جذب هیات علمی پیام نور

جذب هیات علمی پیام نور
با توجه به گستردگی واحدهای دانشگاه پیام نور در سراسر کشور، موضوع جذب هیات علمی دانشگاه پیام نور و تدریس در این دانشگاه می تواند مورد توجه بسیاری از علاقه مندان به شغل هیات علمی باشد. از این رو در این بخش نگاهی خواهیم داشت به جذب هیات علمی پیام نور و جزئیات بیشتری از تدریس در دانشگاه پیام نور .

آشنایی با دانشگاه پیام نور

دانشگاه پیام نور در سال ۱۳۶۷ پس از تجمیع امکانات دانشگاه آزاد ایران و ابوریحان بیرونی، به عنوان تنها دانشگاه آموزش باز و از دور در جمهوری اسلامی ایران تاسیس شد. این دانشگاه در حال حاضر دارای ۴۹۵ مرکز و واحد در سراسر کشور است که به شکل استانی در ۳۱ استان ساماندهی شده‌اند و نیز دارای یک مرکز برون مرزی تحت نام دفتر برنامه ریزی و هماهنگی مراکز بین‌الملل است که در سازمان مرکزی مستقر می‌باشد.

دانشگاه پیام نور در سال گذشته، براساس تولیدات پژوهشی اعضای علمی  و بنا به اعلام مؤسسه‌  ISC، در رتبه‌ نهم دانشگاه‌های برتر کشور قرار گرفت. همچنین در رده‌بندی دانشگاه‌های برتر در حوزه‌ علوم انسانی هم دانشگاه پیام نور در مرتبه‌ یازدهم واقع شد

شیوه های جذب هیات علمی پیام نور

جذب دانشگاه پیام نور و تدریس در این دانشگاه به سه روش عمده انجام می شود:
الف- استخدام به صورت عضو هیات علمی و طرح سربازی
ب- جذب بصورت بورس
ج- جذب در قالب حق التدریس

جزئیات هر یک از این روشها بدین قرار است:
الف- استخدام به صورت عضو هیات علمی و طرح سربازی: در این روش، برای جذب در دانشگاه پیام نور باید در فراخوان جذب وزارت علوم شرکت کنید و در سامانه جذب هیات علمی رضوی ثبت نام کنید
.
این روش مشابه روش جذب داوطلبان در سایر دانشگاههای دولتی، دانشگاه های غیر انتفاعی غیر دولتی و دانشگاه های وابسته به دستگاههای اجرایی (دانشگاههایی همچون امام صادق(ع)، صنعت نفت،علوم انتظامی، علوم قضایی، فرهنگیان، محیط زیست، علوم اسلامی رضوی، منابع طبیعی رامین و…)است و اصلی ترین و گسترده ترین روش جذب هیات علمی محسوب می شود. بنابراین از اهمیت بیشتری نسبت به سایر روشها برخوردار است.

به این ترتیب، فرایند جذب هیات علمی در دانشگاه پیام نور همانند سایر دانشگاهها از یک رویه و روال مشخص و تعیین شده پیروی می کند که اگر از این فرایند اطلاع کافی داشته باشید، شانس بسیار بیشتری برای جذب در این دانشگاه خواهید داشت.( اگر علاقه مند به عضویت در هیات علمی دانشگاه پیام نور به این روش هستید کافی است تا راهنمای جذب هیات علمی دانشگاه پیام نور را از لینک زیر تهیه فرمایید. در این راهنما کارشناسان ما با بیانی ساده اما جامع و دقیق، مسیر صحیح موفقیت را به شما آموزش داده اند.

این راهنما به صورت جامع تدوین شده تا برای همه داوطلبان جذب فراخوان وزارت علوم کاربردی و قابل استفاده باشد.

 

ب- جذب بصورت بورس:متقاضیان دریافت بورس از طریق فراخوان­های سالانه وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری، ثبت­نام می­نمایند. طبق اعلام مرکز جذب دانشگاه پیام نور، امکان تامین بخشی از نیازهای دانشگاه پیام نور از این طریق نیز وجود دارد. (که البته با توجه به سوابق موجود، به نظر نمی رسد چندان قابل توجه باشد).

ج- جذب در قالب حق التدریس: دانشگاه پیام نور در رشته هایی که با محدودیت جذب عضو هیات علمی روبروست، از همکاری مدرسان حق التدریس استفاده می کند.

در این روش برای ساماندهی درخواست های همکاری حق التدریس، از سامانه جذب اساتید مدعو استفاده می شود. این سامانه برای هر استان به صورت مجزا در نظر گرفته شده و مستقل عمل می کند. به عنوان مثال نشانی اینترنتی سامانه جذب اساتید دانشگاه پیام نور استان تهران    http//jazb.tpnu.ac.ir است. (شما می توانید برای یافتن این سامانه در سایر استانها از طریق گوگل اقدام کنید).

برای ارایه درخواست همکاری به صورت حق التدریس می توانید مراجعه حضوری انجام دهید یا از سامانه یاد شده استفاده کنید. معمولا روال تنظیم درخواست شامل تکمیل ۸ فرم به شرح فلوچارت زیر است:

جذب هیات علمی پیام نور مسیر ایرانی
 
اکنون اگر علاقه مند هستید تا اطلاعات بیشتری در خصوص روش اول (جدب از طریق فراخوان)کسب کنید پرسش و پاسخهای زیررا دنبال کنید:

دانشگاه پیام نور در کدامیک از فراخوانهای سال های گذشته هیات علمی جذب کرده است ؟

بررسی جدول نیازهای فراخوان سالهای قبل نشان می دهد که دانشگاه پیام نور تقریبا همه ساله درخواست جذب هیات علمی داشته است. هرچند این نیاز فراز و نشیب داشته و در برخی سالها قابل توجه و در برخی ناچیز بوده است.(جدول کامل نیازهای دانشگاه پیام نور از شهریور ۹۲ تا شهریور ۹۵ پیوست راهنمای شغلی استاد دانشگاه است که از طریق این لینک در دسترس شماست).

جذب هیات علمی دانشگاه پیام نور مسیر ایرانی

تعداد اعضای هیات علمی دانشگاه پیام نور چقدر است ؟

تعداد اعضای هیات علمی این دانشگاه در رشته‌های مختلف بالغ بر ۳۸۰۰ نفر است. ( تعداد دانشجویان این دانشگاه بالغ بر ۸۵۰ هزار نفر است.)
 

آیا معدل شما برای عضویت در هیات علمی دانشگاه پیام نور مناسب است ؟

یکی از مهمترین سوالاتی که داوطلبین جذب هیات علمی با آن مواجهند این است که آیا معدل آنها برای شرکت در فرایند جذب مناسب است یا خیر
 
آیا معیارهای سنجش معدل در فراخوان های هرسال متفاوت است ؟ آیا برای معدل مقاطع کارشناسی، ارشد یا دکتری ضریبی درنظر گرفته می شود؟
پاسخ همه این موارد طبق قانون روشن است اما از آنجا که توضیح موارد مفصل است و حالات مختلفی را در بر می گیرد، خواهشمندیم برای کسب اطلاعات کامل،  راهنمای جذب هیات علمی وزارت علوم را مطالعه نمایید

دارای امتیازات نخبگی یا استعداد درخشان هستید؟ پس یک قدم به شغل هیات علمی نزدیک تر شدید

اگر دارای افتخارات علمی مانند دانشجوی نمونه کشوری، کسب رتبه در جشنواره های ملی، دارای رتبه اول تا سوم آزمون ورودی رشته تحصیلی خود و عناوینی از این قبیل ، هستید پس شانس شما برای اینکه بتوانید به عنوان هیات علمی دانشگاه پیام نور پذیرفته شوید، بسیار افزایش می یابد.

البته تألیف و ترجمه کتاب و سایر آثار علمی و هنری در کنار چاپ مقالات علمی در نشریات معتبر و بسیاری دیگر از موارد و امتیازات علمی و آموزشی از جمله عوامل مثبت مؤثر در موفقیت شما در این راه می باشد. اطلاعات بیشتر در خصوص مصادیق نخبگی و استعداد درخشان، بخش دیگری از محتوای  کتاب الکترونیک” راهنمای جذب هیات علمی  است.
 

اگر دارای امتیازات ایثارگری هستید، باز هم یک قدم به شغل هیات علمی نزدیک ترید !

دانشگاه پیام نور برای افرادی که طبق قانون دارای امتیازات ایثارگری می باشند، تسهیلاتی قائل شده است تا با شرایط مناسب تری بتوانند وارد این شغل شوند.

علاوه بر این، در ارزیابی های دانشگاه برای آن دسته از افرادی که سابقه فعالیت مستند در مساجد یا هیات های مذهبی دارند، با نهادهایی همچون بسیج و یا جمعیت های خیریه همکاری داشته اند و یا اینکه حافظ قرآن و یا نهج البلاغه هستند، امتیازاتی قائل می شوند.

حقوق و مزایای هیات علمی دانشگاه پیام نور چقدر است ؟

حقوق استاد دانشگاه پیام نور همانند حقوق استاد دانشگاه دولتی است. همچنین در مزایای مندرج در حکم اعضای هیات علمی این دانشگاه با سایر دانشگاههای دولتی نیز تفاوت فاحشی مشاهده نمی شود. اما به هر حال در سایر دریافتی ها و تسهیلات ممکن است تفاوتهایی مشاهده شود. شما می توانید جدول کامل حقوق و مزایای اعضای هیات علمی دانشگاه پیام نور را در راهنمای جذب هیات علمی مطالعه فرمایید.
 

آیا با مدرک کارشناسی ارشد می توانم در دانشگاه پیام نور ، هیات علمی شوم ؟

سوال بسیاری از مخاطبان ما و داوطلبین شرکت در فرایند جذب هیات علمی در سال های گذشته این بوده است که آیا با مدرک کارشناسی ارشد و به شرط داشتن سوابق آموزشی و پژوهشی می توانند در فراخوان جذب هیات علمی شرکت کنند و موفق شوند؟

پاسخ این است که با مطالعه جدول اعلام نیاز دانشگاه پیام نور در فراخوانهای برگزار شده مشخص می شود که داشتن مدرک دکترای تخصصی در اغلب موارد الزامی بوده است اما مطلق این گونه نبوده و سابقه جذب مدرک کارشناسی ارشد نیز مشاهده می شود. بنابراین شاید در آینده نیز این موضوع برای واحدهایی که در جذب دکترای تخصصی موفق نبوده اند، تکرار شود.

شاخص های مورد توجه داوران در جلسات ارزیابی چیست ؟

داوران به منظور گزینش و انتخاب داوطلبان از شاخص های مختلف و متنوعی که توسط مراجع قانونی تهیه شده و در اختیار آنها قرار داده شده است استفاده می کنند. هر چند که توانایی ها و مهارت های عمومی شما، مهارت برقراری ارتباط، انتقال پیام و تأثیر گذاری شما می تواند به شما در این فرایند کمک کند ولی به هر حال برخی از شاخص ها با مدارک مکتوب و مستند قابل بررسی و امتیاز دهی می باشد.

بخشی از شاخص های ارزیابی داوطلبین شامل ویژگی ها و صلاحیت های عمومی داوطلب است و برخی دیگر توانایی علمی او را مورد هدف و بررسی قرار می دهد و البته برای هر یک امتیازاتی در نظر گرفته شده است. 

اگر شما بتوانید از مدتی قبل نسبت به این شاخص ها (که اغلب آنها تقریبا در طول زمان ثابت بوده اند)، آگاهی پیدا کنید و به صورت هدفمند امتیاز خود را در آنها افزایش دهید، طبیعتا شانس بیشتری برای ورود به جمع اعضای هیات علمی دانشگاه پیام نور پیدا خواهید کرد.
 جذب هیات علمی پیام نور مسیر ایرانی

سایر فرصت های شغلی عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور کدامند؟

کار در بخش خصوصی، حضور در سازمانها وشرکت های دولتی، مشاوره به سیاستمداران و صاحبان کسب و کار و کارآفرینی و راه اندازی کسب و کار شخصی ، همگی در پیش روی عضو هیات علمی قرار دارد تا به موازات انجام وظیفه در دانشگاه یا بعد از ساعت کاری، اقدام به انجام آن نماید و بیش از پیش به رشد و بالندگی کشور و موقعیت اقتصادی و اجتماعی خود کمک کند.

با توجه به اینکه امروزه بخش زیادی از اعضای هیات علمی دانشگاه ها، دارای مدرک دکتری تخصصی در رشته خود می باشند، بنابراین تأسیس مراکزی همچون آزمایشگاه، شرکت دانش بنیان، کارگاه تخصصی، داروخانه، مرکز پزشکی، مرکز مشاوره و کلینیک تخصصی و … بر حسب رشته تحصیلی می تواند یکی از حوزه های فعالیت استاد دانشگاه باشد.

 

شخصیت شناسی اعضای هیات علمی دانشگاه

اگر نسبت به این موضوع که تدریس و آموزش در دانشگاه مناسب شخصیت شماست یا خیر و هنوز شک و تردید دارید، به شما پیشنهاد می کنیم به روش علمی ابتدا خودتان را بیشتر بشناسید و از توانایی های شخصیتی خود اطلاع بیشتری کسب کنید.  چون هر کدام از ما دارای ویژگی های متمایز و خاصی هستیم و شاید بتوانیم در بعضی از کارها خیلی موفق تر ظاهر شویم. 

مثلا بعضی از ما اگر وارد کارهای فنی و مهندسی شویم، بسیار موفق تر از آن خواهیم بود که استاد دانشگاه شویم.  بعضی از ما در سیاست و مدیریت از استعداد بالایی برخورداریم و ذاتا از قدرت لذت می بریم ، پس شاید بد نباشد به مسیر های سیاسی نگاه کنیم.  بعضی هامون هم عاشق کارآفرینی و برپایی کسب وکار شخصی هستیم. خب خیلی هم عالی است. مطمئنا اگر در این مسیر وارد شویم، بسیار موفق تر خواهیم بود.

ما  اطلاعات بسیار با ارزشی را در خصوص تیپ شناسی شخصیت بر مبنای آزمون های معتبر و شناخته شده علمی نظیر آزمون شخصیت شناسی MBTI و همچنین آزمون شخصیت شناسی هالند و سایر ابزارهای روانشناسی شخصیت آماده کرده ایم که می توانید از اینجا وارد این بخش جالب شوید.

اکنون شما با آگاهی بیشتر نسبت به شغل عضو هیات علمی می توانید روی دانش خود حساب کنید و امیدوار باشید تا در آینده، یکی از افراد موفقی باشید که در این بخش به کشور خود خدمت می کنند و از زندگی مرفهی نیز برخوردارند. موفقیت شما را در ورود به شغل عضو هیات علمی تا رسیدن به مقام استاد دانشگاه آرزومندیم!

توصیه پایانی…

اگر علاوه بر شرکت در فراخوان وزارت علوم، تمایل به شرکت در فراخوان جذب هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی هم دارید، حتما از کتاب الکترونیک و ضمایم کاربردی مربوط به جذب هیات علمی دانشگاه آزاد هم که به طور اختصاصی برای این دانشگاه تدوین شده استفاده کنید و شانس موفقیت خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهید:
 

 

راهنمای جذب هیات علمی دانشگاه آزاد     (اینجا کلیک کنید)
راهنمای گام به گام و عملی برای رسیدن به شغل استاد دانشگاه آزاد(ویژه گروه غیرپزشکی دانشگاه آزاد)

منبع مطلب:مسیر ایرانی

درباره نویسنده

کارشناس ارشد علوم پایه هستم با حدود بیست سال سابقه کاری در مراکز مختلف تحقیقاتی و دانشگاهی. در حوزه رشته های دانشگاهی و مشاغل مربوطه مطالعه و تحقیق می کنم. علاقه مندم تا نتایج بررسی ها و تجربیاتم رو در اختیار دوستان قرار بدم و از این طریق در انتخاب شغل و رشته تحصیلی به اونها کمک کنم.

مطالب مرتبط

24 نظر

 1. احمد کریم خانی

  سلام یه ازمون در تاریخ ۹۶/۰۵ در سازمان سنجش برای صلاحید علمی هیات علمی دانشگاه علمی کاربردی برگزار میشه . ایا همه می تونن تو ازمون شرکت کنند . مدرک ارشد دارم

  پاسخ
 2. ناشناس

  سلام
  من لیسانس میکروبیولوژی از دانشگاه ازاد دارم و
  فوق لیسانس انگلشناسی دامپزشکی از دانشگاه دولتی
  یک ترم هم به عنوان حق التدریس میکروب در دانشگاه ازاد تدریس کردم اما متأسفانه ادامه پیدا نکرد
  بسیار علاقه مند به کار تدریس هستم به نظر شما با این رشته در مقع کارشناسی ارشد میتونم هیت علمی بشم؟

  پاسخ
  1. رامین رضایی

   سلام. نمیتوان دقیقا با این مقیاس سنجید و قضاوت کرد به خصوص که کیفیت آموزشی تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد در برخی واحدها بالاست ولی این موضوع هم قابل انکار نیست که معمولا دانشگاههای دولتی فارغ التحصیلان دولتی و آزاد هم فارغ التحصیلان آزاد را در اولویت قرار می دهند. به نظر می رسد در شرایط خاص سوال شما، کیفیت رزومه و فعالیتهای علمی و توانایی های شخصی متقاضی تعیین کننده باشد.

   پاسخ
 3. علی

  امشب اخبار گفت سه هزار نفر با مدرک دکترا بیکار داریم که بعضیاشون اجبارا به میوه فروشی و مسافرکشی مشغولن! چیکار کنیم خدایا؟

  پاسخ
 4. محمدی

  با تقدیم سلام و تشکر از زحماتتون. من فارغ التحصیل ارشد هستم. دانشگاه مقطع کارشناسی ام پیام نور شهرستان بود و اصلا تعریفی نداشت ولی دانشگاه ارشدم دولتی و سطحش خوب بود. شنیدم نوع دانشگاه برای جذب هیات علمی امتیاز داره. سوالم اینه که کارشناسی ام بهم لطمه نمیزنه؟ خیلی ممنون از پاسخ گویی تون

  پاسخ
  1. رامین رضایی

   سلام دوست گرامی. همانطور که در راهنمای جذب هیات علمی گفته ایم، کیفیت دانشگاه محل تحصیل به تشخیص داوران امتیاز دارد اما صرفا برای مقاطع تحصیلات تکمیلی و نه کارشناسی . بنابراین نگران نباشید

   پاسخ
 5. زهرا

  با سلام و خسته نباشید
  من از دانشجویان دکتری ترم آخر دانشگاه پیام نورهستم با یک مقاله isi ونمره زبان و سابقه تدریس در دانشگاههای آزاد و پیام نور. با توجه به اینکه پیام نور در رشته ام نیرو نخواست آیا شانس جذب در دانشگاه دولتی را دارم؟

  پاسخ
  1. رامین رضایی

   باسلام و تشکر. کاش رشته و گرایش خودتون رو هم در مقاطع مختلف اعلام می کردید. به هر حال معمولا برآیند همه آیتمها نتیجه رو مشخص می کنه نه یک یا چند عامل خاص (مثل دانشگاه محل تحصیل). خوشبختانه پارامترهایی که عنوان کردید مهم و قابل توجه اند. گذشته از این اگر مشکلی با شروع کار در دانشگاه شهرستان (دولتی یا غیرانتفاعی) نداشته باشید شانس بالاتری خواهید داشت (در اغلب موارد امکان جابجایی بعدی وجود داره). سعی کنید مواردی رو که کمتر توسط داوطلبان دیگر مورد توجه قرار می گیره (منظور پارامترهای جدول امتیازات داوران است) تقویت کنید. موفق باشید.

   پاسخ
  2. هستی

   سلام. شما دانشجوی چه رشته ای هستید؟ میشه بفرمایید کل دوره دکتری پیام نور براتون تقریبا چقدر هزینش شد؟ آخه منم تصمیم دارم دکتری پیام نور بخونم ولی میترسم از پس هزینش بر نیام

   پاسخ
 6. نادیا

  با سلام و عرض تشکر از اطلاعات ارزشمندتون… ببخشید فراخوان جذب وزارت علوم از امروز شروع شده ولی اسم دانشگاه پیام نور رو من ندیدم . میشه بگید قضیه چیه؟؟

  پاسخ
  1. رامین رضایی

   سلام. بله درسته. اسم دانشگاه پیام نور فعلا در جدول نیازها دیده نمیشه. نیازهای جذب این دانشگاه در فراخوان شهریور ۹۵ هم خیلی محدود بود. هرچند احتمال تغییر در جدول نیازها در روزهای آتی وجود داره و باید تغییرات احتمالی رو مد نظر داشته باشید.

   پاسخ
 7. سعید

  سلام. ببخشید من شنیدم الان یه فراخوان سراسری برای جذب مدرس حق التدریس در حال برگزاری هست اما اطلاع دقیق ندارم که برای همین دانشگاهه یا جای دیگه اس. کسی میدونه؟ ممنون

  پاسخ
  1. رامین رضایی

   سلام دوست گرامی. خبری که اشاره کردید مربوط به دانشگاه علمی کاربردیه. هم اکنون ثبت نام مدرس حق التدریس برای دانشگاه علمی کاربردی در حال انجامه. برای اطلاع از شرایط تدریس در دانشگاه علمی کاربردی می تونید به بخش مقالات “تدریس و آموزش” در منوی “آشنایی با مشاغل” بالای صفحه مراجعه کنید.

   پاسخ
 8. آرش

  این که توی پیام نور هیات علمی بشی خوبیش اینه که دولتیه. اگه خوشت نیومد بعدا میتونی انتقالی بگیری بری دانشگاه دولتی سراسری. یه زمان توقف داره (فک کنم بعد ۵ سال پیمانی میشه)

  پاسخ
 9. نسیم

  با عرض سلام. دانشگاه پیام نور روند سریعی رو برای جذب هیات علمی طی کرده در حالی که اصولا باید مجازی باشه. دکتر باقری (رییس مرکز هیات امنای وزارت علوم) در خصوص توسعه دانشگاه پیام نور در مصاحبه ای در بهمن ماه امسال گفته: “پیام نور در سال ۸۴ دارای ۴۰۰ عضو هیات علمی بود که الان به ۴ هزار عضو هیات علمی رسیده، اصلاح سیاست های آن به زمان نیاز دارد و این در هیات امنای دانشگاه پیام نور پیگیری می شود تا دانشگاه پیام نور به ماموریت اصلی خود یعنی دانشگاه مجازی بازگردد”. ولی خب دانشگاه مجازی هم قطعا به هیات علمی نیاز داره.

  پاسخ
 10. محمدرضا

  سلام. قابل توجه دوستانی که میخوان ببینن دانشگاه پیام نور جذب داره یا نه: ثبت نام فراخوان جذب وزارت علوم از ۱۶ بهمن شروع میشه. باید تا اون زمان صبر کرد و دید…

  پاسخ
 11. صادقی

  با سلام. از مطالب ارزنده تون در مورد جذب هیات علمی دانشگاه پیام نور سپاسگزارم. در صورت امکان مقالات بیشتری با جزئیات بیشتر به ویژه در مورد شرایط جذب هیات علمی منتشر کنید.

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   از لطفا شما سپاسگزاریم
   به زودی مطالب بیشتری در خصوص نحوه جذب هیات علمی ، درباره فراخوان های مختلف جذب هیات علمی در دانشگاه های مختلف منتشر خواهیم کرد.

   پاسخ
 12. علیرضا

  سلام دوستان کسی اطلاع داره پیام نور برای فراخوان جذب بهمن اعلام نیاز می کنه یا نه؟ مصاحبه ای، خبری، چیزی…؟

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.