میزان حقوق و وضعیت استخدام گرافیست

میزان حقوق و وضعیت استخدام گرافیست

آینده شغلی، بازارکار و  وضعیت استخدام گرافیست

 استخدام گرافیست در برخی سازمان ها از جمله صدا و سیما و وزارت ارشاد، شرکت های تبلیغاتی، چاپخانه ها، مراکز آموزشی و بسیاری از شرکت های بزرگ ،که واحد بازاریابی و فروش دارند، امکان پذیر است. از آنجا که کسب تجربه برای موفق شدن در این شغل بسیار مهم است، گاهی نیاز است گرافیست برای کسب تجربه کاری بیشتر، محل کار خود را عوض کند.

امکان کار به صورت مستقل و پروژه ای برای گرافیست به میزان زیادی فراهم است. بسیاری از گرافیست ها با گرفتن سفارش از مشتری، در زمان تعیین شده کار را آماده و به مشتری تحویل می دهند.

از میزان استخدام گرافیست و وضعیت بازارکارش در کشور اطلاعات موثقی در دسترس نمی باشد. اما با توجه به اهمیت روز افزون بازاریابی و تبلیغات و توجه ویژه همه سازمان ها و شرکت ها به آن و از طرف دیگر رشد حوزه تصویرسازی و طراحی روی جلد کتب، صفحه آرایی مجلات و روزنامه هاو …، پیش بینی می شود بازارکار مناسبی در سال های آینده پیش روی گرافیست های توانمند باشد.

با توجه به زیاد بودن تعداد فارغ التجصیلان رشته گرافیک، بدیهی است رقابت در این بخش بسیار زیاد است و افراد توانمند و قوی، پیروز این میدان خواهند بود.

 

گرافیست مجتمع فنی تهران

 

وضعیت استخدام گرافیست در برخی کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام گرافیست بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ در آمریکا، ۱۳ درصد رشد خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

استرالیا - میزان استخدام گرافیست در بازه زمانی ۵ سال گذشته در مقایسه با متوسط همه مشاغل (۱۰.۲ درصد)، ۱۱.۶ درصد رشد کرده و برای سال های آتی نیز رشد بسیار زیادی پیش بینی شده است.
 

درآمد و حقوق گرافیست

گرافیست هایی که در استخدام سازمان یا شرکتی به خصوص در بخش خصوصی هستند، درآمدهای متفاوتی دریافت می کنند.

در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹۲ توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد گرافیست نیز استخراج شده است.

برای گرافیست حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. یک گرافیست در اواخر سال ۱۳۹۲، حداقل درآمد ۶۴۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۱۹۴۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ماهیانه ۱۰۰۰۰۰۰ تومان را داشته است. در تصویر زیر می توانید درآمد گرافیست را با تعدادی دیگر از مشاغل هنری مقایسه کنید.

درآمد ماهانه انیماتور در ایران

همچنین از آنجا که تجربه و سابقه کاری یکی از عوامل موثر در تعیین حقوق و درآمد هر فردی از جمله گرافیست می باشد، در بخش دیگری از این پژوهش، درآمد گرافیست از نظر سابقه کاری مورد بررسی قرار گرفته است. همان طور که در تصویر زیر مشخص است با افزایش سابقه کاری، درآمد و حقوقگرافیست نیز افزایش می یابد.

درآمد انیماتور در ایران به تفکیک سابقه شغلی

توجه داشته باشید که تحقیق بالا روی شاغلانی که در استخدام شرکت یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و کار مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

 

میزان درآمد گرافیست در برخی کشورهای جهان

آمریکا –  متوسط درآمد سالانه در سال ۲۰۱۰ برای گرافیست ها، ۴۳.۵۰۰ دلار (متوسط درآمد همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار) و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۴۴,۱۰۰ دلار بوده است.

استرالیا- متوسط درآمد سالانه گرافیست ۴۸.۰۰۰ دلار ( قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستانمتوسط درآمد سالانه گرافیست برای افراد تاره کار حدود ۲۳.۰۰۰دلار، برای افراد باتجربه بین ۲۹.۰۰۰ تا ۴۵.۵۰۰ دلار و برای گرافیست های ارشد بیش از ۷۵.۰۰۰ دلار می باشد.

 

مجتمع فنی تهران

مطالب مرتبط

56 نظر

 1. Zahra

  سلام من رشته های زیادی عوض کردم اما هربار میفهمیدم مورد علاقم نیس و الان فهمیدم توی طول این سالها ک میتونستم کارای ارزشمند تری کنم هیچوقت نقاشی و کنار نکشیدم خوشبختانه همسر نازنینم خیلی ب اینکه من مال چکاری ام راهنمایم کرد الان ب گرافیک واقعا علاقه دارم خاستم بپرسم با چ رتبه ای میتونم دولتی بیارم؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام لطفا به سایت های کنکوری سری بزنید با نرم افزارهای رایگان موجود به راحتی می توانید رتبه لازم را متوجه شوید.

   پاسخ
 2. ستو

  راسنش من امسال هیچ کتاب هنری نخوندم اما چون عمومیامو خوب زدم و ریاضی و ترسیم فنی و خلاقیتم ی چیزایی رو هوا زدم رتبه ۱۰۵ هنر منطقه ۳ شدم و سال هاست با عشق نقاشی و نویسندگی رو دنبال میکنم و عاشق این رشتم البت فقط دانشگاه های هنر و تهرانش ها……
  و میدونم تو عملیم خیلی موفقم چون آشناهامون هستن ک گرافیک میخونن و اعتراف کردن ک من استعدادشو دارم
  امااااااااااااااااا
  خب رتبه تجربی من هم حدی ک میتونم تاب ترین رشته هارو بیارم
  دودل شدم میترسم آینده شغلی گرافیک دلمو بزنه و علاقمم فروکش کنه چون واقعا ماهی ۲ یا ۳ تومن خیلی کمه وکمن درصد کسایی ک ۱۰ ب بالا بگیرن ک ریسک کلن شاید ی چن ماه کلن درآمد نداشته باشی…
  ب هرحال من چون مدارس خاص بودمو همه منتظرن دکترشم ب هرکی میگم برم گرافیک با کمال ادب فحشم میده و اینا….
  زیاد حرف زدم ولی چن درصد امکانش هست ی دکترای هنر (میدونم تا ارشد گرافیک داریم) استاد دانشگاه بشه؟؟
  عـــــــــاقا برم زیستمو بخونم یا نقاشیمو بکشم :{

  پاسخ
 3. Samane

  با سلام من دیپلم انسانی دارم و امسال رو پشت کنکور موندم من رشته فرهنگیان رو انتخاب کردم ولی به دلیل بومی گزینی با رتبه ۴٠٠٠ قبول نشدم إز طرفی استعداد طراحی خوبی دارم رشته گرافیک رو هم دوست دارم ولی نگران بازار کارش هستم خانوادم بخاطر تضمین شغل دانشگاه فر هنگیان دوست دارن که به فرهنگیان برم ولی إز طرفی نمیتونم استعدادم تو طراحی رو نادیده بگیرم همیشه در مدرسه در هنر بهترین بودم حالا من بدجور بین دو راهی گیر کردم ودارم حتی به استعداد خودم شک میکنم داشتن درامد هم در اینده برام خیییلی مهمه خواهش میکنم راهنماییم کنید ممنون میشم.

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز. برای انتخاب رشته گزینه های مختلفی را باید در نظر بگیرید. از جمله علاقه، استعداد، بازارکار، درآمد و …. شما چون شناخت خوبی از خودتان و شرایط تان دارید بهتر می توانید تصمیم بگیرید. حتما علاقه و استعداد بسیار مهم است و به شما در ادامه راه انگیزه می دهد. البته به قول خانواده تان بازارکار هم بسیار مهم است چون وقتی نتوانید از تحصیلات درآمد زایی داشته باشید به مشکل برخواهید خورد. سعی کنید رشته ای را انتخاب کنید که هم علابق شما را پوشش دهد و هم بازارکار خوبی داشته باشد. برای اطلاعات بیشتر می توانید از کتاب انتخاب رشته جادویی در بخش محصولات استفاده کرده و برای آشنایی با رشته های دانشگاهی هم می توانید از سایت مسیر ایرانی کمک بگیرید. موفق باشید

   پاسخ
 4. Zahra

  ازتون خواهش میکنم من و راهنمایی کنید من بین رشته حسابداری و گرافیک دو دل هستم و نمیدونم کدوم و انتخاب کنم،عاشق گرافیک هستم ولی میدونم اگه برم حسابداری برام بهتره و ایندی بهتری دارع،راهنماییم کنید؟؟؟ممنون

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   سلام دوست من
   بین رشته حسابداری و گرافیک تفاوت های زیادی هست. گرافیک به خلاقیت نیاز داره در صورتی که کار حسابداری معمولا مشخص و دارای ساختار هست. گرافیک با رنگ و تنوع سر و کار داره ولی حسابداری با اعداد و ارقام. گرافیست ها معمولا به صورت شخصی یا در تیم های کوچک کار می کنند ولی حسابداران در تمام شرکتها ، سازمانها ، فروشگاه ها و هرجا که پول وجود داره می تونند کار کنند و بازار کار گسترده تری دارند.
   به هر حال گرافیک به ذوق و سلیقه و علاقه نیاز داره و حسابداری به مهارت و نظم و ترتیب . امیدوارم تصمیم خوبی بگیری.

   پاسخ
 5. سپیده

  سلام…من سال نهم هستم و امسال باید انتخاب رشته کنم…خیلی به رشته ی گرافیک و هنر علاقه دارم…اما خیلیا میگن که هزینه ی رشته ی گرافیک توی سالهای اول و دوم بالاست و اینکه باید خیلی حرفه ای باشی تا کار خوبی پیدا کنی و حقوق خوبی داشته باشی…میخواستم بپرسم درسته..؟؟

  پاسخ
  1. علی

   نه من خودم گرافیک میخونم به جز شهریه مدرسه دیگه هزینه نذاره تازه میتونی تو این رشته برنامه نویسی هم یاد بگیری پس دو درامد

   پاسخ
 6. سید علیرضا

  سلام
  من دانشجوی ترم آخر مقطع کارشناسی IT هستم . می خوام در مقطع بعدی رشته گرافیکو انتخاب کنم . چون علاقه زیادی به این رشته دارم و فهمیدم تو این رشته استعداد دارم
  به نظر شما این انتخاب عاقلانه هست ؟
  یا این که مشکلی برام پیش نمیاد ؟

  پاسخ
 7. سارا

  من رشته هنرستانم معماری بوده میخوام تو دانشگاه گرافیک بخونم خواستم تمام شغلایی ک این دوتا رشترو بهم ربط میدن و بدونم ممنون چون من واقعا این دوتا رشترو دوس دارم

  پاسخ
 8. شبنم

  سلام من رشته م تجربی ۳ سال کنکور دادم ولی موفق نشدم ،ب خانوادم میگم ک ب رشته ی هنر علاقه دارم ؛ب همه ی شاخه هاش اما منو جدی نمیگیرن من تصمیم گرفتم ک برم و دانشگاه ثبت نام کنم اما از این میترسم ک فردا روز بیکار بشینم تو خونه واینده ی شغلی خوبی نداشته باش
  ب نظر شما چیکار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   سلام
   علاقه و اشتیاق به کار یکی از شروط اصلی موفقیت در هر کار است. با توجه به اینکه بازار کار اغلب رشته های دانشگاهی با چالش همراه است بنابراین به نظر می رسد کسانی که در کار و رشته مورد علاقه خودشان وارد می شوند به دلیل تلاش و خلاقیت بیشتری که از خودشان برای موفقیت به خرچ می دهند، واقعا هم موفق تر از دیگران خواهند شد. به امید اینکه این موضوع برای شما هم اتفاق بیافتد.

   پاسخ
 9. fatima

  سلام من رشته گرافیک انتخاب کردم و خیلی هم عاشق این رشته هستم ،میخوام بدونم اینده کاریش چطوره طوری هست که حداقل ماهی ۳ یا۴ تومن درامد داشته باشم

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   درآمد شما در رشته هایی مثل گرافیک به توانایی خود شما بستگی داره . گرافیست هایی هستند که ماهانه بیش از ۱۰ میلیون تومان درآمد دارند و البته خیلی ها هم درآمد خیلی کمی دارند و شاید بیکار هستند.

   پاسخ
 10. ناشناس

  سلام مقاله ی خوبی بود ، اما از هر نظر بخوایید به گرافیک نگاه کنید ریسک توش موج میزنه ، انشالله طی سالیان که خواهد گذشت اهمیت به هنر در کشور عزیزمان بیشتر شود.

  پاسخ
 11. فاطمه

  با سلام.
  من علاقه بسیار زیادی به گرافیک اما به خاطر اینکه نمره هایم بالا شده و در سال نهم۱۹.۸۶ شدم پدرم با رفتن من به گرافیک مخالفت زیادی میکنن.من پیش مشاور های زیادی رفتم اما هر کدامشان یک حرفی را میزنن.من واقعا موندم که چیکار کنم.به علاقم توجه کنم یا به درسم!!!

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست من شما باید برای انتخاب رشته عوامل مختلفی را در نظر بگیرید از جمله درس ها و نمرات، علاقه و … پیشنهاد می کنم از مجموعه انتخاب رشته جادویی استفاده کنید بسیار می تواند به شما کمک کند لینکش در ادامه آمده:
   http://donyayekar.ir/%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D8%AC%D8%A7%D8%AF%D9%88%DB%8C%DB%8C/

   پاسخ
  2. ناشناس

   سلام منم دقیقا مثل تو بودم .. سال نهم معدلم ۱۹.۷۵ بود و همه با این که من به هنرستان برم مخالفت میکردن و میگفتن ک باید بری تجربی ولی من ب علاقم فکر کردم و رفتم گرافیک و الان واقعاااااااا توی رشتم موفقم .. و خداروسکر میکنم ک نرفتم تجربی چون توی اون رشته موفق نمیشدم..

   پاسخ
 12. fatiii

  سلام…من امسال انتخاب رشته دارم وبین گرافیک کامپیوتروطراحی دوخت موندم من قصددارم اگه رفتم طراحی دوخت بعدادردانشگاه رشته طراحی لباس روانتخاب کنم..به نظرشمادرآمدطراحی لباس بهتره یاکه گرافیک؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   سلام دوست گرامی
   بین طراحی دوخت و گرافیک شباهت ها و تفاوت های زیادی هست و امکان راهنمایی شما با این چند کلمه اطلاعاتی که دادید و اقعا وجود ندارد. من به شما استفاده از کتاب “انتخاب رشته جادویی” را پیشنهاد می کنم. در این کتاب به تمام اطلاعاتی که شما برای یک انتخاب رشته و شغل صحیح نیاز دارید به طور کامل اشاره شده است و به شما کمک زیادی می کند. موفق باشید

   پاسخ
 13. امیر

  سلام ‌، دارم دیوونه میشم

  موندم بین حسابداری و گرافیک کدوم رو انتخاب کنم
  علاقه ی قلبیم بیشتر به گرافیک کامپیوتریه اما شما قضاوت کنید بگید کدوم بهتره

  گرافیک نسبت به حسابداری بیشتر به جسم اسیب میزنه یا نه؟

  مثلا اینکه چند ساعت پست میز بشینی طراحی کنی مضر تره یا کار حسابداری

  زمانی هم ندارم لطفا کمکم کنید

  پاسخ
 14. هانیه

  سلام به من میگن اگه برم گرافیک دستی بعد به صورت آزاد درس هایی که در رشته گرافیک کامپیوتر میخونن بخونم بهتر هست تا اینکه برم رشته گرافیک کامپیوتر میگن اونجوری خلاقیت بیشتر میشه و چیز های بیشتری یاد میگیری و جایی که برای کار میخای بری کاری به نوع مدرکت ندارن که دستی هس یا کامپیوتری کیفیت کار براشون مهمه
  حالا من دودل شدم که این کارکنم بهتر هست یا نه لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام. دوست من به نظر بنده خیلی تفاوتی ندارد. مهم این است که شما در حوزه گرافیک (دستی و کامپیوتری) فرد متبحر و توانمندی باشید که بتوانید به راحتی در آینده کار پیدا کنید. مهم تخصص شماست…

   پاسخ
  2. رضا حسین زاده

   شما باید اول کار دستی یاد بگیرید گرافیست هایی که کار دستی یاد میگیرن که همون مبانی هنرهای تجسمی میشه خوب میتونن کار کامپیوتری رو انجام بدن من ۱۰ سال پیش رشته گرافیک رو تو هنرستان انتخاب کردم و الان واقعا موفق ام

   پاسخ
 15. هانیه

  سلام به من میگن اگه برم گرافیک دستی بعد به صورت آزاد درس هایی که در رشته گرافیک کامپیوتر میخونن بخونم بهتر هست تا اینکه برم رشته گرافیک کامپیوتر میگن اونجوری خلاقیت بیشتر میشه و چیز های بیشتری یاد میگیری و جایی که برای کار میخای بری کاری به نوع مدرکت ندارن که دستی هس یا کامپیوتری کیفیت کار براشون مهمه نظرشما چیه؟

  پاسخ
 16. سانیا

  سلام من امسال انتخاب رشته دارم و بین گرافیک و معماری موندم.عاشقه گرافیکم ولی با حرفایی که در مورد بازار کار و درامدش گفتن یکم میترسم خواهش میکنم راهنماییم کنید

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   سلام دوست عزیز. اگر واقعا به گرافیک علاقه دارید، در صورتی که تلاش کافی را انجام دهید و در این حوزه متخصص شوید حتما وضعیت کاری خوبی هم خواهید داشت. بسیاری از افرادی که بیکارند، به دلیل عدم توانایی و تخصص کافی در این حوزه است. بازارکار رشته معماری در حال حاضر زیاد مناسب نیست. به نظرم بهتر است روی گرافیک بیشتر فکر کنید. اگر بتوانید با تعدادی از اساتید و یا گرافیست صحبت کنید بد نیست مطمئن تر تصمیم می گیرید. موفق باشید

   پاسخ
 17. پارسا

  من امسال انتخاب رشته دارم ولی میون ریاضی و‌گرافیک موندم برای یه پسر یه مو۱وع مهم ایندهدشغلی اون رشته هست و اصلا بهش اطمینان ندارم خواستم نظر شمارو بدونم نظرتونچیه به چی اعتنا کنم؟

  قبلا حدود ۲ سال در یک‌استودیو طراحی مجازی مشغچل به کار بودم و از افتخاراتم طراحی یه بنر برای یکی از گوشیشا هواوی هست که در بزرگراه تهران کرج نصب شد ولی خب مگه چندتا از این پروژه ها میوفته دست ادم؟ له نظرتون چاره چیه؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام. دوست عزیز حوزه ریاضی و گرافیک تفاوت های زیادی با هم دارند. شما هم باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرید تا بتوانید در نهایت به تصمیم درستی برسید. آینده شغلی یکی از این عوامل است. عواملی مثل علاقه، استعداد، شرایط خانوادگی شما، نیاز بازارکار، درآمد و … از مواردی است که باید به آن توجه ویژه کنید. اما به یاد داشته باشید که در هر کاری برای کسب یک موقعیت کاری خوب تخصص و تلاش شما بسیار مهم است. در ضمن یکی از ابزارهای آشنایی با هر رشته ای صحبت با دانشجویان، اساتید و شاغلان آن است. موفق باشید

   پاسخ
 18. هانیه

  سلام خدمت شما من امسال انتخاب رشته دارم و بین گرافیک کامپیوتری و دستی نمیدونم کدوم بهتر هست خانواده ام میگن بازار کار کامپیوتری بیشتر هست نظر شما چیه؟

  پاسخ
 19. ოahsa

  سلام.من به هنر خیلی علاقه دارم و رشته من انسانی هست.ولی مردد هستم که تغییر رشته کنم یا نه
  میشه کمکم کنید؟

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   دوست گرامی ؛ پارامتر های زیادی برای انتخاب رشته مؤثر است. علاقه و اشتیاق از عوامل تأثیر گذار است اما در کنار اینها باید به بازار کار (در صورتی که برای شما مهم است) ، محیط شغلی، شرایط فرهنگی خانواده و …. توجه بفرمایید. شاید این کتابچه که ابزار مفیدی برای انتخاب رشته و انتخاب شغل است و حاصل تجربیات چندین ساله همکاران من در این زمینه است بتواند برای شما مفید باشد : yon.ir/dbwYj

   پاسخ
 20. یگانه

  سلام من امسال انتخاب رشته دارم و به رشته گرافیک خیلی علاقه دارم اما درباره ی اینده ی شغلیش شک دارم به نظرتون این رشته رو انتخاب کنم؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   با سلام. شرکت ها و سازمان و افراد زیادی هستند که در حوزه های تبلیغاتی، بازاریابی، تخصصی و … به کار گرافیست ها نیاز دارند. به خصوص در حوزه اینترنت و فناوری اطلاعات. اگر بتوانید گرافیست حرفه ای شوید و توانمند باشید حتما موفق خواهید شد.

   پاسخ
 21. Raha

  سلام من امسال میخوام انتخاب رشته کنم به رشته هنر وموسیقی خیلی زیاد علاقه دارم واستعداد دارم اما تو ایران زیاد به این رشته اهمیت نمیدن به نظرتون من همین رشته رو برم؟؟

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   سلام دوست گرامی
   در تمامی رشته ها افراد بیکار و موفق وجود دارد. اینکه شما در کدام دسته قرار خواهی گرفت به خودت بستگی دارد. ما در کشورمان هم مهندس خیلی موفق داریم و هم مهندس بیکار و هم موسیقی دان و نوازنده یا گرافیست خیلی موفق و پردرآمد داریم و هم افراد بیکار و یا کم درآمد. بنابراین فکر می کنم درصورتی که به این رشته ها علاقه دارید و در مورد آنها تحقیق کامل انجام داده اید و انتخاب شما بر مبنای اطلاعات صحیح از خودتان و شناخت مشاغل و رشته های مختلف است، رشته گرافیک و یا سایر رشته های هنری هم می تواند برای شما موفقیت آمیز باشد

   پاسخ
 22. زهرا

  سلام راستش من امسال می خوام این رشته رو انتخاب کنم نمی دونم مرددم هنوز می ترسم باخوندنش به جایی که می خوام نرسم میشه کمکم کنید؟

  پاسخ
  1. jafar

   العان کسانی رو من میدونم پروژه ای کار میکنن ماهی ۲.۵ میگیرن و کسایی هم هستن ۴ و ۱۰ میلیون میگیرن با ید با علاقه کار کنی

   پاسخ
 23. maede

  با سلام و احترام
  ممنون از اطلاعات و توضیحات جامع و دقیقی که در حوزه میزان درآمد و حقوق گرافیست در سایت شرح داده شده، با توجه به نیاز مبرم به وجود چنین مراجعی که بشه حدود حقوق معمول رو مطلع باشیم در سایت شما کار بسیار مفیدی انجام شده. بازم از شما سپاسگذارم و میخاستم خواهش کنم اطلاعات رو به روز و مطابق با سال ۹۵-۹۶ ارائه بفرمایید.

  پاسخ
  1. مهدی

   سلام دوست من
   صحبت شما تا حدی درست است ولی گرافیست های زیادی هم هستند که خلاقیت خوبی دارند و درآمد آنها هم قابل توجه است.

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.