تحصیلات ، درآمد و وضعیت استخدام متصدی پذیرش هتل چگونه است؟

تحصیلات ، درآمد و وضعیت استخدام متصدی پذیرش هتل چگونه است؟

مهارت و دانش مورد نیازمتصدی پذیرش هتل

 • مهارت های ارتباطی عالی

 • رفتار دوستانه و مودبانه در پاسخ به مهمانان و تلفن ها

 • مسئولیت پذیری زیاد در رسیدگی به خواسته ها و نیازهای میهمانان

 • داشتن اطلاعات کافی از امور مختلف شهر محل قرارگرفتن هتل مانند سیستم حمل و نقل، مکان های تفریحی و …

 • آشنایی نسبی با اصول فروشندگی و جذب مشتری، روانشناسی افراد، فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف

 • آراستگی ظاهری

 • صبر و حوصله

 • توانایی حفظ آرامش در شرایط کاری پرفشار

 • توانایی استفاده از کامپیوتر و اینترنت جهت بکارگیری نرم افزارهای هتل داری و کسب اطلاعات مورد نیاز مشتریان

 • دقت و توجه به جزئیات

 • تسلط به زبان خارجی در درجه اول زبان انگلیسی به خصوص در هتل های بین المللی

 

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل متصدی پذیرش هتل

علاقه مندان می توانند بعد از گذراندن سال اول دبیرستان، وارد رشته هتلداری شاخه کار دانش شوند. در صورت علاقه مندی نیز می توانند در رشته مدیریت هتلداری در دانشگاه ادامه تحصیل دهند.
 
سایر افراد هم با داشتن حداقل مدرک دیپلم با گذراندن دوره های آموزشی مرتبط زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای و سازمان میراث فرهنگی می توانند وارد این شغل شوند. متقاضیان پذیرشگری هتل باید توانایی استفاده از کامپیوتر و نرم افزارهای هتلداری را داشته و به زبان انگلیسی تسلط کافی داشته باشند، به خصوص اگر بخواهند در هتل های بزرگ و بین المللی کار کنند.

 

بازارکار ، آینده شغلی و وضعیت استخدام متصدی پذیرش هتل

استخدام متصدی پذیرش هتل می تواند در هتل های یزرگ و کوچک، مهمانسراها و سایر مراکز اقامتی انجام شود. با کسب تجربه بیشتر می تواند به سمت های بالاتر مانند مدیر داخلی یا مدیر حسابداری هتل برسد.

در خصوص وضعیت بازارکار پذیرشگر هتل در ایران آمار درستی در دسترس نمی باشد. بدیهی است در صورت توسعه صنعت گردشگری داخلی و خارجی و افزایش توریست و مسافر، بازارکار این شغل نیز بهتر خواهد شد.

 

وضعیت استخدام متصدی پذیرش هتل در برخی کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام این شغل بین سال های۲۰۱۰  تا ۲۰۲۰، رشد۷  درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل۱۴  درصد می باشد.

استرالیا در بازه زمانی۵  سال گذشته میزان استخدام این شغل رشد۱۰  درصدی داشته و رشد متوسطی در آینده برای آن پیش بینی شده است.
 

میزان درآمد متصدی پذیرش هتل

آمار دقیقی از میزان درآمد متصدی پذیرش هتل در کشور در دسترس نمی باشد. البته میزان تحصیلات، تجربه، مهارت ها (از جمله روابط عمومی مناسب، دقت خوب و …) و توانمندی های یک متصدی پذیرش هتل در میزان موفقیت و به دنبال آن کسب درآمد بیشتر او بسیار موثر است.

 

میزان درآمد متصدی پذیرش هتل در برخی از کشورهای جهان

آمریکامتوسط درآمد سالانه این شغل۲۹.۹۹۰  دلار (برای همه مشاغل۳۳.۸۴۰  دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۲۶.۱۰۰ دلار بوده است.

استرالیامتوسط درآمد سالانه این شغل۳۷.۰۰۰  دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستانمتوسط درآمد سالانه این شغل برای افراد تازه کار بین۱۹.۰۰۰  تا۲۲.۰۰۰  دلار و برای افراد باتجربه تا حدود ۳۰.۵۰۰  دلار می باشد.

درباره نویسنده

من درباره مشاغل، رشته های تحصیلی و کارآفرینی تحقیق می کنم و از طریق نوشتن و ترجمه مقاله، مشاوره و برگزاری سمینار به دانش آموزان، دانشجویان و کارجویان در انتخاب شغل و رشته تحصیلی و یا شروع یک کسب و کار جدید کمک می کنم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.