تاثیر تیپ شخصیتی در انتخاب شغل شما

تاثیر تیپ شخصیتی در انتخاب شغل شما
آیا شما به دنبال انتخاب شغل هستید؟ پس بهتر است قبل از آن نوع تیپ شخصیتی خودتان را بشناسید. هر شغلی با تیپ یا تیپ های شخصیتی خاصی بیشتر تناسب دارد یعنی افراد خاصی هستند که می توانند به خوبی از عهده آن شغل برآمده و از آن رضایت کامل داشته باشند. اگرچه در هنگام انتخاب شغل این تنها عاملی نیست که باید درنظر گرفته شود. خودارزیابی مرحله مهمی است که در آن ارزشها، علایق و توانایی های فرد مورد بررسی قرار می گیرد. در نظرگرفتن همه این عوامل با یکدیگر، معیار و تضمین خوبی برای موفقیت شغلی هر فردی می باشد.
 

پرسشنامه های شخصیت شناسی

بهترین راه برای شناخت تیپ شخصیتی تان، استفاده از پرسشنامه های شخصیت است. یک مشاور شغلی می تواند به شما یاد بدهد که چطور از این پرسشنامه ها و نتایج آنها استفاده کنید. اطلاعات بدست آمده از نتایج خود ارزیابی، در انتخاب شغل به شما کمک می کند. تست شخصیت شناسی MBTI یکی از رایج ترین پرسشنامه های خودارزیابی و شناخت شخصیت است. برخی دیگر از پرسشنامه های شخصیت، پرسشنامه ۱۶ عاملی (۱۶ PF)، برنامه ترجیح شخصی ادواردز (EPPS) و پرسشنامه شخصیت نئو (NEO PI) می باشند. همه این پرسشنامه ها بر اساس تئوری های روانشناسی شخصیت شکل گرفته اند. برای مثال تست MBTI  بر اساس تئوری تیپ های شخصیتی یونگ ایجاد شده است.این پرسشنامه ها به صورت دستی یا کامپیوتری مورد استفاده قرار می گیرند. یادتان باشد هیچ تیپ شخصیتی بر دیگری ارجحیت و برتری ندارد، بنابراین سعی کنید در پاسخگویی به سوالات صداقت کامل داشته باشید.
 

گرفتن نتایج

پس از زدن تست و نمره دهی به سوالات، نتایج آن استخراج می شود. شما می توانید به کمک یک مشاور شغلی و یا برخی منابع تکمیلی نتایج تست شخصیت خود را تفسیر کنید. البته تست های شخصیت شناسی در کنار سایر ابزارهای ارزیابی، بهتر می توانند ارزشها، توانایی ها و علایق شما را بسنجند.
 
همچنین در مطالب تکمیلی (راهنمای برنامه ریزی مسیر شغلی) مجموعه ای از مشاغل پیشنهادی متناسب با تیپ شخصیتی تان پیشنهاد می شود. اما آیا به این معنا است که همه این مشاغل مناسب شماست؟ مطمئنا خیر. برخی از آنها برای شما مناسب هستند و برخی دیگر ممکن است با علایق، ارزشها و توانایی های تان مطابقت نداشته باشند. عوامل دیگری مانند ویژگی های خانوادگی، سطح آموزش و تحصیلات لازم و … هم در انتخاب شما موثر است به عنوان مثال شاید شما نخواهید یا نتوانید برای یک شغل، مدرکPhd – که از لازمه های آن شغل است- بگیرید، بنابراین آن را از گزینه های انتخابی خود حذف می کنید.
 

تست شخصیت شناسی MBTI

تست MBTI تاکنون به شکل های مختلف و توسط افراد و مراکز متفاوت ارائه شده است. ما نیز بر آن شدیم با مد نظرقرار دادن تست اصلی و رسمی MBTI که در سراسر دنیا توسط معتبرترین مراکز مربوطه تهیه و ارائه شده است، این تست را در فرمت اکسل تهیه و به متقاضیان ارائه نماید.تست MBTI، فایل اکسل شامل ۶۰ سوال دوگزینه ای می باشد که پاسخ دهنده باید در هر سوال گزینه ای را که بیشتر با ویژگی های او تطابق دارد انتخاب نماید. پس از پاسخگویی کامل به همه سوالات، در همان فایل می تواند نتیجه تست یعنی تیپ شخصیتی خود را دریافت کند. تیپ شخصیتی هر فرد از ۴ حرف انگلیسی تشکیل شده است – مانند ENFP- که دارای ویژگی ها، نقاط قوت و نقاط ضعف مخصوص به خود می باشد.در کنار این تست، راهنماهای برنامه ریزی مسیر شغلی برای هر تیپ شخصیتی نیز تهیه شده است که با کمک آنها می توانید راه درستی را در یافتن و انتخاب شغل مناسب خود طی نمایید. 
 
 

 

مطالب مرتبط