درآمد و استخدام مدیر خرید و تدارکات

درآمد و استخدام مدیر خرید و تدارکات

مهارت و دانش مورد نیازمدیر خرید و تدارکات

 • مهارت ارتباطی خوب – برای همکاری با بخش های مختلف شرکت و ایجاد ارتباط مناسب با تامین کنندگان

 • مهارت عالی در انجام مذاکره – داشتن توان چانه زنی و مذاکره قوی در توافق روی قیمت و کیفیت قراردادها با تامین کنندگان 

 • توان خوب در انجام محاسبات و کار با اعداد و ارقام

 • توانایی خوب در تحلیل و قضاوت – برای بررسی و تحلیل شرایط و روند بازار، قیمت ها و انواع تامین کنندگان در جهت انجام بهترین انتخاب

 • دقت و توجه به جزئیات – برای در نظرگرفتن کلیه موارد مهم و موثر بازار و قراردادها

 • مهارت های رهبری و توانایی کار تیمی – برای همکاری با بخش های مختلف شرکت و مدیریت کارکنان بخش خرید و تدارکات

 • داشتن نظم کاری – برای کنترل مداوم موجودی انبار و به دنبال آن تامین به موقع موارد مورد نیاز

 

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل مدیر خرید و تدارکات

استخدام مدیر خرید و تدارکات در شرکت ها و سازمان ها از مدارک تحصیلی متفاوتی صورت می گیرد و در بسیاری از موارد متخصصانی با مدارک مرتبط با حوزه فعالیت و صنعت خود، برای این شغل استخدام می شوند. به عنوان مثال شرکتی که در حوزه برق و الکترونیک فعالیت می کند، برای استخدام مدیر خرید و تدارکات از فارغ التحصیلان رشته برق استفاده می کند.

اما برخی رشته ها هستند که فارغ التحصیلان آنها به صورت تخصصی در حوزه خرید و تدارکات آموزش دیده اند و بسیاری از شرکت ها و سازمان ها استخدام مدیر خرید و تدارکات را از بین آنها انجام می دهند. این رشته های تحصیلی عبارتند از :

البته قابل ذکر است که مانند بسیاری از مشاغل، داشتن تجربه کاری مرتبط به ویژه برای سمت مدیر خرید و تدارکات از عوامل اصلی در استخدام و موفقیت این شغل می باشد.

 

روش استخدام مدیر خرید وتدارکات معمولا از طریق آگهی های استخدامی منتشر شده در روزنامه ها و یا سایت های استخدامی است. در برخی موارد هم شرکت ها از طریق معرفی و توصیه برخی افراد مورد اعتماد خود، مدیر خرید و تدارکات خود را انتخاب و استخدام می کنند زیرا معتقدند از این طریق شناخت بهتر و بیشتری نسبت به او دارند.

 

بازار کار و  وضعیت استخدام مدیر خرید و تدارکات

 • استخدام مدیر خرید و تدارکات در صنایع مختلف اعم از تولیدی، خدماتی، فنی و مهندسی و…در حوزه دولتی یا خصوصی می تواند انجام شود.

 • در مورد میزان استخدام مدیر خرید و تدارکات در کشور اطلاعات دقیقی در دسترس نمی باشد.

 

وضعیت استخدام مدیر خرید و تدارکات در برخی کشورهای جهان

آمریکاپیش بینی می شود میزان استخدام مدیر خرید و تدارکات بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ ، رشد کمی حدود۷  درصد داشته باشد. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

 

میزان درآمد مدیر خرید و تدارکات

در بخش دولتی میزان حقوق و مزایای مدیر خرید و تدارکات بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری تعیین می شود که جزئیات آن را در فایل زیر می توانید دریافت کنید :
محاسبه حقوق و مزایا در قانون مدیریت خدمات کشوری

در بخش خصوصی نیز میزان حقوق و مزایای مدیر خرید و تدارکات بسیار متفاوت بوده و مقدار مشخصی را برای آن نمی توان اعلام کرد. زیرا هر شرکتی با توجه به توان مالی، شرایط، سیاست ها و رویه های خود میزان حقوق و مزایای کارکنان خود را تعیین می کند

.
در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹۲توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد مدیر خرید و تدارکات در سمت های مختلف شغلی و در رده های مختلف سازمانی (کارشناس، سرپرست و مدیر) استخراج شده است

.
برخی از سمت هایی که در این پژوهش برای مدیر خرید و تدارکات در نظر گرفته شده اند شامل کارشناس خرید، کارشناس تدارکات، سرپرست تامین، مدیر تدارکات، مدیر بازرگانی خارجی و … می باشند که یک مدیر خرید و تدارکات می تواند در هر یک از آنها استخدام شده و فعالیت نماید.

برای مدیر خرید و تدارکات در هر سمت  و در هر رده سازمانی حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. به عنوان مثال مدیر خرید و تدارکات که در سمت کارشناس سفارشات خارجی در رده سرپرست کار می کند، در اواخر سال ۱۳۹۲، حداقل درآمد ۸۰۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۲۸۰۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ماهیانه ۱۳۰۰۰۰۰ تومان را داشته است.

مدیر خرید و تدارکات مسیر ایرانی

 

درآمد کارشناس خرید و تدارکات در ایران

همچنین از آنجا که تجربه و سابقه کاری یکی از عوامل موثر در تعیین حقوق و درآمد هر فردی از جمله مدیر خرید و تدارکات می باشد، در بخش دیگری از این پژوهش، درآمد مدیر خرید و تدارکات از نظر سابقه کاری در رده های مختلف سازمانی مورد بررسی قرار گرفته است. همان طور که در تصویر زیر مشخص است در هر رده سازمانی با افزایش سابقه کاری، درآمد و حقوق مدیر خرید و تدارکات نیز افزایش می یابد.

توجه داشته باشید که تحقیق بالا روی شاغلانی که در استخدام شرکت یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و کار مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

مدیر خرید و تدارکات <span dir=

 

میزان درآمد مدیر خرید و تدارکات در برخی کشورهای جهان

آمریکامیزان متوسط درآمد سالانه مسئول خرید و تدارکات در سال ۲۰۱۰،  ۵۸.۳۶۰ دلار (برای همه مشاغل۳۳.۸۴۰  دلار) و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۵۸.۲۰۰دلار بوده است. همچنین درآمد سالانه مدیر خرید در سال ۲۰۱۳، ۹۷.۲۰۰ دلار اعلام شده است.

انگلستانمتوسط درآمد سالیانه برای مدیر خرید و تدارکات تازه کار ۴۱.۰۰۰  دلار و برای مدیر خرید و تدارکات با تجربه حدود ۶۴.۰۰۰  دلار می باشد. در شرکت های بزرگ این درآمد به۹۱.۰۰۰ دلار هم می رسد.

مطالب مرتبط

3 نظر

 1. رضا وفایی

  سلام،تدارکات قلب تپنده دستان تولید است و در قیمت تمام شده محصول هر سازمان نقش بسیار مهمی دارد.
  با تشکر،مدیر تدارکات

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.