دامپزشکی و شرایط کار دامپزشک

دامپزشکی و شرایط کار دامپزشک

 

دامپزشکی در نگاه اول…

اگر به حیوانات علاقه زیادی داشته و از کارهای حوزه پزشکی لذت می برید این شغل برای شما مناسب است. دامپزشکان مراقب سلامت حیوانات هستند. آنها به تشخیص، درمان و تحقیق روی بیماریهای حیوانات خانگی، دام ها و حیوانات باغ وحش ها می پردازند.
  

تاریخچه دامپزشکی

علم دامپزشکی با عبور انسان نخستین از حالت شکارچی به کشاورز متولدشد. همزمان با رواج اهلی کردن حیوانات , دامپزشکی اهمیت بیشتری یافت. دامپزشکان نیز همانند پزشکان از زمانهای بسیار طولانی مورد احترام مردم قرار داشتند. در لوح حمورابی (۲۲۰۰ سال قبل از میلاد) ارزش کار فردی که به معالجه گاو و سایر حیوانات می پرداخته تعیین شده است.

در سفرنامه فیثاغورث، در مورد زرتشت (پیامبر ایرانیان که زمان ظهور آن حدود ۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح است) و آئین او نکته جالبی وجود دارد و آن نکته این است که زرتشت از فن دامپزشکی و درمان حیوانات اطلاع داشته است و در کتاب اوستا می توان نکات متعددی درباره پرورش حیوانات و روش درمان بیماریهای دام مشاهده کرد. در این کتاب برای اولین بار به طبقه بندی حیوانات برمی خوریم.

دامپزشکی نوین در ایران به سال ۱۲۹۰ هجری شمسی برمی گردد که دولت ایران تصمیم گرفت تشکیلات ژاندارمری نوینی را پایه گذاری نماید و از دولت سوئد عده ای کارشناس نظامی برای تاسیس ژاندارمری استخدام نمود. به همراه افسران سوئدی دو نفر دکتر دامپزشک نیز بودند این دو نفر افسر دامپزشک به اقدام به تاسیس مدرسه دامپزشکی برای تربیت کادر مورد احتیاج ارتش نمودند.

در سال ۱۳۱۱ بنای دانشکده دامپزشکی ابتدا به صورت مدرسه و بعدا دانشکده گذارده شد . در ابتدای امر این دانشکده زیر نظر وزارت کشاورزی بود ولی بعد با اعزام تعداد قابل ملاحظه ای دانشجو به کشور فرانسه و مراجعت ایشان از وزارت کشاورزی منتزع گردید و ضمیمه دانشگاه تهران شد .

در سال ۱۳۰۴ پس از همه گیری طاعون گاوی و ایجاد خسارات زیاد، در وزارت کشاورزی اداره ای به نام سازمان دفع آفات حیوانی ( که بعدا به صورت سازمان دامپزشکی درآمد) تاسیس گردید .این شعبه تحت نظارت مؤسسه پاستور ( وابسته به وزارت فوائدعامه) با ۲۲ نفر پرسنل شامل ۱۴ نفرکادر فنی و ۸ نفر کادر خدماتی تشکیل و مسئولیت آن به عهده مرحوم دکتر عبدالله حامدی گذاشته شد .

در سال ۱۳۱۴ با توجه به ضرورت کنترل بیماریهای مهلک دامی و نظارت بهداشتی دام و فرآورده های دامی قانون تفتیش صحی حیوانات به تصویب مجلس شورای ملی رسید و اداره کل دامپزشکی جایگزین مؤسسه دفع آفات حیوانی شد.

در سال ۱۳۲۶ اختیارات محدودی به دامپزشکی استانها داده شد به طوری که در هر اداره کشاورزی ۲ معاونت ایجاد شد. یکی از این معاونتها ویژه دامپزشکی در نظر گرفته شد. معاون دامپزشکی رئیس اداره دامپزشکی نیز بود و کلیه امور فنی و مالی در اختیار وی قرار داشت.

در تشکیلات کنونی وزارت جهاد کشاورزی سازمان دامپزشکی کشور به عنوان سازمانی مستقل وابسته به آن وزارت شناخته شده و رئیس سازمان دامپزشکی کشور مستقیما تحت نظارت وزیر به انجام وظیفه می پردازد. در استانها نیز ادارات کل دامپزشکی و در شهرستانها شبکه دامپزشکی به طور عمودی زیر نظر سازمان مرکزی دامپزشکی و به شکل افقی با سازمان جهاد کشاورزی و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مرتبط می باشد.

 

ساعت کار و محل کار دامپزشک

ساعت کار دامپزشک به صورت تمام وقت است. محل کار او متغیر است. گاهی در کلینیک و یا مطب شخصی فعالیت می کند و گاهی نیز برای برخی کارها باید به سفرکاری برود.

 

وظایف دامپزشک

 • دامپزشک حیوان را چکاب می‌کند و بیماریش را تشخیص می‌دهد و بیماری‌های حیوانات را مانند بیماری‌های عفونی، حرکتی و تغذیه‌ای و… را درمان می‌کند.

 • دردی که حیوان از دچار شدن به بیماری دارد معالجه می‌کند.

 • زخم‌ها را شستشو داده و مداوا می‌کند.

 • شکستگی‌ها را درمان کرده و در صورت نیاز با استفاده ازتکنیک‌های جراحی حیوان را جراحی می‌کند.

 • به صاحب حیوان درمورد تغذیه ونگهداری مشاوره می‌دهد.

 • به صاحب حیوان روش‌های پیشگیری از بیماریهای مشترک با انسان را مانند هاری، بروسلوز، مشمشه و… را می‌آموزد.

 • برای تشخیص بیماری‌ها نمونه گرفته و به آزمایشگاه دامپزشکی ارسال و نتایج را تحلیل می‌کند.

 • آزمایش‌های مانند نوار قلب (ECG) ، ادار و مدفوع، سونو گرافی و… را انجام می‌دهد.

 • کمک به بهبود زندگی انسان و دام می‌کند.

 • انجام معاینات منظم برای بررسی سلامت حیوانات، آزمایش و واکسیناسیون آنها برای مقابله با بیماری ها را انجام می دهد.

 • برای حیوانات بیمار  دارو تجویز می کند.

 • بررسی محل زندگی حیوانات و مشاوره دادن در خصوص راه های جلوگیری از گسترش بیماری

 • مدیریت و نظارت بر پرستاران و پرسنل مراقب حیوانات را بر عهده دارد.

 • پیشگیری از بروز و شیوع بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان می کند.

 

شخصیت شناسی شغل دامپزشک

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
 
به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
 
 

شخصیت شناسی شغل دامپزشک بر اساس تست MBTI

ISTJ   این تیپ شخصیتی به نگرانی های بیماران توجه خاص داشته، خوب گوش کرده و توصیه های حساب شده می کند. او از محیط های کاری منظم و از زمینه های مدیریتی حوزه بهداشت و درمان لذت می برد.

ESFJ این تیپ شخصیتی دوست دارد با دیگران مستقیما در ارتباط باشد، به آنها کمک کرده و از مشکلات و دردهایشان بکاهد. او می تواند رابطه خوبی با بیماران و همکاران خود ایجاد کند.

 ISFJ این تیپ شخصیتی علاقه دارد به دیگران کمک کند و در کار خود استقلال داشته باشد. معمولا در این شغل او با بیمار یا مراجعه کننده ارتباط برقرار می کند.

ESFP این تیپ شخصیتی دوست دارد با مردم در ارتباط باشد و به آنها کمک کند. او از اینکه زندگی را برای دیگران آسان تر و رضایت بخش تر کند، لذت می برد. سر و کار داشتن با حیوانات و رفع مشکلات آنها برای این تیپ شخصیتی بسیار لذت بخش است.

ISFP این تیپ شخصیتی دوست دارد به دیگران کمک کرده و مشکلات آنها رفع کند. بنابراین به مشاغل حوزه پزشکی به خصوص مشاغلی که مستقیما با بیمار سر و کار دارد، علاقه دارد.

 

برای آشنایی کامل با رشته های برتر دانشگاهی علوم تجربی از جمله دامپزشکی، این مجموعه تهیه و منتشر شده است.برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید: 

مطالب مرتبط

12 نظر

 1. رامین

  دامپزشکی خیلی رشته پول سازیه عموی شرکت کلینیک دامپزشکی داره خیلی وضعش خوب شده امیدوارم من هم سال دیگه قبول بشم.

  پاسخ
 2. دکتر نجفی

  در یکی از نظرات خواندم که دامپزشکی وعلوم دامی در عجبم که دوستانی که اطلاع ندارند چرا نظر می دهند دکترای عمومی دامپزشکی علم طب هستش واصلا با رشته ای مثل علوم دامی وکشاورزی قابل مقایسه نیست درمورد نظرات دوستان در ارتباط با درآمد این نکته رو اضافه کنم که درآمد دوستان با توجه به توانایی ها ی آنها متفاوت است واگر فردی بااشتیاق ومیل قلبی طب عمومی دامپزشکی را طی کند قطعا درآمد مطلوبی خواهد داشت.

  پاسخ
 3. دکتر اسدی

  بنده به عنوان دامپزشک شاغل در بخش داروخانه وشرکت های داروسازی دامپزشکی صادقانه این نکته رو خدمت دوستان عرض میکنم که در آمد در رشته دامپزشکی بستگی به توانایی های فردی داره بنده به عنوان فعال در صنعت دارو دامی این نکته را گوشزد میکنم که متوسط درآمد دوستان بنده در بخش دارویی ماهی ۷۰ الی ۸۰ میلیون هستش البته باز بسته به توانایی های فرد در آمد متفاوت هستش

  پاسخ
 4. علی

  دامپزشکی یکی از پردرآمد ترین رشته ها هستش دامپزشکی رو میشناسم با درآمد چند صد میلیونی ودامپزشکی با درآمد ۳ میلیونی بستگی به خود فرد داره

  پاسخ
 5. mary

  سلام به نظر من کسانی که واقعا دنبال علم آموزی وآموختن پزشکی در حد اعلا هستن شک نکنن ووارد رشته یدامپزشکی بشن نگران منفی بافی دیگرانم نباشن چون برای یه علاقه مند همیشه کار ودرامد هم هست.

  پاسخ
 6. دکتر محمودرضا اثناعشری

  با سلام. خوندن رشته دامپزشکی و مهندسی علوم دامی با توجه به زحماتی که شخصا در این حوزه کشیدم و تجربیات خودم اشتباه محض است. البته این امر رو جوانان عزیز متوجه شده اند و به شدت در سالهای اخیر کاهش دانشجو در رشته های مرتبط با دام داشته ایم. هیچ بهایی به شما داده نخواهد شد. بخش خصوصی شما رو ذوب خواهد کرد و بخش دولتی ناامید و مایوس و تمام شور و علاقه و پتانسیل شما بر باد خواهد رفت. بعد از خوندن سخت ترین رشته کل گروه های پزشکی، با تمام دروس مقایسه ای که در سایر رشته ها وجود ندارد این حق فارغ التحصیلان این رشته نیست. صلاح مملکت خویش خسروان دانند. اگر عاشق این رشته هستید بهترین انتخاب خواهد بود چون فقط عاشقان خواهند توانست دوام بیاورند.

  پاسخ
 7. آیدین

  سلام
  با دامپزشکی خوندن خودتونو بدبخت نکنید.سرابی بیش نیست.دامپزشکی جزء رشته هایی هست که هم جامعه درآمد خیلی محدودی دارد و هم خیلی زود اشباع می شود.و کلا هم رشته تمیزی نیست و هم زود بازده نیست.

  پاسخ
  1. سالومه

   ممنون از راهنماییتون آقای آیدین. ولی فکر نمی کنید بستگی به فردش داره و این که چقدر عاشق کارش باشه؟!

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.