تحصیل و اشتغال در حوزه نانو فناوری ( نانو تکنولوژی )-بخش اول

تحصیل و اشتغال در حوزه نانو فناوری ( نانو تکنولوژی )-بخش اول

نانو فناوری ؛ جادوی عصر ما

نانو فناوری یا نانو تکنولوژی ، مهندسی در ابعاد بسیار کوچک (یک میلیاردیم متر) است. توانمندی تولید و ساخت مواد، ابزار و سیستم های جدید با در دست گرفتن کنترل در مقیاس نانومتری.

امروز دیگر کمتر کسی را می توان یافت که به تحولات علمی و فناوری های نوین علاقه مند باشد اما نامی از ” نانو ” نشنیده باشد.

سال گذشته (۲۰۱۴) بود که جایزه برترین اختراع اروپا به دستگاهی در حوزه فناوری نانو رسید. تحلیل گران بر این باورند که فناوری نانو ( Nanotechnology ) ، فناوری زیستی (Biotechnology) و فناوری اطلاعات (IT)، سه قلمرو علمی هستند که انقلاب سوم صنعتی را شکل می دهند.

فرشی که در آن آب و آلودگی نفوذ نمی کند، شیشه ای که تنها به نور اجازه ورود و خروج می دهد و سدی در برابر امواج مضر است، فیلتری که کثیف نمی شود، و پارچه معطری که رایحه خوش آن ماندگار است تنها مثالهایی ساده از جادوی نانو در زندگی امروزی ماست.

اما شاید شما هم با پرسش هایی از این دست مواجه شده باشید:

نانو فناوری چه مزایا و کاربردهایی دارد؟

رشته های تحصیلی نانو فناوری در گروه های مختلف تحصیلی کدامند؟

بازار کسب و کار و استخدام نانو در کشور چگونه است؟

آیا می توان به آینده کار در حوزه نانو علیرغم نواقص موجود و ناشناخته بودن این فناوری در ایران، امیدوار بود؟

برای دریافت پاسخ این سوالات با ما همراه باشید. در بخش اول این مقاله پاسخ دو سوال اول و در بخش دوم، پاسخ دو سوال بعدی را به شما ارایه خواهیم کرد.

 

کاربردهای نانو فناوری در عرصه های مختلف زندگی

شاید باورش سخت باشد اما امروزه کمتر حوزه ای را می توانید بیابید که از دسترس نانو دور مانده باشد. در اینجا مروری کوتاه بر برخی کارکردهای نانو فناوری در حوزه های مختلف خواهیم داشت. در این بخش تلاش شده تا کارکردها و مثالهای بومی ایران انتخاب شود و از این طریق درک بهتری از وضعیت کاربرد نانو در کشور به دست آید:

 

بهداشت و سلامت

تصور کنید دستمال کاغذی و یا کیسه زباله منزل شما از قابلیتهای ویزه ای برخوردار باشد: دستمال کاغذی معمولی پس از استفاده، منبع آلودگی است و لذا دفع صحیح آن ضروری است در حالی که دستمال کاغذی های نانو ضد باکتری هستند و محیط را آلوده نمی کنند. همچنین در کیسه های زباله نانو ، میزان عبورگاز کم شده و میزان دیسپرس و فعالیت آنتی باکتریال نقره افزایش می یابد. در نتیجه از ایجاد بوی بد و گسترش الودگی و باکتری جلوگیری می شود.

تولید ماسک های تنفسی پیشرفته (با قدرت دو برابر ماسکهای معمولی) از دیگر مثالهای این بخش است.

 

پزشکی و داروسازی

نانو داروها از قابلیت های منحصر بفردی نظیر امکان تاخیر در زمان آزادسازی و تاثیر بیشتر در عین داشتن عوارض کمتر برخوردارند. جذب سریعتر و دوام بالاتر (مثلا در مسکن نانو بروفن) ازدیگر مزایای نانو داروهاست. همچنین استفاده از نانو ذرات بیولوژیک در اسپری ها و باندهای زخم آنتی باکتریال اثرات جالب توجهی در حذف باکتری های مضر نشان می دهد.

در پزشکی مدرن نیز فناوری نانو به کمک پژوهشگران آمده است. ساخت حسگرهای زیستی بر پایۀ نانو ساختارهای طلا (به منظور تشخیص زودهنگام سلول های سرطانی) و یا اختراع نسل جدید نانو داروهای هدفمند ضد تومور و داروهای ضد آلزایمر مثالهایی در این بخش است که امیدواریهای زیادی ایجاد کرده است .

 

عمران و ساختمان

نانو فناوری در بسیاری از خدمات این حوزه مشاهده می شود. نانوکامپوزیتها ( در کاهش آلودگی صوتی )، بتن های فوق سبک (در اجرای سازه ها)، رنگهای تزیینی(با افزایش قدرت مانور در تزیینات)، کفپوشهای مقاوم (سایش کمتر و پاکیزگی بیشتر)، … همه مثالهایی از کاربرد نانو در این حوزه است.

 

خودرو و حمل و نقل

استفاده از لایه نانو بر روی فولاد ضد زنگ، مقاومت این قطعه پرکاربرد را در خودرو سازی تا حد زیادی افزایش می دهد. همچنین مایعات و پارچه های شوینده و تمیز کننده نانو ضمن تمیز سازی بدنه خودرو بدون نیاز به آب، به دلیل دارا بودن خواص آنتی استاتیک از تجمع گرد و غبار بر روی خودرو نیز جلوگیری می کنند. نانو فیلترهای خودرو از دیگر مثالهای جالب توجه است. این فیلترها ضمن جذب بهتر آلودگی باعث افزایش عملکرد و عمر موتور می شوند.

 

نساجی و پوشاک

یکی از بارزترین و فراگیرترین جلوه های قدرت نانو را در این بخش می توان یافت. از لباسهای آنتی باکتریال و مقاوم در برابر نفوذ مایعات و آلودگی ها تا فرشهای پاک برای کودکان و منسوجات معطری که دارای بوی عطر ماندگار هستند.

 

کشاورزی و غذا

میزان بیش از نیاز گاز اتیلن (که خود در رسیدن میوه ها موثر است) سبب آسیب دیدگی میوه ها و سبزیجات است. نانوگرانولهای جاذب اتیلن از این ضایعات جلوگیری می کنند. فیلترهای نانو در تصفیه آب موثرند و آفت کشهای گیاهی نانو با بیشترین تاثیر و کمترین عوارض محیطی خدمات ارزنده ای به صنعت کشاورزی و غذا ارایه کرده اند. نفوذ نانو در صنایع بسته بندی مواد غذایی نیز چشمگیر و قابل توجه است.

 

ورزش و پزشکی ورزشی

کاربرد های فناوری نانو در ورزش را می توان در بخش های وسایل، پوشش ها، اماکن، تجهیزات و پزشکی در ورزش مشاهده نمود. در بخش وسایل ، چوب و توپ گلف، توپ ها و راکت های ورزشی بسیار مورد توجه بوده است. بخش پوششی، کفش های ورزشی، لباس های ورزشی، پارچه ضد بو و ضد میکروب، عینک شنا و محافظها با استفاده از نانو بهبود یافته اند.بخش تجهیزات ، دوچرخه با بدنه نانو لوله های کربنی و خودروی مسابقه ای کاربرد چشم گیری داشته است. در بخش اماکن ورزشی، کفپوش های ورزشی و همچنین تاثیر فناوری نانو در ساخت ورزشگاه ها مورد توجه است و در بخش پزشکی ورزشی پروتز ها و اورتز های مبتنی بر نانو بسیار مورد توجه پژوهشگران این حوزه می باشند.

 

سایر حوزه ها

علاوه بر موارد فوق، کارکردهای دیگر فناوری نانو در حوزه صنعت، محیط زیست، انرژی و… در تولید اقلامی مثل ترانزیستورها، نانوکاتالیستها، حباب سازها (دستگاههای مولد پودرهای فلزی، اکسیدی و کلوئیدها)، دستگاهها و تجهیزات صنعتی و آزمایشگاهی، شیشه های هوشمند، فیلترهای نیروگاهی، سلول های خورشیدی نانوساختاری… قابل توجه است.

همچنان که می بینید، قلمرو حکومت نانو فناوری بسیار فراتر از تصورات ذهنی اکثر ماست و امروز کمتر صنعتی را حتی در ایران می توان یافت که فناوری نانو به طور مستقیم یا غیر مستقیم در آن به کار گرفته نشده باشد. بنابراین اگر به اشتغال دراین حوزه علاقه مندید و اندک استعدادی در این بخش دارید، می توانید با انتخاب یکی از رشته های مرتبط با فناوری نانو (به شرح جدول زیر) به آینده شغلی خود امیدوار باشید.

 نانو فناوری

آموزش های دانشگاهی در حوزه نانو فناوری

خوشبختانه برای علاقه مندان به تحصیل در حوزه نانو ، رشته های متنوعی در گروه های مختلف آموزشی وجود دارد که می تواند زمینه ساز اشتغال آینده این افراد باشد.

شما می توانید در صورت تمایل به تحصیل در حوزه نانو تکنولوژی ، مسیر تحصیلی خود را بر اساس رشته های دانشگاهی موجود طراحی کنید.

 

مهمترین رشته های دانشگاهی موجود در حوزه نانو فناوری ( نانو تکنولوژی )

ردیف گروه آموزشی مقطع تحصیلی نام رشته توضیحات
۱ علوم پایه – زیست کارشناسی ارشد ریز زیست فناوری ( نانو بیوتکنولوژی ) برای آشنایی با رشته، روی عنوان آن کلیک کنید.
۲ علوم پایه – فیزیک کارشناسی ارشد نانو فیزیک برای آشنایی با رشته، روی عنوان آن کلیک کنید.
۳ علوم پایه – شیمی کارشناسی ارشد نانو شیمی برای آشنایی با رشته، روی عنوان آن کلیک کنید.  
۴ علوم پزشکی کارشناسی ارشد نانو تکنولوژی پزشکی برای آشنایی با رشته، روی عنوان آن کلیک کنید.
۵ فنی و مهندسی – پلیمر کارشناسی ارشد نانو پلیمر برای آشنایی با رشته، روی عنوان آن کلیک کنید.
۶ فنی و مهندسی – مواد کارشناسی ارشد نانو مواد برای آشنایی با رشته، روی عنوان آن کلیک کنید.
۷ فنی و مهندسی – نساجی کارشناسی ارشد ساختارهای نانو لیفی برای آشنایی با رشته، روی عنوان آن کلیک کنید.
۸ فنی و مهندسی – مهندسی شیمی کارشناسی ارشد نانو مهندسی شیمی برای آشنایی با رشته، روی عنوان آن کلیک کنید.
۹ داروسازی دکترای تخصصی نانو فناوری دارویی برای آشنایی با رشته، روی عنوان آن کلیک کنید.

مطالب مرتبط

16 نظر

 1. بنفشه

  سلام
  من فارغ التحصیل ارشد فیزیک گرایش حالت جامد از دانشگاه زنجان هستم. ۶ سال پیش درس رو تموم کردم ولی متاسفانه هیچ کاری نتونستم پیدا کنم برای همین تمایلی به ادامه در مقطع دکتری هم نداشتم. امسال ارشد مهندسی نانو مواد شرکت کردم و رتبه ۳۶ آوردم و چون یک با روزانه درس خوندم این بار باید هزینه شبانه رو پرداخت کنم برای تحصیلم میخواستم ببینم واقعا برای این رشته کار هست ارزش داره من ترمی ۴ تومن فقط شهریه بدم و از شهرستان بیام تهران درس بخونم چون من فقط هدفم کار هست ممنون میشم کمک کنید واقعا سردرگمم. از یه نفر پرسیدم گفت بازار کار نداره بیخودی هزینه نکن لطفا کمکم کنید

  پاسخ
  1. علی

   سلام. توی ایران امروز نمیشه روی کار برای این رشته ها حساب کرد و تضمین داد. به هر حال رشته خوبیه ولی به نظر من ۴ میلیون در هر ترم نمی ارزه.

   پاسخ
 2. زینب

  باسلام بنده رشته مهندسی تکنولوژی صنایع شیمیایی هستم.ایامیتوانم رشته نانوتکنولوژی پزشکی شرکت کنم برای ارشد؟دردفترچه زده شده ک رشته مهندسی صنایع شیمیایی می‌تواند دراین رشته شرکت کند.باتشکر

  پاسخ
 3. مریم

  سلام خداقوت.
  من فارغ التحصیل رشته ی نانو فیزیک دانشگای مربوط به وزارت دفاع هستم.
  به نظر خودم بیشتر از خیلی از دانشجویان در زمان تحصیلم تلاش کردم. اما…
  در ابتدا بسیار دنبال آن بودم که موضوعی برای پایان نامه ام انتخاب کنم تا بتوانم بعد با آن ماده قابلیتی در دستگاهی ایجاد کنم و خلاصه کارآفرین شوم و…
  ماده ای استاد راهنمایم به من پیشنهاد داد که البته آنها بیشتر دنبال پروژه ی تعریف شده ی خودشان بودند. چون بالاخره دانشگاه مربوط به وزارت دفاع بود و آنها پایان نامه ها ی مربوط به خود را دارند.
  اما از آنجا که کاربردی که در جستجوهایم از این ماده یافتم در سلول های خورشیدی بود و من هم به کار در این زمینه علاقه داشتم موضوع را پذیرفتم. به این امید که با تولید این ماده وارد مسیری در زمینه ی سلول های خورشیدی و یا … می شوم.
  زودتر از همه کاررا شروع کردم.اواخر ترم دو تقریبا ازمایشگاه رفتنم شروع شدو
  اما با اینکه تلاش زیادی داشتم تا اتمامتابستان بعد از ترم ۴ به ماده ی خالص دست نیافتم و چون مهلت تحصیل تمام بود و به دلایل دیگر دفاع کردم و فارغ التحصیل شدم.
  اکنون واقعا احساس خسران می کنم.
  و نمیدانم چه کنم. آیا برای من کاری پیدا می شود؟
  حاضرم جایی بروم و یک پروژه ای برای تولید و… انجام دهم اما کجا؟هزینه های این رشته بالاست. خواهش می کنم مرا راهنمایی کنید.در تمام دوران تحصیلم از ابتدایی تا اکنون همیشه پر تلاش ترین ها بودم اما در اخر کار من هیچ نتیجه ای نگرفتم.

  پاسخ
  1. رضایی

   سلام. اطلاعات تکمیلی در خصوص اشتغال در این حوزه در بخش دوم مقاله ارایه شده است که می توانید از آن استفاده کنید. علاوه بر این می توانید خودتان با استفاده از شناختی که نسبت به مراکز حمایتی نانو دارید و یا با بررسی سایتهای تخصصی در حوزه نانو (که عموما از حمایتها و بودجه های دولتی برخوردارند)، در راستای اشتغال پاره وقت و یا دائمی تلاش کنید. مهم این است که مسیر موفقیت را با جدیت و پشتکار ادامه دهید و به هیچ عنوان تسلیم نشوید. به خاطر داشته باشید که بسیاری از دغدغه های شما، مشکلات عمومی کشور است که پیش پای اکثر دانش آموختگان سایر رشته ها نیز قرار دارد لذا این موارد را منحصر به حوزه تخصص خودتان ندانید و نا امید نشوید.

   پاسخ
  2. علی

   درود بر شما
   همیشه باید در هر رشته ای به روز بود تا به حاصل خود برسید ما در واقع باید قبول کنیم که برایمان مشکلات بیشتر است اما ما از نظر انگیزه قویتر هستیم
   در مورد موضوع سولارهای خورشیدی شما تا چه نسلی کار کرده اید الان نسل سوم در مراحل صعنتی شدن است یعنی پروسکایتی سلولهای حفره رنگدانه ایه

   پاسخ
 4. بهنام

  معلوم شد نانو تو ایران یعنی یه سطح که ضد میکروبه واب توش نفوذ نمیکنه والسلام.ما که اصلا تکنولوژی معمول الکترونیک رو نداریم مگه اصلا ترانزیستور درست میکنیم که حالا نانوییش رو درست کنیم.چرا اخه برنامه ریزای اموزشی این کشور اینقدر ساده لوحند.ما رو دریای نفت و گاز خوابیدیم بجای اینکه تو صنایع نفت پیشرفت کنیم و میلیاردها دلار نصیب کشور بشه رفتیم سراغ دستمال کاغذی که ضد میکروبه و لباسایی که خیس نمیشن.در حالی که قطر داره منابع نفتو میمکه و میلیاردها دلار پول به جیب میزنه ما هم امیدواریم دستمال کاغذی نانو بفروشیم و یه چند دلاری سود کنیم ان شالله بشرطی که چینیا نسازن و بخودمون صادر نکنن.الان دانشگاها باید بسیج بشن که تو صنایع نفت و پتروشیمی پیشرفت کنیم الان وقت بازی با نانو نیست نانو مال کشورای دیگست مزیت کشور ما نیاز ما چیز دیگست..

  پاسخ
  1. ايدين قزلباش

   مرد حسابی! نفت دیگ یواش یواش داره از بورس میفته چون کشورا دارن وارد عصر انرژی های تجدید پذیر میشن مثلا اروپا یه پروژه در حال ساخت داره ک میتونه برق کلشو تامین کنه !!

   پاسخ
 5. الهه.b

  سلام.من رشته تحصیلیم کامپیوتره.فنی
  ب نانو علاقه دارم اما اطلاعات کافی راجب بازار کارش.گرایش هاش.اینک باید چکار کنم و…ندارم
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
 6. مريم

  سلام
  ممنون از مقاله ى خوبتون
  من مهندسى برق گرایش الکترونیک خوندم و امسال به عنوان رشته ى شناور کنکور نانو فناورى هم شرکت کردم و رتبم تقریبا۴۰۰شد.مى خواستم بدونم که به نظر شما کسى که برق خونده اگر نانو بخونه آینده ى شغلیش ممکنه بهتر شه؟و اینکه براى قبولى در این رشته باید چه رنج رتبه اى آورد؟

  پاسخ
 7. آرمان

  سلام.با تشکر ، به نظر من مهمترین کارکرد نانو در ایران که شما اشاره نکردید راه میانبری هست که نانو برای پیشرفت سریع کشور و جبران عقب ماندگی های علمی و فناوری باز می کنه . درست مثل بیوتکنولوژی. موفق باشید.

  پاسخ
 8. امیر مسعود

  سلام. خیلی خوب بود. ترکیب کاربرد نانو و آموزش دانشگاهی در مقاله شما و لینک معرفی رشته ها ایده جالب بود و مقاله رو مفیدتر کرد. منتظر بخش دوم هستم. موفق باشید.

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.