میزان حقوق و وضعیت استخدام گرافیست

میزان حقوق و وضعیت استخدام گرافیست

آینده شغلی، بازارکار و  وضعیت استخدام گرافیست

 استخدام گرافیست در برخی سازمان ها از جمله صدا و سیما و وزارت ارشاد، شرکت های تبلیغاتی، چاپخانه ها، مراکز آموزشی و بسیاری از شرکت های بزرگ ،که واحد بازاریابی و فروش دارند، امکان پذیر است. از آنجا که کسب تجربه برای موفق شدن در این شغل بسیار مهم است، گاهی نیاز است گرافیست برای کسب تجربه کاری بیشتر، محل کار خود را عوض کند.

امکان کار به صورت مستقل و پروژه ای برای گرافیست به میزان زیادی فراهم است. بسیاری از گرافیست ها با گرفتن سفارش از مشتری، در زمان تعیین شده کار را آماده و به مشتری تحویل می دهند.

از میزان استخدام گرافیست و وضعیت بازارکارش در کشور اطلاعات موثقی در دسترس نمی باشد. اما با توجه به اهمیت روز افزون بازاریابی و تبلیغات و توجه ویژه همه سازمان ها و شرکت ها به آن و از طرف دیگر رشد حوزه تصویرسازی و طراحی روی جلد کتب، صفحه آرایی مجلات و روزنامه هاو …، پیش بینی می شود بازارکار مناسبی در سال های آینده پیش روی گرافیست های توانمند باشد.

با توجه به زیاد بودن تعداد فارغ التجصیلان رشته گرافیک، بدیهی است رقابت در این بخش بسیار زیاد است و افراد توانمند و قوی، پیروز این میدان خواهند بود.

 

وضعیت استخدام گرافیست در برخی کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام گرافیست بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ در آمریکا، ۱۳ درصد رشد خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

استرالیا - میزان استخدام گرافیست در بازه زمانی ۵ سال گذشته در مقایسه با متوسط همه مشاغل (۱۰.۲ درصد)، ۱۱.۶ درصد رشد کرده و برای سال های آتی نیز رشد بسیار زیادی پیش بینی شده است.
 

درآمد و حقوق گرافیست

گرافیست هایی که در استخدام سازمان یا شرکتی به خصوص در بخش خصوصی هستند، درآمدهای متفاوتی دریافت می کنند.

در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹۲ توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد گرافیست نیز استخراج شده است.

برای گرافیست حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. یک گرافیست در اواخر سال ۱۳۹۲، حداقل درآمد ۶۴۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۱۹۴۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ماهیانه ۱۰۰۰۰۰۰ تومان را داشته است. در تصویر زیر می توانید درآمد گرافیست را با تعدادی دیگر از مشاغل هنری مقایسه کنید.

درآمد ماهانه انیماتور در ایران

همچنین از آنجا که تجربه و سابقه کاری یکی از عوامل موثر در تعیین حقوق و درآمد هر فردی از جمله گرافیست می باشد، در بخش دیگری از این پژوهش، درآمد گرافیست از نظر سابقه کاری مورد بررسی قرار گرفته است. همان طور که در تصویر زیر مشخص است با افزایش سابقه کاری، درآمد و حقوقگرافیست نیز افزایش می یابد.

درآمد انیماتور در ایران به تفکیک سابقه شغلی

توجه داشته باشید که تحقیق بالا روی شاغلانی که در استخدام شرکت یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و کار مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

 

میزان درآمد گرافیست در برخی کشورهای جهان

آمریکا –  متوسط درآمد سالانه در سال ۲۰۱۰ برای گرافیست ها، ۴۳.۵۰۰ دلار (متوسط درآمد همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار) و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۴۴,۱۰۰ دلار بوده است.

استرالیا- متوسط درآمد سالانه گرافیست ۴۸.۰۰۰ دلار ( قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستانمتوسط درآمد سالانه گرافیست برای افراد تاره کار حدود ۲۳.۰۰۰دلار، برای افراد باتجربه بین ۲۹.۰۰۰ تا ۴۵.۵۰۰ دلار و برای گرافیست های ارشد بیش از ۷۵.۰۰۰ دلار می باشد.

درباره نویسنده

من درباره مشاغل، رشته های تحصیلی و کارآفرینی تحقیق می کنم و از طریق نوشتن و ترجمه مقاله، مشاوره و برگزاری سمینار به دانش آموزان، دانشجویان و کارجویان در انتخاب شغل و رشته تحصیلی و یا شروع یک کسب و کار جدید کمک می کنم.

مطالب مرتبط

15 نظر

 1. ოahsa

  سلام.من به هنر خیلی علاقه دارم و رشته من انسانی هست.ولی مردد هستم که تغییر رشته کنم یا نه
  میشه کمکم کنید؟

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   دوست گرامی ؛ پارامتر های زیادی برای انتخاب رشته مؤثر است. علاقه و اشتیاق از عوامل تأثیر گذار است اما در کنار اینها باید به بازار کار (در صورتی که برای شما مهم است) ، محیط شغلی، شرایط فرهنگی خانواده و …. توجه بفرمایید. شاید این کتابچه که ابزار مفیدی برای انتخاب رشته و انتخاب شغل است و حاصل تجربیات چندین ساله همکاران من در این زمینه است بتواند برای شما مفید باشد : yon.ir/dbwYj

   پاسخ
 2. یگانه

  سلام من امسال انتخاب رشته دارم و به رشته گرافیک خیلی علاقه دارم اما درباره ی اینده ی شغلیش شک دارم به نظرتون این رشته رو انتخاب کنم؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   با سلام. شرکت ها و سازمان و افراد زیادی هستند که در حوزه های تبلیغاتی، بازاریابی، تخصصی و … به کار گرافیست ها نیاز دارند. به خصوص در حوزه اینترنت و فناوری اطلاعات. اگر بتوانید گرافیست حرفه ای شوید و توانمند باشید حتما موفق خواهید شد.

   پاسخ
 3. Raha

  سلام من امسال میخوام انتخاب رشته کنم به رشته هنر وموسیقی خیلی زیاد علاقه دارم واستعداد دارم اما تو ایران زیاد به این رشته اهمیت نمیدن به نظرتون من همین رشته رو برم؟؟

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   سلام دوست گرامی
   در تمامی رشته ها افراد بیکار و موفق وجود دارد. اینکه شما در کدام دسته قرار خواهی گرفت به خودت بستگی دارد. ما در کشورمان هم مهندس خیلی موفق داریم و هم مهندس بیکار و هم موسیقی دان و نوازنده یا گرافیست خیلی موفق و پردرآمد داریم و هم افراد بیکار و یا کم درآمد. بنابراین فکر می کنم درصورتی که به این رشته ها علاقه دارید و در مورد آنها تحقیق کامل انجام داده اید و انتخاب شما بر مبنای اطلاعات صحیح از خودتان و شناخت مشاغل و رشته های مختلف است، رشته گرافیک و یا سایر رشته های هنری هم می تواند برای شما موفقیت آمیز باشد

   پاسخ
 4. زهرا

  سلام راستش من امسال می خوام این رشته رو انتخاب کنم نمی دونم مرددم هنوز می ترسم باخوندنش به جایی که می خوام نرسم میشه کمکم کنید؟

  پاسخ
  1. jafar

   العان کسانی رو من میدونم پروژه ای کار میکنن ماهی ۲.۵ میگیرن و کسایی هم هستن ۴ و ۱۰ میلیون میگیرن با ید با علاقه کار کنی

   پاسخ
 5. maede

  با سلام و احترام
  ممنون از اطلاعات و توضیحات جامع و دقیقی که در حوزه میزان درآمد و حقوق گرافیست در سایت شرح داده شده، با توجه به نیاز مبرم به وجود چنین مراجعی که بشه حدود حقوق معمول رو مطلع باشیم در سایت شما کار بسیار مفیدی انجام شده. بازم از شما سپاسگذارم و میخاستم خواهش کنم اطلاعات رو به روز و مطابق با سال ۹۵-۹۶ ارائه بفرمایید.

  پاسخ
  1. مهدی

   سلام دوست من
   صحبت شما تا حدی درست است ولی گرافیست های زیادی هم هستند که خلاقیت خوبی دارند و درآمد آنها هم قابل توجه است.

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.