مهارت، تحصیلات و وضعیت استخدام متخصص صنایع غذایی و درآمد او

مهارت، تحصیلات و وضعیت استخدام متخصص صنایع غذایی و درآمد او

آیا می دانید برای یک کارشناس (متخصص) صنایع غذایی چه مهارتها و تحصیلاتی مورد نیاز است؟ به نظر شما وضعیت استخدام متخصص صنایع غذایی و درآمد این شغل در ایران و جهان چگونه است؟

مهارت و دانش مورد نیاز متخصص صنایع غذایی

 • دانش بالا در شیمی، زیست شناسی و ریاضی
 • علاقه به کار در حوزه تولید مواد غذایی

 • دقت بالا و توجه زیاد به جزئیات

 • رعایت دقیق کلیه دستور العملهای بهداشتی

 • توانایی کار تیمی

 • توان جسمی مناسب

 • توانایی کار در محیط کارخانجات (که اغلب در شهرهای کوچک یا خارج از شهرهای بزرگ هستند)

 • آشنایی با اصول و مقررات حوزه بهداشت و کیفیت

 

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل

فارغ التحصیلان رشته های علوم و صنایع غذایی، مهندسی کشاورزی گرایش صنایع غذایی و مهندسی شیمی گرایش صنایع غذایی می توانند وارد این شغل شوند
 
 

بازارکار  و موقعیت های استخدام متخصص صنایع غذایی

آزمایشگاه ها و خطوط تولید کارخانجات مواد غذایی، موسسات تحقیقاتی، دانشگاه ها و … نمونه هایی از محل های استخدام متخصص صنایع غذایی است. محل استقرار و فعالیت او در آزمایشگاه های مواد غذایی، بخش های تحقیقات، بخش های کنترل کیفیت و یا بخش تولید کارخانه ها می باشد. متخصص صنایع غذایی می تواند پست هایی از جمله مدیر تولید، مسئول فنی، مسئول آزمایشگاه، مسئول بخش تحقیق و توسعه، مشاور و … را در هر کارخانه تولید مواد غذایی بر عهده بگیرد.

همچنین افراد دارای سرمایه و تجربه کافی می توانند خود برای تاسیس و راه اندازی کارخانه تولید انواع مواد غذایی اقدام کنند.

با توجه به روند افزایشی جمعیت کشور و نیاز به مواد غذایی بیشتر، کاهش ضایعات کشاورزی و دامی و تولید مواد غذایی سالم و با کیفیت ضروری و حیاتی است. در کشور تعداد زیادی کارخانه تولید انواع مواد غذایی در حال فعالیت هستند. متخصص صنایع غذایی که دانش و تخصص کافی و علاقه و پشتکار زیادی در کار خود داشته باشد، می تواند فرصت های شغلی مناسبی را در بازارکار  کشور بیابد.

 

وضعیت استخدام متخصص صنایع غذایی در برخی کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام مهندسان صنایع غذایی (کشاورزی) بین سال های۲۰۱۰  تا۲۰۲۰ ، رشد۱۰ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل۱۴  درصد می باشد.

استرالیا – در بازه زمانی۵  سال گذشته میزان استخدام در این شغل رشد ۲۴ درصدی داشته و روند کاهشی رشد در آینده برای آن پیش بینی می شود.

 

میزان درآمد کارشناس صنایع غذایی

اطلاعات دقیقی از میزان درآمد متخصص صنایع غذایی در کشور در دسترس نمی باشد. آن دسته از متخصصانی که در بخش های دولتی مشغول به کار می شوند، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کنند. ولی در بخش خصوصی شرایط متفاوت است. سطح تحصیلات، میزان تجربه، مهارت و توانایی ها و نوع توافق صورت گرفته بین کارفرما و کارجو، تعیین کننده میزان دریافتی متخصصان صنایع غذایی در این بخش می باشد.

 

درآمد متخصص صنایع غذایی در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – متوسط درآمد سالانه مهندسان صنایع غذایی (کشاورزی) ۵۸.۴۵۰ دلار و برای همه مشاغل۳۳.۸۴۰  دلار در سال۲۰۱۰  بوده است. مطابق با آمارهای سال ۲۰۱۳، درآمد سالیانه این متخصصان حدودا بین ۳۲.۰۰۰ تا ۷۵.۰۰۰ دلار می باشد.

استرالیا – متوسط درآمد سالانه متخصصان صنایع غذایی۷۳.۸۰۰  دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان – متوسط درآمد سالانه این شغل برای افراد تازه کار بین۳۰.۵۰۰  تا۳۸.۰۰۰  دلار و برای افراد باتجربه بین۴۶.۰۰۰  تا۶۸.۵۰۰  دلار می باشد.

 

برای آشنایی کامل با رشته های برتر دانشگاهی علوم تجربی این مجموعه تهیه و منتشر شده است.برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید: 

 

مطالب مرتبط

5 نظر

 1. MP

  سلام خسته نباشید
  من ترم ۴ هستم و رشته صنایع غذایی میخونم در دانشگاه آزاد
  واقعیتش من تا به اینجا هنوز نتونستم درباره رشته ای که دارم تحصیل میکنم اطلاعات خوبی بدست بیارم!! منظورم اینه خیلیا راجع بهش بد میگن یا میگن هیچ آینده ای نداره من به تغذیه خیلی علاقه داشتم و به امید رفتن به تغذیه وارد صنایع غذایی شدم ولی الان ک ۴ترم گذشته هنوز نمیدونم تو همین رشته بمونم یا نه میتونم وارد تغذیه بشم!!
  لطفا خواهشا اگر کسی میتونه منو راهنمایی کنه ممنون میشم

  پاسخ
  1. ناشناس

   سلام
   من فوق لیسانس صتایع غذایی از دانشگاه فرودسی مشهد هستم اصلا در آمد و بازار کار خوبی نداره این رشته در صورتی که پارتی داشته باشین شاید وگرنه با حداقل قانون کار وارد بازار کار میشد مطمنا من خودم اگه می تونستم برگشت کنم حتما رشته های وزارت بهداشت مبخوندم نه علوم مثل دارو پرستاری و…..

   پاسخ
 2. MP

  سلام خسته نباشید
  من ترم ۴ هستم و رشته صنایع غذایی میخونم در دانشگاه آزاد
  واقعیتش من تا به اینجا هنوز نتونستم درباره رشته ای که دارم تحصیل میکنم اطلاعات خوبی بدست بیارم!! منظورم اینه خیلیا راجع بهش بد میگن یا میگن هیچ آیتده ای نداره!!
  خواهشا اگر کسی میتونه راهنماییم کنه
  چون خیلی بی انگیزه ام!!

  پاسخ
 3. سمیه

  خیلی خوب بود از شما ممنونم. لطفا راهنمایی های بیشتری هم بگذارید تا ما بهتر بتونیم برای شغلمون انتخاب کنیم

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.