جذب هیات علمی دانشگاه آزاد

جذب هیات علمی دانشگاه آزاد

اگر شما هم فارغ التحصیل کارشناسی یا کارشناسی ارشد هستید یا اینکه مشغول درس خواندن در مقطع دکتری می باشید و قصد ورود به عرصه تحقیق و پژوهش و تدریس و آموزش را دارید، باید گفت مسیر درستی را انتخاب کرده اید و عضویت در گروه هیات علمی دانشگاه آزاد می تواند یکی از گزینه های بسیار عالی برای آینده شغلی شما باشد.

ما در این مقاله و کتاب الکترونیکی که به همین منظور آماده کرده ایم ، راه را برای شما به طور کاملا شفاف و دقیق توضیح داده ایم و تنها کافی است که شما آن را اجرا کنید تا در مسیر درست قرار بگیرید.  خیلی تفاوت نمی کند که در چه رشته ای یا اینکه در چه دانشگاهی تحصیل می کنید ، مهم این است که قصد دارید وارد یکی از جذاب ترین مشاغل دنیا شوید، یعنی تدریس در دانشگاه به عنوان عضو هیات علمی و رسیدن به مقام استاد دانشگاه !

در کشور ما دانشگاه های مختلفی وجود دارند که هر کدام بر اساس قوانین و ضوابط داخلی و مصوب برای جذب هیات علمی اقدام می کنند. دانشگاه های زیر مجموعه وزارت علوم ، دانشگاه های وزارت بهداشت ، دانشگاه آزاد اسلامی ، دانشگاه پیام نور، دانشگاه علمی کاربردی و دانشگاه ها و موسسه های غیر انتفاعی غیر دولتی از جمله مؤسسات آموزش عالی مورد تأیید مراجع رسمی می باشند که هر یک به نوعی به کار در عرصه آموزش، تحقیق و پژوهش مشغولند و در دوره های مختلف اقدام به جذب هیات علمی می کنند.

در این مقاله و در کتاب الکترونیکی “راهنمای جذب هیات علمی در دانشگاه آزاد اسلامی”  ما به صورت مفصل و گام به گام به کارهایی که شما باید انجام دهید یا نکاتی که باید توجه کنید تا با اعتماد به نفس و با کمترین دردسر به عنوان عضو هیات علمی وارد یکی از واحدهای آموزشی دانشگاه آزاد شوید پرداخته ایم.

 

راهنمای جذب هیات علمی دانشگاه آزاد     (کلیک کنید)
راهنمای گام به گام و عملی برای رسیدن به شغل استاد دانشگاه آزاد(ویژه گروه غیرپزشکی دانشگاه آزاد)

 

اکنون  برای اینکه دانش و اطلاعات خود را از شغلی که می خواهید واردش شوید بسنجید، سوالات و پاسخهای زیر را دنبال کنید….

 

دانشگاه آزاد در سال های گذشته چقدر هیات علمی جذب کرده است ؟

طبق اعلام معاون آموزشی دانشگاه آزاد، از سال ۹۲ تا ۹۴ ، تعداد ۳ هزار و ۴۸۶ نفر جذب شده اند و این تعداد به صورت قطعی به مجموعه اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی اضافه شده اند. 

در فراخوان جذب اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد در دی ماه سال ۹۵  نیز ۳هزار و ۹۰۰ عضو جدید هیات علمی جذب شده اند. در این فراخوان ۶ هزار و ۲۰۰ نفر ثبت نام کرده بودند . البته این تعداد در کل واحدهای دانشگاه آزاد و در سراسر کشور است و در عین حال عدد قابل توجهی هم می باشد. اگر همین روند در سال های آتی ادامه پیدا کند، شانس زیادی برای داوطلبین ورود به گروه هیات علمی دانشگاه آزاد وجود خواهد داشت !

ضمنا موضوع قابل توجه دیگر این است که دانشگاه آزاد به تنهایی تقریبا نیمی از اعضای هیات علمی دانشگاه های کشور را در اختیار دارد :

مرکز آموزشی

تعداد عضو هیات علمی

دانشگاههای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

۲۰/۰۰۰

دانشگاه پیام نور

۳/۰۰۰

دانشگاه آزاد اسلامی

۲۸/۰۰۰

موسسات غیردولتی غیرانتفاعی

۳/۰۰۰

دانشگاههای وابسته به دستگاههای اجرایی

۱/۰۰۰

دانشگاه جامع علمی کاربردی

نزدیک به ۵۰۰۰

دانشگاه فنی و حرفه ای

۱/۵۰۰

جمع کل

۶۱/۵۰۰

 

تعداد اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد چقدر است ؟

در حال حاضر تعداد ۶۸ هزار و ۳۰۳ مدرس دانشگاه با دانشگاه آزاد همکاری می کنند که از این تعداد تنها ۳۲ هزار و ۴۵۳ نفرعضو هیات علمی این دانشگاه هستند و مابقی را اساتید حق التدریس تشکیل می دهند.

طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی جذب هیات علمی مورد نیاز دانشگاه ها باید از طریق برگزاری فراخوان جذب و به صورت سراسری باشد بنابراین دانشگاه آزاد برای تامین عضو هیأت علمی خود ملزم به برگزاری فراخوان جذب هیات علمی است و این موضوع به ما یادآوری می کند که فرایند جذب هیات علمی در دانشگاه آزاد از یک رویه و روال مشخص و تعیین شده پیروی می کند و اگر ما از این فرایند اطلاع کافی داشته باشیم، شانس بسیار بیشتری برای ورود به این دانشگاه داریم.

آیا معدل شما برای عضویت در هیات علمی دانشگاه آزاد مناسب است ؟

یکی از مهمترین سوالاتی که هر یک از داوطلبین جذب هیات علمی از خود می پرسند این است که آیا شرط معدل در جذب هیات علمی دانشگاه آزاد موثر است؟ آیا معدل آنها برای شرکت در فرایند جذب مناسب است یا خیر؟ آیا با معدل ۱۵ در کارشناسی ارشد می توان امیدوار به جذب در دانشگاه آزاد باشیم؟  معدل ۱۴ چطور ؟  آیا در فراخوان های مختلف معیارهایی که برای معدل تعیین می کنند متفاوت است ؟ آیا برای معدل مقاطع کارشناسی، ارشد یا دکتری ضریبی درنظر گرفته می شود؟

پاسخ به این سوالات و توضیحات بیشتر از می توانید در “راهنمای جذب هیات علمی در دانشگاه آزاد اسلامی” که توسط کارشناسان خبره و آگاه تهیه شده است، پیدا کنید.

 

راهنمای جذب هیات علمی دانشگاه آزاد   (کلیک کنید) 
راهنمای گام به گام و عملی برای رسیدن به شغل استاد دانشگاه آزاد(ویژه گروه غیرپزشکی دانشگاه آزاد)

 

اگر دارای امتیازات ایثارگری هستید، یک قدم به شغل هیات علمی نزدیک تر !

دانشگاه آزاد برای افرادی که طبق قانون دارای امتیازات ایثارگری می باشند، تسهیلاتی قائل شده است تا با شرایط مناسب تری بتوانند وارد این شغل شوند.

علاوه بر این، در ارزیابی های دانشگاه برای آن دسته از افرادی که سابقه فعالیت مستند در مساجد یا هیات های مذهبی دارند، با نهادهایی همچون بسیج و یا جمعیت های خیریه همکاری داشته اند و یا اینکه حافظ قرآن و یا نهج البلاغه هستند، امتیازاتی قائل می شوند که جزئیات و ضرایب دقیق آن را می توانید در کتاب الکترونیک “راهنمای جذب هیات علمی در دانشگاه آزاد اسلامی” مطالعه فرمایید.

 

دارای امتیازات نخبگی یا استعداد درخشان هستید؟ پس یک قدم نزدیک تر شدید…

اگر دارای افتخارات علمی مانند دانشجوی نمونه کشوری، کسب رتبه در جشنواره های ملی، دارای رتبه اول تا سوم آزمون ورودی رشته تحصیلی خود و عناوینی از این قبیل ، هستید پس شانس شما برای اینکه بتوانید به عنوان هیات علمی دانشگاه آزاد پذیرفته شوید، بسیار افزایش می یابد.

البته تألیف و ترجمه کتاب و سایر آثار علمی و هنری در کنار چاپ مقالات علمی در نشریات معتبر و بسیاری دیگر از موارد و امتیازات علمی و آموزشی از جمله عوامل مثبت مؤثر در موفقیت شما در این راه می باشد. شما می توانید اطلاعات بیشتر را در  کتاب الکترونیک “راهنمای جذب هیات علمی در دانشگاه آزاد”  مطالعه نمایید.

 

حقوق و مزایای هیات علمی دانشگاه آزاد چقدر است ؟

تا چند سال قبل، حقوق یک استاد دانشگاه در دانشگاه آزاد، عدد جذابی برای خیلی از افراد نبود و تنها پرستیژ و سطح اجتماعی این شغل بود که افراد و فارغ التحصیلان دانشگاه را به خود جذب می کرد. اما در سال های اخیر با افزایش قابل توجهی که در میزان حقوق و مزایای اعضای هیات علمی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی رخ داده است، این شغل برای بسیاری از افراد جذاب تر از قبل شده است و البته زندگی برای اعضای سابق هیات علمی شیرین تر !

اطلاعات کاملی از میزان حقوق و مزایای اعضای هیات علمی در سطوح استادیار، دانشیار و استاد در کتاب الکترونیک “راهنمای جذب هیات علمی در دانشگاه آزاد” آورده شده است و ذهن شما را در مورد حقوق آینده تان  کاملا شفاف می کند.

 

آیا با مدرک کارشناسی ارشد می توانیم در دانشگاه آزاد ، هیات علمی شویم ؟

سوال بسیاری از مخاطبان ما و داوطلبین شرکت در فرایند جذب هیات علمی در سال های گذشته این بوده است که آیا با مدرک کارشناسی ارشد و به شرط داشتن سوابق آموزشی و پژوهشی می توانند به در فراخوان جذب هیات علمی شرکت کنند و موفق شوند؟  این سوال به شکل های مختلف توسط اشخاص متعدد و با شرایط، سن و سوابق کاری و آموزشی مختلف تکرار شده است.

البته پاسخ به این سوال در دوره های مختلف متفاوت بوده است و با گذشت زمان ممکن است شرایط هر یک از دانشگاه ها از جمله دانشگاه آزاد برای جذب هیات علمی با مدرک کارشناسی ارشد تغییر کند ولی در یک کلمه در حال حاضر پاسخ منفی است. در صورتی که مدرک کارشناسی ارشد دارید، به شرط قبولی در آزمون دکترا و گذراندن امتحان جامع می توانید در فراخوان جذب هیات علمی دانشگاه آزاد شرکت کنید.

 

فرایند جذب هیات علمی در دانشگاه آزاد را چقدر می شناسید؟

دانشگاه آزاد اسلامی به صورت مستقل از دانشگاه های دولتی اقدام به جذب هیات علمی می کند، فراخوان می دهد، مصاحبه می کند و گزینش نهایی را انجام می دهد. هرچند ممکن است که بخشی از فرایند جذب در دانشگاه آزاد شبیه سایر دانشگاه ها باشد ولی تفاوت هایی نیز وجود دارد که متناسب با قوانین و ساختار داخلی دانشگاه انجام می شود.

فرایند جذب هیات علمی دارای چند مرحله است. در هر مرحله داوطلب باید طبق مقررات عمل کند و قدم به قدم جلو برود تا به نتیجه برسد . فرایند جذب هیات علمی دانشگاه آزاد در سال های مختلف تفاوت می کند و در هر دوره از فراخوان باید طبق قوانین و رویه های اعلام شده عمل کرد. برای اطلاع از مراحل مختلف این فرایند و آشنایی با تمام جزئیات آن می توانید کتاب الکترونیک “راهنمای جذب هیات علمی در دانشگاه آزاد اسلامی”  را که توسط کارشناسان مطلع و آگاه تهیه شده مطالعه بفرمایید. در این کتابچه الکترونیکی، مراحل ثبت نام در فراخوان به تفکیک و با جزئیات و به صورت تصویری تشریح شده است و شما را گام به گام تا آخرین مرحله راهنمایی می کند.

 

 

شاخص های مورد توجه داوران در جلسات ارزیابی چیست ؟

داوران به منظور گزینش و انتخاب داوطلبان از شاخص های مختلف و متنوعی که توسط مراجع قانونی تهیه شده و در اختیار آنها قرار داده شده است استفاده می کنند. هر چند که توانایی ها و مهارت های عمومی شما، مهارت برقراری ارتباط، انتقال پیام و تأثیر گذاری شما می تواند به شما در این فرایند کمک کند ولی به هر حال برخی از شاخص ها با مدارک مکتوب و مستند قابل بررسی و امتیاز دهی می باشد.

بخشی از شاخص های ارزیابی داوطلبین شامل ویژگی ها و صلاحیت های عمومی داوطلب است و برخی دیگر توانایی علمی او را مورد هدف و بررسی قرار می دهد و البته برای هر یک امتیازاتی در نظر گرفته شده است.  اگر شما بتوانید از چند سال قبل نسبت به این شاخص ها که اغلب آنها تقریبا در طول زمان ثابت بوده اند، آگاهی پیدا کنید و به صورت هدفمند امتیاز خود را در آنها افزایش دهید، طبیعتا شانس بیشتری برای ورود به جمع اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد پیدا خواهید کرد.

لیست کامل این شاخص ها در یکی از پیوست های کتاب الکترونیک “راهنمای جذب هیات علمی در دانشگاه آزاد”  به تفصیل آورده شده است.

 

سایر فرصت های شغلی عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی کدامند؟

کار در بخش خصوصی، حضور در سازمانها وشرکت های دولتی، مشاوره به سیاستمداران و صاحبان کسب و کار و کارآفرینی و راه اندازی کسب و کار شخصی ، همگی در پیش روی عضو هیات علمی قرار دارد تا به موازات انجام وظیفه در دانشگاه یا بعد از ساعت کاری، اقدام به انجام آن نماید و بیش از پیش به رشد و بالندگی کشور و موقعیت اقتصادی و اجتماعی خود کمک کند.

با توجه به اینکه امروزه بخش زیادی از اعضای هیات علمی دانشگاه ها، دارای مدرک دکتری تخصصی در رشته خود می باشند، بنابراین تأسیس مراکزی همچون آزمایشگاه، شرکت دانش بنیان، کارگاه تخصصی، داروخانه، مرکز پزشکی، مرکز مشاوره و کلینیک تخصصی و … بر حسب رشته تحصیلی می تواند یکی از حوزه های فعالیت استاد دانشگاه باشد.

 

شخصیت شناسی اعضای هیات علمی دانشگاه

اگر نسبت به این موضوع که تدریس و آموزش در دانشگاه مناسب شخصیت شماست یا خیر و هنوز شک و تردید دارید، به شما پیشنهاد می کنیم به روش علمی ابتدا خودتان را بیشتر بشناسید و از توانایی های شخصیتی خود اطلاع بیشتری کسب کنید.  چون هر کدام از ما دارای ویژگی های متمایز و خاصی هستیم و شاید بتوانیم در بعضی از کارها خیلی موفق تر ظاهر شویم.  مثلا بعضی از ما اگر وارد کارهای فنی و مهندسی شویم، بسیار موفق تر از آن خواهیم بود که استاد دانشگاه شویم.  بعضی از ما در سیاست و مدیریت از استعداد بالایی برخورداریم و ذاتا از قدرت لذت می بریم ، پس شاید بد نباشد به مسیر های سیاسی نگاه کنیم.  بعضی هامون هم عاشق کارآفرینی و برپایی کسب وکار شخصی هستیم. خب خیلی هم عالی است. مطمئنا اگر در این مسیر وارد شویم، بسیار موفق تر خواهیم بود.

ما  اطلاعات بسیار با ارزشی را در خصوص تیپ شناسی شخصیت بر مبنای آزمون های معتبر و شناخته شده علمی نظیر آزمون شخصیت شناسی MBTI و همچنین آزمون شخصیت شناسی هالند و سایر ابزارهای روانشناسی شخصیت آماده کرده ایم که می توانید از اینجا وارد این بخش جالب شوید.

اکنون شما با آگاهی بیشتر نسبت به شغل عضو هیات علمی می توانید روی دانش خود حساب کنید و امیدوار باشید تا در آینده، یکی از افراد موفقی باشید که در این بخش به کشور خود خدمت می کنند و از زندگی مرفهی نیز برخوردارند. موفقیت شما را در ورود به شغل عضو هیات علمی تا رسیدن به مقام استاد دانشگاه آرزومندیم!

 

در پایان به اطلاع دوستان گرامی می رسانیم کتاب الکترونیک ویژه جذب هیات علمی وزارت علوم (شامل توضیحات مفصل و نکات اختصاصی عضویت در هیات علمی دانشگاههای دولتی ، غیر انتفاعی- غیر دولتی، پیام نور و دانشگاههای وابسته به دستگاههای اجرایی) به صورت مجزا از طریق لینک زیر در اختیار شماست که اگر قصد شرکت در فراخوان جذب وزارت علوم را دارید مطالعه آن را به شما توصیه می کنیم.

 

راهنمای جذب هیات علمی وزارت علوم ( جذب دولتی ، غیر انتفاعی، پیام نور)   (کلیک کنید)
راهنمای گام به گام و عملی برای رسیدن به شغل استاد دانشگاه (ویژه گروه غیرپزشکی-
ویرایش ششم-مرداد ۹۶)

مطالب مرتبط

21 نظر

 1. احسان

  سلام. من راهنمای جذب دانشگاه آزاد رو خریدم. خواستم تشکر کنم مجموعه بدرد بخوری بود . فقط جدول فراخوانهاش کمه. بعدیا رو هم بهش اضافه کنید.

  پاسخ
  1. مدیر سایت

   سلام دوست عزیز. جدول فراخوان جذب غیر پزشکی دانشگاه آزاد در سال ۹۴ ارایه شده و اینجا هم مانند راهنمای جذب وزارت علوم، جدول فراخوانهای بعدی پس از برگزاری به راهنما اضافه خواهد شد.

   پاسخ
  1. رامین رضایی

   با سلام. فراخوان جذب هیات علمی دانشگاه آزاد در گروه غیر پزشکی از تاریخ ۹۵/۱۱/۱۶ آغاز شد. شما می تونید از این تاریخ با مراجعه به سامانه جذب دانشگاه آزاد به نشانی http://jazb.iau.ir/start.php نسبت به بررسی شرایط و نیازهای جذب و بورس و همچنین آماده سازی و تکمیل مدارکتون اقدام و از تاریخ ۹۵/۱۱/۲۰ لغایت ۹۵/۱۲/۲۰ در فراخوان بهمن ۹۵ دانشگاه آزاد ثبت نام کنید. در فاز اول فراخوان قرار هست نزدیک به ۳۵۰۰ نفر جذب بشن.

   پاسخ
 2. کیارش

  به نظر من آینده دانشگاه آزاد برای هیات علمی شدن از خیلی از دولتی ها بهتره. یه بخش خصوصی که روی پای خودش واستاده و کم کم رشد کرده و بهتر هم میشه. من خودم کارمند دانشگاه آزادم، مزایایی که الان داریم اصلا قابل مقایسه با چندین سال قبل نیست و خیلی بهتر شده. ولی دولتیا هرسال دریغ از پارسال

  پاسخ
 3. محسن

  با سلام و عرض ادب؛ دانشگاه آزاد مجوز جذب ۵هزار عضو هیات علمی رو برای پایان سال ۹۵ داره. باید منتظر بود

  پاسخ
 4. حسینی

  سلام دوستان. دانشگاه آزاد به فارغ التحصیلای خودش امتیازات خوبی برای هیات علمی شدن میده. اگه فارغ التحصیل دانشگاه آزاد هستید حتما شانستون رو امتحان کنید

  پاسخ
 5. جواد

  سلام در صورت امکان در مورد شرایط جذب هیات علمی دانشگاه آزاد مقالات بیشتر با جزئیات بیشتر بذارید.ممنون از زحماتی که می کشید

  پاسخ
 6. مریم

  سلام به همه . جذب هیات علمی دانشگاه آزاد (گروه پزشکی) از شنبه شروع میشه ولی متاسفانه از جذب غیرپزشکی هیچ خبری نیست. چرا آخه؟؟!!

  پاسخ
 7. مریم

  با سلام. ممنون از شما. ببخشید شرط معدل در جذب هیات علمی دانشگاه آزاد دقیقا چطور است؟ برای مقطع دکتری و کارشناسی ارشد؟

  پاسخ
 8. مازیار

  سلام. ممنون/ چه خوب! واقعا راهی برای استاد دانشگاه شدن هست؟ چرا از فراخوان جذب هیات علمی دانشگاه آزاد خبری نیست؟؟ قرار بود آذر باشه که…

  پاسخ
 9. ثریا

  سلام و ممنونم از راهنمایی خوب کارشناسان شما در مورد هیات علمی دانشگاه آزاد البته می دونم که برای تهیه مطالب زحمت می کشید ولی کاش می شد کل مطالب رو رایگان قرار بدید چون ما دانشجویان واقعا مشکل مالی داریم و چند هزار تومان هم برامون پول زیادی هست. کاشکی بعد از اینکه هیات علمی می شدیم تمام هزینه هامون رو پرداخت میکردیم !!!!

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.