تیپ شخصیتی مناسب مهندس معمار

تیپ شخصیتی مناسب مهندس معمار

مهارت های مورد نیاز برای مهندس معمار

مهندس معمار برای اینکه در شغل خود موفق شود باید دارای یک سری از مهارت ها و تخصص ها باشد. بعضی از این مهارت ها، عمومی و برخی دیگر از آنها اختصاصی این شغل است.

 

مهارت های عمومی مهندس معمار

مهارت های عمومی در خیلی از شغل ها مورد نیاز است و کسانی که این مهارت ها را دارند، نسبت به سایر افراد احتمال موفقیت بیشتری در کسب و کار و شغل خود پیش رو خواهند داشت:

 • رویکرد روش مند، تحلیلی و منطقی (همچون سایر مشاغل مهندسی و فنی)

 • توانایی عالی در ریاضیات به خصوص هندسه

 • مهارت های ارتباطی و مذاکره ای قوی (برای موفقیت بیشتر در گرفتن پروژه و یا مذاکره با کارفرمایان و متقاعد کردن آنها)

 • دقت زیاد و توجه به جزئیات (که هم در مهندسی نیاز است هم در فعالیت های هنری و معماری هر دو را در کنار هم دارد)

 • توانایی مدیریت و سازماندهی (به منظور سازماندهی تیم های کاری) و انجام کار تیمی

 • توانایی تحمل فشار کاری زیاد

 • قدرت تجسم و خلاقیت

 • توانایی حل مساله

 

معماری مجتمع فنی

 

مهارت های تخصصی مهندس معمار

بعضی از مهارت ها برای مهندسین معماری، جزء مهارت های تخصصی محسوب می شوند. برخی از این مهارت ها قبل از شروع به کار به کارجویان و فارغ التحصیلان رشته های مختلف معماری کمک می کند تا کار بهتری برای خود پیدا کنند و بعضی دیگر از این مهارتها، به کسانی که مشغول به کار هستند، کمک می کند تا بتوانند در شغل خود ارتقاء پیدا کنند و مسئولیت های بیشتر و بزرگتری را قبول نمایند. برخی از این مهارت ها به شرح زیر است :

 • اطلاعات عمومی خوب در زمینه تاریخ بخصوص تاریخ معماری ایران و جهان، جغرافیا، اقلیم‌شناسی، روانشناسی، مردم‌شناسی و اقتصاد  (چون معماری با همه این عناوین در ارتباط است.)
 • آگاهی از اثرات اجتماعی و زیست محیطی پروژه ها

 • داشتن ذوق و استعداد هنری به همراه علاقه مندی و استعداد در ریاضیات

 • مهارت های طراحی و نقشه کشی با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری

امروزه نرم افزارهای رایانه ای یکی از مهم ترین ابزارهای اصلی مهندس معماری است که یاری گر او در رسیدن به اهدافش می باشد. اگر به بررسی اجمالی آگهی های استخدامی مهندس معماری بپردازید، متوجه خواهید شد اکثر کارفرماها، شرکت ها و سازمان ها یکی از شرایط جذب مهندس معمار را تسلط بر نرم افزارهای مربوط به حوزه مهندسی معماری قرار داده اند.

بنابراین اگر می خواهید در ورود به شغل مهندسی معماری موفق باشید، به راحتی و به سرعت شغل مناسب و پردرآمدی را پیدا کنید و یا اگر شاغل در این حوزه هستید پله های ترقی را سریعتر طی کنید، با یادگیری نرم افزارهای تخصصی مهندسی معماری مهارتهای ضروری خود را افزایش دهید.

 

نرم افزارهای تخصصی معماری

مهم ترین نرم افزارهای تخصصی و کاربردی مهندسی معماری عبارتند از :

 • Auto Cad : نرم افزار  طراحی های دو بعدی و سه بعدی و علوم مهندسی مرتبط با نقشه کشی 

 • ۳D Max : نرم افزار ساخت و متحرک سازی مدل های سه بعدی 

 • Revit : نرم افزار مدل سازی و طراحی نقشه های ساختمانی 

 • V-ray : نرم افزار رندر گرفتن در کل نرم افزارهای سه بعدی

 • ArchiCAD ۱۷ : نرم افزار طراحی، ترسیم و تحلیل سه بعدی ساختمان 

 • Floor Plan 3D : نرم افزار طراحی مدل های سه بعدی از منازل و ساختمان ها 

 • نرم افزار ساخت اشکال سه بعدی: Sketchup

 

مجتمع فنی تهران

 

شخصیت شناسی مهندس معمار

اگر از طراحی لذت برده و عاشق ساخت و ساز هم هستید، شغل مهندس معماری می تواند برای شما ایده آل باشد. اما در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.
 
به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

 

شخصیت شناسی مهندس معمار بر اساس تست  MBTI 

INFP  این تیپ شخصیتی دوست دارد خود و نظراتش را به شکلی خلاقانه ابراز کند و در کار خود آزادی فردی و انعطاف پذیری داشته باشد. بسیاری از INFP ها خود را هنرمند می دانند حتی اگر از این راه امرار معاش نکنند. برخی از آنها معتقدند هنرمندی ویژگی است که در وجود آنها است.

INTJ این تیپ شخصیتی توان پژوهش و برنامه ریزی مستقل داشته و منطقی می باشد. او به کمک شم خود توان دیدن و در نظر گرفتن همه راه حل های ممکن و خلاقانه را دارد.

INTP این تیپ شخصیتی دوست دارد مسایل پیچیده را تحلیل و حل کند. او به مشاغل چالشی که نیاز به اندیشه زیاد و روش های خلاقانه دارد، علاقه مند است.

 

برای آشنایی کامل با رشته های برتر مهندسی از جمله مهندسی معماری، این مجموعه تهیه و منتشر شده است.برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید: 

photo_۲۰۱۷-۰۸-۰۲_۱۷-۰۲-۵۹

 

 

مطالب مرتبط

2 نظر

 1. Ali

  سلام مطالب خیلی مفید وکاملی بود درست است ابتدا باید شمه هنری در فرد باشد وگرنه پیشرفت قابل توجهی حاصل نمیشود
  متشکرم از سایت خوبتون.

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.