بازار کار و حقوق حسابدار در سال ۹۵

بازار کار و حقوق حسابدار در سال ۹۵

توجه به درآمد مشاغل در زندگی امروز

امروز یکی از معیارهای اصلی انتخاب شغل برای جوان ها میزان حقوق و درآمد آن است. این معیار که در گذشته از ارزش کمتری نسبت به عوامل دیگر برخوردار بوده، روز به روز با گذشت زمان و تغییر فرهنگ عمومی و اولویت پیدا کردن مسایل اقتصادی در احساس رضایت مردم از زندگی، ارزش بیشتری پیدا می کند. به طوری که می توان موارد بسیار زیادی را یافت که یک فرد پس از اخذ مدارک بالای تحصیلی در یک رشته دانشگاهی معتبر، به دلیل توجه به درآمد بیشتر وارد شغل غیر مرتبط دیگری شده است که حتی به تحصیلات دانشگاهی نیز نیاز ندارد.

 

حسابداری مجتمع فنی تهران

 

لذا جهت اطلاع بیشتر دانشجویان رشته حسابداری و دانش آموزان و همچنین حسابدار جویای کار یا شغل از میانگین حقوق شاغلین در حوزه مالی و حسابداری، در این مقاله به بررسی وضعیت درآمد رشته حسابداری در سال ۹۴ و ۹۵ می پردازیم. اعداد و ارقام مربوطه به حقوق و دستمزد در این مقاله بر اساس تحقیق و نظرسنجی صورت گرفته توسط “ایران تلنت” از بین نزدیک به هراز نفر از متخصصین مالی و حسابداری در سطوح مختلف شاغل در تهران بدست آمده است.

 

حقوق حسابدار در سطح کارشناسی

کسانی که در این سطح فعالیت می کنند معمولا با عناوینی همچون حسابدار، کارشناس امور مالی، حسابرس ، مسئول حقوق و دستمزد ، تحلیل گر مالی ، کارشناس بودجه ، حسابرس داخلی و یا  کارشناس ارشد مالی شناخته می شوند.

بر اساس این تحقیق متوسط حقوق دریافتی حسابدار در سال ۱۳۹۴ برای کار تمام وقت در تهران ۱۵۰۰.۰۰۰ تومان می باشد. حداقل حقوق حسابدار مبلغ ۹۰۰.۰۰۰ تومان و حداکثل آن ۳۰۰۰.۰۰۰ تومان گزارش شده است.

 

حقوق حسابدار در سطح سرپرستی

افرادی که در این پست فعالیت می کنند با عناوینی همچون سرپرست مالی ، سرپرست حسابداری ، رئیس حسابداری ، حسابرس ارشد ، حسابدار ارشد ، کارشناس ارشد بودجه ، خزانه دار ، کارشناس ارشد مالی و یا رئیس حسابداری پروژه شناخته می شوند.

بر اساس تحقیق فوق متوسط حقوق دریافتی برای پست سرپرست حسابداری در سال ۱۳۹۴ برای کار تمام وقت در تهران ۲۰۰۰.۰۰۰ تومان است. حداقل حقوق دریافتی سرپرست حسابداری ۱۰۰۰.۰۰۰ تومان و حداکثر حقوق برای این پست ۵.۰۰۰.۰۰۰ تومان در ماه بوده است.

  

حقوق حسابدار در سطح مدیریت

معمولا کسانی که به عنوان مدیر در حوزه مالی و حسابداری فعالیت می کنند با عناوینی همچون مدیر مالی، مدیر مالی و اداری ، مدیر مالی و برنامه ریزی ، رئیس حسابداری ، رئیس حسابداری صنعتی ، مدیر حسابرسی داخلی و یا سرپرست مالی شناخته می شوند.

متوسط حقوق دریافتی برای شخصی که در سطح مدیریت مالی فعالیت دارد در سال ۱۳۹۴، برای کار تمام وقت در تهران ۴۰۰۰.۰۰۰ تومان است . حداقل این مبلغ ۱۶۰۰.۰۰۰ تومان و حداکثر آن ۱۰۶۰۰.۰۰۰ تومان در ماه ابوده است.

 

تأثیر سابقه کار در میزان حقوق دریافتی حسابداران

همانطوری که در نمودار زیر مشاهده می کنید، میزان تجربه و سابقه کار افراد تأثیر مستقیمی در میزان حقوق دریافتی آنها دارد. به این معنا که هر چقدر حسابدار از تجربه بیشتری در شغل خود برخوردار باشد، معمولا ارزش افزوده بیشتری برای شرکت یا سازمان خود ایجاد می کند و می تواند کارهای سخت تر و پیچیده تر را با صرف انرژی کمتری نسبت به کم تجربه ها انجام دهد. بنابراین هر چقدر تجربه کاری بیشتر می شود درآمد حسابدار افزایش می یابد. 

تأثیر میزان تجربه افراد در میزان حقوق دریافتی را به تفکیک رده سازمانی در نمودار زیر مشاهده کنید :

hoghoogh va sabegheh 

 

مجتمع فنی تهران

 

حقوق جسابدار در تهران در سال ۱۳۹۵

اعداد و ارقام ذکر شده در بالا مربوط به سال ۱۳۹۴ بوده است. لذا با توجه به نرخ تورم و افزایش حقوق اعلام شده در سال ۹۵ پیش بینی می شود میانگین حقوق و دستمزد در سال ۹۵ به صورت میانگین حدود ۲۰% نسبت به مبالغ مذکور افزایش داشته باشد.

پس با این حساب می توان میانگین حقوق ماهیانه یک حسابدار شاغل در تهران در سطوح مختلف سازمانی را به شرح زیر بیان کرد (ارقام به تومان است):

 

hoghoogh 95 

توجه کنید که اعداد فوق به صورت میانگین بیان شده است و لذا عوامل دیگری نظیر تجربه، تخصص ، روابط سازمانی و سایر عوامل دیگر می تواند در میزان حقوق و مزایای دریافتی توسط یک حسابدار تأثیرگذار باشد.

مطالب مرتبط