وضعیت حقوق و استخدام مربی مهد کودک

وضعیت حقوق و استخدام مربی مهد کودک

مهارت و دانش مورد نیاز مربی مهد کودک

 • توانایی برقراری رابطه خوب با بچه ها، والدین و سایر همکاران
 • رعایت عدالت بین بچه ها

 • داشتن مدیریت زمان و مهارت سازماندهی

 • توانایی مدیریت بچه ها و برخورد مناسب با رفتارهای بد و چالشی آنان

 • مهربانی، صبر و خوش خلقی

 • مهارت آموزش دادن

 

 تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل مربی مهد کودک

این شغل نیاز به تحصیلات دانشگاهی طولانی مدت ندارد اما نیاز به آموزش در قالب دوره های ویژه دارد. علاقه مندان با حداقل مدرک دیپلم، می توانند با گذراندن دوره های آموزشی تربیت مربی مهد کودک وارد این شغل شوند. این دوره ها در مراکز آموزشی علمی – کاربردی بهزیستی استان های مختلف و برخی از مراکز جهاد دانشگاهی برگزار می شود.
 

بازارکار و وضعیت استخدام مربی مهد کودک

در سال های اخیر به دلیل الزامات زندگی شهرنشینی از جمله گسترش تعداد مادران شاغل، میزان استقبال از مهد کودک ها بسیار زیاد شده است. در نتیجه میزان تقاضای استخدام مربی مهد کودک رو به افزایش است.

استخدام مربی مهد کودک می تواند در مهد های کودک و مراکز پیش دبستانی دولتی و خصوصی، سازمان بهزیستی و آموزش و پرورش انجام شود. البته استخدام می تواند پاره وقت و یا تمام وقت باشد.  علاوه بر این، مربی مهد کودک می تواند با داشتن تجربه و سرمایه کافی، مجوزهای لازم را گرفته و با تأسیس مهد کودک به عنوان مدیر مهد کودک به طور مستقل فعالیت کند.

 

وضعیت استخدام مربی مهد کودک در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی می شود میزان  استخدام مربیان مهدکودک رشد۱۷  درصدی خواهد داشت.

استرالیا – در۵ سال گذشته میزان استخدام مربیان مهدکودک رشد۲.۲  درصدی ( کمتر از متوسط همه مشاغل) داشته و پیش بینی رشد خوبی در آینده برای آن شده است.

 

میزان حقوق مربی مهد کودک

در زمینه میزان درآمد و حقوق مربی مهد کودک در کشور آمار دقیقی در دسترس نمی باشد. ولی بنا به گفته بسیاری از مربیان مهد کودک، درآمد آنها نسبت به زحمتی که می  کشند و انرژی ای که صرف می کنند، کم بوده و گاهی هزینه های آنها را نیز پوشش نمی دهد. 

 

میزان حقوق مربی مهدکودک در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – متوسط درآمد سالیانه مربیان مهدکودک ۵۱.۳۸۰ دلار در سال۲۰۱۰  (برای همه مشاغل۳۳.۸۴۰  دلار) و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۵۰,۱۰۰ دلار بوده است.

استرالیا – متوسط درآمد سالانه این شغل۵۲.۸۰۰  دلار ( قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان – متوسط درآمد سالانه مربیان مهدکودک بین۳۳.۰۰۰  تا۴۸.۰۰۰  دلار می باشد.

 

درباره نویسنده

من درباره مشاغل، رشته های تحصیلی و کارآفرینی تحقیق می کنم و از طریق نوشتن و ترجمه مقاله، مشاوره و برگزاری سمینار به دانش آموزان، دانشجویان و کارجویان در انتخاب شغل و رشته تحصیلی و یا شروع یک کسب و کار جدید کمک می کنم.

مطالب مرتبط

19 نظر

 1. سارا

  من از ساعت ۷ تا ۴ سر کارم بعدش که میام خونه بازم کاردستی و واحد کار در میارم.حقوقم ۳۰۰ تومنه اصلا انصاف نیس واقعا ظلمه

  پاسخ
 2. عارفی

  با سلام
  بنده عضو هیات سرپرستی یک مهد هستم مهد ما ۱۶ تا پرسنل داره و همه بیمه هستند و همه پرسنل هم طبق مصوبه وزارت کار حقوق و مزایا می گیرند ماهیانه حدود دو میلیون تومن

  پاسخ
  1. سوگند

   بروجهاددانشگاهی توهفت تیر خیابون کلیسا کوچه امانی ؛ اونجا ثبت نام کن هزینه ثبت نام۱۵۰هزارتومنه تادوره اموزشیت برای مربیگری تموم شه وکارت مربیگری بهت میدن ومدرک تحصیلیت همباید دیپبم یادیپلم بالاتر باشه

   پاسخ
 3. ناشناس

  منم مربی مهد وقتی میام خونه خسته یه جسدبیشتر نیستم باحقوق دویست تومان بدون بیمه ای کاش درک داشتن

  پاسخ
 4. نیلوفر

  سلام من دیپلم دارم ولی در حال حاضر دانشجو هستم میخوام مربی پیش دبستانی بشم با شرایطی که من دارم حقوقم حدودا چقد میشه ؟

  پاسخ
 5. ناشناس

  باسلام دوستان باز هم خوش بحال شما مدیرما واقعا بی انصافه بیمه نادرست باحقوق ماهیانه نود تومان اون هم بانظافت مهد مدرک هم داشته باشی باهشت سال سابقه کاری

  پاسخ
 6. مریم

  سلام
  تنها کاری که میشه جلوی این کارای ناانصافی مدیران مهد رو گرفت اینه که مربی حاضر نشه با حقوق کم کار کنه . وقتی کسی حاضر میشه خودشو تا این اندازه کوچیک کنه اونوقت انتظاری نباید داشته باشه ک به حقوقش احترام بزارن .
  اگه هیشکی حاضر نشه با اون حقوق کار کنه اونام سعی میکنن بیشترش کنن.

  پاسخ
 7. زره

  در مهد پیام انقلاب هم بد تر از این است مربی برده ای بیش نیست مدیر و شوهرش در حتی از مربی بیگاری میکشند که مربی با داشتن مدرک ارشد حتی بیمه ی درست و حسابی برای او رد نمیشود که بعدا برای استخدامی از ان بتواند به عنوان سابقه ی کاری در جایی استفاده کند این درد بزرگی نیست درد اینجاست که مربی وظیفه اب و جاروکردن مدرسه برعهده اش که هست هیچ حتی وظیفه دارد کودک را به دستشویی ببرد و کارهایش را انجام دهد درد اینجاست که حقوق ماهی ۳۰۰تیا۳۵۰ت کفاف زندگی را که نمیدهد هیچ برده هم ممیشود یک مربی, پول دراوردن سخت است نه تا این حد که هم مدرسه را مربی اب و جارو کند هم با وجود مدرک ارشد داشتن کارهای شخصی تر کودک رانجام دهد.

  پاسخ
  1. ناشناس

   گلم شما باز بیمه دارید به ما که مدرک دانشگاهی داریم و حقوق ۱۵۰ تومن چی باید گفت اونم بدون بیمه …..متاسفم واسه مملکتم

   پاسخ
 8. زره

  انگار انصاف که فراموش شده هیچ, وجدان هم ندارند مدیران مهد و مدارس خصوصی, مدیر پیش دبستانی —- اینقد کور و غرق در پول شده خودش و شوهرش که یادشان رفته که روزی در همین دنیا نتیجه ی ظلم رو ظالم پس خواهد داد تاریخ ثابت کرده, این مدیر و شوهرش حتی از مربی میخواهند که شخصی ترین کار کودک را هم انجام دهد انگار که مربی کلفت است.حقوق پایین که می دهند هیچ حتی مربی وظیفه دارد کلاس خود را و سالن مدرسه را جارو بزند با عرض معذرت اگر کودکی دستشویی رفت مربی وظیفه دارد کارهای او را انجام دهد مربی در —- برده ای بیش نیست برای حقوق ماهی۳۰۰یا خیلی مدرکش بالا باشد ارشد باشد۳۵۰ت میدهند از بیمه هم که درست و حسابی خبری نیست ۱۵روز یکبار تق و لق بیمه میکنند. روزی شما هم پس خواهید داد نتیجه ی رفتارتان را. —- واقع در استانی در جنوب. حتما قرار دهید تا دیگران بفهمند پول در اوردن حتی با مدرک ارشد هم سخت است و حق خوری قطعا نتیجه دارد

  پاسخ
  1. ناشناس

   سلام دوست عزیز شما که مدرکت ارشد هستش چرا خودت نمیری مدیر یه مهدکودک بشی مراحلشو بگذرون و خودت مجوز بگیر.شروع به کار کن و شمام غرق پول شو

   پاسخ
 9. ناشناس

  سلام،مدیران مهدها که موسس هم‌هستن انصاف و وجدان رو فراموش کردن…
  بیگاری کشیدن از کسی که درس خونده و توانایی بالایی داره و زورکویی باحقوق کم عاقبت خوبی نداره.امیدوارم روزی متوجه بشن.طمع آدم رو کور و کر میکنه.

  پاسخ
 10. ناشناس

  باسلام مدیرای مهددرآمدشون خوبه امانمیخوان به مربیهایه حقوقی بدن که تاحدی کفاف زندگیشونوبده مدیران مهدتامیتونن ازمریبهاکارمیخوان باپوپول کم توقع آنهاازمربیازیاده حتی عیدی نمیدن اگرم بدن پنجاه یاصدهزارتومان میدن لطفابرای این قشرکم درآمدوزحمت کش کاری کنیدچون مامربیاانسانیم

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.