وضعیت بازار کار و استخدام بینایی سنج

وضعیت بازار کار و استخدام بینایی سنج

دانش و مهارت مورد نیاز بینایی سنج

 • داشتن علاقه و دانش کافی در حوزه بینایی سنجی

 • داشتن علاقه برای کمک به بهبود سلامت دیگران

 • دقت زیاد و توجه به جزئیات

 • آشنایی با آخرین پیشرفت های علمی (روش ها، ابزارها و تجهیزات) در بینایی سنجی و استفاده از آنها در صورت امکان

 • داشتن تمرکز کافی

 • مهارت های ارتباطی مناسب

 • داشتن صبر و حوصله زیاد و ارائه توضیحات لازم به مراجعان

 • توان آرامش دادن به مراجعان به خصوص کودکان

 

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل بینایی سنجی

علاقه مندان به این شغل باید در رشته کارشناسی بینایی سنجی در دانشگاه تحصیل کنند. در صورت تمایل می توانند در مقطع کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی بینایی سنجی ادامه تحصیل دهند. لازم به ذکر است در سال ۱۳۹۲ برای اولین بار دکترای تخصصی بینایی سنجی در کشور راه اندازی و دانشجو  در این مقطع جذب شده است.
 

فرصت شغلی ، بازارکار و وضعیت استخدام بینایی سنج

استخدام بینایی سنج می تواند در قالب همکاری با بیمارستان ها، کلینیک ها و سایر مراکز درمانی باشد. به علاوه او می تواند در حوزه بهداشت چشم و مشکلات بینایی به انواع سازمان های آموزشی، خدماتی، صنعتی و نظامی مشاوره داده و با آنها همکاری کند. همچنین در صورت داشتن شرایط لازم می تواند با اخذ مجوزهای لازم دفتر کار شخصی راه اندازی کند.

بینایی سنج می تواند به ساخت و فروش عینک های طبی نیز بپردازد که برای این کار هم باید مجوزهای لازم را بگیرد. اطلاعات کامل از شرایط تاسیس این مراکز را از لینک های زیر دریافت کنید :

آیین نامه تاسیس دفتر کار بینایی سنجی

ضوابط تاسیس موسسه ساخت و فروش عینک طبی

شرایط استخدام بینایی سنج برای آنهایی که دارای مدارک تحصیلات عالی هستند، بهتر است و آنها علاوه بر موارد یاد شده می توانند در صورت علاقه به حوزه آموزش و پژوهش، وارد سیستم آموزش عالی کشور شده و در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی تدریس کنند.

 

رابطه کار بینایی سنج با چشم پزشک

در حال حاضر در کشور ما افراد زیادی دارای مشکلات بینایی هستند. اجرای برنامه های پیشگیرانه در سنین کودکی به کاهش این مشکلات در بزرگسالی کمک می کند. بینایی سنج ها افرادی هستند که می توانند نقش اصلی را در اجرای این برنامه ها داشته باشند. همچنین اکثر مشکلات بینایی افراد توسط بینایی سنج رفع می شود و نیازی به مراجعه به چشم پزشک نمی باشد.

حتی شاید بتوان گفت بینایی سنج گاهی در تشخیص و درمان این مشکلات و اختلالات بینایی خاص، تخصص بیشتری نسبت به چشم پزشک دارد زیرا در طول دوران تحصیل واحدهای بیشتری را در این حوزه گذرانده است. در واقع فقط افرادی که بیماری های چشمی مبتلا بوده و نیاز به تجویز دارو و جراحی دارند، ضروری است به متخصص چشم پزشک مراجعه کنند.

 

یکی از مشکلات کاری رایج در حوزه بینایی سنجی

همچنان که گفته شد، یکی از مشکلات مرتبط با بینایی سنجی در کشور این است که مردم شناخت کافی از بینایی سنج و وظایف آن ندارند. این عدم شناخت باعث شده در اکثر موارد برای هر نوع اختلالات و مشکلات بینایی، به جای مراجعه به بینایی سنج، به چشم پزشک مراجعه می کنند. در حالی که در بسیاری از کشورهای پیشرفته از جمله انگلستان، تعداد بینایی سنج ها نسبت به چشم پزشکان بسیار بیشتر است و مردم برای رفع مشکلات بینایی خود ابتدا نزد بینایی سنج می روند.  

لازم است ضمن دادن اطلاعات بیشتر در راستای شناخت بیشتر حوزه بینایی سنجی، فرهنگ سازی لازم صورت گرفته و در نتیجه آن شرایط کاری بینایی سنج ها در کشور بهبود یابد.

یکی از زمینه های شغلی خوب برای بینایی سنج ساخت و فروش عینک های طبی است. متاسفانه ورود برخی از افراد غیر متخصص به این حوزه مشکلاتی را برای بینایی سنج ها ایجاد کرده است. ولی اخیرا با تاکید زیادی که روی دریافت مجوز توسط افراد متخصص می شود، امید است مسایل این بخش نیز رفع و زمینه کاری بینایی سنج ها در این حوزه فعال تر شود.

در مجموع با توجه به وجود نیاز همیشگی جامعه به بینایی سنج ها در رفع اختلالات بینایی و روند افزایشی شناخت و آگاهی مردم با این متخصصان، پیش بینی می شود آینده شغلی مناسبی پیش روی آنها در کشور باشد.

 

وضعیت استخدام بینایی سنج در برخی از کشورهای جهان 

آمریکا- پیش بینی می شود میزان استخدام شغل بینایی سنجی بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، ۳۳ درصد رشد داشته باشد. این در حالی است که متوسط رشد همه مشاغل ۱۴ درصد خواهد بود.

استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام این شغل رشد ۲۹.۹ درصدی داشته، درحالی که این عدد برای همه مشاغل به طور متوسط ۷.۸ درصد بوده است. در سال های آتی برای میزان استخدام این شغل رشد متوسطی پیش بینی شده است.

 

 درآمد بینایی سنج

اطلاعات و آمار دقیقی از میزان درآمد بینایی سنج ها در کشور در دسترس نمی باشد. با توجه به روند رو به رشدی که این شغل در جامعه ما دارد، پیش بینی می شود میزان درآمد آنها نیز رو به رشد باشد. بینایی سنج هایی که در دفتر کار شخصی خود کار می کنند، با توجه به میزان مراجعه کننده ای که دارند، درآمدهای متفاوتی خواهند داشت. چون بینایی سنج با کسب مجوز امکان ساخت و فروش عینک های طبی را دارد، می تواند از این راه هم درآمد خوبی کسب کند.

 

درآمد بینایی سنج در برخی از کشورهای جهان 

آمریکا – متوسط درآمد سالیانه بینایی سنج در سال ۲۰۱۳، ۹۹.۵۰۰ دلار می باشد.

استرالیا – متوسط درآمد سالیانه این شغل حدود ۵۷.۰۰۰ دلار آمریکا می باشد.

انگلستان – متوسط درآمد سالانه برای بینایی سنج های تازه کار بین ۲۶.۵۰۰ تا ۳۳.۰۰۰ دلار آمریکا و برای باتجربه ها بین ۳۹.۰۰۰ تا ۶۹.۵۰۰ دلار آمریکا می باشد. به طور کلی درآمد متوسط بینایی سنج در سال ۲۰۱۳ ، ۵۳.۰۰۰ دلار آمریکا بوده است. 
 

برای آشنایی کامل با رشته های برتر دانشگاهی علوم تجربی از جمله بینایی سنجی، این مجموعه تهیه و منتشر شده است.برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید: 

مطالب مرتبط

20 نظر

 1. هانیه

  سلام من کارشناسی میکروبیولوژی دارم ، ولی چون اصلا آینده و بازار کار خوبی نداره دارم به تغییر رشته فکر میکنم
  به نظر شما بینایی سنجی از نظر بازار کار خوبه؟؟ ارزش اینکه بخوام دوباره از اول کنکور بدم رو داره؟؟؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام رشته بینایی سنجی رشته خوبی است. ولی اینکه شما از ابتدا کنکور بدهید یا نه بستگی به شرایط شما دارد. باید همه جانبه به این موضوع نگاه کنید بازارکار یکی از گزینه هاست.

   پاسخ
 2. ندا

  برای قبولی در رشته بینایی سنجی لازمه دیپلم تجربی داشت؟ من دیپلمم ریاضی بوده و لیسانس مهندسی هم دارم و حالا تصمیم دارم دوباره برای کنکور اقدام کنم

  پاسخ
 3. سارا

  سلام
  من ۳۱ سالمه با لیسانس زبان و میخوام امسال کنکور شرکت کنم برا رشته های پیراپزشکی مثل بینایی سنجی.. ایا توی این سن ارزش داره؟؟؟ اخه من ۳۶ سالی فراغ التحصیل میشم اگه طرح هم داشته باشه تا بخوام شروع بکار کنم نزدیک ۴۰ میشه..بنظرتو میصرفه یا برمدنبال ارشد روانشناسی…

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز ما اطلاعات کاملی از شما نداریم بنابراین شاید نتوانیم راهنمایی درستی کنیم. شما بهترین فردی هستید که از شرایط تان اطلاع کامل دارید. حتما درنظرگرفتن سن بسیار مهم است. سعی کنید وارد رشته ای شوید که علاقه واقعی دارید اگر خوب تلاش کنید حتما نتیجه خوبی می گیرید.

   پاسخ
 4. سویل

  با سلام من کارشناسی رشته مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی رو خوندم میخوام مجدد کنکور بدم به نظر شما من رشته پزشکی رو بخونم یا اینکه بینایی سنجی یا فیزیوتراپی؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام همه این رشته ها خوب هستند. بستگی به این دارد که شما دنبال چه هستید، توانایی تحصیلی شما چقدر است، می توانید چه رشته ای قبول شوید، علاقه و توانایی هایتان به کدام رشته نزدیک تر است و …

   پاسخ
 5. کیمیا

  ببخشید یک سوال داشتم
  به نظر شما روان شناسی بهتره یا دارو سازی یا بینایی سنجی ؟
  ممنون میشم جواب بدین برام خیلی مهمه

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   سلام
   بهتر بودن جنبه های مختلفی دارد و بهتر بودن از نظر افراد مختلف متفاوت است. در کتاب آشنایی با ۳+۱۰ رشته برتر دانشگاهی علوم تجربی اطلاعات بسیار کاملی از رشته های داروسازی و بینایی سنجی وجود دارد. در مورد روانشناسی هم می توانید در همین سایت اطلاعات بیشتری بدست آورید. برای دریافت کتاب می توانید اینجا کلیک کنید.

   پاسخ
 6. احمد

  با سلام و خسته نباشید اگر فردی عینک بزنه شماره ی چشمش ۲.۵ باشه از نظر کاری در رشته بینایی سنجی براش مشکلی به وجود نمیاد ؟ ممنون میشم

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام. دوست عزیز معمولا مشکل خاصی در کار شما پیش نمی آید. ضعیفی چشم اختلالی در کار ایجاد نمی کند.

   پاسخ
 7. نسرین

  سلام بازار کار بینایی سنجی تا ۵سال اینده چطوره در شهری مثل ساری…و حقوق بینایی سنجی که مطب شخصی نداره با مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد حداقل چقدره…حداکثر چطور

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام بینایی سنجی بازارکار مناسبی دارد. میزان حقوق بینایی سنج در شهرهای مختلف تفاوت دارد. ولی به طور کلی درآمد شما بسیار به توانایی ها و مهارت های عمومی شما بستگی دارد. بعضی از بینایی سنج ها در حال حاضر درآمد بسیار مناسبی دارند و برخی نیز درآمدهای متوسطی دارند. موفقیت هر فردی به خودش بیش از هر چیز دیگری بستگی دارد…
   موفق باشید

   پاسخ
  2. زهرا

   فعلا که توی ساری و شهرای اطراف خیلیی بازار کار خوبی داره و چون خودمم اپتومتریست هستم تا جایی که میدونم توی اکثر شهرای ایران بازار کار خیلی مناسبی داره و خیلیش به خاطر اینه که تعدادمون کمه و دانشگاهای سطح بالا فقط این رشته رو دارن

   پاسخ
 8. hosein

  سلام من ۲۸ سالمه و میخوام بینایی سنجی بخونم آیا از لحاظ سنی برای اشتغال دچار مشکل نمیشم؟ ممنون میشم جواب بدین

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام . خیر. سن شما مشکلی را ایجاد نمی کند. در شرایط تاسیس دفتر بینایی سنجی هم شرایط سنی مطرح نشده است.

   پاسخ
  1. مهدی

   سلام
   درآمد بینایی سنج متفاوت است و به این بستگی داره که در کلینیک خصوصی کار می کنی یا دولتی. اگر خصوصی باشه از چندصد هزار تومان در ماه شروع میشه تا چند میلیون تومان و اگر هم دولتی باشه طبق تعرفه های دولتیه و حدود یک میلیون و ۷۰۰ شروع میشه

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.