حقوق و استخدام زمین شناس

حقوق و استخدام زمین شناس

در مقالات قبلی با زمین شناس و کار او، مهارت های لازم زمین شناس، تیپ شخصیتی مناسب زمین شناس به خوبی آشنا شدید. در این مقاله سعی شده اطلاعات کامل و جامعی از وضعیت استخدام زمین شناس، درآمد و حقوق زمین شناس در ایران و سایر کشورها به شما ارائه گردد.

 

استخدام زمین شناس

استخدام زمین شناس می تواند در وزارت خانه های صنعت،معدن و تجارت، نفت‌، نیرو، راه‌، جهاد کشاورزی‌، علوم‌، تحقیقات و فناوری ، آموزش‌ و پرورش‌ و همچنین‌ شرکت‌ها و مؤسساتی‌ مانند ذوب‌آهن‌، سازمان‌ زمین‌ شناسی‌ و زلزله کشور، موسسه ژئوفیزیک، شرکت‌های‌ مرتبط‌ با فعالیت‌های‌ سد سازی‌، آب‌یابی‌، حفر تونل‌، راهسازی‌، اکتشافات‌ آب‌ و نفت‌ و معادن‌، بخش‌های‌ مرتبط‌ با تهیه‌ نقشه‌های‌ زمین‌ شناسی‌ و معدنی‌، آزمایشگاه‌های‌ سنگ‌ شناسی‌ و زمین‌ شناسی‌ صورت گیرد.
 
در صورت داشتن توان و علاقه لازم، زمین شناس می تواند کارآفرینی کرده و شرکتی شخصی در این حوزه راه اندازی کند. بسیاری از فعالیت‌های اصلی شرکت‌های بزرگی از جمله شرکت نفت و گاز ایران، به تهیه و استفاده از نقشه‌های زمین‌شناسی، تحلیل این نقشه و شناسایی نکات قابل تامل در آن‌ها بستگی دارد. زمین شناس می تواند به عنوان پیمانکار با وزارتخانه ها و سازمان های مختلف همکاری کند.

 

مشکلات شغل زمین شناس در ایران

برخی مسایل و مشکلات شغل زمین شناسی در ایران عبارتند از : 

  • بازار کار بسیار نامناسب به خصوص در شهرستان ها

  • کاربردی نبودن بخشی از دروس رشته زمین شناسی

  • عدم درک اهمیت این شغل برای کشور توسط مسئولان و بها ندادن کافی به آن

  • عدم توجه به این شغل به عنوان شغلی فنی و عملی و به دنبال آن عدم جذب کارجویان آن در پروژه های عمرانی و عملیاتی

  • عدم شناخت صحیح شغل زمین شناسی بین مردم

 

استخدام زمین شناس در سایر کشورها

وضعیت استخدام زمین شناس در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام رمین شناس ها بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۲۱ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام زمین شناسان رشد ۱۸.۳ درصدی داشته و رشد بسیار زیاد در آینده برای آن پیش بینی شده است.

 

درآمد و حقوق زمین شناس

زمین شناس که در سازمان های دولتی استخدام می شود، مطابق باقانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کند. حقوق و درآمد زمین شناس که در شرکت های خصوصی فعالیت می کند، با توجه به میزان مهارت و تخصص و نوع توافق صورت گرفته با کارفرما متفاوت است.

در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹۲ توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد زمین شناسان در سمت های مختلف شغلی و در رده های مختلف سازمانی (کارشناس، سرپرست و مدیر) استخراج شده است.

برخی از سمت هایی که در این پژوهش در نظر گرفته شده اند شامل کارشناس ژئوفیزیک، کارشناس کنترل کیفی، بازرس فنی، مدیر پروژه و … می باشند که یک زمین شناس می تواند در هر یک از آنها استخدام شده و فعالیت نماید.

برای زمین شناس در هر سمت و در هر رده سازمانی حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. به عنوان مثال زمین شناسانی که در سمت کارشناس ژئوفیزیک در رده کارشناس کار می کنند، در اواخر سال ۱۳۹۲، حداقل درآمد ۷۸۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۲۰۰۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ماهیانه ۱۲۰۰۰۰۰ تومان را داشته اند.
 

درآمد زمین شناس در ایران

 همچنین از آنجا که تجربه و سابقه کاری یکی از عوامل موثر در تعیین حقوق و درآمد هر فردی از جمله زمین شناسان می باشد، در بخش دیگری از این پژوهش، درآمد زمین شناس از نظر سابقه کاری در رده های مختلف سازمانی مورد بررسی قرار گرفته است. همان طور که در تصویر زیر مشخص است در هر رده سازمانی با افزایش سابقه کاری، درآمد و حقوق زمین شناس نیز افزایش می یابد.

درآمد ماهانه زمین شناس به تفکیک سابقه کار در ایران

  درآمد و حقوق زمین شناس در سایر کشورها

میزان درآمد زمین شناس در برخی از کشورهای جهان عبارتند از :

آمریکا – متوسط درآمد سالانه این شغل ۸۲.۵۰۰ دلار (برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۸۴.۲۰۰ دلار بوده است.

استرالیا –  متوسط درآمد سالانه این شغل ۸۷.۶۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان – متوسط درآمد سالانه این شغل برای افراد تازه کار بین ۳۰.۵۰۰  تا ۴۶.۰۰۰ دلار و برای افراد با تجربه بین ۶۱.۰۰۰ تا ۷۶.۰۰۰ دلار می باشد.

 

مطالب مرتبط

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.