سالمه دارم تغییر رشته میدم
  ی عالمه موسسه هست چن ماهه شمارو میکنن حسابدار دانشگاه وقت تلف کردنه

  پاسخ
 2. نازنین

  سلام من پایه یازدهم حسابداری هستم ولی در شرکتی کلاس رفتم و اطلاعاتم وسیعه مدیرعامل همون شرکت به من گفتن اگه اینجا کاراموزی برات بزارم تا دوسال دیگه همینجا یه مدیر مالی موفق میشی, میخواستم بپرسم ایا میتونم؟؟ حرفشون درسته یا نه؟؟

  پاسخ
 3. نازنین

  سلام من سال یازدهم حسابداری هستم ولی در شرکتی کلاس رفتم و اطلاعاتم زیاده با مادیرعامی اون شرکت صحبت کردم و گفتن اگه من اینحا اول برات کاراموزی بزارم تو تا دو سال دیگه همینحا یه مدیر مالی موفق میشی میخواستم بپرسم میتونم؟؟ ایا این حرفشون درسته یا نه؟؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام. حسابداری اصلش تجربه کاری است. هر چه تجربه کسب کنی و توانایی هایت را بیشتر کنی موفق تر خواهید بود. البته شاید دو سال زمان کمی برای مدیر مالی شدن باشد ولی می توانید چیزهای زیادی یاد بگیرید و حسابدار ارشد شوید.

   پاسخ
 4. ابوالفضل ابراهیمی

  من دانش آموزسال دهم انسانی هستم ومیخاستم ب این رشته بروم وشماکمک بزرگی ب من کردید
  متشکرم.

  پاسخ
 5. عباسی

  عباسی هستم و حدود ۱۵ سال کار مالی می کنم . ۴ سال هم مدیر مالی هستم و تجربه کار مدیریت مالی در ۲ شرکت بزرگ رو در این ۴ سال بر عهده داشتم. ابتدا از این سایت وزین تشکر می کنم که در این فضای کشور که هیچ اطلاعاتی وجود ندارد و هیچ کدام از سازمان های دولتی اطلاعاتی در این خصوص نمی دهند این آمار و ارقام رو همت کردند و منتشر کردند و دوم اینکه به نظر من این آمار تا حد زیادی واقعی است و البته مدیران مالی با تجربه ای رو می شناسم که درآمدهای خیلی زیادتری دارند و با متوسط این آمار فاصله زیادی دارند. البته این افراد به معنای واقعی مدیر مالی هستند و مسئولیت های سنگینی دارند. برای همه دوستان آرزوی موفقیت می کنم.

  پاسخ
  1. seyd mohamad

   سلام جناب اقای عباسی من دانشجو رشته جسابداری هستم و چنتا سوال مهم دارم میشه لطف کنین راهنماییم کنین؟

   پاسخ
 6. سهیل

  سلام.کارشناس مالی شرکت خصوصی هستم در شیراز. حقوق من با ۱۲ سال سابقه ۱/۵۰۰/۰۰۰ تومنه و البته مزایا (پاداش، کارانه، کمکهای رفاهی)هم کم و بیش هست. خواستم ازتون تشکر کنم و بگم خیلی انرژی مثبت دادید.

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.