وضعیت حقوق و استخدام کارشناس شبکه

وضعیت حقوق و استخدام کارشناس شبکه

 بازارکار کارشناس شبکه

امروزه با گسترش کامپیوتر در تمامی ابعاد زندگی انسان ها و الزام شرکت ها و سازمان ها برای استفاده از این فناوری به منظور امکان رقابت با سایر شرکتها و توان پاسخگویی به نیاز مشتریان، شبکه هم به عنوان یک مفهوم اساسی در کنار کامپیوتر توسعه پیدا کرده است و هر کجا که تعداد کامپیوتر ها از یک دستگاه بیشتر می شود، به شبکه نیاز است. بنابراین برای کارشناس شبکه در همه جا کار وجود دارد اما این کار به شکل های متفاوت انجام می شود.

کارشناس شبکه می تواند در سازمان ها و شرکت های مختلف دولتی و خصوصی کار کند. همچنین می تواند در شرکت های حوزه فناوری اطلاعات استخدام شده و یا به صورت قراردادی با آنها کار کند. با کسب تجربه بیشتر کارشناس شبکه می تواند به رده های مدیریتی در این حوزه دست یابد.

 

استخدام کارشناس شبکه

هرچند که آمار رسمی و معتبری در رابطه با میزان استخدام کارشناس شبکه در کشور منتشر نشده است، اما از شواهد و اطلاعات برگرفته شده از بازار کار ایران پیداست که میزان استخدام کارشناس شبکه نسبت به میانگین مشاغل بالاتر است و این امر به دلیل افزایش استفاده از کامپیوتر به صورت گسترده در سال های اخیر در کشور می باشد.

امروز تقریبا نمی توان شرکت یا سازمانی را در کشور پیدا کرد که از نرم افزار و کامپیوتر برای انجام عملیات مختلف مالی، اداری و حرفه ای خود استفاده نکند. در این صورت برای استفاده و بهره برداری مناسب از آنها به کمک متخصصین مختلفی از جمله کارشناس شبکه نیاز جدی می باشد.

همچنین پیش بینی می شود با وابستگی بیش از پیش شرکت ها و سازمان ها به کامپیوتر و شبکه های کامپیوتری و توسعه آن در کشور، شاهد افزایش بیشتر میزان اشتغال، کارآفرینی و استخدام کارشناس شبکه در سال های آتی باشیم.

 

شکبه مجتمع فنی تهران

 

استخدام کارشناس شبکه در کشورهای دیگر

آمریکا – پیش بینی می شود میزان استخدام متخصصان شبکه بین سال های۲۰۱۲ تا ۲۰۲۲، ۱۲  درصد رشد خواهد داشت. در حالی که متوسط رشد همه مشاغل ۱۱ درصد خواهد بود.

استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام این شغل رشد ۲۹.۵ درصدی داشته است . برای سال های آینده نیز رشد بسیار زیادی پیش بینی شده است. 

 

درآمد و حقوق کارشناس شبکه

کارشناس شبکه ای که در بخش دولتی فعالیت می کند، با توجه به قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کند. در بخش خصوصی به معیارهای تخصص، دانش و تجربه فرد بیشتر توجه شده و بر اساس آنها میزان حقوق تعیین می شود.

در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹۲ توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد کارشناس شبکه در سمت های مختلف شغلی و در رده های مختلف سازمانی (کارشناس، سرپرست و مدیر) استخراج شده است.

برخی از سمت هایی که در این پژوهش در نظر گرفته شده اند شامل کارشناس شبکه، ادمین شبکه، پشتیبان شبکه، مسئول شبکه، مدیر شبکه و … می باشند که یک کارشناس شبکه می تواند در هر یک از آنها استخدام شده و فعالیت نماید.

برای کارشناس شبکه در هر سمت  و در هر رده سازمانی حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. به عنوان مثال کارشناس شبکه ای که در سمت مدیر شبکه در رده مدیر کار می کند، در اواخر سال ۱۳۹۲، حداقل درآمد ماهیانه ۱۱۰۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۴۶۸۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ۲۰۰۰۰۰۰ تومان را داشته است.

درآمد مهندس کامپیوتر / مهندس سخت افزار / متخصص شبکه در ایران

همچنین از آنجا که تجربه و سابقه کاری یکی از عوامل موثر در تعیین حقوق و درآمد هر فردی از جمله کارشناس شبکه می باشد، در بخش دیگری از این پژوهش، درآمد کارشناس شبکه از نظر سابقه کاری در رده های مختلف سازمانی مورد بررسی قرار گرفته است. همان طور که در تصویر زیر مشخص است در هر رده سازمانی با افزایش سابقه کاری، درآمد و حقوق کارشناس شبکه نیز افزایش می یابد.

درآمد ماهانه مهندس کامپیوتر - متخصص شبکه - مهندس سخت افزار در ایران به تفکیک سابقه کار

توجه داشته باشید که تحقیق بالا روی شاغلانی که در استخدام شرکت یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و کار مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

 

مجتمع فنی تهران

 

درآمدکارشناس شبکه در کشورهای دیگر

آمریکا – متوسط درآمد سالیانه متخصصان شبکه در سال ۲۰۱۰،  ۶۹.۱۶۰ دلار (برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار) و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۷۳.۰۰۰ دلار بوده است.

استرالیا – میزان درآمد سالانه متخصصان شبکه  ۷۲.۰۰۰ دلار استرالیا(قبل از کسر مالیات) است.

انگلستان – متوسط درآمد سالیانه این شغل برای افراد تازه کار بین ۲۷.۰۰۰ تا ۴۲.۵۰۰ دلار، برای افراد با تجربه بین ۴۲.۵۰۰ تا ۶۰.۵۰۰ دلار  و  برای مهندسان ارشد حدود ۹۱.۰۰ دلار می باشد.

 

برای آشنایی کامل با رشته های برتر مهندسی از جمله مهندسی کامپیوتر، این مجموعه تهیه و منتشر شده است.برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید: 

photo_۲۰۱۷-۰۸-۰۲_۱۷-۰۲-۵۹

 

 

مطالب مرتبط

8 نظر

 1. حسن

  سلام و تشکر از مطلبتون

  دوستان حتما نظرشونو بدند…

  الان تو ایران جایی نیست که زیرساختاش برای بستر شبکه مهیا نشده باشه با این حساب چطور میتونیم تو زمینه شبکه موفق باشیم؟؟

  سال ۷۹ بود که شبکه و مبحث شبکه نیاز شدیدی برای یادگیری و متخصص داشت اما بنظر دوستان تا چه حدی این نیاز در کشور دیده میشه؟؟

  آیا هنوز مکانی هست که نیاز به شبکه داشته باشه؟؟(یعنی تا الان شبکه نشده باشه و نیاز داشته باشه)
  به نظر شما با توجه به زیاد بودن افراد آموزش دیده در شبکه، پروژه های کمتری نسبت به قبل وجود دارد؟

  پاسخ
 2. سارا

  باسلام و وقت بخیر خواستم بپرسم شغل کارشناس شبکه توی فرودگاه هم کاربرد داره؟؟؟
  متشکر از پاسخگوییتون

  پاسخ
 3. موسوی

  همسر من لیسانس بین المللی شبکه و لیسانس دانشگاهی فناوری اطلاعات داره والان یک ساله داره تو یه شرکت خصوصی کار میکنه.شرکتشون طوریه که همش شیفت شب میذاره براشون.شیفتای ۱۲ ساعته و حقوق بسیار بسیار پایین.جوری که به ازای ۱ساعت اضافه کار ۱۰هزار تومان بهشون میده.وقتی همسرم میاد خونه خیلی خسته وداغونه. توروخدا شبکه نخونید.خیلی رشته بدیه.اخرش به کارای شیفتی منتهی میشه.

  پاسخ
 4. علی

  سلام بر مردم شریف ایران ، خدا وکیلی تمام قطعاتی که پزشکان استفاده میکنن همه دستاورد مهندسین (برق،کامپیوتر و الکترونیک هست) پس چطور یه ابر کامپیوتر رو به این ارزانی میفروشن البته برای خدمت به مردم اما یه پزشک مگه چیکار میکنه که این همه تضاد و تبعیض هست.

  پاسخ
 5. مهیار

  سلام دوستان. شبکه بلدید نرید ادارات دولتی ! این تجربه منه و مدیرانی رو دیدم که هیچی از وب و شبکه سردر نمیارن و فکر می کنن نصف حقوقت اضافه ا ست…البته بخشهای فنی دولتی یه کم فرق دارن ولی خوب محدودند. مرسی از دنیای کار

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.