بازار کار و درآمد برنامه نویس کامپیوتر

بازار کار و درآمد برنامه نویس کامپیوتر

بازارکار و  وضعیت استخدام برنامه نویس کامپیوتر

صنعت کامپیوتر و فناوری اطلاعات در جهان رو به رشد می باشد و به تبع آن تقاضا برای انواع نرم افزارهای کامیپوتری جدید در صنایع مختلف نیز در حال افزایش است.

در کنار این مورد، با توجه به توسعه کامپیوتر و نفوذ آن به داخل تقریبا همه خانواده ها، شرکت ها و صنایع و وابستگی بیش از پیش جوامع به این دستاورد بزرگ بشر، حوزه برنامه نویسی کامپیوتر نیز در حال رشد است و زمینه های کاری بسیار زیادی را برای آن می توان تصور کرد: از کارکردن در واحد فناوری اطلاعات سازمان های دولتی تا کار کردن در یک شرکت تولید کننده محصولات نرم افزاری و یا کار کردن به صورت پروژه ای و شخصی(Freelancing).

عامل مهم در یافتن شغل مناسب در این حوزه، داشتن تجربه، تخصص و تسلط بر تکنولوژی و زبان های برنامه نویسی روز دنیاست

در ایران طی سال های گذشته، میزان استخدام برنامه نویس کامپیوتر، مخصوصا آن گروهی که به زبان های برنامه نویسی تحت وب تسلط بیشتری داشته اند، با نرخ قابل قبولی در حال افزایش بوده است و به دلیل توسعه صنعت نرم افزار در داخل کشور پیش بینی می شود این روند همچنان ادامه یابد. البته آمار و اطلاعات دقیقی از سوی مراجع ذیصلاح در این خصوص اعلام نگردیده است.

 

وضعیت استخدام برنامه نویس کامپیوتر در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی می شود میزان استخدام برنامه نویس در بین سال های ۲۰۱۲ تا۲۰۲۲ به میزان۸ درصد رشد داشته باشد. در حالی که متوسط رشد استخدام همه مشاغل۱۱ درصد خواهد بود.

استرالیا – در ۵ سال گذشته میزان استخدام برنامه نویس در مقایسه با متوسط رشد همه مشاغل (۱۰.۲)، رشد ۲۴.۲ درصدی داشته است.
 

حقوق و درآمد برنامه نویس کامپیوتر

برنامه نویسی که در بخش دولتی استخدام شده باشد، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کند. در بخش خصوصی، درآمد برنامه نویس کامپیوتر با توجه به عوامل مختلفی از جمله میزان تجربه، تخصص مهارت و نوع توافق صورت گرفته با کارفرما تعیین می شود و لذا ارقام متفاوتی دارد. همچنین برنامه نویسانی که به صورت شخصی کار می کنند(Freelancer)، میزان درآمدشان به تعداد پروژه هایی که می گیرند، بستگی دارد.

در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹۲ توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی که در سازمان یا شرکتی استخدام بودند، از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد متخصصان حوزه فناوری اطلاعات و کامپیوتر در سمت های مختلف شغلی و در رده های مختلف سازمانی (کارشناس، سرپرست و مدیر) استخراج شده است.

برنامه نویس در سازمان یا شرکت، در سمت هایی مانند برنامه نویس، کارشناس نرم افزار، برنامه نویس وب، مدیر فنی، کارشناس ارشد نرم افزار و … استخدام شده و فعالیت می کند.

برای برنامه نویس در هر سمت  و در هر رده سازمانی حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. به عنوان مثال برنامه نویسی که در سمت برنامه نویس وب در رده کارشناس کار می کند، در اواخر سال ۱۳۹۲، حداقل درآمد ۷۰۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۲۲۰۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ماهیانه ۱۲۰۰۰۰۰ تومان را داشته است.

 

درآمد ماهانه طراح وب در ایران

 

همچنین از آنجا که تجربه و سابقه کاری یکی از عوامل موثر در تعیین حقوق و درآمد هر فردی از جمله برنامه نویس می باشد، در بخش دیگری از این پژوهش، درآمد برنامه نویس از نظر سابقه کاری در رده های مختلف سازمانی مورد بررسی قرار گرفته است. همان طور که در تصویر زیر مشخص است در هر رده سازمانی با افزایش سابقه کاری، درآمد و حقوق برنامه نویس نیز افزایش می یابد.

درآمد مهندس کامپیوتر - طراح وب در ایران به تفکیک سابقه کاری

 

توجه داشته باشید که تحقیق بالا روی شاغلانی که در استخدام شرکت یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و کار مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

درآمد برنامه نویس کامپیوتر در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – متوسط درآمد سالیانه برنامه نویسان ۷۱.۳۸۰ دلار در سال ۲۰۱۰ (برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار) و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، حدود ۷۴.۵۰۰ دلار بوده است.

استرالیا – متوسط درآمد سالانه برنامه نویسان  ۷۲.۰۰۰ دلار استرالیا (قبل از کسر مالیات) می باشد.
 

 

درباره نویسنده

من درباره مشاغل، رشته های تحصیلی و کارآفرینی تحقیق می کنم و از طریق نوشتن و ترجمه مقاله، مشاوره و برگزاری سمینار به دانش آموزان، دانشجویان و کارجویان در انتخاب شغل و رشته تحصیلی و یا شروع یک کسب و کار جدید کمک می کنم.

مطالب مرتبط

44 نظر

 1. ناشناس

  سلام بنده ۲۷ سالمه چند سالی هست کارشناسی کامپیوتر گرفتم ولی به دلایلی که فرمودید متاسفانه فقط مدرک گرفتم
  حالا شغلم طوریه که میتونم وقت بذارم و مطالعه کنم
  دوست دارم برنامه نویسی کنم نمیدونم چه زبانی پول سازه
  علاقه هم دارم شدید
  قبلا یه سری برنامه های ساده هم با C# نوشتم ولی میخوام از صفر شروع کنم
  به نظرتون دیر نیست؟
  چقدر زمان میبره تا بتونم به هدف برسم؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز. اول اینکه برای هیچ کاری دیر نشده… بعد اینکه شما با صرف حداکثر ۲ سال می توانید در حد حرفه ای برنامه نویسی را یاد بگیرید. اینکه چه زبان برنامه نویسی را یاد بگیرید تا درآمدزا تر باشد می توانید به آگهی های استخدام روزنامه ها و سایت های استخدامی سری بزنید ببینید شرکت ها چه برنامه نویس هایی را بیشتر نیاز دارند. موفق باشید

   پاسخ
 2. رضا

  سلام.من دانشجوی مهندسی صنایع هستم.برای کنکور خیلی زحمت کشیدم ولی تهران قبول نشدم.شال ۹۵ کنکور دادم،الان میخام با تغییر رشته برم اقتصاد تهران،ولی همه مخالفن و میگن اقتصاد وضعیت کار خوبی نداره،من برنامم اینه ک بیام و کنار اقتصاد برنامه نویسی رو یاد بگیرم.چون با بررسی ها متوجه شدم وضعیت برنامه نویسی در تهران خیلی خوبه،ولی خوب همه مخالف هستن،ولی من میخام انجامش بدم،شما ک در این حوزه ها پژوهش میکنید،نظرتون چیه؟

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   سلام . دوست من بازارکار رشته صنایع از اقتصاد در کشور بهتر است. چرا می خواهید اقتصاد بخوانید و برنامه نویسی هم یاد بگیرید؟ این رشته ها زیاد تناسب ندارند. شاید بهتر باشد اول تصمیم خودتان را قطعی بگیرید و بعد اقدام کنید. حوزه کامپیوتر و برنامه نویسی بسیار گسترده است و اگر به آن علاقه داریدمی توانید با کسب تخصص خوب در این حوزه موفق باشید. با وجود اینکه رقیب کاری زیادی در حوزه کامپیوتر وجود دارد. در مجموع هر کسی در زندگی اولویت هایی دارد که بر اساس آن تصمیم می گیرد. شما هم اولویت هایتان را لیست کنید و با بررسی همه موارد به تصمیم برسید.موفق باشید

   پاسخ
 3. علی

  درآمد برنامه نویسی خوبه شکی نیست
  بعدش موفقیت در برنامه نویسی لازمش علاقه هستش ن فکر پول دراوردن
  سوالی که میپرسم شاید یکم فانتزی باشه
  اما به نظر شما داشتن شغل برنامه نویسی تو خارج از کشور به چه صورتی هستش؟
  آیا تمرکز باید بر حرفه ای بودن به یک زبان باشه یا چند زبان؟
  باید چه مهارت های دیگه داشت؟

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   سلام
   خارج از کشور شامل کشورهای مختلفی است که تفاوت هایی با هم دارند اما در اغلب کشورهای توسعه یافته دنیا افراد حرفه ای در حوزه برنامه نویسی معمولا در یک حوزه مشخص تا حد زیادی دانش و مهارت کسب می کنند (حوزه مشخص نه یک زبان) و این موضوع بر خلاف داخل کشور است که اغلب در چندین برنامه و زبان آشنایی دارند و تسلط آنها در هیچ کدام کامل نیست.

   پاسخ
 4. mohadese

  سلام.
  ببخشید یه سوال داشتم
  بازار کار و درامد با توجه به اینکه دختر هستم تو مهندسی صنایع بیشتره و بهتره یا کامپیوتر؟!ممنون میشم پاسخ بدید.

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   سلام
   بازار کار را شما تعیین می کنید. در حال حاضر فارغ التحصیلان زیادی در صنایع و کامپیوتر بیکار هستند و تعداد زیادی هم از این دو رشته در شرکت های خوب کار می کنند. تفاوت این دو دسته عمدتا به سطح مهارت و دانش تخصصی این افراد برمی گردد. یکی تنها مدرک گرفته و دیگری دانش و مهارت کسب کرده .
   اما به طور کلی برای شما به عنوان خانم، اگر علاقه مند به کامپیوتر و نرم افزار باشید، من این رشته را توصیه می کنم چون هم تنوع بیشتری دارد و هم امکان دورکاری و آزادکاری دارد که گاهی اوقات برای خانم ها ترجیح دارد.

   پاسخ
 5. Mohammad

  سلام من دهمم و رشتم کامپیوتره و به ربات علاقه دارم لطفا بگید چه رشته ای توی دانشگاه برم که بازار کارش خوبه؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست من. اگر علاقه دارید می توانید وارد رشته های مربوط به کامپیوتر شوید. این حوزه هم جدید است و هم گسترده. البته فارغ التحصیلان زیادی هم دارد ولی اگر توانمند باشید و تلاش لازم را بکنید زمینه فعالیت در این حوزه برای شما وجود خواهد داشت. موفق باشید

   پاسخ
 6. علیرضا

  سلام
  میخواستم ببینم تو رشته مهندسی کامپیوتر در دوران تحصیلات دانشگاهی هم میشه با کسب درآمد کار کرد(یعنی به کسی که هیچ سابقه کار نداره هم پول میدن؟)و اینکه آیا در دوران تحصیل اصلا وقت هست برای اینکه آدم کار کنه(یعنی با ساعات دانشگاهش تداخل نداشته باشه) ؟

  پاسخ
 7. alireza

  تو برنامه نویسی حتما باید مدرک دانشگاهی داشته باشی تا موفق بشی یا میشه با این اموزشگاها هم یاد گرف؟

  پاسخ
  1. حمید

   دوست عزیز مهم اینه کارت خوب باشه مدرک مهم نیست طرف دیپلم داره کد میزنه کیف میکنی طرف مهندسی داره در حد مبتدی که دانشگاه یاد گرفته کد میزنه بستگی داره چقدر وقت بزاری یاد بگیری حداقل ۲ سال طول میکشه هر زبانی رو حرفه ای بشی ولیییییییییی می ارزه چون حرفه ای باشی نمونه کار خوب داشته باشی همه خودشون دنبالت میان

   پاسخ
 8. احسان

  سلام خسته نباشین
  دوستان من کاردانی itمیخونم
  تازه واردم
  به نظر شما کاردانی نرم افزار بخونم خوبه یا همین it

  پاسخ
 9. zz

  سلام ببخشید چن تا سوال داشتم من نهمم و میخام رشتم رو بخاطر برنامه نویسی ریاضی فیزیک بردارم ولی درکنارش میخام تااون موقع با کتاب و نرم افزار یاد بگیرم به من کتاب الگوریتم و فلوچارت نویسی که تو دانشگاه های تهران تدریس میشه رو معرفی کردن که خب خوب یادش میگیرم ولی چون میخام محکم شروع کنم خاستم بدونم با کدوم زبان شروع کنم و کدوما رو ادامه بدم و اسم چن تا کتاب و سی دی و نرم افزار برای یادگیریشون

  پاسخ
  1. حمید

   به نظر من اول c++ یادبگیر وقتی یادبگیر c هم بلدی دیگه این دوتا زبان پایه همه زبان هاست خودم دارم c++ یادمیگیرم هر جا تحقیق کردم همه گفتن اول c++ بعدش خودت میدونی چیکار کنی

   پاسخ
 10. Amir ◙ Hossein

  سلام
  من الان کلاس دهم فنی حرفه ای رشته کامپیوتر و در یک مدرسه تازه تاسیس درس می خونم و رشته شبکه و نرم افزار دهم (کامپیوتر) یه طوری که هم وب داره هم برنامه نویسی هم شبکه و هم نصب سیستم ولی هیچ کدومش رو کامل یاد نمیگیری و نهایت شاید بتونی بری تو یه مغازه ویندوز عوض کنی و خودم با share point و vmware تو یه سیستم کار شبکه انجام میدم و خیلی علاقه به شبکه دارم و شاگرد اول هم هستم می خواستم بدونم با این آینده شغلی این رشته که معلممون هم تایید کرده تعویض رشته به ریاضی فیزیک کار درستی نیست؟

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   سلام
   اگر واقعا به رشته کامپیوتر علاقه داری ، پیشنهاد می کنم همین رشته رو ادامه بدی اما در کنار درس های مدرسه حتما و حتما در کلاس های آموزشی آزاد مرتبط با شبکه در یک آموزشگاه معتبر شرکت کن و با علوم روز شبکه ، برنامه نویسی و … آشنا شو . بازار کار این رشته برای کسانی که واقعا کار خوب انجام می دهند و علم و مهارت کافی دارند بسیار خوب است و در آینده بهتر هم می شود.
   موفق باشید

   پاسخ
 11. امیرمحمد غیبی

  سلام
  من الان هشتم میخونم و سال بعد قراره انتخاب رشته کنم
  من تو ۲ ۳ سال پیش برنامه نویسی html / css رو یاد گرفتم و امسال هم بیش از نیمی از basic رو یاد گرفتم و میتونم با b4a برای اندروید برنامه بنویسم
  php هم کم کم دارم یاد میگیرم و مبتدی رو به بالا هستم
  انگلیسی هم ۲ ۳ کتابم مونده تا آیلتس رو بگیرم.
  علاقه زیادی هم به کامپیوتر نرم افزار دارم اما پدر و مادر و عموم میگن نه نرم افزار درامد نداره و بهتره پزشکی بخونی!!
  بنظرتون من چیکار کنم؟ با این استعداد و با توجه به سنم به نظرتون در آینده درآمدی از برنامه نویسی کسب میکنم؟ یا پزشکی بهتره؟ با تجربه ها نیاز به کمکتون دارم!

  پاسخ
  1. مهدی

   سلام
   به نظر من اگر اینطور که شما گفتید در برنامه نویسی پیشرفت داشتی و علاقه مند هستی ، در مدت ۸ سالی که می خواهی پزشک عمومی شوی (تازه اگر در کنکور قبول شوی که خودش کار خیلی سختیه) از برنامه نویسی ده ها میلیون تومان درآمد کسب کردی

   چه کسی گفته که بازار کار کامپیوتر بده ، خب اینکه توی اخبار می گن تعداد فارغ التحصیل های کامپیوتر بیکار زیادند دلیلش اینکه عده خیلی زیادی همینطوری اتفاقی وارد این رشته شدند و بدون هیچ علاقه ای و مهارتی و دانشی این رشته رو خوندند و فقط مدرک گرفتند و طبیعی است که هیچ شرکتی تمایل نداره پولش رو دور بریزه و کارمندی که هیچ مهارتی نداره استخدام کنه

   تقریبا اکثر برنامه نویسان خوب با هر مدرکی مشغول به کار هستند یا به صورت شخصی و فری لنسر کار می کنند یا اینکه استخدام شرکتی هستند و اتفاقا درآمد خوبی هم دارند

   پاسخ
   1. اصغر

    واقعا ازتون ممنونم که حرف منطقی میزنید و به خصوص برای افرادی چون من که تازه برنامه نویسی رو شروع کردم انگیزه میدهید. درود بر شما

    پاسخ
 12. مهدی

  سلام من نهم میخونم و میخوام انتخاب رشته کنم به نظرتون فنی انتخاب کنم یا ریاضی کدوم برای برنامه نویسی بهتره و با کدوم خوب و زیاد یاد میگیریم

  پاسخ
 13. oliWia

  سلام ب همه دوستان
  من رشته مهندسی نرم افزار قبول شدم اونم دولتی ،میتونم با نمره های خوبم مدرک بگیرم ولی هیچ علاقه ای بهش ندارم،فقط بخاطر آینده شغلیش که همه میگن درآمدش خوبه میخوام وارد این رشته بشم،خیلی دو دلم،آیا بدون علاقه هم میشه وارد کار شد و درآمد خوبی داشت ??

  پاسخ
 14. محمد

  سلام!!!
  دوستان می خواستم بدونم از نظر بازار کا ر و درآمد:برنامه نویسی بهتره یا IT؟؟؟
  چون می خوام انتخاب رشته کنم نمی دونم کدومو برم به هر دوتا شونم علاقه دارم.
  ممنون از سایت خوبتون.

  پاسخ
  1. hamid

   کتاب خاصی رو نمیشه نام برد باید دنبال فایل پی دی اف آموزشی باشید مثلا اگه میخای php یاد بگیری برو دنبال دوره های آموزش php
   پر درامد ترین زبان ها از نظر من که ۱۰ ساله تو برنامه نویسی ام :
   php کد نویسی وب
   C#
   android java
   طراحی ها مثل css و javascript

   پاسخ
 15. مهدی

  سلام
  من خیلی به برنامه نویسی علاقه دارم و امسال هم انتخاب رشته میکنم
  میخواستم بدونم برنامه نویسی از طریق ریاضی خوبه یا فنی کدومو انتخاب کنم . برنامه نویسان رشته ریاضی زیاد میدونن یا رشته فنی و بازار کدوم بهتره؟؟؟ لطفا هرکی میتونه یه توضیحاتی بده ممنون میشم. لطفا اگه امکانش هست راهنمایی رو به ایمیلم ارسال کنید

  پاسخ
  1. هادی آریاگهر

   با سلام
   قطعا کسانی که ریاضی بیشتر میدونن، برنامه نویسان موفق تری میشن بدلیل اینکه پایه برنامه نویسی لاجیک (منطق) هست و این امر در ریاضی متبلور میشه. بنابراین برو رشته ریاضی و شک نکن. من خودم مهندس نرم افزار هستم.
   توصیه میکنم از همین الان تمرکز کنی روی برنامه نویسی تو محیط جاوا؛ چراکه سطحش بالاتر از برنامه نویسی تو محیط های ویندوزی هست مثل #C و دلیل دیگه اینکه آینده متعلق به ابزارهای کوچک هست مانند گوشی های موبایل که بر اساس اندورید و ios هستن که اینها همگی بر اساس محیط جاوا باید برنامه نویسی بشن (اصلح هست).
   موفق باشی.

   پاسخ
 16. بهروز

  سلام من رشته ی کامپیوتر و رشته های مرتبط و نزدیک به کامپیوتر و نرم افزار نیستم ولی علاقه مند به برنامه نویسی هستم و آیا در بازار کار به یکی مثل من حتی اگه خوب یادبگیره وبلد باشه ولی رشته دانشگاهیش مرتبط نباشه توجه میکنند؟

  پاسخ
 17. علی

  سلام بر مردم شریف ایران ، خدا وکیلی تمام قطعاتی که پزشکان استفاده میکنن همه دستاورد مهندسین (برق،کامپیوتر و الکترونیک هست) پس چطور یه ابر کامپیوتر رو به این ارزانی میفروشن البته برای خدمت به مردم اما یه پزشک مگه چیکار میکنه که این همه تضاد و تبعیض هست.

  پاسخ
 18. morteza

  من چهار ساله دارم کد نویسی می کنم…الان درامد برادر من که تو آژانس کار می کنه از من بیشتره..
  تو شرکت به یه php کار حرفه ای که حداقل به یه فریم ورک مسلط باشه ui خوب کار کرده باشه بیشتر از ۲ تومن نمیدن با ۴ سال تجربه البته….

  پاسخ
  1. ناشناس

   خب اونوقت تو میگی آژانس درآمدش بیشتره…بابا چرا ما ایرانیا انقد غیرواقعی حرف میزنیم آخه کار آژانس با برنامه نویسی قابل مقایسه نیست که برادر من.بعدشم درآمد ۲ میلیون نمیگم خیلی زیاده یا حتی زیاده..کمم نیستش که از خیلی کارا که سختتر از برنامه نویسیه که درآمدش بیشتره.
   خواهشا یه ذره واقع بینتر باشیم و درست مقایسه کنیم.

   پاسخ
 19. امید حسن زاده

  کافی فقط یه سری به روزنامه ها یا سایت های کاریابی بزنید تاببنید که چقدر زیاد برنامه نویس احتیاج دارند

  پاسخ
 20. فواد

  سلام خسته نباشید!!!
  ببخشید چن تا سوال داشتم…
  من ۱۶ سالمه … رشتمم کامپیوتره خودم خیلی به برنامه نویسی علاقه دارم
  اما خانوادم و اطرافیانم گیرن که برم نظام
  چون میگن که برنامه نویسی در آمد نداره و از این حرفا…
  الان از شماهایی ک اینکاره هستین میخام لطف کنید و یکم راهنماییم کنین
  اینم بگم چیزه زیادی از برنامه نویسی بلد نیستم اما ICDL رو کامل بلدم
  ممنون :)

  پاسخ
  1. امید حسن زاده

   اول مطمعن بشید که به شغل برنامه نویسی علاقه دارید یا نه برای این کار کافی برنامه نویسی رو به صورت عملی انجام بدید در ضمن در مورد بازار کار باید بگم که برنامه نویسی بازار کار مطلوبی داره

   پاسخ
 21. CMan

  سلام دوستان . از نظر درآمدزایی و کارایی، نظرتون درباره یادگیری زبان برنامه نویسی چیه؟ هرکی یه چیزی میگه: html / php بعضیا هم میگن IOS برای شروع و بعدش PHP یا HTMLبعضیا هم میگن PHP همراه MySQL … ممنون.

  پاسخ
  1. ناهید

   سلام . واقعا نمی شه گفت کدوم حالت بهترین درآمد رو داره ولی به طور کلی یادگیری زبان های برنامه نویسی وب و موبایل رو به شما پیشنهاد می کنم چون در آینده بسیار گسترده تر خواهد بود. به طور مشخص اگر من جای شما در این سن بودم با html شروع می کردم … و دنبال وب می رفتم

   پاسخ
  2. abtin0077

   html و css در واقع زبان های پایه ای طراحی وب هستند کسانی که به ۲ زبان مسلط نباشند عملا در دنیای طراحی حرفی برای گفتن ندارن.خیلی هم ساده هستند با چندتا cd اموزشی میتونی یادشون بگیری.من خودم دارم طراحی وب کار میکنم و خیلی در این مورد تحقیق کردم.پیشنهاد میکنم از همینا شورع کن

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.