چطور می توان تکنسین اتاق عمل شد؟

چطور می توان تکنسین اتاق عمل شد؟

آیا می دانید مهارتها و تحصیلات مورد نیاز برای تکنسین اتاق عمل کدام است؟

 برای رسیدن به هر شغلی نیازمند داشتن مهارت و دانش ویژه ای هستیم. شغل تکنسین اتاق عمل هم از این امر مستثنی نیست.

دانش و مهارت های مورد نیاز

 • آرامش دادن به بیماران قبل و بعد از جراحی

 • دقت و توجه زیاد به جزئیات

 • چالاکی و تمرکز زیاد

 • توان بدنی و استقامت زیاد

 • حفظ آرامش و خونسردی در هر شرایطی

 • توانایی کار تیمی

 • مهارت های ارتباطی مناسب

 

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل

فارغ التحصیلان رشته اتاق عمل می توانند وارد این شغل شوند. اگر فردی با شناخت و علاقه وارد این شغل شود، می تواند بسیار در آن پیشرفت کرده و موفق شود. در صورت پشتکار و تلاش بیشتر می تواند به موقعیت های شغلی بهتری مانند سرپرستار اتاق عمل، مدیر اتاق عمل و … برسد.

در سراسر دنیا برنامه تربیت تکنسین اتاق عمل به دو صورت ارائه می شود. در حالت اول دانش آموختگان رشته ی کارشناسی پرستاری پس از کسب مدرک کارشناسی در یک دوره ی ۱ ساله تا ۲ ساله برای ورود به اتاق عمل آموزش می بینند. در حالت دوم در مقطع کاردانی آموزش های عمومی اتاق عمل را گذرانده و برای ایفای نقش فرد سیرکولر و اسکراب آماده می شوند.

با نگاهی به استانداردهای این انجمن برای ایفای نقش اسکراب , تکنولوژیست اتاق عمل باید در سه سطح آموزش ببیند. در سطح اول فرد برای عمل های عمومی آماده می شود و در سطح دوم برای ایفای نقش در عمل های تخصصی و فوق تخصصی و در سطح سوم فرد توانمندی های لازم تئوری و عملی را در حوزه ی مدیریتی به دست خواهد آورد.

 

شخصیت های مناسب این شغل

اگر به حوزه پزشکی علاقه داشته و در کار دقت و تمرکز زیادی دارید، این شغل برای شما می تواند مناسب باشد. اما در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

شخصیت های مناسب این شغل بر اساس شخصیت شناسی MBTI :

ISTP این تیپ شخصیتی به ماهیت فنی این مشاغل علاقه دارد.

 

برای آشنایی کامل با رشته های برتر دانشگاهی علوم تجربی از جمله اتاق عمل، این مجموعه تهیه و منتشر شده است.برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید: 

مطالب مرتبط

4 نظر

 1. kamyab

  سلام وقتتون بخیر . درباره پذیرش رشته تکنسین اتاق عمل سوال داشتم کسی که کاردانی برق قدرت داره هم میتونه وارد این رشته بشه؟ با کنکور یا بدون کنکور؟ چطور میتونم وارد این رشته بشم؟

  پاسخ
   1. آرش

    سلام ببخشید من لیسانس کشاورزی از دانشگاه دولتی (روزانه) دارم و ۲۷ سالمه،اگه برای رشته های پیراپزشکی(مثل اتاق عمل و پرستاری)کنکور مجدد شرکت کنم و قبول بشم بعدا برای استخدامی از نظر سنی با مشکل برنمیخورم؟ با توجه به اینکه قبلا دولتی بودم چند درصد دانشگاه شهریه باید بدم؟ تو رو به خدا راهنماییم کنید، اگه از لحاظ سنی مشکل دارم همین الان خوندن رو رها کنم و برم کار آزاد

    پاسخ
    1. رویا مسلمی

     سلام برای استخدام های دولتی حداکثر ۳۵ سال سن مطرح است. اما در بخش های خصوصی شرایط تفاوت دارد. شما شرایط کلی زندگی خود را به دقت بررسی کنید و بعد تصمیم بگیرید

     پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.