با تاریخچه مقررات رانندگی و کار مربی آموزش رانندگی بیشتر آشنا شوید.

با تاریخچه مقررات رانندگی و کار مربی آموزش رانندگی بیشتر آشنا شوید.

اگر شما عاشق رانندگی بوده و دوست دارید به افراد در بهبود مهارت های جدید رانندگی کمک کنید، این شغل مناسب شماست.
 

نگاهی به تاریخچه مقررات رانندگی در ایران

آیا می دانید اولین تصادف رانندگی در ایران در چه تاریخ و چه محلی و توسط چه کسی به وقوع پیوست؟
 
نخستین تصادف رانندگی در ایران در پاییز سال ۱۳۰۵ میان اتومبیل مظفر الدین شاه و درشکه ی درویش خان نوازنده اتفاق افتاد و خیابان سپه که جزو نخستین خیابان های سنگ فرش شده ی تهران بود به خون درویش خان آغشته و نوای دلکش تار این مرد برای همیشه خاموش شد.
 
پس از این واقعه ” سرتیپ درگاهی ” آیین نامه ای به نام “نظامنامه درشکه های عمومی” تهیه کرد و نخستین نظامنامه عبور و مرور تدوین شد. در این سال گواهینامه ها نیز درجه بندی شده و سه نوع گواهینامه صادر گردید.
 

مربی رانندگی کیست؟ کار مربی آموزش رانندگی چیست؟

مربی آموزش رانندگی شخصی است آموزش دیده و ماهر در امر تعلیم رانندگی که فنون‌، قوانین و مقررات و اصول ایمنی مربوط به رانندگی صحیح را برای کسب مهارتهای لازم به هنرآموز آموزش می‌دهد. کار مربی آموزش رانندگی این است که به افراد می آموزد چگونه ایمن رانندگی کنند. او همچنین مهارت های لازم برای گذراندن موفق آزمون رانندگی را نیز به آنها آموزش می دهد.

مربی رانندگی باید همه جوانب کار را مد نظر قرار دهد.زن یا مرد بودن، با سوادی یا کم سوادی، میزان معلومات عمومی، سن و … هر یک به نوبه خود از عوامل تأثیر گذار و تعیین کننده در تنظیم مراحل و مدت زمان آموزش هنرجو می باشند. همچنین انتخاب زمان و مکان مناسب برای آموزش، برنامه ریزی دقیق و شناخت کافی از استعدادها و روحیات هنرجو، از دیگر عواملی هستند که در آموزش تأثیر بسزایی دارند.
 
مربی رانندگی از ماشین های مخصوص آموزش رانندگی با دو ترمز و کلاج استفاده کرده و رانندگی شاگردان را به وسیله آن، برای جلوگیری از تصادفات احتمالی، کنترل می کند. مربی رانندگی در شروع آموزش شاگرد خود را به خیابان های خلوت می برد. به مرور که پیشرفت می کند، او را به مکان های شلوغ تر و سخت تر می برد و زمانی که احساس کند هنرجو آماده است، او را برای انجام امتحان رانندگی می فرستد.
 
 مربی رانندگی باید صبور بوده و بتواند با افراد ارتباط خوبی برقرار کند. او باید با حفظ آرامش، توصیه ها و راهنمایی های لازم را به هنرجویان خود بکند.
 

انواع آموزشگاه های رانندگی

آموزشگاه های رانندگی در کشور با توجه به نوع وسیله نقلیه و گواهینامه مورد درخواست، انواع مختلفی دارند از جمله آموزشگاه های تعلیم رانندگی موتور سیکلت، رانندگی خودرو های سواری، رانندگی خودرو های سنگین و …

 

ساعت کار مربی آموزش رانندگی

 

ساعت کار مربی رانندگی با تعداد هنرجویان و زمان های آنها تنظیم می شود. گاهی هم در شب ها و تعطیلات باید سرکار خود باشد. هر جلسه آموزشی معمولا بین ۱.۵ تا ۲  ساعت طول می کشد. در بعضی از فصول و ماه ها تعداد مراجعان زیادتر شده و به دنبال آن ساعات کاری مربی رانندگی نیز افزایش می یابد. معمولا مربی در ساعات کاری خود در ماشین بوده و کنار شاگردان نشسته است. 
  

وظایف مربی آموزش رانندگی

مربی رانندگی ابتدا باید دانش و توانایی رانندگی شاگردان را سنجیده و بر مبنای آن، یک سری برنامه های آموزشی برای رساندن شاگردان به استانداردها تدوین کند. او باید با صبر و حوصله بسیار به هنرجوی خود همه موارد مهم را آموزش دهد. اغلب برنامه های آموزش رانندگی شبیه به هم هستند. مربی رانندگی باید به شاگردان خود موارد زیر را بیاموزد  :

  • استفاده قانونمند توام با اعتماد به نفس از وسایل و ابزارهای خودرو 

  • رانندگی ایمن 

  • حرکات ایمن، دور زدن، به عقب رفتن و پارک کردن

  • آموزش آیین نامه راهنمایی و رانندگی به صورت عملی (مواردی از قبیل رعایت قوانین و آشنایی با علایم و تابلوها و…)

  • نحوه برخورد مناسب و رانندگی ایمن در هنگام قرار گرفتن در شرایط اضطراری

مطالب مرتبط

2 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.