تحصیلات و وضعیت استخدام کارشناس بیمه

تحصیلات و وضعیت استخدام کارشناس بیمه

مهارت و دانش مورد نیاز کارشناس بیمه

 

  • توانایی تحلیل – بیمه گر باید قدرت تحلیل خوبی داشته باشد تا بتواند همه اطلاعات متقاضی بیمه را با دقت بررسی کند. به عنوان مثال برای بیمه عمر، کارشناس بیمه باید همه اطلاعات لازم اعم از سن، سوابق بیماری، وضعیت شغلی و درآمد متقاضی را کسب کرده و با دقت بررسی کند.  
  • مهارت های تصمیم گیری – بیمه گر باید پس از بررسی اطلاعات بدست آمده از وضعیت متقاضی در خصوص میزان و نوع بیمه تصمیم گیری کند. به عنوان مثال پس از بررسی شرایط متقاضی برای بیمه عمر، تعیین کند که شرکت بیمه تا چه میزان بیمه گذار را تحت پوشش بیمه عمر قرار می دهد و بیمه گذار ماهانه یا سالانه چه مبلغی را باید به شرکت بیمه بپردازد.

  • توجه به جزئیات – کارشناس بیمه در مرجله بررسی و ارزیابی پرونده متقاضیان بیمه و بیمه گذارها باید به همه جزئیات توجه کافی داشته باشد. به عنوان مثال اگر برای بررسی و ارزیابی بیمه ای یک پرونده آتش سوزی به محل مورد نظر می رود، باید بررسی کند که دلیل آتش سوزی چه بوده، عمدی بوده یا سهوی، آیا سیستم های گازکشی محل دچار نقص بوده، آیا نگهداری غیر استاندارد مواد سوختی در محل باعث آتش سوزی شده و ….

  • مهارت های بین فردی – از آنجا که کارشناس بیمه با سایر بخش های شرکت های بیمه، کارگزاران بیمه و بیمه گذارها سر و کار دارند، برای موفق بودن در کار خود باید روابط عمومی خوبی داشته و برخورد مناسب به خصوص با بیمه گذارها داشته باشد. همچنین تا حدی باید با مباحث روانشناسی آشنا باشد تا در شرایط های مختلف بهترین برخورد را با بیمه گذارها و مشتریان داشته باشد. زیرا رفتار مناسب کارشناس بیمه به منزله تبلیغات مثبت برای شرکت بیمه محسوب می شود.

  • توانایی کار با کامپیوتر و نرم افزارهای بیمه – امروزه پیشرفت تکنولوژی به صنعت بیمه نیز وارد شده و بسیاری از خدمات بیمه ای به کمک کامپیوتر و نرم افزارهای بیمه انجام می گیرد. بنابراین کارشناس بیمه باید مهارت لازم برای کار با کامپیوتر و نرم افزارهای بیمه را در انجام ارزیابی و ثبت نتایج نهایی آنها در سیستم های بیمه داشته باشد.

 

تحصیلات مورد نیاز و نحوه ورود به شغل کارشناس بیمه

در کشور ما در بسیاری از شغل ها به تخصص اهمیت کافی داده نمی شود. به این معنا که برای یک شغل لزوما افرادی با تخصص مرتبط استخدام نمی شوند. در خصوص کارشناس بیمه هم تا حدودی این امر صادق است. ولی در مجموع واضح است که مدیریت بیمه مرتبط ترین رشته دانشگاهی با شغل کارشناسی بیمه است. اما آنچه در بازار کار کشور اتفاق می افتد این است که اکثرا فارغ التحصیلان رشته های دانشگاهی زیر در شرکت های بیمه ای استخدام می شوند :

 

بازار کار و  وضعیت استخدام کارشناس بیمه

استخدام کارشناس بیمه یا بیمه گر معمولا برای کار در شرکت های بیمه ای دولتی یا خصوصی و یا نمایندگی های آنها انجام می شود.

در ایران در سال های اخیر صنعت بیمه به سمت خصوصی شدن حرکت کرده و شاهد شکل گیری شرکت های بیمه ای خصوصی مختلف در کشور بوده ایم . از طرفی صنعت بیمه بسیار تخصصی تر شده و انواع بیمه های مختلفی ایجاد شده است و با توحه به تبلیغاتی که از سوی شرکت های بیمه ای صورت می گیرد، اقبال مردم نیز به سمت آنها رو به افزایش است. آمار و اطلاعات دقیقی از میزان استخدام کارشناس بیمه در ایران در دسترس نمی باشد ولی با توجه به موارد بالا انتظار می رود میزان استخدام کارشناس بیمه در سال های آینده نیز افزایش یابد و بازار کار خوبی در انتظار کارشناسان حوزه بیمه باشد.

روش استخدام کارشناس بیمه در  کشور معمولا از طریق آگهی های استخدامی در روزنامه ها، سایت های اینترنتی و گاهی موسسات کاریابی می باشد.

 
وضعیت استخدام کارشناس بیمه در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی نشان می دهد میزان استخدام بیمه گرها در سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، به میزان ۶ درصد  رشد خواهد داشت. در حالی که این میزان برای همه مشاغل ۱۴ درصد خواهد بود.
 

درآمد کارشناس بیمه

آمار و اطلاعات دقیق در خصوص میزان حقوق و درآمد کارشناس بیمه در کشور در دسترس نمی باشد. البته از آنجایی که اکثر استخدام ها در بخش بیمه در شرکت های بیمه خصوصی انجام می گیرد، شاید بتوان گفت قانون خاص و یکسانی بین آنها برای پرداخت حقوق به کارشناس بیمه وجود ندارد و هر شرکت بیمه بر اساس سیاست ها و رویه های خود در مورد میزان حقوق تصمیم می گیرد.

 
درآمد کارشناس بیمه در سایر کشورهای جهان 

آمریکا – مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، درآمد سالیانه کارشناس بیمه ۶۱.۲۰۰ دلار می باشد.

انگلستان – متوسط حقوق و درآمد سالیانه کارشناسان بیمه تازه کار بین ۲۳.۰۰۰ تا ۴۵.۵۰۰ دلار و برای بیمه گرهای با تجربه بین ۴۵.۵۰۰ تا۷۶.۰۰۰  دلار و برای کارشناسان ارشد و مدیران بیمه بیش از  ۱۰۶.۰۰۰ دلار می باشد.

 

 

انتخاب رشته انتخاب شغل بهترین رشته های تجربی
بهترین رشته های مهندسی
شخصیت شناسی شغلی
 
 
 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.