بازارکار و اوضاع استخدام مددکار

بازارکار و اوضاع استخدام مددکار

بازارکار و وضعیت استخدام مددکار اجتماعی

استخدام مددکار اجتماعی می تواند در اماکن زیر انجام شود :

 • موسسات خیریه 

 • پرورشگاه ها

 • مراکز نگهداری افراد بی سرپرست

 • مراکز مشاوره

 • مراجعان خصوصی

 • مراکز بازپروری

 • مراکز اصلاح و تربیت

 • مراکز درمان اعتیاد

 • زندان ها

 • و سایر سازمان های رفاهی حمایتی، امدادی و توانبخشی

همچنین در صورت داشتن سرمایه و شرایط لازم، مددکار اجتماعی می تواند کلینیک مددکاری اجتماعی تاسیس کند. برای این منظور، هر فارغ‌التحصیل رشته مددکاری اجتماعی در حد کارشناسی که حداقل دو سال سابقه کاری مفید در مراکز دولتی یا غیردولتی را دارا باشد می‌تواند با مراجعه به بهزیستی شهرستان خود نسبت به اخذ پروانه تاسیس کلینیک اقدام نماید.

بهزیستی منطقه نیز با نیازسنجی، در صورت تایید نیاز نسبت به صدور پروانه اقدام می‌کند. معمولا غیر از شهر تهران که به لحاظ سیاست‌های دولت اشباع شده معرفی شده و مجوز جدیدی صادر نمی‌شود، در سایر شهرهای کشور مجوز صادر می‌شود. بعد از کسب موافقت اصولی، متقاضی باید نسبت به معرفی نیروی انسانی کلینیک و فراهم نمودن فضای کاری مناسب با حداقل دو اتاق اقدام نماید.

برای صدور پروانه تاسیس کلینیک معرفی حداقل ۵ نفر نیروی انسانی شامل دو نفر مددکار اجتماعی، یک نفر روانشناس، یک نفر مشاور و یک نفر دارای مدرک کارشناسی در یکی از رشته‌های علوم انسانی یا علوم اجتماعی ضروری است.

 

برخی مشکلات کاری مددکار اجتماعی در ایران

مددکاران اجتماعی در کشور با برخی از مشکلات و مسایل روبرو هستند که عبارتند از :

 • عدم پرداخت حقوق و مزایای کافی به شاغلین با توجه به سختی کار آنها

 • عدم توجه کافی به  این شغل به عنوان شغلی تخصصی و حرفه ای

 • نبود قوانین حمایت کننده و متناسب با شغل مددکاری اجتماعی برای مثال در کشور قانونی برای برخورد با پدری که فرزند خود را تنبیه می کند، وجود ندارد.  

 • ورود فارغ التحصیلان سایر رشته ها ( از جمله روانشناسی، مشاوره، خدمات اجتماعی و مدیریت) به شغل های مددکاری اجتماعی

 • نبود گرایش های تخصصی در رشته مددکاری اجتماعی در سیستم آموزش عالی کشور مانند سالمند آزاری، کودک آزاری و…

 

چشم انداز بازارکار مددکار اجتماعی در ایران

در حال حاضر بازارکار مناسبی در کشور برای فارغ التحصیلان مددکاری اجتماعی از منظر استخدام مددکار یا خود اشتغالی وجود دارد. با توجه به چالش ها و مسایلی که روز به روز در جامعه و زندگی مردم بیشتر می شود، نیاز به مددکاران اجتماعی نیز رو به افزایش است.

به علاوه در کشور فرصت های شغلی زیادی برای مددکاران اجتماعی وجود دارد که هنوز به درستی شناسایی نشده اند. در صورت شناسایی و مشخص کردن آنها و ایجاد زمینه های لازم برای کارآفرینی و تاسیس کلینیک های مددکاری اجتماعی، پیش بینی می شود در سال های آتی بازارکار خوبی پیش روی علاقه مندان شغل مددکاری اجتماعی باشد.

 

وضعیت استخدام مددکار اجتماعی در برخی کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام مددکاران اجتماعی بین سال های۲۰۱۰  تا ۲۰۲۰ ، رشدی حدود  ۲۵ درصد خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل۱۴ درصد می باشد.

استرالیا – در بازه زمانی۵ سال گذشته میزان استخدام مددکار اجتماعی در مقایسه با رشد متوسط همه مشاغل ( ۱۰.۲ درصد) رشد زیادی برابر ۵۵.۲ درصد داشته است. برای سال های آینده نیز رشد بسیار خوبی برای آن پیش بینی شده است.
 

درآمد مددکار اجتماعی

مددکاران اجتماعی که در بخش های دولتی مشغول به کار هستند، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کنند. آنهایی که در سازمان ها و مراکز خصوصی استخدام شده اند، با توجه به میزان دانش، مهارت، تجربه و توافق صورت گرفته با کارفرما، درآمدهای متفاوتی دارند. مددکاران اجتماعی که خود کلینیک دارند نیز با توجه به میزان فعالیت و تعداد مددجوها، درآمدهای مختلفی کسب می کنند.
 

درآمد مددکار اجتماعی در برخی از کشورهای جهان

 آمریکا – متوسط درآمد سالانه مددکاری اجتماعی۴۲.۴۸۰  دلار (برای همه مشاغل۳۳.۸۴۰  دلار) در سال۲۰۱۰  و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۴۱.۲۰۰ دلار بوده است.

استرالیا – متوسط درآمد سالانه مددکاران اجتماعی حدود۶۰.۰۰۰  دلار ( قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان – متوسط درآمد سالانه مددکاران اجتماعی برای افراد تازه کار بین۲۹.۵۰۰  تا۳۸.۰۰۰  دلار و برای افراد با تجربه بین ۳۹.۰۰۰ تا۶۰.۰۰۰  دلار می باشد.
  

 

مطالب مرتبط

11 نظر

 1. ملیحه

  سلام
  من می خوام ارشد مددکاری شرکت کنم ،سنم ۴۰ سال است ایا میتونم بعد از اتمام درسم استخدام دولتی بشم؟

  پاسخ
 2. ناشناس

  با سلام و احترام
  من مشغول تحصیل در رشته کارشناسی مددکاری اجتماعی هستم خوشحال میشم از راهنماییهای شما استفاده مفید رو داشته باشم

  پاسخ
 3. ناشناس

  سلام شما می تونید با مراجعه به منابع انسانی دانشگاه علوم پزشکی به عنوان نیروی طرحی به مدت ۲ در بیمارستان مشغول به کار شید

  پاسخ
 4. اشکان

  سلام و عرض ادب .من خودم تحت پوشش بهزیستی هستم خاستم بپرسم آیا واقعا ارزش داره من وقتمو برای رشته مددکاری اجتماعی تلف کنم یا ن لطفا راهنمایم کنید مچکرم

  پاسخ
 5. امیدبازچی

  سلام به دوستانم دررشته مددکاری من مدت ۴ساله تحصیلات دانشگاهیم تموم کردم الانم ۲ساله دنبال کارتورشته خودم هستم ولی متاسفانه پیدا نکردم خیلی افسرده شدم لطفا بهم کمک کنید به راهنمایتون نیازمندم

  پاسخ
  1. محدثه

   سلام .من امسال با علاقم مددکاری زدم.مگه موقعی که دوسال در حال گذروندن طرح هستیم همانجا استخدام نمیشه شد.
   مشاوره ها هم میگفتن آینده شغلی خوبی داره
   یعنی ارزش هزینه کردن تو این رشته نیست؟
   لطفا پاسخ بدید ممنون

   پاسخ
  2. محسنی

   سلام در حال حاضر در حال جذب مددکار حرفه ای هستیم با روابط عمومی عالی- شماره تماس ۶۶۱۲۷۱۲۸ داخلی ۳۰۳

   پاسخ
 6. ناشناس

  ناکافی بودن تعرفه ارایه خدمات مددکاری بعداز واگذاری پرونده به کلینیک های مددکاری مانع از پرداخت حقوق مناسب به کارکنان مراکز غیر دولتی مددکاری ودر نتیجه موجب افت ارایه خدمات ومانع ازشناساندن اهمیت این شغل شریف به جامعه نیازمند خدمات ومسولین دست اندر کار میگردد

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.