بازار کار و درآمد برنامه نویس کامپیوتر

بازار کار و درآمد برنامه نویس کامپیوتر

بازارکار و  وضعیت استخدام برنامه نویس کامپیوتر

صنعت کامپیوتر و فناوری اطلاعات در جهان رو به رشد می باشد و به تبع آن تقاضا برای انواع نرم افزارهای کامیپوتری جدید در صنایع مختلف نیز در حال افزایش است.

در کنار این مورد، با توجه به توسعه کامپیوتر و نفوذ آن به داخل تقریبا همه خانواده ها، شرکت ها و صنایع و وابستگی بیش از پیش جوامع به این دستاورد بزرگ بشر، حوزه برنامه نویسی کامپیوتر نیز در حال رشد است و زمینه های کاری بسیار زیادی را برای آن می توان تصور کرد: از کارکردن در واحد فناوری اطلاعات سازمان های دولتی تا کار کردن در یک شرکت تولید کننده محصولات نرم افزاری و یا کار کردن به صورت پروژه ای و شخصی(Freelancing).

عامل مهم در یافتن شغل مناسب در این حوزه، داشتن تجربه، تخصص و تسلط بر تکنولوژی و زبان های برنامه نویسی روز دنیاست

در ایران طی سال های گذشته، میزان استخدام برنامه نویس کامپیوتر، مخصوصا آن گروهی که به زبان های برنامه نویسی تحت وب تسلط بیشتری داشته اند، با نرخ قابل قبولی در حال افزایش بوده است و به دلیل توسعه صنعت نرم افزار در داخل کشور پیش بینی می شود این روند همچنان ادامه یابد. البته آمار و اطلاعات دقیقی از سوی مراجع ذیصلاح در این خصوص اعلام نگردیده است.

 

وضعیت استخدام برنامه نویس کامپیوتر در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی می شود میزان استخدام برنامه نویس در بین سال های ۲۰۱۲ تا۲۰۲۲ به میزان۸ درصد رشد داشته باشد. در حالی که متوسط رشد استخدام همه مشاغل۱۱ درصد خواهد بود.

استرالیا – در ۵ سال گذشته میزان استخدام برنامه نویس در مقایسه با متوسط رشد همه مشاغل (۱۰.۲)، رشد ۲۴.۲ درصدی داشته است.
 

حقوق و درآمد برنامه نویس کامپیوتر

برنامه نویسی که در بخش دولتی استخدام شده باشد، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کند. در بخش خصوصی، درآمد برنامه نویس کامپیوتر با توجه به عوامل مختلفی از جمله میزان تجربه، تخصص مهارت و نوع توافق صورت گرفته با کارفرما تعیین می شود و لذا ارقام متفاوتی دارد. همچنین برنامه نویسانی که به صورت شخصی کار می کنند(Freelancer)، میزان درآمدشان به تعداد پروژه هایی که می گیرند، بستگی دارد.

در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹۲ توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی که در سازمان یا شرکتی استخدام بودند، از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد متخصصان حوزه فناوری اطلاعات و کامپیوتر در سمت های مختلف شغلی و در رده های مختلف سازمانی (کارشناس، سرپرست و مدیر) استخراج شده است.

برنامه نویس در سازمان یا شرکت، در سمت هایی مانند برنامه نویس، کارشناس نرم افزار، برنامه نویس وب، مدیر فنی، کارشناس ارشد نرم افزار و … استخدام شده و فعالیت می کند.

برای برنامه نویس در هر سمت  و در هر رده سازمانی حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. به عنوان مثال برنامه نویسی که در سمت برنامه نویس وب در رده کارشناس کار می کند، در اواخر سال ۱۳۹۲، حداقل درآمد ۷۰۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۲۲۰۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ماهیانه ۱۲۰۰۰۰۰ تومان را داشته است.

 

درآمد ماهانه طراح وب در ایران

 

همچنین از آنجا که تجربه و سابقه کاری یکی از عوامل موثر در تعیین حقوق و درآمد هر فردی از جمله برنامه نویس می باشد، در بخش دیگری از این پژوهش، درآمد برنامه نویس از نظر سابقه کاری در رده های مختلف سازمانی مورد بررسی قرار گرفته است. همان طور که در تصویر زیر مشخص است در هر رده سازمانی با افزایش سابقه کاری، درآمد و حقوق برنامه نویس نیز افزایش می یابد.

درآمد مهندس کامپیوتر - طراح وب در ایران به تفکیک سابقه کاری

 

توجه داشته باشید که تحقیق بالا روی شاغلانی که در استخدام شرکت یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و کار مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

درآمد برنامه نویس کامپیوتر در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – متوسط درآمد سالیانه برنامه نویسان ۷۱.۳۸۰ دلار در سال ۲۰۱۰ (برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار) و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، حدود ۷۴.۵۰۰ دلار بوده است.

استرالیا – متوسط درآمد سالانه برنامه نویسان  ۷۲.۰۰۰ دلار استرالیا (قبل از کسر مالیات) می باشد.
 

 اگر به دنبال راه اندازی کسب و کار خود هستید می توانید از طرح های توجیهی موجود در این حوزه استفاده کنید. برای تهیه این طرح ها کلیک کنید.

درباره نویسنده

من درباره مشاغل، رشته های تحصیلی و کارآفرینی تحقیق می کنم و از طریق نوشتن و ترجمه مقاله، مشاوره و برگزاری سمینار به دانش آموزان، دانشجویان و کارجویان در انتخاب شغل و رشته تحصیلی و یا شروع یک کسب و کار جدید کمک می کنم.

مطالب مرتبط

76 نظر

 1. علیرضا

  سلام خسته نباشید من رشتم تجربیه ولی علاقه بسیار شدید و دیوانه واری که به برنامه نویسی دارم مجبورم میکنه به سمت این رشته برم ولی از اونجایی که برای به پسر شغل مهمترین ملاکه درآمدش اون قدری هست که توانایی اداره یه خانواده داشته باشه؟

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   دوست عزیز
   درآمد هر کس به توانایی ها و مهارت های خودش بیشترین ارتباط را دارد و رشته تحصیلی تنها یک ابزار است. در ایران هم برنامه نویس بیکار با درآمد صفر داریم و هم برنامه نویس با درآمدهای چندده میلیونی….

   پاسخ
 2. پارسا

  سلام
  من دیپلم حسابداری دارم و برای کاردانی در دو رشته حسابداری و کامپیوتر(برنامه نویسی یا آی تی) انتخاب برام سخت شده از طرفی بازار کار حسابداری خیلی خوبه و از طرفی فکر میکنم بازار کار کامپیوتر در خارج از ایران خیلی خوب باشه به نظر شما از لحاظ درآمد و بازار کار و به ویژه آینده آن شغل در داخل و هم در خارج کدام بهتر است؟
  فقط لطفا نگین هرچی علاقه داری

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   سلام دوست من
   هرچند علاقه شما خیلی مهم است و باید به آن توجه کنید اما از منظر بازار کار در خارج از کشور، شما تنها با مدرک دانشگاهی ایران کار خاصی نمی توانید پیدا کنید. باید یک متخصص در یک حوزه IT باشی تا در خارج از کشور کار مناسب در شرکت مناسب پیدا کنی. مدرکی که برای شما در خارج از ایران ارزش دارد، بیش از لیسانس و فوق لیسانس دانشگاه (در این حوزه) مدارک بین المللی در حوزه های برنامه نویسی، شبکه، طراحی وب و … است که دوره های آن درآموزشگاه های معتبر ایران وجود دارد و آزمون های بین المللی هر سال برگزار می شود.
   اما برای کار به عنوان حسابدار فکر می کنم راه هموارتری پیش رو خواهید داشت. در نهایت علاقه و استعداد شما در این تصمیم گیری به شما کمک خواهد کرد . موفق باشی

   پاسخ
 3. ابوالفضل

  سلام، من مهارت هایی در زمینه سیسکو و ماکروسافت دارم دو سال دوره دیدم با برنامه های شبیه ساز شبکه کار کردم، الان احساس می،کنم در کنار این مهارت ها ، برنامه نویسی باید یاد بگیرم ولی نمیدونم چه زبانی از برنامه نویسی یاد بگیرم که بازار کار خوبی داشته باشه. یا اصلا بازار کار خوبی داره یا نه
  ممنون میشم راهنمایم کنید.

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   دوست گرامی یک راه حل مطمئن برای شما این است که به نیازمندی های استخدامی برای برنامه نویس ها در وب سایت ها یا روزنامه ها مراجعه کنید و ببینید کدام تخصص ها بیشتر مورد نیاز است. ضمن اینکه به سایت های برون سپاری پروژه های نرم افزاری مراجعه کنید و ببینید بیشتر پروژه ها در چه خصوصی می باشد. سپس می توانید با خیال راحت زبان برنامه نویسی مورد نظر را انتخاب کنید.

   پاسخ
 4. مهسا

  سلام.خسته نباشید.من کاردانی نرم افزار کامپیوتردارم. اما به هیچ زبان برنامه نویسی. مسلط نیستم.تصمیم دارم طراحی وب را درآموزشگاه یادبگیرم.کدام زبانهای برنامه نویسی. را آموزش ببینم.؟و چه مراحلی را طی کنم ک موفق تر باشم.؟
  لطفا راهنماییم کنید .ممنون

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   سلام دوست من
   پیشنهاد می کنم برای یادگیری طراحی وب در یک دوره تخصصی طراحی وب شرکت کنید. مثلا دوره ciw که یک دوره بین المللی برای طراحان وب است در برخی از موسسات آموزشی ایران هم تدریس می شود و سپس امکان گرفتن مدرک بین المللی آن را دارید و در همه کشورها آن را قبول دارند. ضمن اینکه مهارت های زیادی در این دوره از زبان پایه وب یا همان html و css تا زبان های برنامه نویسی سمت کلاینت و سرور را آموزش خواهند داد. فقط دقت کنید که در آموزشگاه های معتبر این دوره ها را شرکت کنید.
   موفق باشید

   پاسخ
 5. Ehsan

  باسلام من دانشجوی نرم افزار دانشگاه تبریز هستم.میخواستم ببینم که آیا میتونم بعد از گرفتن مدرکم و کسب مهارتهای لازم در منزل واسه شرکتها کار پروژه ای انجام بدم؟ چون به لحاظ مالی نیازی به استخدام شدن و حقوق گرفتن ندارم.این رشته رو هم به خاطر علاقه ام انتخاب کردم.از طرفی اصلا برام قابل توجیه نیست که روزی ۸ ساعت واسه یه شرکت کار کنم با درآمد نهایت ۱ میلیون.میخوام خودم تو خونه پروژه بگیرم.آیا امکانش هست؟اگر هست باید دقیقا چه کارهایی رو انجام بدم؟ باتشکر

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   سلام دوست گرامی
   بله امکان پذیر است. خیلی از برنامه نویس ها و متخصص های کامپیوتر به صورت فریلنسر کار می کنند. یعنی برای خودشان پروژه می گیرند و در مدت زمان توافق شده آن را تحویل می دهند و کسب درآمد می کنند. اما برای این کار باید بازاریابی کرد. در حال حاضر کار ساده تر شده است و شما از طریق سایت های مختلفی که در زمینه ارتباط برقرار کردن بین کارفرما و پیمانکار (متخصص) فعالیت می کنند می توانید برای پروژه های مختلفی که تعریف می شود پیشنهاد دهید و در صورت توافق آنها را در منزل خود انجام دهید و تحویل دهید. هم اکنون هزاران نفر در کشور از این طریق مشغول کار کردن و کسب درآمد هستند. ضمن اینکه اگر به زبان انگلیسی هم مسلط باشید در سایت های بین المللی هم می توانید پروژه بگیرید. موفق باشید

   پاسخ
 6. سوفی

  سلام من ۳۰ سالمه و فوق لیسانس مهندسی نرم افزار دارم. الان نزدیک ۴ ساله که برنامه نویسی می کنم و این سومین شرکتیه که مشغول کارم. در دوران دانشگاه رشته ام را دوست داشتم و بیشتر نمره هایم خوب بود. بعد از گرفتن لیسانس چند جایی دنبال کار گشتم ولی تصمیم گرفتم که ارشد بخوانم که شاید کار بهتری پیدا کنم ولی بعد از گرفتن ارشد شرایط خیلی تفاوتی نکرد. یک دوره کلاس سی شارپ رفتم و برنامه نویسی تحت ویندوز کار کردم. الان هم asp.net و برنامه نویسی تحت وب کار میکنم. از درآمدم اصلا راضی نیستم. نمیدونم برنامه نویسی را دوست دارم یا نه. با خودم فکر میکنم اگه واقعا دوستش داشتم توی این چند سال سعی میکردم مطالب جدید را یاد بگیرم و پیشرفت میکردم ولی توی این چند سال من میل و رغبتی به یاد گرفتن مطالب جدید نداشتم و اصلا پیشرفتی اونجوری که انتظار داشتم اصلا نداشتم. من در مدرسه و دانشگاه همیشه جزو بهترینها بودم ولی الان که وارد بازار کار شدم شاید اصلا متوسط هم نباشم و این خیلی آزارم میده. مدتیه به این فکر افتادم که اندروید یاد بگیرم و خودم یه شرکت بزنم ولی واقعا نمیدونم این بهم رضایت میده یا نه. بعضی از دوستام بهم میگن که دکترا بخونم چون دانشگاه محل تحصیلم خوب بوده ولی میترسم این کار را بکنم چون خیلی علاقه ای به رشتم ندارم واقعا گیج و بهم ریخته ام. آدمی هستم که همیشه هدفی توی زندگیم داشتم ولی الان چند سالیه که بدون هدفم و این آزارم میده . تست MBTI که انجام دادم تیپ شخصیتیم INFJ است و خیلی با من تطابق دارد ولی در قسمت شغلهای مناسب, برنامه نویسی یا مهندسی وجود ندارد. فکر میکنم شاید از دبیرستان انتخاب رشته اشتباه کردم و نتیجش الان اینهمه نارضایتی و گیجی شده . واقعا نمیدونم چکار کنم لطفا راهنمایی ام کنید ممنون

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   سلام دوست گرامی
   در سال های اخیر به دلیل کمبود فرصت های شغلی و پایین بودن سطح حقوق و دستمزدها، خیلی از تحصیلکرده های رشته های مختلف با همین شرایط شما روبرو هستند. شاید اگر شما درآمد بیشتری داشتید و فرصتهای پیشرفت بیشتری پیش روی شما بود احساسی که از شغل و تخصص خود داشتید خیلی بهتر بود. به طور خیلی کلی اینکه ادامه دادن تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری باید با یک هدف مشخص و معنی دار همراه باشد در غیر این صورت وقت صرف کردن بیهوده است و نه تنها تأثیری در پیدا کردن کار ندارد بلکه گاهی اوقات تأثیر منفی هم دارد (چون توقع شما بالا رفته و هر کاری نمی کنید و شرکت ها هم عموما به دنبال مهارت افراد هستند نه مدرک اونها) و جذب هیات علمی دانشگاه هم بسیار محدود شده است در سال های اخیر.
   اما در خصوص برنامه نویسی و نرم افزار که حوزه ای بسیار وسیع است و شما می توانید به صورت استخدامی یا فریلنسری کار کنید. در بخش IT مشاغل متنوعی وجود دارد که بخشی از آنها متناسب با نوع شخصیت شماست. می توانید مدارک بین المللی در حوزه های مختلف مرتبط در داخل کشور (از طریق موسسات آموزشی معتبر) دریافت کنید و به دنبال گرفتن پروژه های خارجی و یا استخدام در شرکت های معتبر خارجی باشید و …. متآسفانه از این طریق نمی شود به موضوعات دقیق اشاره کرد. امیدوارم با تحقیق و البته امیدواری بیشتر به نتیجه برسید.

   پاسخ
 7. رضا

  سلام ببخشد من رشته پزشک اصفهان درس مخوانم و مخواهم در کنارش در تابستان برنامه نویس اندروید یاد بگیرم به نظرتون میتونم موفق بشم یا به خاطر درسم قیدو بزنم؟

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   سلام
   یادگیری زبان های برنامه نویسی و نرم افزارهای مختلف به میزان علاقه و وقتی که به آن اختصاص می دهید بستگی دارد. برنامه نویسی ابعاد مختلف دارد و برای انجام کار با کیفیت نیاز به دانش و مهارت زیادی دارید و لازم است وقت کافی برای آن صرف کنید. لذا قبل از ورود حتما به این موضوع فکر کنید. موفق باشید

   پاسخ
 8. صالح

  با سلام و عرض ادب
  بنده فارق التحصیل کارشناسی مهندسی مکانیک هستم ولی با توجه به وضعیت کنونی کار علاقه ای به کار و ادامه تخصیل در این رشته ندارم . میخواهم بدونم با توجه به علاقه در زمینه برنامه نویسی آیا با کسب مهارت و تخصص در این رشته بدون داستن مدرک تحصیلی مربوط به این رشته میتوانم موفق باشم؟
  و اینکه حقوق و مزایا در این رشته چطوریه؟

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   سلام. برنامه نویسی زمینه کاری خوبی است ولی رقابت هم در آن زیاد است. شما باید واقعا برنامه نویس حرفه ای باشید تا بتوانید درآمد خوبی کسب کنید. داشتن مدرک دانشگاهی لزوما به موفقیت شما ارتباطی ندارد. شما می توانید در دوره های آزاد شرکت کنید و با تمرین و پشتکار موفق شوید. مهم تخصص و توانمندی شماست نه مدرک شما. اگر خوب پیش بروید درآمد خوبی هم کسب خواهید کرد.موفق باشید

   پاسخ
 9. من مرد تنهای شبم

  برنامه نویسی تو ایران مثل گدایی مثل قمار میمونه برد و باخت سنگینی داره اگه ببری ره صد ساله رو توی یه شب رفتی و اگه ببازی زندگیت و دادی روش

  پاسخ
 10. سما

  سلام من دانش آموز پایه نهم هستم اطرافیانم ترقیبم میکنن تا به سمت رشته تجربی گرایش پیدا کنم،و خب میگن که کامپیوتر رشته سطحی هست و در کنار درس اصلی هم میشه آموزش دید،و همچنین موقعیت شغلی خوب و درآمد بالای رشته تجربی هم از یه طرف من و وسوسه میکنه،میخواستم بدونم که با توجه ب علاقه ای ک به کامپیوتر دارم باید چیکار کنم،چون به زیست شناسی هم علاقه دارم و الان نمیدونم واقعا چیکار کنم لطفا کمکم کنید

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   سلام دوست عزیز. سعی کنید علایق و استعدادهای خودتان را خوب بشناسید و بفهمید برای چه زمینه ها و رشته هایی بیشتر مناسب هستید. برای این کار می توانید از تست های شخصیت شناسی در سایت مسیر ایرانی استفاده کنید. رشته های تجربی از دید اکثریت فقط به پزشکی و دندانپزشکی و یا داروسازی ختم می شود در حالی که اطلاعات کاملی هم از این رشته ها ندارند. در کنار این که قبولی در این رشته ها با توجه به ظرفیت محدود آنها کار سختی است. سعی کنید در خصوص این رشته ها اطلاعات کامل کسب کنید. در مورد رشته کامپیوتر هم اگر می خواهید در آن موفق شوید باید روی آن کاملا متمرکز باشید . اینکه شغل دیگری داشته باشید و در کنار آن کامپیوتر هم کار کنید، به احتمال بسیار کمی می توانید در کامپیوتر موفق شوید. در مجموع جدایی از حرف دیگران، خودتان اطلاعات کاملی از رشته ها و خودتان کسب کنید و بعد تصمیم بگیرید. به زودی منابع بسیار کاملی در خصوص انتخاب رشته نهم و رشته های دانشگاهی در این سایت در اختیار شما قرار می گیرد. موفق باشید

   پاسخ
 11. محمد

  سلام خدمت مدیر گرامی سایت من چند وقتی هست برنامه نویسی رو شروع کردم و cssوhtmlوjqueryروتموم کردم حالا باید یه زبان برنامه نویسی انتخاب کنم وبین phpوwordpressنمیدونم کدومو انتخاب کنم تا ادامه بدم میشه یه کم راهنماییم کنید ممنون و لطفا دلیل گفته هاتونم بگید ممنون

  پاسخ
  1. farhad

   وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا است که برای تسلط کامل بر روی اون یا دیگر cms های دیگه نیاز هست که به زبان سمت سرور اونها مسلط بشی مثل php.

   پاسخ
 12. پرهام

  سلام لطفا اگه میشه به من کمک کنید . من میخوام رشته برنامه نویسی انتخاب بکنم ولی نمیدونم که اصلا رشته خوب و پر درامدی توی کشورمون هست یا نه . لطفا کمکم کنید و بکید که بهترین زیر شاخش چیه ( پر درامد ترین) ممنون میشم اگه جواب دادین.

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز رشته برنامه نویسی با توجه به گسترش فضای IT در کشور رشته خوب و آینده داری است ولی تعداد افراد زیادی هم هستند که وارد این رشته شده اند و خواهند شد. ولی افراد متخصص و توانمند در آن زیاد نیست. اگر می خواهید در این رشته وارد شوید و موفق شوید، باید اولا به آن واقعا علاقه داشته باشید و بعد با تلاش و پشتکار پیش بروید. به یک برنامه نویس معمولی شدن فکر نکنید که قطعا در این حالت موفق نخواهی بود. ولی اگر برنامه نویس توانمند و متخصصی شوید حتما هم موفق می شوید و هم درآمد خوبی خواهید داشت. در مورد زیرمجموعه ها هم می توانید به آگهی های استخدامی سری بزنید. متوجه خواهید شد که کدام برنامه نویس ها در حال حاضر بیشتر متقاضی دارند. موفق باشید

   پاسخ
 13. AMIR HOSEIN K

  سلام من دانش آموز کلاس نهمم من چند وقت دیگه تعین رشته دارم میخوام بدونم داروسازی بخونم یا کامپیوتر من ۴/۵ سالگی کامپیوتر داشتم و چیزایی در مورد کامپیوتر میدونم_ درآمد و راحت پیدا شدن کار برام مهمه ممنون

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست من. این دو رشته تفاوت های زیادی با هم دارند. حتما درآمد و بازارکار از عوامل مهمی است که باید در نظر بگیرید. اما شما باید چیزهای دیگری را هم که بسیار مهم است بررسی کنید. اینکه علایق، توانمندیها و استعدادهای شما به کدامیک نزدیک تر است، وضعیت دروس تحصیلی شما به چه صورت است در دروس رشته ریاضی موفق تر هستید یا تجربی و … شما می توانید از اطلاعات داخل سایت که در مورد هر دو رشته است استفاده کنید. همچنین به زودی اطلاعات تکمیلی در خصوص درآمد، بازارکار، وضعیت آینده شغلی و … رشته های تجربی و ریاضی در سایت قرار خواهد گرفت که می تواند بسیار به شما کمک کند. موفق باشید

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.