مهارت ، تحصیلات ، نحوه ورود به شغل و درآمد راهنمای گردشگری

مهارت ، تحصیلات ، نحوه ورود به شغل و درآمد راهنمای گردشگری

  برای ورود به شغل راهنمای گردشگری باید مهارت و دانش لازم را داشته باشید. داشتن تحصیلات دانشگاهی نیز می تواند بسیار مفید باشد.

 

مهارت و دانش مورد نیاز راهنمای گردشگری

 • توانایی برقراری ارتباط با همه افراد در هر سن و موقعیتی

 • اعتماد به نفس

 • صبر و مسئولیت پذیری

 • رفتار مودبانه

 • علاقه زیاد به جغرافیا و مکان های تاریخی و داشتن دانش کافی در این حوزه ها

 • آشنایی با فرهنگ های مختلف

 • آشنایی خوب با یک یا چند زبان خارجی

 • آگاهی از مسایل ایمنی در سفر

 • توانایی حفظ آرامش در شرایط اضطراری

 • داشتن انعطاف در برخورد با مشکلات سفر یا مسافران

 • مهارت مدیریت زمان و سازماندهی

 • ظاهر مناسب و آراسته

 • توان بدنی خوب

 • مدیریت مناسب هزینه و مخارج تور
   

 تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل راهنمای گردشگری

افراد علاقه مند برای ورود به این شغل می توانند از راه های مختلف اقدام کنند. رشته راهنمای گردشگری در شاخه کاردانش وجود دارد که افراد می توانند پس از گذراندن سال اول دبیرستان وارد این رشته شوند. در صورت علاقه مندی می توانند در رشته مدیریت گردشگری در دانشگاه علمی و کاربردی و یا رشته مدیریت جهانگردی، تاریخ و باستان شناسی در سایر دانشگاه ها ادامه تحصیل دهند.

قابل ذکر است که برای داشتن این شغل لزوما نیازی به مدرک دانشگاهی مرتبط نیست. در برخی از موسسات ، دوره های آموزشی حرفه ای در این زمینه برگزار شده و به افراد گواهینامه داده می شود.

علاقه مندان راهنمایی تور اغلب دوره های آموزش رسمی یا غیر رسمی (به صورت کار با حقوق کم برای کارآموزی نزد افراد باسابقه و کهنه کاران مجرب دراین حوزه) می گذراند.

در هر شهر معمولا موسسات مختلفی دوره های آموزشی راهنمای تور را برگزار می کنند . با تماس و یا مراجعه به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهر محل سکونت می توان از مکان ،کیفیت آموزش و هزینه دوره های این موسسات آگاهی یافت. معمولا دوره های آموزشی برای راهنمایان تور در قالب ۲ برنامه آموزشی راهنمایان ایرانگردی – جهانگردی و راهنمایان طبیعت گردی برگزار می شود.

پس از اتمام دوره آموزشی داوطلب در هر درس مورد ارزیابی قرار می گیرد. پس از موفقیت در این آزمون که نقش آزمون معرفی را دارد ، داوطلب در آزمون جامع که شامل دروس اصلی دوره می باشد شرکت می کند. در صورت قبولی در آزمون جامع، فارغ التحصیل دانشنامه پایان دوره را دریافت می کند.

در این مرحله فرد می تواند برای کارت راهنمایی تور اقدام کند. مراحل دریافت کارت عبارت است از :

 • تکمیل فرم های مربوطه

 • طی مرحله گزینش

 • اخذ گواهی عدم سوء پیشینه از مراجع ذیصلاح

 • اخذ گواهی عدم اعتیاد از مراجع ذیصلاح

پس از این مراحل کارت راهنمای تور صادر می شود که مدت اعتبار آن یک سال می باشد و هر سال باید تمدید گردد. در این مرحله فرد می تواند با مراجعه حضوری به آژانس های گردشگری خود را برای همکاری به عنوان راهنمای تور معرفی کند. البته باید توجه داشت که بسیاری از موارد لازم در این شغل، در این دوره ها به افراد آموزش داده نمی شود و در حین کار و با کسب تجربه می توان آنها را یاد گرفت.
 

بازارکار ، آینده شغلی و وضعیت استخدام راهنمای گردشگری

استخدام راهنمای گردشگری می تواند در آژانس های مسافرتی و گردشگری ، موسسات گردشگری، هتل ها و متل ها انجام شود. با کسب تجربه بیشتر می توانید به سمت های مدیریتی برسد. همچنین می تواند به صورت مستقل با تورهای شرکت های مختلف همکاری کند. با داشتن تجربه و سرمایه لازم می تواند خود آژانس مسافرتی و گردشگری تاسیس کند

در خصوص وضعیت بازارکار و استخدام راهنمای گردشگری اطلاعات دقیقی در دسترس نمی باشد. بازارکار راهنمای تور ارتباط مستقیمی با صنعت گردشگری دارد. در صورتی که این صنعت رونق پیدا کند، بازارکار این شغل نیز بسیار بهتر خواهد شد. در شرایط فعلی که به دلایل مختلف خیلی توجه ویژه به صنعت گردشگری در کشور نمی شود، بازارکار مناسبی پیش روی علاقه مندان این شغل نیست و تعداد زیادی از راهنمایان تور بیکار هستند. در واقع تعداد راهنمای تور موجود با تعداد تورهای مسافرتی تناسب نداشته و از آن خیلی بیشتر است.

 

وضعیت استخدام  راهنمای گردشگری در برخی کشورهای جهان

استرالیا –  در بازه زمانی۵  سال گذشته میزان استخدام این شغل رشد۳۱.۷  درصدی داشته و رشد کم در آینده برای آن پیش بینی شده است.
 

میزان درآمد راهنمای گردشگری

آمار دقیقی از میزان حقوق و درآمد راهنمای گردشگری در دسترس نیست. مشکلات متعددی در حوزه حقوق و درآمد راهنمایان تور وجود دارد. راهنمایان توری که در آژانس های مسافرتی مشغول به کار هستند، استخدام رسمی نبوده و حقوق کمی دیافت می کنند. نرخ حقوق آنها در مقایسه با راهنمای تور در کشورهای دیگر، بسیار کمتر است.

اکثر راهنمایان گردشگری به صورت پاره وقت و در زمان های اوج سفر به این کار مشغول بوده و برای امرار معاش خود شغل دیگری نیز دارند. تعداد اندکی هستند که تنها از راه شغل راهنمای گردشگری، هزینه های زندگی خود را تامین می کنند.

 

میزان درآمد راهنمای گردشگری در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – درآمد سالانه این شغل در سال ۲۰۱۳، ۳۰.۸۰۰ دلار بوده است.

استرالیامتوسط درآمد سالانه این شغل۴۱.۵۰۰  دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان  - متوسط درآمد سالانه این شغل برای افراد تازه کار حدود۲۳.۰۰۰  دلار و برای افراد با تجربه۳۰.۵۰۰  دلار می باشد. البته درآمدها در شرکت های مختلف، متفاوت می باشد.

مطالب مرتبط

2 نظر

 1. رضا

  با سلام من علاقه شدید به رشته گردشگری و راهنمای تور دارم اما مدرکشو متاسفانه هنوز نتوانستم دریافت کنم راهنمایی بفرمایید در شهر اصفهان کجا باید مراجعه نمود با تشکر

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز. از شرایط فعلی شما اطلاعی ندارم ولی به قسمت تحصیلات لازم و راه ورود به این شغل در همین صفحه مراجعه کنید.

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.