درآمد و استخدام تحلیل گر مالی

درآمد و استخدام تحلیل گر مالی

وضعیت بازار کار و استخدام تحلیل گر مالی در ایران

صنعت بیمه، کارگزاری ها، بانکها، موسسات اعتباری و سایر صنایع خصوصی و دولتی از مکان های استخدام تحلیل گر مالی هستند. همچنین شما به عنوان تحلیل گر مالی می توانید به صورت مستقل کار کنید و به عنوان مثال از خرید و فروش سهام شرکت ها در بازار بورس اوراق بهادار کسب درآمد نمایید.

اما به طور کلی اطلاعات و آمار دقیقی در زمینه میزان استخدام متخصصین این شغل در ایران وجود ندارد اما پیش بینی می شود با توجه به توسعه بازارهای مالی و سرمایه گذاری در کشور در سال های اخیر و تصمیم مدیران ارشد اقتصادی کشور به توسعه هرچه بیشتر این بازارها و همچنین استفاده از ابزارهای مختلف مالی در معاملات بازار بورس و روش های جدید تأمین سرمایه در کشور، بازار کار مناسبی برای متخصصین و تحلیل گران مالی در آینده شکل بگیرد.

 

لیست آموزشگاه های حسابداری

 

وضعیت استخدام تحلیل گر مالی در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – میزان رشد استخدام تحلیل گران مالی در سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، ۲۳ درصد خواهد بود. در حالی که متوسط رشد استخدام همه مشاغل ۱۴ درصد پیش بینی شده است.

استرالیا – میزان استخدام تحلیل گران مالی در ۵ سال گذشته رشد ۱۶.۹ درصدی داشته و رشد متوسطی در آینده برای آن پیش بینی شده است.

 

میزان حقوق و درآمد تحلیل گر مالی در ایران

در شرایطی که به دلیل سیاست های نادرست اقتصادی و یا عوامل دیگر، ثبات پولی و مالی در کشور برقرار نباشد قیمت کالاهای اساسی، مسکن، طلا و سهام به تبع آن دچار نوسانات زیادی خواهند شد و در این بین تحلیل گران مالی که از تخصص بالایی در این زمینه برخوردارند، می توانند سرمایه گذاری های مناسبی در این خصوص انجام داده و درآمد قابل توجهی کسب نمایند.

میزان تخصص تحلیل گر مالی در درآمد آن تأثیر زیادی دارد، میزان تجربه و مهارت آنها از عوامل عمده تعیین کننده حقوق و دستمزد و یا درآمد آنهاست.

در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹۲ توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد تحلیل گر مالی در سمت های مختلف شغلی و در رده های مختلف سازمانی (کارشناس، سرپرست و مدیر) استخراج شده است.

برخی از سمت هایی که در این پژوهش برای تحلیل گر مالی در نظر گرفته شده اند شامل کارشناس امور مالی،تحلیل گر مالی، سرپرست مالی، مدیر مالی و … می باشند که استخدام تحلیل گر مالی می تواند در هر یک از آنها انجام شود.

برای تحلیل گر مالی در هر سمت  و در هر رده سازمانی حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. به عنوان مثال تحلیل گر مالی که در سمت تحلیل گر مالی در رده کارشناس کار می کند، در اواخر سال ۱۳۹۲، حداقل درآمد ۶۴۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۱۸۰۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ماهیانه ۱۰۰۰۰۰۰ تومان را داشته است.

درآمد حسابدار در ایران

 

همچنین از آنجا که تجربه و سابقه کاری یکی از عوامل موثر در تعیین حقوق و درآمد هر فردی از جمله تحلیل گر مالی می باشد، در بخش دیگری از این پژوهش، درآمد تحلیل گر مالی از نظر سابقه کاری در رده های مختلف سازمانی مورد بررسی قرار گرفته است. همان طور که در تصویر زیر مشخص است در هر رده سازمانی با افزایش سابقه کاری، درآمد و حقوق تحلیل گر مالی نیز افزایش می یابد.

درآمد حسابدار در ایران به تفکیک سابقه شغلی

 

توجه داشته باشید که تحقیق بالا روی شاغلانی که در استخدام شرکت یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و کار مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

 

لیست آموزشگاه های حسابداری

 

درآمد تحلیل گر مالی در برخی از کشورهای جهان

آمریکا - متوسط حقوق و درآمد سالانه این شغل  ۷۴,۳۵۰ دلار (برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۷۷,۰۰۰ دلار بوده است.

انگلستان - متوسط درآمد سالیانه برای افراد تازه کار بین ۳۸.۰۰۰ تا ۴۶.۰۰۰ دلار،  افراد با تجربه بین ۷۶.۰۰۰ تا ۱۰۷.۰۰۰ دلار  و برای  تحلیل گران ارشد و متخصص تا ۱۵۲.۵۰۰ دلار یا بیشتر می باشد.

استرالیا - متوسط درآمد سالیانه برای تحلیل گران مالی ۶۰.۰۰۰  دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

مطالب مرتبط

2 نظر

 1. mahro

  سلام و وقت بخیر
  من به تازگی در رشته مدیریت مالی مقطع کارشناسی دانشگاه تهران فارغ التحصیل شدم و در حال حاضر هم قصد ادامه تحصیل دارم و هم جویای کارم
  با توجه به اینکه تجربه کاری ندارم نمی دونم کدوم قسمت از امور مالی علاقه دارم
  مثلا بین بانک یا بیمه و…
  اگه بخوام خلاصه بگم بین انتخاب شغل مردد هستم و علایقم در همه زمینه های مالی یک شکل هست و نگرانم که شغل پیدا نکنم از بیکاری متنفرم
  از شما کمک میخوام اینکه چطوری عنوان شغلی دلخواهم را انتخاب کنم و در اون پیشرفت داشته باشم .
  کلی ممنون بابت سایت خوبتون من تازه باهاش اشنا شدم کلی دنبال همچین سایتی برای راهنمایی و مشاوره بودم

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز. برای رسیدن به تصمیم اولا بیشتر سعی کنید خودتان را بشناسید و بفهمید علایق واقعی تان به کدام سمت است. در ضمن در مورد حوزه هایی که گفتید بیشتر تحقیق کنید. با اساتید و شاغلان این حوزه ها صحبت کنید تا هم بهتر آنها را بشناسید و هم واقعی تر تصمیم بگیرید.

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.