فراخوان جذب هیات علمی دانشگاه آزاد

فراخوان جذب هیات علمی دانشگاه آزاد

فراخوان جذب هیات علمی دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد چند سالی است که جذب عضو هیات علمی جدید را در دستور کار خود قرار داده و بنا دارد تا هر سال تعداد مشخصی عضو هیأت علمی را از طریق برگزاری فراخوان جذب هیأت علمی استخدام کند.

اما چرا این دانشگاه برگزاری فراخوان جذب هیات علمی را به صورت جدی دنبال می کند؟ به بیان دیگر، ضرورت جذب هیات علمی جدید برای دانشگاه آزاد چقدر است؟

راهنمای جذب هیات علمی دانشگاه آزاد   (اینجا کلیک کنید) 
راهنمای گام به گام و عملی برای رسیدن به شغل استاد دانشگاه آزاد(ویژه گروه غیرپزشکی دانشگاه آزاد)
 
نگاهی به آمار اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد

در حال حاضر تعداد ۶۸ هزار و ۳۰۳ مدرس دانشگاه با دانشگاه آزاد همکاری می کنند که از این تعداد تنها ۳۲ هزار و ۴۵۳ نفرعضو هیات علمی این دانشگاه هستند و مابقی را اساتید حق التدریس (مدعو) تشکیل می دهند.

طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی جذب هیات علمی مورد نیاز دانشگاه ها باید از طریق برگزاری فراخوان جذب و به صورت سراسری باشد بنابراین دانشگاه آزاد برای تامین عضو هیأت علمی خود ملزم به برگزاری فراخوان جذب هیات علمی است.

 

ترکیب اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد

ترکیب اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد بر اساس مرتبه علمی و به تفکیک نوع همکاری به قرار زیر است:
 

 
جدول مرتبه علمی اعضای هیات علمی تمام وقت
 و نیمه وقت دانشگاه آزاد
 
مرتبه علمی تمام وقت نیمه وقت جمع درصد
مربی ۹۹۴۰ ۱۳۱ ۱۰۰۷۱ ۳۱
بورسیه ۴۴۷۳ - ۴۴۷۳ ۱۴
مامور به تحصیل ۹۷۵ - ۹۷۵ ۳
استادیار ۱۳۵۰۸ ۱۰۳۳ ۱۴۵۴۱ ۴۵
دانشیار ۱۰۴۴ ۳۶۲ ۱۴۰۶ ۴
استاد ۵۶۶ ۴۲۱ ۹۸۷ ۳
جمع ۳۰۵۰۶ ۱۹۴۷ ۳۲۴۵۳ ۱۰۰
 

لزوم اصلاح وضعیت هیأت علمی

همچنان که مشاهده می کنید، دو نکته قابل توجه است:
۱-  لزوم افزایش تعداد اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد به منظور پر کردن فاصله بین نیاز فعلی این دانشگاه با تعداد عضو هیأت علمی. دانشگاه در حال حاضر این نیاز را با دعوت از اساتید مدعو و در قالب حق التدریس برطرف می کند که این موضوع در دراز مدت سیاست درستی نبوده و مشکلاتی را برای دانشگاه آزاد ایجاد خواهد کرد.

۲-  لزوم اصلاح ترکیب مرتبه علمی اعضای هیأت علمی. همانطور که در جدول مشاهده می کنید، ترکیب فعلی اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد به ویژه با توجه به رشد تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه  نیاز به ترمیم دارد. از این رو این دانشگاه اعلام کرده،  در راستای افزایش کیفیت و اصلاح هرم هیات علمی در نظر دارد سالانه تعداد بیش از ۵۰۰۰ نفر از متقاضیان استخدام هیات علمی را از طریق برگزاری دو فراخوان جذب هیات علمی استخدام نماید.

همچنین طبق هدف گذاری های نقشه جامع علمی کشور و سند دانشگاه آزاد اسلامی، تا انتهای برنامه ششم توسعه قرار است درصد اعضای هیات علمی استادیار به بالا ۸۰درصد و مربیان به ۲۰درصد برسد. دانشگاه آزاد به این ۲۰درصد مربی برای مقاطع کاردانی و آموزشکده های سما نیازمنداست.
 
فراخوان جذب برای اصلاح هرم اعضای هیأت علمی

طبق اعلام دکتر میرزاده رییس دانشگاه، نسبت اعضای هیأت علمی به دانشجو در این دانشگاه، یک به ۴۸ است و قرار است در برنامه ششم توسعه( تا پایان سال ۹۹ ) این نسبت یک به ۳۷ و در برنامه هفتم دانشگاه تا سال ۱۴۰۴ این شاخص یک به ۲۷ بشود. او همچنین گفته این دانشگاه تا کنون تنها ۲۲ درصد از فارغ التحصیلان خود را به عنوان عضو هیات علی جذب کرده است.

به این ترتیب در راستای افزایش کیفیت و اصلاح هرم هیات علمی، این دانشگاه  سالانه تعداد بیش از ۵۰۰۰  نفر از متقاضیان استخدام هیات علمی را از طریق برگزاری دو فراخوان جذب هیات علمی استخدام خواهد کرد تا بتواند تا پایان سال ۹۶، ۲۰ هزار عضو هیات علمی جدید جذب کند.

نگاهی به آمار فراخوان جذب هیأت علمی دانشگاه آزاد

طبق اعلام معاون آموزشی دانشگاه آزاد، از سال ۹۲ تا ۹۴ ، تعداد ۳ هزار و ۴۸۶ نفر جذب شده اند و این تعداد به صورت قطعی به مجموعه اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی اضافه شده اند.

در فراخوان جذب اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد در دی ماه سال ۹۴ نیز ۳هزار و ۹۰۰ عضو جدید هیات علمی جذب شده اند. در این فراخوان ۶ هزار و ۲۰۰ نفر ثبت نام کرده بودند .

در فراخوان جذب آبان ۹۵ نیز  قرار است ۴ هزار عضو هیات علمی به دانشگاه آزاد اسلامی اضافه شوند .

و این که طبق برنامه تا پایان سال ۹۶، مجموع استخدام در فراخوان های جذب دانشگاه آزاد در چهار سال به ۲۰ هزار نفر خواهد رسید.

 *************

در پایان به اطلاع دوستان گرامی می رسانیم کتاب الکترونیک ویژه جذب هیات علمی وزارت علوم (شامل توضیحات مفصل و نکات اختصاصی عضویت در هیات علمی دانشگاههای دولتی ، غیر انتفاعی- غیر دولتی، پیام نور و دانشگاههای وابسته به دستگاههای اجرایی) به صورت مجزا از طریق لینک زیر در اختیار شماست که اگر قصد شرکت در فراخوان جذب وزارت علوم را دارید مطالعه آن را به شما توصیه می کنیم.

 

راهنمای جذب هیات علمی وزارت علوم ( جذب دولتی ، غیر انتفاعی، پیام نور)   (کلیک کنید)
راهنمای گام به گام و عملی برای رسیدن به شغل استاد دانشگاه (ویژه گروه غیرپزشکی-
ویرایش ششم-مرداد ۹۶)

 

مقایسه جذب هیأت علمی در انواع دانشگاهها در فراخوان جذب هیأت علمی ۹۵ (شهریورماه)

آیا می دانید شما هم می توانید استاد دانشگاه شوید؟ اما چطور….

 
 

درباره نویسنده

کارشناس ارشد علوم پایه هستم با حدود بیست سال سابقه کاری در مراکز مختلف تحقیقاتی و دانشگاهی. در حوزه رشته های دانشگاهی و مشاغل مربوطه مطالعه و تحقیق می کنم. علاقه مندم تا نتایج بررسی ها و تجربیاتم رو در اختیار دوستان قرار بدم و از این طریق در انتخاب شغل و رشته تحصیلی به اونها کمک کنم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.