درباره درآمد سردفتران چقدر می دانید؟

درباره درآمد سردفتران چقدر می دانید؟

میزان درآمد سردفتران

 

سردفتری- مسیر ایرانیدرآمد سردفتران با توجه به عواملی از جمله محل دفتر، میزان معاملات و … متفاوت است. برخی از دفترخانه ها درآمدهای ناچیز و برخی درآمدهای کلان دارند.

در چند سال قبل تعداد زیادی سردفتر جدید مجوز کار دریافت کرده اند تا این درآمدهای کلان به طور متعادل بین همه دفاتر اسناد رسمی تقسیم شود. اما این کار موثر نبود تا جایی که برخی دفاتر اسناد رسمی، آن هم دفترخانه‌های واقع در تهران و برخی از شهرها، اگر سهمیه انتقال اسناد دولتی به ایشان نرسد، رسماً باید محل کار خود را تعطیل کرده و به دنبال کار مناسب‌تری بگردند.

به طور کلی در دوره های رونق خرید و فروش خانه، مشاسین، ویلا و … کار بیشتر این افراد نیز از رونق خوبی برخوردار می باشد. برعکس در هنگام رکود، صاحبان عمده دفترخانه‌های اسناد رسمی کشور از آینده شغلی خود به شدت نگران هستند.

با توجه به ممنوعیت سردفتران اسناد رسمی از انجام امور تبلیغاتی و ممنوعیت از اشتغال به امور تجارت و شغلهای دیگر قاعدتاً حکومت می بایست حداقل های هزینه معیشت این صنف را تضمین نماید که در عمل این اتفاق رخ نمی دهد.  این درحالی است که بسیاری از سردفتران اسناد رسمی، حتی برای تأمین مالی نیازهای اولیه خود یعنی مکان، کارمند، آبدارچی و تجهیزات دفترخانه- به خصوص در دوران رکود – با مشکل روبه‌رو هستند.

برخی دفاتر اسناد رسمی که به روش‌های گوناگون توانسته‌اند انحصار نقل و انتقال اسناد بانک‌های دولتی و خصوصی را برای خود بگیرند، از درآمد بسیار کلان و هنگفتی برخوردارند.

بنا بر تصوری که میان مردم است، صاحبان دفاتر اسناد رسمی با این همه هزینه انتقال سند قطعا دارای درآمدهای کلان هستند؛ حال آن‌که از کل هزینه انتقال سند، مبلغ نسبتا کمی به عنوان حق‌التحریر دفاتر اسناد رسمی منظور می‌شود .

وجوهی که معمولا در دفاتر اسناد رسمی وصول می‌شود عبارتند از :

 • حق التحریر طبق تعرفه مقرر وزارت دادگستری.
 • حق الثبت به ماخذ ماده ۱۲۳ قانون اصلاحی قانون ثبت.
 • مالیات و حق تمبر برابر مقررات مالیاتی.
 • سایر وجوهی که طبق قوانین وصول آن به عهده دفترخانه محول است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

5 نظر

 1. سهيل

  دوست عزیزی که میگی با یه لیسانس ساده
  رفتی حقوق بخونی ببینی چیه؟
  حقوق خوندن خیلی آسونه ولی حقوقدان شدن کار فوق العاده سختیه
  درضمن شما برو حقوق بخون بعد آزمون سردفتری بده ببین قبول میشی یا نه
  استرس و فشار کاری که سردفتر موقع کار کردن داره
  شاید ماهی ۵٠ ملیونم دربیاره ولی سه چهارمش میره تو حساب دولت
  از یه کار ۵٠٠ تومنی شاید ۵٠ تومن به سردفتر برسه

  پاسخ
  1. سعادت

   آقا چرا حرف الکی میزنه من برادرم تو یک دفتر خانه کار میکنه تو تهران مرکز شهر میگه درآمد خالص دفترشون ماهی ۴۰ میلیون تومان هستش تازه زد و بند ها و زیرمیزی گرفتن ها به کنار . از چند وقته دیگه هم دفاتر دست نویس جمع میشه و از کارمنداشونم کم میشه و چند میلیونی باز هم میره تو جیب سردفتر . مدرک هم خواستید ایمیل بزنید براتون بفرستم

   پاسخ
 2. سعادت

  بهترین در آمد رو سران دفاتر اسناد رسمی دارند با یک لیسانس ساده حقوق در ماه بیش از ۳۰ میلیون به جیب میزنن . بخدا اسم دکتر ها بد در رفته

  پاسخ
 3. تهامی

  سلام و ممنون از مطالب خوبتون. به نظر من درآمد سردفتر بیشتر از هر شغل دیگه ای ارتباط مستقیمی با وجدان و انصاف اون سردفتر داره.

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.